Jump to content
Shipfriends

Λισσός (IMO 7220269)


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 532
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στην φωτό βλέπουμε την γραμμή φόρτωσης του πλοίου κατά την αποψινή αναχώρηση. Για όσους δεν μπορούν να διακρίνουν το ανεστραμμένο τρίγωνο είναι πλήρως βυθισμένο στο νερό, οπότε μιλάμε για περίπου 20cm παραπάνω από το επιτρεπόμενο βύθισμα.

Και ερχόμαστε στο δια ταύτα. Φυσικά δεν είναι το πρώτο πλοίο που φεύγει με πατημένη μπάλα, όμως ποιος μπορεί να σταματήσει ένα βαπόρι της ακτοπλοίας;

Ο λιμενικός θα πάρει μετάθεση στον Αϊ Στράτη, ο ύπαρχος θα απολυθεί αν τολμήσει να μιλήσει, και εμείς περιμένουμε να καταργηθεί η 35ετία και να στηριζόμαστε στην Στοκχόλμη και τους ελέγχους της Επιθεώρησης και του Υπουργείου.

Καληνύχτα και όνειρα γλυκά κύριοι, και ούτε πουλί πετάμενο να μην βρεθεί μπροστά σας.

post-24-128326957873_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση επι τη ευκαιρία; Πως γίνεται να έχει τόσο πατημένη μπάλα; Που μπήκε το φορτίο; Δεν έχει προβλεφθεί ώστε με γεμάτο γκαράζ να μην την πατάει; 'Η σημαίνει ότι μπήκε μεγάλο ποσοστό γεμάτων φορτηγών;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προχθές λόγω του αέρα προσέκρουσε με το αριστερό ισχύο στη Σούδα. Απ ότι εμαθα έγινε γερό τράκο το οποίο θα έφτιαχναν στον Πειραιά. Δέν ξέρω τελικά τί έγινε αλλα μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση που κανείς δέν είπε τίποτε, ούτε κανένα λιμεναρχείο έκανε απαγόρευση απόπλου, ούτε και καμία ανακείνωση απο Υπουργείο έγινε...

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο ταξίδεψε κανονικά από Σούδα. Αναχώρησε στις 21:00 κι έφτασε στον Πειραιά στις 06:45. Συγγενικό μου πρόσωπο που ταξίδευε καμία αναφορά δεν μου έκανε σε κάποιο τέτοιο συμβάν (χωρίς φυσικά να υπονοώ ότι αυτό που λες Απόστολε είναι αναληθές). Ωστόσο θέλω να σταθώ στις εντυπώσεις που του έμειναν από το πλοίο. Κυριολεκτικά καταενθουσιάστηκε! Εγώ δεν έχω ταξιδέψει με το ΛΙΣΣΟΣ και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Αλλά σε αντίθεση με αυτά που έχουν ακουστεί κατά καιρούς, μου είπε ότι το πλοίο είναι σε άριστη κατάσταση, πεντακάθαρο και πολυτελέστατο. Άψογοι και τεράστιοι χώροι, πολλά σαλόνια και υπέροχα καταστρώματα. Επίσης μου έκανε αναφορά και στο γκαράζ ότι δεν μύριζε καθόλου καυσαέριο:D Σε σύγκριση δε με το ΚΡΗΤΗ Ι που ταξίδεψε προς Ηράκλειο μου είπε πως το ΛΙΣΣΟΣ είναι κλάσεις ανώτερο. Συγκεκριμένα μου είπε πως δεν τείθεται θέμα σύγκρισης και πως το ΚΡΗΤΗ είναι κλειστοφοβικό με πολύ μικρούς χώρους. Το μόνο αρνητικό που βρέθηκε για το ΛΙΣΣΟΣ ήταν ότι κούνησε (βέβαια μην ξεχνάμε ότι είχε και 8άρι) κι έκανε 2-3 κοπανήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο θέλω να σταθώ στις εντυπώσεις που του έμειναν από το πλοίο. Κυριολεκτικά καταενθουσιάστηκε! Εγώ δεν έχω ταξιδέψει με το ΛΙΣΣΟΣ και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Αλλά σε αντίθεση με αυτά που έχουν ακουστεί κατά καιρούς, μου είπε ότι το πλοίο είναι σε άριστη κατάσταση, πεντακάθαρο και πολυτελέστατο. Άψογοι και τεράστιοι χώροι, πολλά σαλόνια και υπέροχα καταστρώματα. Επίσης μου έκανε αναφορά και στο γκαράζ ότι δεν μύριζε καθόλου καυσαέριο:D ...Το μόνο αρνητικό που βρέθηκε για το ΛΙΣΣΟΣ ήταν ότι κούνησε (βέβαια μην ξεχνάμε ότι είχε και 8άρι) κι έκανε 2-3 κοπανήματα.

