Jump to content
Shipfriends

Super Jet (IMO 9121077)


Recommended Posts

Συμφωνα με ενα εκ των ανταποκριτων μας στη Μυκονο :D ξεκινησε δρομολογια το Superjet απο τη Ραφηνα. Σημερα λοιπον το δρομολογιο Ραφηνα-Τηνος-Μυκονος το Superjet το εκανε σε 2 45'. Για συγκριση να πουμε οτι το Seajet 2 κανει το ιδιο δρομολογιο σε 2 15' ενω το Flyingcat 3 σε 1 50'. Γνωριζει κανεις δρομολογια/ωραρια του Superjet απο Ραφηνα?

______________________

(1995, ex-Seajet 1, Jet One)

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 465
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σε εξπρές δρομολόγιό του χθες, έφυγε από Ραφήνα 18:55 κι έφτασε Μύκονο 21:10. Nick the Greek τα δρομολόγια του Σουπερ Τζετ κάθε εβδομάδα είναι διαφορετικά. Να δούμε αν θα στρώσουν μετά το Πάσχα ή αν θα σταματήσει τελείως :eek: Για την ιστορία να σας πω πως έκανε Πάσχα στη Μύκονο μαζί με τα ΠΗΝΕΛΟΠΗ και ΑΘΗΝΑ (ήρθε Σάββατο απογευματάκι κι έφυγε Δευτέρα πρωί).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμερα που γύρναγα από εκδρομή, στην Εθνική Οδό Αθηνών - Λαμίας δίπλα στις διαφημίσεις του Πλανητάρχη Τάσου Μπουγά (Έλα στον παππού, πάρε μου μια πίπα κτλ) υπήρχαν τεράστιες διαφημίσεις του Σούπερ Τζετ που έλεγαν με καμάρι: "Από Ραφήνα για Τήνο - Μύκονο - Ικαρία - Σάμο και φτάνετε 3 φορές πιο γρήγορα".

Φυσικά το πλοίο έκλεβε την παράσταση σε αεροφωτογραφία και κάτω από αυτό είχε ένα πολύ μικρό σχεδιάγραμμα και καλά τους παραπάνω προορισμούς σε χάρτη. Αν πρόλαβα να δω καλά λόγω ταχύτητας, πρέπει να έγραφε Ραφήνα - Τήνος σε 1:50' (όσο κάνει δηλαδή το FC3 για Μύκονο).

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω edit θα αλλάξει τελείως η δημοσίευση οπότε γράφω καινούρια.

Πλέον με διαφημίσεις του SUPER JET έχει γεμίσει όλη η Αθήνα. Οι ώρες που δίνει είναι για Τήνο 1:50', για Μύκονο 2:15', για Ικαρία (δεν διευκρινίζεται λιμάνι) 3:15' και για Σάμο 4+.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε: Από 14/6:Καθημερινά αναχώρηση από Ραφήνα 7:20 για Τήνο-Μύκονο-Ικαρία-Σάμο.Παρασκευή & Κυριακή και στις 18:15 για Τήνο-Μύκονο. Επιστροφή από Ικαρία στις 13:25, Σάμο στις 12:30, Μύκονο στις 15:15, Τήνο στις 15:45. Το πρόγραμμα της εταιρείας δίνει:

Ραφήνα-Τήνος 1:50

Ραφήνα-Μύκονος 2:15

Ραφήνα-Ικαρία 3:45

Ραφήνα-Σάμος 4:45 :D:D:D

Για να δούμε τί θα δούμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι με το Ικαρία που γράφουν δεν ξεκαθαρίζεται αν εννοόυν Εύδηλο ή Αγιο Κήρυκο. :D

Αν και περυσι το φθινόπωρο έπιανε Εύδηλο φέτος κάτι πήρε το αυτί μου για Άγιο Κήρυκο.

Για να δούμε.

Εχουν πάντως να γίνουν τάματα στο Ικάριο ;):D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμερα που ξαναβρέθηκα στην Εθνική οδό, είδα διαφημίσεις του πλοίου που έλεγαν: Πειραιάς - Μήλος σε 2,5 ώρες και από Πειραιά για Πάρο, Νάξο, Ίο, Σίκινο, Φολέγανδρο, Σαντορίνη, Κουφονήσι, Κατάπολα! Κάθε μέρα δηλαδή κι άλλο δρομολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ την Παρασκευή του Αγ.Πνεύματος το έχουν βάλει 3 φορές να φεύγει από Ραφήνα για Μύκονο οι αθεόφοβοι..... :eek::eek::eek:

Link to comment
Share on other sites

Ναι και σύμφωνα με διαφημίσεις αναλαμβάνουν από Άγιο Κήρυκο να σε πάνε με πούλμαν (του Δήμου;;:eek: στον Εύδηλο και στη Σάμο σταματάει στο Καρλόβασι κι από κει με πούλμαν πάλι αναλαμβάνουν να σε πάνε Βαθύ.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα καλα στα αποτελεσματα του ΣΑΣ οτι ο ταχυπλοος γυρολογος της ακτοπλοιας θα κανει δρομολογια και απο Πειραια για Δυτικες Κυκλαδες?

