Jump to content
Shipfriends

Λισσός (IMO 7220269)


Recommended Posts

  • Replies 532
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κάπου εδώ λοιπόν θα μπεί μια <<ταφόπλακα>> στις όποιες παραμικρές υποψίες επαναδρομολόγησης του στο Βόρειο Αιγαίο και ταυτόχρονα μια αίσθηση χαράς και ανακούφισης !!!

Link to comment
Share on other sites

...ταυτόχρονα μια αίσθηση χαράς και ανακούφισης !!!

Ήθελα να 'ξερα τι σου έχει κάνει το καραβάκι και του σέρνεις τόσα λόγια.

Ειλικρινά, γίνεσαι ερειστικός προς κάποιους που αγαπάνε το καράβι και λυπούνται με τέτοια εξέλιξη (που πάει για scrap...) :(

Στο κάτω κάτω δε σε υποχρέωνε κανένας να μπεις μέσα. Υπήρχαν και άλλα πλοία στη γραμμή.

Έλεος δηλαδή..... :(

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο θα κάνει ένα ταξίδι Λιβύη-Βιετνάμ για την ΑΝΕΚ, για να μεταφέρει ανθρώπους

ειλικρινα δε ζηλευω οσους θα διασχισουν τον ινδικο πανω του. η ευαισθησια του στην ασχημη θαλασσα ειναι γνωστη και στον ωκεανο δεν εχει καβους και μπουγαζια για να ψηλωνει.

(θυμιζω κατι που εχει γραφτει και παλιοτερα: λογω των sponsons που μπηκαν στη μετασκευγ πριν 22 χρονια, δεν λειτουργουν σωστα τα stabilisers)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει καμιά παρανόηση? Χοντρικά Λιβύη-Βιετνάμ με το Λισσός είναι περίπου 2 εβδομάδες. Έχει τη δυνατότητα το πλοίο να μεταφέρει πχ 1500 ανθρώπους επί 15 ημέρες? Μήπως εννοεί ότι θα κάνει ένα ταξίδι με Βιετναμέζους από Λιβύη μέχρι πχ Αλεξάνδρεια, Σουέζ ή Τζέντα και εκεί να παραδοθεί στους διαλυτήριους? Ταξίδι 3-4 ημερών είναι λογικό...αλλά για ταξίδι 15 ημερών με επιβάτες ήδη ταλαιπωρημένους....είναι σκέτο μαρτύριο. Χειρότερα από όσα πέρασε ο Μάρτιν Σιν διασχίζοντας τον Μεκόνγκ στην Αποκάλυψη Τώρα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καποια ατομα εβγαλαν πανω σε αυτο το πλοιο ολα τους τα αποθημενα.δεν ξερω και εγω τι του εχουν σουρει.

Απλά μας τσάτισε όταν το καιρό που τράκαρε ο Θεόφιλος έγραφαν και έλέγαν όλοι ότι θα είναι μια αναβάθμιση για την γραμμή .Ενώ στην ουσία ήταν ένα περίσευμα που μας το στείλαν επειδή δεν υπήρχε περίπτωση να ριζώσει σε κάποια άλλη γραμμή !!!Στο καλό λοιπόν να πάει και το ευχαριστούμε πολύ για την παρουσία του στο νησί μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο εφυγε απο το Περαμα.

Καλως η κακως το πλοιο εγραψε τη δικη του ιστορια στην Ελληνικη ακτοπλοια. Μετα απο μια συντομη παρουσια την Αδριατικη ηρθε και ριζωσε στα Χανια οπου εφυγε

λογω Ελυρου. Βρεθηκε μια τρυπα που του εδωσε παραταση ζωης στο Βορειο Αιγαιο οπου εξυπηρετησε με αξιοπρεπεια ειτε αρεσει σε μερικους ειτε οχι και φευγει ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορια ενος βαποριου δεν ειναι τα τελευταια δυο χρονια αλλα ολη η παρουσια του

Την αποψη μου της εχω πει κι αλλες φορες.Εξωτερικα ομορφο δεν ηταν αλλα σιγουρα ειχε μια ξεχωριστη και αναγνωρισιμη οψη.Εσωτερικα δεν με τρελανε αφου το γνωρισα στα γεραματα του.