Απολύτως ορθές παρατηρήσεις. Αν ξεχάσεις την εξωτερική δυσμορφία, το Λισσός είνα βαπόρι με Β κεφαλαίο. Χώροι, καθαριότητα, service, ένα μπαλκονάκι στην κόντρα-γέφυρα, καμπίνες Α υπέροχες και μία παλαιού τύπου, "αριστοκρατική" πολυτέλεια. Ενίοτε διαβάζω παράπονα επιβατών για τα "γερασμένα" πλοία της ΑΝΕΚ στα Χανιά και αναρωτιέμαι αν οι εν λόγω ζούν σε σπίτια τύπου "Dynasty" και όχι στην Ελλάδα και δεν είναι ευχαριστημένοι. Ε, αν κοπανάει και λιγάκι, καράβι είναι, δεν έχει και ρίζες. Φοβάμαι ότι ακριβώς επειδή έχει τόσα πλεονεκτήματα αν θέλουν να κλείσουν καμιά τρύπα στον ισολογισμό, θα το σπρώξουν μετά πολλών επαίνων και απείρων δικαιολογιών.

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να πεις γι' αυτο το πλοιο ειναι λιγο.:D

Μπορει να μην πηγαινει με 25 η 28 οπως μας επιβαλλει η νεα ταξη

και η νεες μοδες...

Μπορει να εχει φαει τα χρονακια του, αλλα κακα τα ψεμματα,

το περασμα του χρονου δεν εχει αφησει κανενα σημαδι πανω σε αυτο το σκαρι.

Ανετο πλοιο, να το περπατρας με τις ωρες και να θες και αλλο να το περπατας και να το ανακαλυπτεις.

Αν αρχισει τα πανω κατω και τα περα δωθε τοτε θα ειναι κλασσικα και μονο

στο Κρητικο αλλα με 7+ δυναμη.

Το μονο με με χαλασε ηταν οταν ταξιδεψα γυρω στο Πασχα και ειδα

σημαδια εγκαταληψης (υπερβολικα πολυ σκουρια) στους εξωτερικους χωρους...

Ελπιζω να εχουν ριξει κανα πηνελακι τωρα.... :D

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός έγινε κατα την άφιξη του στη Σούδα. Πικραμένος ο κ. Μαθιός που έγινε το συμβάν με το που γύρισε απο την άδεια του. Πάντως για μία σπάνια φώτο του ημέρα με όλο το δρόμο (17,90) εξερχόμενο απο τη Σούδα στο site μου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Προχθές επιτέλους ταξίδεψα με το πλοίο μετά από χρόνια που προσπαθούσα και δεν καθότανε.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν την περιήγηση! Κατ'αρχήν να πω ότι αν έκανα διαγωνισμό ανοιχτών καταστρωμάτων, θα έβαζα πρώτο και με διαφορά το ΛΙΣΣΟΣ. Το απόλυτα καραβολατρικό βαπόρι! Μπορεί κανείς να το γυρίσει από πλώρα μέχρι πρύμα. Η κόντρα γέφυρα ανοιχτή με τρομερή θέα στην πλώρη και όλα τα καταστρώματα είναι απίστευτα πλατιά και άνετα και εκτίνονται σε όλο το μήκος του πλοίου. Χρόνο να'χεις να γυρνάς με λίγα λόγια.

