Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Σε ειδική εκκαθάριση τέθηκαν οι εταιρείες που εκπροσωπούν τα 3 κρουαζερόπλοια ΤΡΙΤΩΝ-ΟΔΥΣΣΕΥΣ-WORLD RENAISSANCE οι οποίες ανήκουν στον επειχηρηματικό όμιλο Ανδρέα Ποταμίάνου.

Με την παρούσα εξέλιξη τα πλοία θα εκπληστηριαστούν προκειμένου να καλυφθούν τα χρέη προς τα πληρώματα και την ολλανδική τράπεζα FORTH BANK.

Η εταιρεία μένει μόνο με το ΙΑΣΩΝ και καθώς γίνεται αντιληπτό δεν θα μπορεί να έχει πια δυναμική παρουσία στον χώρο της κρουαζιέρας.

Τουλάχιστον τα πλοία να αγοραστούν από ελληνικά χέρια να παραμείνουν με την ελληνική σημαία ωστε να δουλέψει κι ο κόσμος που έχει μείνει άνεργος.Διότι ειδικά στον ξενοδοχειακό τομέα η ανεργία χτύπησε κόκκινο με αυτή την εξέλιξη και η ακτοπλοία αδυνατεί να αποροφήσει τόσο μεγαλό αριθμό ξενοδοχειακού προσωπικού

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ασχημο για ολη τη ναυτιλια. Τι να σου κανει και ο Λουης... Οτι μπορει μαζευει.. Οταν τα μυαλα ομως μερικων ειναι πανω απο το κεφαλι ετσι γινεται. Παραδειγματα υπαρχουν απ ολο τον ελληνικο χωρο. Να υποθεσω Χριστο οτι εισαι αξιωματικος η πληρωμα σε ενα απ αυτα???

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα για σενα

Μεγαλωνει η ανεργια στο λιμανι. Πανε οι καιροι που η θαλασσα μας ταιζε καλα. Τωρα ολα τα βαπορια εχουν Φιλιππινεζους Κινεζους και μαυρους. Δεν εχω τιποτα μ αυτους. Αλλα δε μπορω να πιστεψω οτι ειναι καλυτεροι απο ενα Ελληνα. Και εστω οτι η μυτη του Ελληνα εχει μεγαλωσει και δε θελει να ειναι μουτσος θελει να ειναι καπετανιος. Οι ελληνες πλοιοκτητες δε θα μπορουσαν να εχουν ελληνες αξιωματικους τουλαχιστον??? Σε οποια πλοια εχω δουλεψει και δεν ειναι της ακτοπλοιας μονο Ουκρανους και Φιλιππινεζους βλεπω. Ημαρτον πια.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος αυτου, ακομα κι αν ολοι βρουν δουλεια ειναι

νομιζω λιγο αποτομη προσγειωση απο ενα κροαζιεροπλοιο

να βρεθεις για παραδειγμα σε ενα τανκερ και να

φορτοεκφορτωνεις στα jetty και να κανει μηνες

ολοκληρους το ποδι σου να πατησει στερια...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νικο αυτη ειναι η φυση της δουλειας. Αν δεν του αρεσει ας κατσει να ανοιξει μια δουλεια στη στερια. Ειναι σκληρο αυτο που λεω αλλα ετσι ειναι η δουλεια. Δε γινεσαι καπετανιος για να κανεις δημοσιες σχεσεις στο κρουαζιεροπολοιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανως ειναι η φυση της δουλειας αλλα οπως και να εχει

το πραγμα ειναι γεγονος οτι μετα απο πολυετη θητεια σε

κρουαζιεροπλοια/ακτοπλοια ειναι πολιτισμικο σοκ το να πας

σε κατι αλλο. Οπως βεβαια συμβαινει και το αντιθετο, υπαρχει

κοσμος απο τα ποντοπορα που οσο και να θελει να ειναι στην

ακτοπλοια για παραδειγμα, δεν μπορει να προσαρμοστει λογω

επιβατων, λογω πιεσης κλπ.

