Jump to content
Shipfriends

Neptuno na Horta


Neptune

Recommended Posts

Για κοιταξτε καλα την παραπανω φωτο και πειτε μου τι βλεπετε?

Ο θρυλος λεει λοιπον οτι σε μια μεγαλη κακοκαιρια στην περιοχη της Πορτογαλιας το 1986 ενας φωτογραφος εβγαζε φωτογραφιες τη μανιασμενη θαλασσα καθως του εκανε εντυπωση η ενταση και το υψος των κυματων.

Εβγαλε λοιπον μια σειρα απο φωτογραφιες και τις εδειχνε μετα απο καιρο σε ενα ιστιοπλοο που περνουσε απο κει. Ο Ιστιοπλοος παρατηρησε οτι στη φωτογραφια σχηματιζονταν το κεφαλι του Ποσειδωνα οπως τον εχουμε μαθει μεσα απο τη μυθολογια. :rolleyes:

Αν πραγματι η φωτογραφια ειναι αληθινη τοτε μιλαμε για κατι εντυπωσιακο αλλα πρεπει να σας πω οτι παροτι ο,τι μου λενε το πιστευω ευκολα για πολλες παρομοιες περιπτωσεις εχω αμφιβολιες.. Εσεις τι λετε?

Με μια προχειρη αναζητηση στο νετ δε βρηκα δυστυχως παραπανω πληροφοριες. :o

post-23-128326983977_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, η φωτό μου φαίνεται λίγο πειραγμένη. Ιδιαίτερα τα γένεια δεν μου μοιάζουν με σκάσιμο κύματος. Όμως δεν μπορώ να αποκλείσω ότι είναι αυθεντική. Πιστεύω ότι μπορούν να συμβούν τέτοια παιχνίδια του φακού. Εννοείται ότι και σε αυτή τη περίπτωση....δεν πιστεύω ότι είναι ο ίδιος ο Ποσειδώνας.:P

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η φωτογραφία δεν μου φαίνεται πειραγμένη,αλλα θα συμφωνήσω με τον ΝΗΡΕΑ,οτι τα παιχνίδια του φακού(όπως και τα αντίστοιχα ματιού-μυαλού) μπορούν να εμφανίσουν πράγματα που θέλει ο καθένας να δει.Όπως και στις περιπτώσεις φωτογραφιών φαντασμάτων π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Η απεικόνιση θεοτήτων σε πράγματα της καθημερινής μας ζωής είναι στις μέρες μας παραπάνω από συχνή. Άλλος βλέπει τον Έλβις στο τζάμι του αυτοκινητου του, άλλος βλέπει μορφές Αγίων σε δέντρα κλπ. Ο Ποσειδώνας δεν θα μπορούσε να λείπει από το πανηγύρι. Όποιος κανει το γύρο της Ζακύνθου με παποράκι, θα επισκευτεί και ένα σημείο κοντά στο πόρτο Βρώμη που λένε ότι ονομάζεται the poseidon's face. Κρίνετε εσείς αν είναι ο Ποσειδώνας...

post-24-128326983984_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

προσφατα δυο γνωστοι μου, μονο που δεν ηρθαν στα χερια, για κατι ξεβαθα σε μια παραλια που ονομαζονται πατημα της παναγιας. για αλλους περπατησε εκει η παναγια για να βοηθησει εναν ψαρα που πνιγοταν και για αλλους απλα εκανε τα νερα ρηχα για να τον βοηθησει. (καλη ιδεα για poll ειναι αυτο:D). στο Fraukirche (ή καπως ετσι:o) του μοναχου εχουν ενα σημειο που λενε οτι ειναι το πατημα του διαβολου.

αν λοιπον τη στησεις σε ενα σημειο που σκαει το κυμα ζωντανο απο τον ωκεανο και βγαλεις καμια 200ρια φωτο, θα δεις πολλους. τον ποσειδωνα, τον ελβις, τον αγιο γερασιμο, τη μαντονα. αν δε εχεις καπνισει και κανενα... σοκολατουχο τσιγαρο ή εχεις πιει σκωτσεζικο ουισκυ αποσταξεως περιστεριου, τοτε μεχρι και την... Αrwen Undomiel θα δεις;)