Μπαίνοντας από τον καταπέλτη επιβατών και ανεβαίνοντας από την κυλιόμενη σκάλα βρίσκεστε σε έναν μεγάλο διάδρομο που μετά από κάποια μέτρα και πολλές καμπίνες καταλήγει στη reception του πλοίου. Στον ίδιο χώρο υπάρχουν και τα μαγαζιά. Πλώρα έχει μόνο καμπίνες. Ένα ντεκ πιο κάτω υπάρχουν πάλι καμπίνες σε όλο το μήκος του πλοίου. Από το χώρο της reception είτε με το ασανσέρ είτε με τις σκάλες (τις γνωστές κυκλικές σκάλες που έχουν όλα τα μετασκευασμένα πλοία της ΑΝΕΚ) θα βρεθείτε ένα κατάστρωμα πιο πάνω όπου υπάρχει η εκκλησία. Πλώρα και πάλι καμπίνες. Προχωρώντας πρύμα υπάρχει ένας αρκετά μεγάλος διάδρομος όπου κατά σειρά θα βρείτε pc για να μπείτε στο shipfriends:D , το τεράστιο self service για να σταματήσει να γουργουρίζει η κοιλίτσα σας, μικρούς καναπέδες για να κοιμηθείτε (γιατί νύχτα και καθιστός δεν λέει) και μετά πάλι άλλα δύο σαλόνια (στο ένα αντιστοιχούν τα παράθυρα πρύμα που φαίνονται) καθώς και το εστιατόριο του πλοίου το οποίο παραδόξως δεν άνοιξε!!! Από το πρώτο σαλονάκι αλλά και από το πρυμνιό υπάρχουν σκάλες εσωτερικές και εξωτερικές αντίστοιχα που οδηγούν ένα ντεκ πάνω. Ξεκινώντας από το ανοιχτό κατάστρωμα πρύμα βρίσκουμε την κλεισμένη πλέον πισίνα και το μπαρ που καλύπτεται από τους ανεμοθώρακες. Μπαίνοντας μέσα βρίσκουμε σαλόνι με την disco του πλοίου όπου ανάμεσα στις 2 στήλες με τα ηχεία έχει τοποθετηθεί μια Plasma οθόνη όπου μπορείς άνετα να δεις τα κατορθώματα του Ολυμπιακού ακούγοντας αντί τον Βερνίκο τα κάλαντα της Βανδή:o ενώ παράλληλα γουστάρεις από τα φωτορυθμικά που παίζουν!!! Προχορώντας κι άλλο υπάρχουν 2 μικρά σαλόνια για μη καπνίζοντες (ουσιαστικά ένα το οποίο χωρίζεται με τζάμι στα δύο) με διαφορετική όμως τελείως διακόσμιση. Ειδικά το ένα μου θύμισε πάρα πολύ ΜΑΡΙΝΑ με τα μπαμπού! Προχορώντας λίγο ακόμα βρίσκουμε 2 πόρτες που οδηγούν στο σαλόνι της πρώτης θέσης αλλά οι οποίες είναι ασφαλισμένες και καλυμένες. Μη στεναχωριέστε όμως γιατί μπορείτε άνετα να βγείτε στο αριστερό ανοιχτό κατάστρωμα και να μπείτε από εκεί. Aν πάλι δεν θέλετε να μπείτε προχωρείστε ευθεία και η κόντρα γέφυρα θα περιμένει να σας αποζημιώσει!!! Το εν λόγω σαλόνι εκτείνεται σε δύο επίπεδα και είναι αυτό το στρογγυλό άσπρο κατασκεύασμα που βλέπουμε λίγο πιο πλώρα και ανάμεσα στα δύο μεγάλα φουγάρα. Πολύ φωτεινό σαλόνι και στον πάνω χώρο υπάρχει και πιάνο. Ο πάνω χώρος δεν έχει πρόσβαση στο ανοιχτό ντεκ και ο μόνος τρόπος να πάτε πάνω είναι από τον χώρο της πισίνας. Εκεί θα βρείτε πάγκους για να κάτσετε και το ελικοδρόμιο (όπου αναγράφεται και το IMO number). Το συγκεκριμένο ντεκ φτάνει μέχρι το σαλόνι της πρώτης θέσης εξωτερικά και σταματάει.