Οπως και να το κανουμε ομως το πλοιο εξυπηρετησε επι 23 χρονια συνεπεστατα τη γραμμη των Χανιων κατα κυριο λογο και στα τελευταια του τη γραμμη της Χιου-Μυτιληνης.Με την πωληση του φευγει αλλο ενα ιστορικο πλοιο.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Επειδή γνωρίζω εκτός από εμένα ότι κάποιοι φίλοι μπορεί να το πονάνε σε αυτή τη χρονική στιγμή ας το θυμηθούμε σε μια αναχώρηση του για Θεσσαλονική τον Αύγουστο του 2009

Edited by opelmanos
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέμε και για τους ανθρώπους που φεύγουν σε μεγάλη ηλικία..'έφυγε πλήρης ημερών'! Σίγουρα είναι ιστορικό σκαρί για την ακτοπλοία μας αλλά από την άλλη κανείς δεν επιθυμεί να ταξιδεύει με σαραντάχρονα καράβια. Όλοι ζητάμε ανανέωση και καλές υπηρεσίες. Θα μας είχε φύγει πριν 3 χρόνια αν δεν γινότανε η στούκα του ΘΕΟΦΙΛΟΥ στις Οινούσες. Ας πάει στο καλό και το ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Απλά μας τσάτισε όταν το καιρό που τράκαρε ο Θεόφιλος έγραφαν και έλέγαν όλοι ότι θα είναι μια αναβάθμιση για την γραμμή.

Σωστά, το ΛΙΣΣΟΣ υποβάθμισε αισθητά την γραμμή, που μέχρι την είσοδο του σε αυτή, εξυπηρετείτο από τα βασιλοβάπορα-κρουαζιερόπλοια ΘΕΟΦΙΛΟΣ - ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ :P .

Την Κυριακή 23 Μαίου του περασμένου χρόνου, είχα κατέβει για καφέ στην Πειραική, σε μία καφετέρια πολύ κοντά στην μπούκα του λιμανιού. Νωρίς το πρωί, στον ημιόροφο στο μπαλκόνι με την εκπληκτική θέα, και με μόνη "παρέα" σε διπλανό τραπέζι ένα ζευγάρι καλοστεκούμενων εβδομηντάρηδων που έπαιρναν το πρωινό τους. Κάποια στιγμή σήκωσα την μηχανή και άρχισα να φωτογραφίζω το ΛΑΤΩ που έφθανε εκείνη την ώρα στον Πειραιά. Όταν άφησα την μηχανή, ο ηλικιωμένος κύριος με ρώτησε αν το πλοίο που φωτογράφιζα ήταν το ...ΛΙΣΣΟΣ. Αφού του είπα ποιό ήταν, τον ρώτησα αν γνώριζε το ΛΙΣΣΟΣ. Μου απάντησαν και αυτός αλλά και η σύζυγος του ότι η καταγωγή τους ήταν από την Χίο στην οποία ταξίδευαν πολύ συχνά για διακοπές, γνωρίζανε το ΛΙΣΣΟΣ γιατί με αυτό ταξιδεύανε τα δύο τελευταία χρόνια, και ήταν και οι δύο τους κατενθουσιασμένοι γιατί επιτέλους είχε μπει στην γραμμή της Χίου ένα καταπληκτικό πλοίο με service - άπλετους χώρους - εξυπηρέτηση εκπληκτική από το ευγενέστατο πλήρωμα - καθαρές καμπίνες - απαστράπτοντα σαλόνια, ένα πραγματικό "κρουαζιερόπλοιο" (σύμφωνα με τα λεγόμενα τους). Μου είπαν και άλλα πολλά, όχι βέβαια με την ίδια καλή διάθεση, για το πλοίο που αντικατέστησε αλλά και για τα άλλα με τα οποία ήταν υποχρεωμένοι να ταξιδεύουν τα προηγούμενα χρόνια.