Για να ξαναγυρισουμε ομως στη ROC που ειναι και το θεμα μας,

εγω πιστευω τελικα οτι δε φταιει ουτε το κακο μας το ριζικο

που λεει ο ποιητης, ουτε το κοστος των πληρωματων, ουτε η

11η Σεπτεμβριου αλλα ουτε και οι ξενες μυστικες υπηρεσιες

(αυτες ειπαμε, εχουν βαλει στοχο το Χριστοδουλο). Αν δει κανεις

την πορεια της εταιρειας μεσα στο χρονο και τουλαχιστον τα

τελευταια 20 που θυμαμαι εγω, ειναι καθαρα θεμα αποτυχημενων

επιλογων απο την ιδιοκτησια της.

Ειναι τραγικο να εχει κανεις μονοπωλιο τα ελληνικα νησια και

τη βοηθεια/ανοχη κρατους και δημοσιων υπηρεσιων και

να καταληγει οπως κατεληξε. Τιποτα δεν κραταει για παντα

και ειδικα το καμποταζ. Δυστυχως αυτο δε το πιστευαν οι

ιδιοκτητες/διοικουντες την εταιρεια και δεν εκαναν τις κινησεις

που επρεπε στη σωστη τους ωρα ωστε να ανανεωθει ο στολος

και η εταιρεια να κινηθει για περαιτερω αναπτυξη κι οχι απλως

διατηρηση των κεκτημενων.

Οταν δε παρουσιαστηκε η ευκαιρια με την Καρνιβαλ, ανοιξαν

το παραθυρο και οι ιδιοκτητες αλλα και οι εργαζομενοι και

την πεταξαν απ΄εξω. Φανταζεστε οτι τωρα πιθανον να μιλουσαμε

οχι για Costa Atlantica αλλα για Triton Atlantica πχ?

Οσο δε για τα νεοτευκτα, εκει ηταν που μπηκε και το

τελευταιο καρφι στο φερετρο. Too little, too late. Δεν

ξερω τι γνωμη εχει ο Χρηστος αλλα κι αλλοι που τα εχουν

ζησει απο μεσα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Φιλε Δαυιδ, ειδα το λινκ και μου δημιουργει αναμεικτα συναισθηματα. Απο τη μια δεν μπορει καποιος παρα να ειναι χαρουμενος να βλεπει το σινιαλο αυτο να ταξιδευει. Απο την αλλη τα δυο αδελφια τα τελευταια 15 χρονια απεδειξαν ξανα και ξανα οτι δεν μπορουν να παρακολουθησουν τις διεθνεις εξελιξεις με πρακτικες περασμενων δεκαετιων, ποσο μαλλον με ενα πλοιο σαν τον Οδυσσεα.

Πριν αρκετα χρονια και ενω συγγενικο μου προσωπο βρισκοταν στο νοσοκομειο καταδικασμενο στο μοιραιο, οι γιατροι προετρεψαν τη γυναικα του να παει σπιτι της ωστε "να βγει η ψυχη του ανθρωπου". Μηπως εχει ερθει η ωρα να "βγει επιτελους η ψυχη" αυτης της εταιρειας?

Ποιος ακριβως απο την οικογενεια ειναι πισω απο την τελευταια "νεκρανασταση", γνωριζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΑΣΩΝ και το αδελφάκι του το STELLA OCEANIS ήταν αρκετά δημοφιλή πλοία παρά την ηλικία και το μικρό τους μέγεθος. Για του λόγου το αληθές σας παραπέμπω στα http://www.cruiseserver.net/travelpage/ships/rl_jason.asp

http://www.cruiseserver.net/travelpage/ships/rl_ocean.asp

Πάντως ο ΙΑΣΩΝΑΣ πέρσι έκανε κρουαζιέρες στην Αδριατική.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε πρόσφατο ταξίδι μου με το CORAL, και σε διάφορες κουβέντες που είχαμε με πολλούς παλιούς φίλους από την εποχή της ROC, κυκλοφορεί έντονα η φήμη για την επανάκαμψη της ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗΣ από του χρόνου και μάλιστα με 4 πλοία. Ακούστε και πια:

1. MISTRAL

2.OCEAN COUNTESS

3. 2 από τα R1 ως R8

Αν τελικά συμβεί έστω και μέρος από τα παραπάνω θα πρέπει να μιλάμε για ολική επαναφορά.