Τα απόνερα του πλοίου θυμίζουν ψαρότρατα! Μιλάω για πρύμα και όχι για τα πλαϊνά. Δεν ξέρω αν είναι θέμα βυθίσματος ή μεγέθους ελίκων αλλά κάνει απίστευτα λίγα απόνερα τόσο σε πλάτος όσο και σε όγκο. Ειδικά κοντά στην πρύμη φαίνεται απλά το σκίσιμο της θάλασσας και τίποτα άλλο.

Προσωπικά συμπεράσματα: Μιλάμε για ένα πολύ επιβλητικό βαπόρι το οποίο προφανώς όταν δρομολογήθηκε πρέπει να έφερε τα πάνω κάτω τόσο στην Αδριατική όσο και στα Χανιά αργότερα. Ωστόσο από τότε δεν έχει αλλαχτεί τίποτα εσωτερικά και είναι ένα κλασσικό δείγμα μετασκευής τέλη 80 αρχές 90. Όλα είναι όπως τότε. Δεν παύει όμως να είναι πεντακάθαρο και πολύ προσεγμένο. Το καταστρώματα και οι κουπαστές εξωτερικά λάμπουν χωρίς ίχνος βρωμιάς. Κάτι που δεν θυμόμουν είναι ότι έχει κάγκελα και όχι ρέλια! Τέλος στα αρνητικά ο χαμηλός φωτισμός (όχι για λόγους οικονομίας αλλά σχεδιασμού) σε αρκετούς χώρους και τα χαμηλά ταβάνια (japan αγάπη μου) σε ορισμένα σημεία ειδικά στους διαδρόμους των καμπινών. Επίσης στο πάνω πάνω ανοιχτό κατάστρωμα μπορείτε άνετα να κάνετε εισπνοές καυσαερίων από τις άσπρες τσιμινιέρες μιας και βρίσκονται στο ίδιο ύψος σχεδόν θυμίζοντας την ανυπόφορη κατάσταση άλλων συμπατριωτών του:D

Και κάτι που δεν είχα ξαναδεί (ή προσέξει σε πλοίο): Τα πατώματα έχουν κλίση:D Ειδικά όπου υπάρχουν πόρτες φαίνεται πετακάθαρα ότι η βάση ξεκινάει στο ίδιο ύψος με τη μοκέτα και καταλήγει με διαφορά περίπου 20 (!!!) πόντων.

Link to comment
Share on other sites

Το εν λόγω σαλόνι εκτείνεται σε δύο επίπεδα και είναι αυτό το στρογγυλό άσπρο κατασκεύασμα που βλέπουμε λίγο πιο πλώρα και ανάμεσα στα δύο μεγάλα φουγάρα. Πολύ φωτεινό σαλόνι και στον πάνω χώρο υπάρχει και πιάνο.