Είναι βέβαια σαφές νομίζω, ότι οι συγκεκριμμένοι άνθρωποι δεν είχαν ιδέα από ...καραβολατρεία, από "βάπορες" ή ασχημόπαπα, από προπελάκια - χρόνους μανούβρας - ψηλώματα - ρεμέτζα κλπ. κλπ. κλπ. Δεν μπορούσαν καν να αναγνωρίσουν εξωτερικά το πλοίο. Αυτό που τους ενδιέφερε ήταν το άψογο service στο πλοίο, οι καθαροί και άπλετοι εσωτερικοί του χώροι, οι καθαρές καμπίνες. Tους εύχομαι όπου και να βρίσκονται, να συνεχίσουν να απολαμβάνουν όλα τα παραπάνω τώρα που η γραμμή Χίου-Μυτιλήνης επιτέλους αναβαθμίστηκε μετά την αποχώρηση του ΛΙΣΣΟΣ και την έλευση ή παραμονή σε αυτή των ...νεότευκτων EUROPEAN EXPRESS - ΜΥΤΙΛΗΝΗ. Όσο για το τρίτο ..νεότευκτο, το ΠΗΝΕΛΟΠΗ δηλαδή, τι να πει κανείς... (Ιησούς Χριστός φυλάει κι όλα τα κακά σκορπάει :( )

Link to comment
Share on other sites

Όσο κι αν το αντιπαθούν μερικοί, δεν παύει να είναι ένα μοναδικό πλοίο, πολύ ξεχωριστό εμφανισιακά, άσχετα με το αν είναι καλαίσθητο... Το έχω φάει με το κουτάλι... Έχω κάνει δεκάδες ταξίδια μαζί του. Δεν παραπονέθηκα ποτέ... Μεγάλο ατού ήταν η κόντρα γέφυρα... Το μόνο μειονέκτημα που θυμάμαι χαρακτηριστικά, είναι ότι η αρίθμιση στις καμπίνες δεν είναι ανάλογη του καταστρώματος, και για να την βρεις έπαιζες το παιχνίδι του κρυμμένου θησαυρού... :P Όλα τα υπόλοιπα στα μάτια μου είναι θετικά... Και περατζάδες, και σερβις και όλα... Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα ημερήσιο από Πειραιά για Χανιά στην κόντρα γέφυρα και κάποια στιγμή στα δεξιά μας να εμφανίζονται δελφίνια... Δεν μπορούσα να τα βγάλω φωτογραφία... Με το κινητό μου έβγαλα μία "ποταπή" φωτογραφία την πλώρη... Ήταν το προτελευταίο ή προ-προτελευταίο μου ταξίδι με το ΛΙΣΣΟΣ...

Καλό ταξίδι όπου κι αν πας...

Φωτογραφία, 26-07-2006, ώρα 18:02, πλησιάζοντας τον κόλπο της Σούδας...

post-2440-0-95768300-1298926558_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ας μην υπερβαλουμε και λεμε οτι το ξενοδοχειακο ειχε μαυρα χαλια και οτι εφερε υποβαθμιση στη γραμμη.

Σιγουρα οπως ειπα ειχε τα χρονια του και αυτο φαινοταν σε ολους τους εσωτερικους χωρους αλλα την ανεση του δεν την εχει κανενα στη γραμμη,ουτε ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ και φυσικα ουτε το EUROPEAN.Οσο κοσμο και να ειχε πραγματικα αυτος δεν φαινοταν.Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι απο τα συμβατικα της ΝΕΛ που ταξιδευαν οταν μπηκε το ΛΙΣΣΟΣ κανενα δεν ειχε καλυτερο εσωτερικο στο συνολο του.Το ΜΥΤΙΛΗΝΗ μονο μου φαινεται ομορφοτερο αλλα και παλι εχει κακη διαρυθμιση με στενους διαδρομους κλπ, με αποτελεσμα σε μερες πρωτοκολου να υπαρχει μια σχετικη πηχτρα.

