Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Epistrofi apo Syro gia Tino me to Highspeed 5 xthes 14/8. Den iparxun ke polla pou bori na pi kanis gia ena tetio skafos.An ke prosopika den ime fun ton taxyploon to ploio sinexizi epaksia tin fimi ton Highspeed tis Hellenic Seaways. To ploio astarfti pantou (ine vevea ke kenourio) ke ine poli sinepes sta oraria tou. Sygkekrimena afiksi sti Syro 19.20 anaxorisi stis 19.37 afiksi Tino 20.38). Sta + tou ploiou asfalos to accomodation (sta idia protypa ton allon Highspeed), i taxytita tou (i opoia ine idietera emfanis otan ise ekso, pio emfanis ke apo to 4), ke i poli kali thea plora oxi mono apo tin proti sira ton kathismaton. Ena akomi poli thetiko ine to pliroma tu. Opos se ola ta taxyploa tis Hellenic to pliroma fenete oti ine poli prosektika epilegmeno. Makari na sinexisi etsi.

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ εντυπώσεις μου από πρόσφατο ταξίδι μου με το πλοίο είναι θετικές όπως και για όλα τα highspeed της εταιρείας. Πλήρωμα εξαιρετικό που προσπαθεί πολύ, με πλοίαρχο μία φορά το Βατίστα (Ιωάννη) και δεύτερη τον Λούσα. Ταχύτητα όπως είπα και αλλού που πρσεγγίζει τα 40 Knots και με εμφανή διαφορά από το Highspeed4 τα μεγαλύτερα παράθυρα και τους μικρότερους κοινόχρηστους χώρους (τουλάχιζτον έτσι μου φάνηκε). Κραδαμοί ελάχιστοι και θόρυβος ανεκτός στους πίσω χώρους - εμπρός ελάχιστος ως ανύπαρκτος. Αρνητικότατη εντύπωση μου πρόκάλεσε η πολύ μεγάλη business class η οποία είναι σαφώς μεγαλύτερη απο την economy. Απαράδεκτο το λιγότερο από τη στιγμή μάλιστα που η τόσο μεγάλη business δεν δίνει τα πλεονεκτήματα των 1,2,3,4 δηλαδή ησυχία, γρήγορη εξυπηρέτηση στα bars και θέα μπροστά. Αυτός ήταν ο ευλοκότερος τρόπος για να αυξήσει η εταιρεία (όπως και άλλες ακτοπλοϊκές) τα έσοδά της, απ' τη στιγμή που θεωρητικά... το ΥΕΝ αντιδρά. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Κατά τα λοιπά πολύ καλό πλοίο, αξιόπιστο και καθαρό...

Link to comment
Share on other sites

Και το 6 θα ειναι ακομα καλυτερο :D :D

Το θεμα ομως ειναι και τι θα κανουμε το χειμωνα... Καλα ειναι να τρεχει τωρα στην αρχη αλλα να προσεχουμε γιατι μετα θα χει κοψε απο δω κοψε απο κει...

Ηδη τα πρωτα (2,3) πανε με 30-32. Καλο θα ηταν να πηγαινει και αυτο με 37 ετσι κι αλλιως ειναι μακραν το ποιο γρηγορο παρα να ρισκαρει καμια βλαβη.. Στα θετικα του και οι καμπινες πληρωματος.. Πολυ σημαντικο..

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής χτυπάει 39αρια συνέχεια.

Αλλά αυτό που λκέει ο ελύμπερο όντως είναι απαραδεκτο μιας και είναι έμμεσως εκβιασμός για να τα σκάσεις παραπάνω να ταξιδέψεις τις ημέρες αιχμής.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι τα εξωτερικά καταστρώματα ανοίγουν μόνο στα λιμάνια? Κρίμα γιατί είδα σε μία φωτογραφία (ή έτσι μου φάνηκε) ότι έχει και καθίσματα έξω....

Link to comment
Share on other sites

Sas diaveveo pos ama ine kanis kathismenos den vrexete katholou.Vevea ama exi poli thalassa den ksero ti ginete. To katastroma tou ine safos pio kalimeno apo tu 4 kathos ta kaggela den ftanun mexri to akro tou deck. Ksanaleo oti den ime taxyploos se kamia periptosi alla nomizo oti to 5 itan to most valuable ship tou kalokeriou! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τη δευτερα (ενω σας ειχα πει οτι θα παω ΠΑΡΟ με το ΕΞ.ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ) εφτασα Πειραια στις 7.20 και με συνεπεια να εχω διπλα μου το 5 .....

Τελικα πηγα με το 5 .... Πολυ καλο , 2.05 για ΠΑΡΟ εκανε.....

Το καταστρωμα του ηταν σε ολο το ταξιδι ανοιχτο , χαλαρα ..........

