Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Είναι ειδική μπογιά 'η μεμβράνη??? Πάντως πως γίνεται με τόση αλμύρα και τόσο ήλιο που το κοπονάει χειμώνα-καλοκαίρι να μην ξεβάψει ! ??B)

Αυτό πότε ενδεχωμένος να ξεκινήσει? Τέλη Μάρτη για καμια αρπαχτή?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

το τελευταιο τευχος του shipsmonthly κανει ειδικη αναφορα στα ειδικα κλουβια για σκυλους που εχει το hs5.

αντι να πει οτι ειναι το μισο α' θεση για να πληρωνουν αλλοι σκυλοι...

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, πόσο ειδικό μπορεί να είναι ένα κλουβί για σκύλους?

Σε κάθε κλουβί υπάρχει άλλο ζώο καταλλήλου φύλου για ζευγάρωμα, επίσης διαθέτουν εστιατόριο, σάουνα και ειδική τουαλέτα για σκύλους.

Εξτρα προσφέρεται και χώρος για τον ιδιοκτήτη εντός του κλουβιού.

Ρε μας δουλεύουν μου φαίνεται, άλλο τίποτα δεν βρήκαν να αξιολογήσουν??

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο τευχος του shipsmonthly κανει ειδικη αναφορα στα ειδικα κλουβια για σκυλους που εχει το hs5.

αντι να πει οτι ειναι το μισο α' θεση για να πληρωνουν αλλοι σκυλοι...

Mαλλον οι αλλοι δεν σκυλοι αγαπητε,αλλα βοδια...:P

Καλα ας ηρεμησουμε λιγο γιατι εχουμε ξεφυγει πλεον...Σιγα μην εχει private wc το κλουβακι και ειναι αξιο αναφορας...

Link to comment
Share on other sites

Καί ύστερα σού λένε "σκυλίσια ζωή"....

Πάντως ούτε εγώ καταλαβαίνω τί νόημα είχε αυτή η αναφορά τού αφιερώματος στα "ειδικά κλουβιά γιά σκύλους".Εδώ είχε κλουβιά ακόμα και τό ΟΜΗΡΟΣ (τά έχω φωτογραφίσει κιόλας).Αλλά εν πάσει περιπτώσει,είναι και προδιαγραφή νά υπάρχουν σέ κάθε πλοίο ειδικοί χώροι γιά τα κατοικίδια.

Τίς τιμές τών εισιτηρίων γιά να ταξιδέψη κανείς μέ το HS5 τίς ανέφεραν ή φοβήθηκαν τα....γαυγίσματα;:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες το HighSpeed 5 είπε να ξεμουδιάσει λιγάκι!! Το πρωί μεθόρμισε από τη γνώριμη θέση του στη θέση που δένει το Ρομιλντα στην Ακτή Τζελεπή, και το μεσημέρι ξαναγύρισε στη γνώριμη θέση του!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω μια απορεια εδω και καιρο αλλα δε ρωτουσα μη το θεωρουσατε 'χαζο'.:D Ηρθε ομως η ωρα!Λοιπον σε σχεση με ολα τα αλλα HS αλλα και αλλα πλοια της Austal ειναι το μονο νομιζω που φενεται η πλωρη σαν νά'ναι ετοιμη να βγει ολη στην επιφανεια και η πρυμνη καθησμενη.Και αυτο οχι εν κινησει οποτε το καταλαβενω, αλλα σε σταση.Αν γνωριζει καποιος ας εξηγησει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που αναφέρεις για το Highspeed 5. Τα δρομολόγια όλων των Highspeed γίνονται στο 75-80% των στροφών τους. Το ίδιο ισχύει και για το Highspeed 5. Αν ζηλεύεις την ταχύτητα του…. άλλαξε nickname!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σήμερα μεταξύ Μυκόνου και Σύρου το κοντέρ έγραψε από 40,5 - 40,7. Από Σύρο για Πειραιά έγραψε από 39,8 - 40,2. Φυσικά στο separation πέσαμε στα 25. ΕΥΓΕ ΕΥΓΕ και πάλι ΕΥΓΕ αφού δικαίως πλέον διαφημίζει στον πίνακα ότι είναι το ταχύτερο. Από κει και πέρα όμως κάποιοι εγκέφαλοι της HSW ή και των ναυπηγείων φρόντισαν να κάνουν μια απίστευτα μικρή και κλειστοφοβική οικονομική με μόνο 150 θέσεις:P ενώ υπάρχει μία τεράστια business και μία μεγάλη VIP. Αποτέλεσμα από τη μια για να βρεις εισιτήριο πρέπει να κάνεις τάμα και από την άλλη ο απελπιστικά μικρός χώρος σε συνάρτηση με την ανηφόρα που κάνει το πλοίο σου δημιουργεί συναισθήματα ποντικιού σε κλουβί μιας και δεν βλέπεις θάλασσα παρά μόνο ουρανό. Επίσης πριν λίγο διαβάζοντας το θέμα για το HS3 κατάλαβα ότι δεν ήμουν ο μόνος που η θέση μου δόθηκε και αλλού μιας και μετά την αναχώρηση από Σύρο όταν θέλησα να πάω να κάτσω βρήκα άλλον στη θέση μου. Κι εγώ αναρωτιέμαι γιατί γίνοται αυτά τα καραγκιοζιλίκια τη στιγμή που το πλοίο είχε θέσεις κενές. Αν δεν είχε όμως; Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια λογική εξήγηση γιατί συμβαίνει αυτό;