Προσωπικά εμένα θα με ικανοποιούσε πολύ κάτι τέτοιο γιατί κακά τα ψέμματα,

η LOUIS HELLENIC CRUISES μόνο Ελληνική δεν είναι τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, αγαπητέ Δαυίδ, έχω την ίδια απορία με τον Nick:ποιός κάνει κουμάντο στην εταιρεία?

Μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι ο Ανδρέας Ποταμιάνος έχει το κουράγιο να ξεκινήσει πάλι από το μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλά οι φήμες μιλάνε για την κόρη του Ανδρέα.

( Έχει κόρη; )

Το πιο σημαντικό όμως κατά την γνώμη μου είναι ότι τα πληρώματα παρά την ταλαιπωρία που πέρασαν περιμένουν με αγωνία αυτή την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο Ερμης τελικα ξεκινησε ημερησιες κρουαζιερες στον Αργοσαρωνικο προφανως αντικαθιστωντας το Αννα Μαρου το οποιο και εδεσε στα 200αρια. Το πλοιο ειναι με τα σινιαλα της Ηπειρωτικης αλλα δεν ξερω τελικα τι ειδους συμφωνια υπαρχει με τους ιδιοκτητες του Αννα Μαρου(μηπως εχουμε καποια κοινοπραξια η συνιδιοκτησια?). Μηπως ο ειδικος επι της κρουαζιερας Δαυιδ Γερασκλης μπορει να μας ανοιξει τα ματια καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τον τίτλο του "ειδικού", παρόλα αυτά δεν γνωρίζω κάτι για το θέμα που αναφέρεις, γνωρίζω όμως ότι κάποιος Έλληνας εφοπλιστής αγόρασε πρόσφατα το ORIENT VENUS για 20 εκατ. $.

post-47-128326955244_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εστω και καθυστερημενα το παραπανω μπορω να το επιβεβαιωσω κι εγω. Θα ημουν ακριβης Δαυιδ αν ελεγα οτι ο Ελλην αγοραστης ειναι ο Ρεστης?

Οσον αφορα τη ROC, να πουμε οτι ο Ιασων ειναι σημερα πλαγιοδετημενος στο Παλατακι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οντως ο Ρεστης ο αγοραστης, και το καινουυριο ονομα αυτου, Cruise One. Υποθετω ομως οτι δεν θα ειναι ο Ρεστης αυτος που θα το δουλεψει, αλλα μαλλον καποια ναυλωση θα εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να αποδωσουμε τα του Καισαρος τω Καισαρι, η γνωστη και εγκυρη Νορβηγικη ναυτιλιακη εκδοση Tradewinds, αναφερει ΣΗΜΕΡΑ την πωληση του Orient Venus στην οικογενεια Ρεστη. Κατι που ο φιλος Δαυιδ Γερασκλης εχει αναφερει σε αυτο το thread απο τις 11 Σεπτεμβριου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 12 years later...

Σε εκδήλωση που έγινε πριν λίγες μέρες στο Μουσείο Ναυτικής Παράδοσης στο ενημερωτικό που μου ήρθε υπήρχε σαν χορηγός η Epirotiki. Ξέρω πως έχουν τη Five Continent Cruises

στην οποία μου φαίνεται ειναι η κόρη(???) του??

Αλλα υφίσταται ακομα σαν εταιρεία η Ηπειρωτική? Έστω στα τεφτέρια των επιμελητηρίων οπως βλέπω εδώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...