Τον προηγούμενο Σεπτέμβρη που ταξίδεψα με το πλοίο έπαιζε μια κοπέλα που επίσης τραγουδούσε. Την καλλιτέχνιδα εκτίμησε δεόντως μια παρέα από φορτηγατζίδες που τη φλόμωσε στα κοπλιμέντα και τα κεράσματα:o

Κατα τ’ άλλα θα συμφωνήσω οτι πρόκειται για ένα εξαιρετικό πλοίο απο άποψη ποικιλίας χώρων, καθαριότητας και πάνω απ΄όλα με περαντζάδες. Ειδικά το κλειστό promenade με τα παράθυρα θυμίζει άλλες εποχές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Σαββατο βραδυ ταξιδευε συμφοιτητης μου (Χανιωτης και μετοχοι η οικογενεια:D ) απο Χανια.Μου μετεφερε τις χειροτερες εντυπωσεις του οσον αφορα την καθαριοτητα του πλοιου.Πιο συγκεκριμενα μου ανεφερε πως οι τουαλετες στο σημειο που καθοταν ηταν κλειδωμενες ολο το βραδυ.Τελικα βρηκε μια αναπηρικη στην οποια ειχε να αντιμετωπισει μικρα κατσαριδακια που βολταραν στην λεκανη.Επειδη εχω ξανακουσει παρομοια περιστατικα αναρωτιεμαι ,απεντωμωση δεν κανουν ???

Απο κοσμο αρκετο οπως μου ανεφερε με πολλους φοιτητες που επεστρεφαν απο τις διακοπες (για να τις συνεχισουν στις επικειμενες καταληψεις;) )

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν την περιήγηση! Κατ'αρχήν να πω ότι αν έκανα διαγωνισμό ανοιχτών καταστρωμάτων, θα έβαζα πρώτο και με διαφορά το ΛΙΣΣΟΣ. Το απόλυτα καραβολατρικό βαπόρι! Μπορεί κανείς να το γυρίσει από πλώρα μέχρι πρύμα. Η κόντρα γέφυρα ανοιχτή με τρομερή θέα στην πλώρη και όλα τα καταστρώματα είναι απίστευτα πλατιά και άνετα και εκτίνονται σε όλο το μήκος του πλοίου. Χρόνο να'χεις να γυρνάς με λίγα λόγια.
Αυτα ειναι σας λεω!!!;)
Προχορώντας κι άλλο υπάρχουν 2 μικρά σαλόνια για μη καπνίζοντες (ουσιαστικά ένα το οποίο χωρίζεται με τζάμι στα δύο) με διαφορετική όμως τελείως διακόσμιση.
Καποτε εκει υπηρχαν τα "Φρουτακια" και τα Pac Man... Aχ, ωραιες εποχες....
Τα απόνερα του πλοίου θυμίζουν ψαρότρατα! Μιλάω για πρύμα και όχι για τα πλαϊνά. Δεν ξέρω αν είναι θέμα βυθίσματος ή μεγέθους ελίκων αλλά κάνει απίστευτα λίγα απόνερα τόσο σε πλάτος όσο και σε όγκο. Ειδικά κοντά στην πρύμη φαίνεται απλά το σκίσιμο της θάλασσας και τίποτα άλλο.
Μηπως εκεινη την στιγμη ειχε "κοψει"??? Κατι τετοια τα κανουν...:D
Προσωπικά συμπεράσματα: Μιλάμε για ένα πολύ επιβλητικό βαπόρι το οποίο προφανώς όταν δρομολογήθηκε πρέπει να έφερε τα πάνω κάτω τόσο στην Αδριατική όσο και στα Χανιά αργότερα. Ωστόσο από τότε δεν έχει αλλαχτεί τίποτα εσωτερικά και είναι ένα κλασσικό δείγμα μετασκευής τέλη 80 αρχές 90.
Η πιο απλα,

τετοια βαποραρα δεν θα ξαναβγει!!! :D

Επίσης στο πάνω πάνω ανοιχτό κατάστρωμα μπορείτε άνετα να κάνετε εισπνοές καυσαερίων από τις άσπρες τσιμινιέρες μιας και βρίσκονται στο ίδιο ύψος σχεδόν θυμίζοντας την ανυπόφορη κατάσταση άλλων συμπατριωτών του
Προσωπικη εμπειρια,

ενα καλοκαιρι, την ειχα αραξει στην πλωρη στην πισινα.