Link to comment
Share on other sites

άλλος βλέπει μορφές Αγίων σε δέντρα κλπ.
θα δεις πολλους. τον ποσειδωνα, τον ελβις, τον αγιο γερασιμο, τη μαντονα.
Θυμάμαι πριν από πολλά χρόνια στο Καστελλόριζο...σε ένα δένδρο στην πλατεία μπροστά στο σχολείο και στον Άγιο Γεώργιο...σχηματιζόταν η μορφή της Παναγίας (αν θυμάμαι καλά). Μόνο που εάν δεν στο έλεγαν...δεν το πρόσεχες. Απλώς, όταν στο πουν ...καθοδηγείται ο νους προς μια ορισμένη κατεύθυνση. Και βεβαίως βλέπουμε σχήματα και μορφές σύμφωνα με τις παραστάσεις που έχουμε...και όχι με την πραγματικότητα. Κανείς δεν έχει δει τον Ποσειδώνα ή την Παναγία. Οι παραστάσεις μας προέρχονται από την απεικόνιση στα έργα τέχνης. Επίσης, η δική μου παράσταση για τον Ποσειδώνα είναι όρθιος με την τρίαινα...και έτσι στην αρχή δεν μπορούσα να διακρίνω την μορφή του ξαπλωμένου Ποσειδώνα. Αντιθέτως, έχω δει πολλούς "Ποσειδώνες' στα σύννεφα στο ηλιοβασίλεμα. Όρθιους και καμαρωτούς...

Όπως επίσης σε μέρη με παράξενα βράχια μπορείς να δεις τα πάντα...ανάλογα με την γωνία...το φως...και τις παραστάσεις του καθενός. Θυμάμαι ότι στο ηφαίστειο των Μεθάνων,είχα δει έναν ηφαιστειακό βράχο που σε μια ορισμένη γωνία, έμοιαζε καταπληκτικά με το προφίλ...του Μητσοτάκη.:eek: Ναι δεν κάνω πλάκα....:D

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]7647[/ATTACH]

Για κοιταξτε καλα την παραπανω φωτο και πειτε μου τι βλεπετε?

Ο θρυλος λεει λοιπον οτι σε μια μεγαλη κακοκαιρια στην περιοχη της Πορτογαλιας το 1986 ενας φωτογραφος εβγαζε φωτογραφιες τη μανιασμενη θαλασσα καθως του εκανε εντυπωση η ενταση και το υψος των κυματων.

Εβγαλε λοιπον μια σειρα απο φωτογραφιες και τις εδειχνε μετα απο καιρο σε ενα ιστιοπλοο που περνουσε απο κει. Ο Ιστιοπλοος παρατηρησε οτι στη φωτογραφια σχηματιζονταν το κεφαλι του Ποσειδωνα οπως τον εχουμε μαθει μεσα απο τη μυθολογια. :rolleyes:

Αν πραγματι η φωτογραφια ειναι αληθινη τοτε μιλαμε για κατι εντυπωσιακο αλλα πρεπει να σας πω οτι παροτι ο,τι μου λενε το πιστευω ευκολα για πολλες παρομοιες περιπτωσεις εχω αμφιβολιες.. Εσεις τι λετε?

Με μια προχειρη αναζητηση στο νετ δε βρηκα δυστυχως παραπανω πληροφοριες. :o

H Horta είναι λιμανι στις Αζόρες, ειναι η πρωτεύουσα της Νήσου Fahial και μιας και αναφέρεις για Ιστιοπλόους, μάλον την δουλειά την έχει κάνει ο Peter του οποίου το μπαράκι είναι γνωστό σε όλους τους Ιστιοπλόους του Βορείου ημισφαιρίου τον τελυταίο αιώνα, αφού εκεί σταματούν όλοι όσοι κροσάρουν με πανιά τον Ατλαντικό.

Η φωτό πραγματικά εντυπωσιακή, δε νομίζω να ειναι πειραγμένη, και αν θυμάμαι καλά το χειροτερο gale του αιώνα στον Β Ατλαντικό λέγεται ότι έγινε το χειμώνα του 86

Edited by aiolosii
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μας aiolos θαρρώ μας έδωσε την καλύτερη εξήγηση του .....φαινομένου. :P

...μάλλον την δουλειά την έχει κάνει ο Peter του οποίου το μπαράκι είναι γνωστό σε όλους τους Ιστιοπλόους του Βορείου ημισφαιρίου...

Αστεία πράγματα... Ο Ποσειδώνας, τα κύμματα, η τρίαινα... αλήθεια η τρίαινα που είναι, ξεχάσαμε την τρίαινα ωρέ παιδιά !!! Ήμαρτον. :D

Link to comment
Share on other sites

Αν και 'ημι' εκτός θέματος θέλω να πω κ εγώ την γνώμη μου.Δεν μπορώ να πιστέψω στον Ποσειδώνα κ τους υπόλοιπους Θεούς του Ολύμπου,όμως πιστεύω και έντονα μάλιστα στην αόρατη προστασία των Αγίων(εν προκειμένη Αγ.Νικόλαο) από προσωπικές μου εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...