Link to comment
Share on other sites

αρχικα στο παραπανω μηνυμα για να κανει πειραια-παρο σε 2 ωρες και 5 λεπτα θα πρεπει να πηγαινε με μεση ταχυτητα 45 μιλια πραγμα δυσκολο.Απο εκει και περα για τα Χανια λογικα και οπως το διαφημιζε η εταιρεια πρεπει το 5 να πηγαινει σε 4.5 ωρες.δηλ πιο γρηγορα.Τελικα πιο γρηγορο πιο ειναι παντως ακομα δεν εχω καταλαβει.Και mail στον τελευταιο 'Ε' εχω στειλει στους 'Aναγνωστες' με τιτλο 'μειωμενες ταχυτητες' αλλα απαντηση δεν πηρα ας πει καποιος που ξερει ποσο υπηρεσιακη εχουν τα hs OΧΙ ποσο τα πανε

Link to comment
Share on other sites

Το 5 είναι το ταχύτερο όλων των Highspeed.Και το πηγαίνουν ταχύτερα απ'όλα τα άλλα. ΑΥτό που ροτάω είναι αν επιστρέφει στον Πειραιά γρηγορότερα απ'ότι γυρνούσε το 4.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στα Χανιά πώς πάει?? Το κάνει γρηγορότερα απ'ότι το 4? γνωρίζουμε???

Γύρισα εχθες το βράδυ από Χανιά με το 5.

Ακριβώς 4,5 ώρες από καταπέλτη σε καταπέλτη. Με προγραμματισμένη ώρα άφιξης 01:00, στις 01:05 είχα βγει έξω με το αυτοκίνητο.

Ειδικά στον κατάπλου στα Χανιά, με προγραμματισμένη ώρα άφιξης 20:00, στις 19:55 έβγαζε ήδη αυτοκίνητα.

Καμμία σχέση με το 4 με το οποίο είχα κάνει 3 ταξίδια για Χανιά.

Στο 4 μου άρεσε περισσότερο ο εσωτερικός χώρος. Στο 5 απλά "μυρίζει καινουργίλα". Δεν συγκρίνονται. Ακόμα και η εντύπωση που σου δίνει είναι ότι είναι πολύ μικρότερο. Μου φάνηκε στο "μάτι" ότι η διαφορά τους στο μήκος είναι μεγαλύτερη από τα 7 περίπου μέτρα (85μ. με 92μ.) ενώ αντίθετα, δε μου φάνηκε τόσο η διαφορά των σχεδόν 3 μέτρων στο πλάτος (21,2μ. με 24μ.). Ισως σε αυτό φταίει ότι τα ταξίδια μου με το 4 είχαν πολύ περισσότερο κόσμο στην Business, ενώ εχθές ήταν σχεδόν άδεια.

Το 5 όμως, έχει πιο φαρδιές θέσεις από το 4, τουλάχιστον στην Business, αφού σε Economy δεν έχω κάνει ταξίδι. Ερχόμουν και στην σειρά 1 (μπροστά-μπροστά) και είχα πάρα πολύ χώρο για τα πόδια. Ετσι δε μπορώ να συγκρίνω το χώρο για τα πόδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Δεν γνωρίζω να σου πω για την κίνηση...

Από προσωπική εμπειρία 2 ταξιδιών σε καθημερινές και όχι ΠΣΚ δεν μπορώ να πω ότι είμασταν μέσα πάνω από 200 άτομα. Βέβαια, αυτή η μέτρηση είναι καθαρά "με το μάτι".

Σαν δρομολόγιο όμως σε σχέση με την τιμή του, το θεωρώ πολύ πιο "δυνατό" από αυτό των συμβατικών, αφού περίπου με όσα πληρώνεις για κρεβάτι σε εσωτερική στα συμβατικά πληρώνεις και στην Business του HS5.

Αν σε αυτά προσθέσεις και το ότι τα έξοδά σου από καφέδες/ποτά/φαγητό είναι μεγαλύτερα στα συμβατικά, τότε ....

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι αν "βγαινει" η εταιρεια και σε αυτον τον τομεα δεν μπορω να πω οτι ειναι και ευχαριστα τα πραγματα τωρα το χειμωνα....Το μελλον θα δειξει αφου δεν εχει γινει καμια επισιμη ανακοινωση απο την εταιρεια ακομη....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Από μηχανική άποψη δεν κάνουν τη παραμικρή επέμβαση στις μηχανές μιας και δεν έχουν συμπληρώσει τις ώρες που έδωσε ο κατασκευαστής για να τις ανοίξουν!! Τώρα από δουλείες μόνο κάτι βαψίματα μόνο κάνουν!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι...! Όταν είχε αγοραστεί είχε ειπωθεί ότι έχει κάποιο ειδικό χρώμα ή κάτι τετοιο φιλικό προς το περιβάλλον. Τώρα τι θα γίνει? Θα βαφτεί όπως όλα τα υπόλοιπα??? 'Η δεν θα βαφτεί???

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βαφτεί αυτή η πατέντα που έχουν κάνει έχει διάρκεια ζωής κάποια χρόνια και δεν χρειάζεται βάψιμο.

Βάψιμο μπορεί να πέσει σε τίποτα επιμέρους σημεία που ίσως να μην είναι έτσι βαμμένα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...