Link to comment
Share on other sites

Το SUPER JET αποχαιρετά πολύ γρήγορα τη Ραφήνα. Από 27-6 αρχίζει από Πειραιά για Κύθνο,Σχοινούσα,Ηρακλειά, Φολέγανδρο, Αμοργό ,Κουφονήσια ,Ιο,Θήρα, Μήλο .

'Αραγε πρόλαβε να το δει, φέτος η Σάμος και η Ικαρία? Όχι τίποτε άλλο δηλαδή αλλά τέτοιο κελεπούρι θα αργήσουν να ξαναδούν.......

Link to comment
Share on other sites

Όχι τίποτε άλλο δηλαδή αλλά τέτοιο κελεπούρι θα αργήσουν να ξαναδούν.......
Επειδή βλέπω ότι δεν έχετε και την καλύτερη γνώμη για το πλοίο και επειδή εγώ ούτε καν ξέρω ποιό είναι,

πείτε μου για ποιό πλοίο πρόκειται και σε ποιά εταιρεία ανήκει.

Επίσης γιατί έχετε τόσο αρνητική γνώμη???

Συγχωρήστε με, αλλά αγνοώ τα πάντα περί ταχύπλοων.

Ούτε καν σε Highspeed και Αίολους δεν έχω μπεί.

Έχω μπεί μόνο μιά φορά στο seajet2 πριν 10 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Το ΣΟΥΠΕΡ ΤΖΕΤ είναι το πρώην ΣΗ ΤΖΕΤ 1 το οποίο ανήκει στον Ηλιόπουλο και το οποίο αγοράστηκε από την ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ.

Πρόπερσυ κόντεψε να ναυαγήσει κάτω από την Σαντορίνη πηγαίνοντας Ηράκλειο. :mad:

Το πλοίο εκκενώθηκε από τους επιβάτες τους οποίους παρέλαβαν τα παραπλέοντα πλοία.

Το πλοίο μετά από ενα χρόνο εμφανιστηκε επισκευασμένο και με την σημερινή του ονομασία.

Αλλά τον Οκτώβρη που κατέβαινε η ξαδέρφη μου Ικαρία μείνανε για κάμποση ώρα από μπλακ αουτ μεσοπέλαγα. :o

Γενικά αυτ'ο και το αδελφάκι του ΣΗ ΤΖΕΤ 2 δεν είναι κι ότι καλύτερο έχει να επιδείξει η ναυπηγική τέχνη στα καταμαράν ή μάλλον δεν κάνουν για τις θάλασσες που δουλευόυν.

Κανα Σαρωνικό και καλά είναι. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ, τώρα κατάλαβα ποιό είναι. Το ατύχημα στη Σαντορίνη το θυμάμαι.
Ο Ηλιόπουλος ποιός είναι? Έχει και άλλα πλοία?

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Αυτός όλα τα χρόνια καταπιανόταν με τα δελφίνια είχε και μια εταιρία δελφινιών την ILIO LINES.

Το πιο ξακουστό του δελφίνι ήταν ο ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ ΕΡΜΗΣ που είχε κι αναχωρήσεις από Ραφήνα για κυκλάδες.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν απο Αστυπαλαια οτι θα παει και εκει την μερα που θα πηγενει Καταπολα , ετσι τους εταξαν :mad:

Μάλλον όχι. Τα δρομολόγιά του είναι:

Δ:0745:ΚΥΘΝΟ-ΗΡΑΚΛΕΙΑ-ΣΧΟΙΝΟΥΣΑ-ΚΟΥΦΟΝΗΣΙ-ΚΑΤΑΠΟΛΑ

Τ:1615:ΜΗΛΟ-ΦΟΛΕΓΑΝΔΡΟ

Τ:1615:ΚΥΘΝΟ-ΜΗΛΟ-ΦΟΛΕΓΑΝΔΡΟ-ΘΗΡΑ-ΙΟ

Π:1615:ΜΗΛΟ-ΦΟΛΕΓΑΝΔΡΟ-ΙΟ-ΘΗΡΑ-ΚΑΤΑΠΟΛΑ

Π:1800:ΜΗΛΟ-ΦΟΛΕΓΑΝΔΡΟ-ΘΗΡΑ-ΚΟΥΦΟΝΗΣΙ-ΚΑΤΑΠΟΛΑ

Σ:1615:ΜΗΛΟ-ΦΟΛΕΓΑΝΔΡΟ-ΘΗΡΑ

Κ:1330:ΜΗΛΟ-ΦΟΛΕΓΑΝΔΡΟ-ΘΗΡΑ-ΙΟ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...