Μπαινω μεσα και εβγαζα κατι σαν καρβουνο απο τα μαλλια μου...

Και κάτι που δεν είχα ξαναδεί (ή προσέξει σε πλοίο): Τα πατώματα έχουν κλίση:D Ειδικά όπου υπάρχουν πόρτες φαίνεται πετακάθαρα ότι η βάση ξεκινάει στο ίδιο ύψος με τη μοκέτα και καταλήγει με διαφορά περίπου 20 (!!!) πόντων.
Κι ομως δεν ηταν ανετο αυτο στο περπατημα???

Δεν σου ερχοταν να τρεξει πανω στην μοκετα??? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εκεινη την στιγμη ειχε "κοψει"??? Κατι τετοια τα κανουν...:D

Όσες φορές ήμουν έξω το gps ήταν πάντα ανοιχτό και η ταχύτητα σταθερή γύρω στα 17,8.

Προσωπικη εμπειρια,

ενα καλοκαιρι, την ειχα αραξει στην πλωρη στην πισινα.

Μπαινω μεσα και εβγαζα κατι σαν καρβουνο απο τα μαλλια μου...

Μάλλον πρύμη θες να πεις. Άλλα όπως και να έχει πισίνα πλέον δεν υφίσταται παρά μόνο στις αναμνήσεις των επιβατών και του πληρώματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αρκετά καλό πλοίο,

είχα την χαρά να ταξιδέψω μαζί του και εγω για πρώτη φορά.

Όμως εγώ δεν είδα κανένα τρελό ενθουσιασμό από τους επιβάτες, που ίσως να τους έχει κουράσει λίγο.

Δεν μπορώ να πω, σε σχέση με άλλα του Αιγαίου είναι κορυφή.

Είναι αρκετά ευρύχωρο και γενικά άνετο και καλοτάξιδο.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την περιγραφή του George, απλά ο διάδρομος που γινεται η επιβίβαση θα μπορύσε να ήταν λίγο φαρδύτερος για τον κόσμο που διέρχεται από κει, όπως και οι μοκέτες στους βασικούς χώρους έχουν σχεδόν ξεθωριάσει.

Γενικά θέλει ένα φρεσκάρισμα σε τοίχους, δάπεδα, διακόσμηση, κλπ, που δεν νομίζω ότι σκοπεύουν να το κάνουν.

Ειδικά αν πρέπει να το αντικαταστήσουν κοντά στο μελλον.

Έντυπωση κάνει σίγουρα το σαλόνι της Α θέσης που είναι όντως το "καπέλο", όπως και η θέα από την κόντρα γέφυρα.

Το σχήμα του εξωτερικά παραμένει ακόμα πρωτοπορειακό.

Η ταχύτητα δεν ενθουσιάζει αλλά σε αυτή τη γραμμή και νύχτα μάλιστα, τι να την κάνεις..

Εννέα και μισή ώρες διαρκεί το ταξίδι και στις 6.30-6.45 έχει δέσει.

Η γέφυρα απροσπέλαστη-όπως σε όλα τα αντίστοιχα καράβια και το προσωπικό γενικά πρόθυμο και προσπαθούσε φιλότιμα για το καλύτερο.

Εχτες συνέπεσα και με πενταήμερες εκδρομές και γινόταν μία χάβρα μέσα έξω στο πλοίο όπως και στο λιμάνι.

Αλλα τι να γίνει, το υπέστην. Τουλάχιστον πέρνουμε μια νεανική αύρα από τις φωνές και την ζωτικότητα τους.

Οι καμπίνες (τουλάχιστον οι δύκλινες) είχαν τηλεοράσεις οι οποίες λειτουργούσαν πολύ καλα σε όλη την διαρκεια του πλού.