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΠΛΟΚΡΑΤΗΣΕΙΣ!!!

c3po

Link to comment
Share on other sites

ta3idepsa prwth fora me taxyploo sthn zwh mou.

entypwseis para polu kales. ekana thn bolta mou apo gefyra kai sto pisw ka8isma to mhxanostasio mia k einai 4 kameres kai 2 o8ones pou kanoun olh thn douleia.

polu omorfh douleia gia Ellada. den prepei na einai toso ergonomiko oso ta adelfia tou alla einai polu prosegmeno. ola ta leuta epesan sthn taxythta kai pisteuw oti to a3ize. syro peiraia se 2.20 wres k h epistrofh sthn syro se 2.05

den to pisteua!

pera apo auta mou arese h pleush tou polu an k eixe ladi 8alassa. otan ekobe gia na mpei sto limani eixe kounhma to opoio den htan asxhmo apla me grhgores epistrofes (asxhmo gia ton pelath)

polu kalo plhrwma k aneth VIP 8esh 8a to 3anaekana alla mono gia grhgoro epaggelmatiko ta3eidi. giati opws k na to kanoume 8elw na blepw kourba sto metalo k na pernw ton aera mou.

telos xazeuontas to sthn Syro pou eimai gia liges meres mporw na pw oti despozei xwris na prokalei kanontas fantastikh douleia.

mprabo ston nauphgo tou :(

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδεψα κι εγω με το συγκεκριμένο πρώτη φορά την προηγούμενη Παρασκευή για Χανιά...είναι πραγματιακά εντυπωσιακή η ταχύτητα που αναπτύσει..όλοι αυτό σχολιάζαμε μέσα..είναι ευέλιγκτο και απίστευτα γρήγορο..στις 8 μπαίναμε στην Σούδα,στις 8:15 είχαμε κατέβει..ταχύτητα 40.1 :( υ.γ.Βέβαια κουνάει κάτι παραπάνω,όσοι ανακατεύονται ας μη το δοκιμάσουν :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια φρεσκια foto απ'το καμαρι του φιλου PIE !!!

Xθες το βραδυ 1.23 δενει στη γνωστη του θεση ,η αληθεια 'συρταρωσε' στη γωνια σαν να παρκαρει ενα αυτοκινητο πολυ σβελτα.Απο κοσμο δεν ειδα και πολλα πραγματα..

post-331-128326957823_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τη μερα που ταξιδευσα προς Ναξο με το 5 , το καταστρωμα του ηταν ανοιχτο σε ολη τη διαδρομη , ευτιχως θα συμπληρωνα γιατι ετσι δυνατα που βαζουν τα κλιματιστικα χρειαζεσε κουβερτα :D για να αντεξεις μεσα , εξω φυσαγε αλλα δεν κρυωνες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απο ταξιδι μου πριν λιγες μερες Σαντορινη για αλλη μια φορα μου αφησε αριστες εντυπωσεις.Πειραιας-Σαντορινη 3 ωρες και 50 ακριβως!Tαχυτατο,πεντακαθαρο,με το καταστρωμα πισω απλα να ειναι το highlight του σκαφους!!!Ισως το καλυτερο γρηγορο σκαφος που εχει ερθει στην Ελλαδα (και απο το 4:( ).Μοναδικο του μειωνεκτημα οι ελαχιστες θεσεις στην οικονομικη με αποτελεσμα να μη βρισκεις εισητηριο παρα μονο σε business.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο κόσμος δεν διαμαρτύρεται και πέρνει την business χωρίς πολλά πολλά...ίσως είναι και οι προορισμοί που πηγαίνει:rolleyes: !

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι τόσο σίγουρος για αυτό!! Προχθές που ήμουν στα εκδοτήρια της HSW για το Highspeed 5, τρεις επιβάτες που δε πρόλαβαν εισιτήρια για την οικονομική θέση και πλήρωσαν Business, αντέδρασαν που θα πληρώσουν 9 Ευρώ παραπάνω που έχει η Business (55 Ευρώ)!! Και με ειρωνικό ύφος, ρώτησαν τον υπάλληλο της εταιρείας εάν στη θέση αυτή προσφέρουν και κάποιο γεύμα!!:rolleyes::eek:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...