Και φυσικα την αναβαθμιση δεν την κανουν μονο οι χωροι αλλα και η συμπεριφορα του πληρωματος η οποια ηταν αψογη.Οποιος εχει ταξιδεψει με ΝΕΛ πριν το 2005 θα καταλαβει για τι διαφορα μιλαμε

Στην ουσια ενα πλοιο μετριο προς χαλια οπως ηταν ο ΤΕΟ τοτε αντικατεσταθηκε με ενα μετριο και συνομιληκο πλοιο.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

το πλοιο για μενα ειχε μια ασχημη ομορφια...ωραια πλωρη κ καθρεπτης αλλα απο την μεση κ πισω εχανε σημαντικα...ακομα κ οι τεσσερις τσιμινιερες ταιριαζαν με το κυκλικο σαλονι στο τελευταιο ντεκ...κ βεβαια σημασια εχει κ απο πια οπτικη γωνια βλεπεις το πλοιο...απο ψηλα κ πλωρα εδειχνε πολυ ομορφο

Link to comment
Share on other sites

Τωρα λοιπον που εφυγε ας αφησουμε τα μιση και ας προσπαθησουμε να κανουμε μια αναδρομη του πλοιου. Αφου επιθεωρηθηκε απο διαφορους Ελληνες πλοιοκτητες το 1985 τελικα κατεληξε στην ΑΝΕΚ. Ηρθε στο Περαμα και ξεκινησε μετασκευη μεγαλης κλιμακας. Μετα απο 2 χρονια τελειωσε και μετακομισε στον Πειραια για τα τελικα βαψιματα. Στην αρχη η κοκκινη γραμμη σταματουσε στην επιφανεια της θαλασσας και το πλοιο εδειχνε λιγο ομορφοτερο αλλα αργοτερα την ανεβασαν μεχρι το κοψιμο της πλωρης.

Ξεκινησε δρομολογια Πατρα-Ανκονα και το 1992 μετακομισε στον Πειραια στη γραμμη Πειραιας-Χανια. Καποια στιγμη το 1995 σε μια μετασκευη στο Περαμα αφαιρεθηκε ο δεξιος πρυμνιος καταπελτης και εγιναν καποιες επιπλεον καμπινες στο σημειο εκεινο του κουτιου πρυμα. Τη συμπεριφορα του στη θαλασσα δε χαλασαν μονο τα βαρη που προστεθηκαν αλλα και η αλλαγη της γαστρας οταν μπηκαν τα σπονσονς. Απο τοτε οπως εχει αναφερθει και παλαιοτερα εδω σταματησαν να εχουν αποτελεσμα και τα stabilizer του πλοιου αφου σχεδον κρυφτηκαν και δε μπορουσαν να εχουν καλη αποδοση οταν χρειαζοντουσαν.

Γενικα ειχε μια ησυχη ζωη αλλα με αρκετες πιπερατες ιστοριουλες. Η πιο απιστευτη ηταν τελη της δεκαετιας του 90 οταν ερχομενο απο Κρητη για Σιφνο για να παραλαβει τους κρητικους

που ειχε αφησει λογω της γιορτης του Αγιου Πνευματος αντι να μπει στο λιμανι (Καμαρες) μπηκε ενα ορμο νοτιοτερα στο Βαθυ. Το παραδοξο δεν ηταν που μπηκε :P αλλα που προλαβε να σταματησει να κανει επιτοπου στροφη και να βγει (με δεδομενο τη στενοτητα του χωρου το βυθισμα και τις ελικτικες του ικανοτητες) Ισως αυτοι που σκεφτηκαν 10 χρονια αργοτερα οτι το βαπορι μπαινει ανετα στη Χιο να ειπαν απο μεσα τους εδω μπηκε στο Βαθυ στη Χιο δε θα χωρεσει:D

Αυτο τοτε στοιχησε τη θεση του πλοιαρχου στον συγχωρεμενο καπτα Λευτερη Δημοτακη που ηταν πλοιαρχος ολα τα χρονια στη γραμμη των Χανιων.