Επίσης έχουν μεγάλα παράθυρα και ήταν καθαρές.

Μάλιστα προσφέρουν και δίσκο με μήλα και μαχαιροπίρουνα στο τραπεζάκι των καμπινών.

Το φαγητό και αυτό καλό, το σελφ σέρβις αχανές σε διαστάσεις και το εστιατόριο πρύμα εξυπηρετικότατο.

Γενικά το πλοίο φαίνεται ότι έχει άλλη στόφα αλλά τα χρόνια δεν κρύβονται εσω-εξωτερικά και χρειάζεται ένα λίφτινγκ.

Έλπίζω να το κρατήσουν ακόμη και να το φροντίσουν λίγο περισσότερο, όμως αυτό θα εξαρτηθεί πιστεύω από το εάν και κατα πόσο θα μπεί το Αριάδνη στα Χανιά.

Γιατι σε μια σύγκριση δεν θα μπορέσει να σταθεί, και τότε το κάστρο της ΑΝΕΚ θα πέσει..

Γιατί το Χαισπήντ 5 μπορεί να πηγαινοέρχεται γεμάτο αλλά δεν ματώνει την ΑΝΕΚ, όταν κατέβει όμως το "Θηρίο" τότε θα αιμοραγήσει..

Και ναι μεν τα Λατώ-Λισσος είναι πολύ μεγάλα και άψογα καράβια, αλλά έχει φτάσει η Επόμενη Μέρα (και) για τα Χανιά και δεν το έχουν αντιληφθει ή γνωρίζουν κάτι και είναι σίγουροι για την διατήρηση της κυριαρχίας τους..

Αν ήθελα πάντως να συνοψισω για το πλοίο, απλά θα έλεγα ότι ΠΑΛΑΣ δεν είναι, ούτε και θα πλησιάσει, αλλά, και η πολυδιαφημιζόμενη ναυαρχίδα του άρχοντα ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ, δεν πλησιάζει ούτε στο μικρό δακτυλάκι το ΛΙΣΣΟΣ που τόσα χρόνια ήταν και είναι ένας τίμιος εργάτης, φροντισμένος και σχετικά πολυτελής στην Αδριατική και τα Χανιά..

Link to comment
Share on other sites

η πολυδιαφημιζόμενη ναυαρχίδα του άρχοντα ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ, δεν πλησιάζει ούτε στο μικρό δακτυλάκι το ΛΙΣΣΟΣ που τόσα χρόνια ήταν και είναι ένας τίμιος εργάτης, φροντισμένος και σχετικά πολυτελής στην Αδριατική και τα Χανιά..

Δεν ειναι το ΛΙΣΣΟΣ ειναι Η ΛΙΣΣΟΣ B) Αρχαια πολη στα χανια, σφακια μερια...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ενημερωτική σημείωση, μόνο που το ποστ δεν μιλάει για την αρχαία πόλη.

Αναφέρεται ΣΤΟ (ενν. πλοίο) Λισσος. Και τα πλοία στα ελληνικά καλως ή κακώς είναι ουδέτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την Παρασκευή το πρωί, τη στιγμή που το πλοίο έδενε στον Πειραιά (6.35) έσπασε ο πλευρικός κάβος... Ευτυχώς μόλις είχαν απομακρυνθεί οι λιμενεργάτες και γλίτωσαν, και ευτυχώς επίσης δεν ήταν κανείς άλλος εκεί κοντά. Το καλοκαίρι, όταν έχει και ημερήσιο δρομολόγιο, σε εκείνο ακριβώς το σημείο είναι η ουρά των οχημάτων προς επιβίβαση, οπότε φανταστείτε τι θα μπορούσε να σημαίνει αυτό....

Σημείωση: Και οι άλλοι κάβοι του πλοίου δεν φαίνονται και σε πολύ καλύτερη κατάσταση.......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...