Τα υπολοιπα θεματακια που ειχε στην Ελλαδα δεν ηταν τοσο σοβαρα. Στη γραμμη Χιου-Μυτιληνης οπως εχουμε αναλυσει μπηκε απο σποντα λογω της στουκας της Θεοφιλαρας.

Θεωρω οτι την περιοδο που μπηκε σιγουρα δεν ηταν αναβαθμιση για τη γραμμη ουτε κατι φοβερο αλλα οπως εχει ειπωθει και διαπιστωσα και εγω σε ταξιδι μου το πλοιο εξυπηρετησε οσο καλυτερα μπορουσε τη γραμμη οσο αντεξε. Λογικα ηρθε καποια στιγμη το τελος και απο κει τα χρονια βαρυναν το πλοιο που αρχισε να βγαζει και μηχανικες βλαβες και μοιραια ηρθε το τελος. Πλοιο με ιδιαιτερη εμφανιση που ειχε φιλους και εχθρους ο καθενας για τους δικους του λογους.

Δυστυχως δε θυμαμαι πολλους πλοιαρχους του παρα μονο τους τελευταιους δηλαδη το Γιωργο Κολυδα, το Δημητρη Παπατσατση, το Διαμαντη Παπαγεωργιου, το Μανωλη Λουσσα, τον Κωστα Φορτετσανακη, τον Στελιο Καρβελη και τωρα τον Αποστολο Κουντουρη που θα το οδηγησει στο Βιετναμ. Επισης σιγουρα εκτος του Καπτα Λευτερη Δημοτακη στο πλοιο εκανε μια περιοδο και ο καπτα Γιωργος Μπυρακης απο τα μεγαλα ονοματα της ΑΝΕΚ την περασμενη δεκαετια και ο Κωστας Δημακης σημερινος αρχιπλοιαρχος της.

Σορρυ αν κουρασα καποιους αλλα καλο ειναι να θυμομαστε και να λεμε που και που κανενα καραβολατρικο γιατι καλα και χρυσα τα νουμερα οι ισολογισμοι και τα EBITDA αλλα αυτα δε μας εκαναν να γραφτουμε στο shipfriends, τα βαπορια μας εκαναν ;)

Link to comment
Share on other sites

να ευχηθώ κι εγώ με τη σειρά μου καλό ταξίδι και να το ευχαριστήσουμε για όσα προσέφερε τόσα χρόνια στην ακτοπλοία μας.απλως μια παρατηρηση θα ηθελα να κανω στα γραφομενα του φιλου Neptune και να πω οτι στον ορμο στο Βαθυ ειχε μπει το ΠΡΕΒΕΛΗΣ κι οχι το ΛΙΣΣΟΣ αν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος το ΛΙΣΣΟΣ ειχε μπει το θυμαμαι παρα πολυ καλα μια και ημουν Σιφνο εκεινη την περιοδο ;)

Στο επομενο τευχος του "Εφοπλιστη" κυκλοφορησαν και φωτογραφιες του πλοιου να γυρναει μεσα στο Βαθυ βγαλμενες απο την παραλια

Edited by Neptune
Link to comment
Share on other sites

Καλό ταξίδι όπου κι αν πας...

Φωτογραφία, 26-07-2006, ώρα 18:02, πλησιάζοντας τον κόλπο της Σούδας...

post-2440-0-95768300-1298926558_thumb.jp

Για φαντάσου να είσαι σε αυτό το σημείο του πλοιόυ όταν είναι στο διαλυτήριο και να βλέπεις να κόβουν την πλώρη με τροχούς και οξυγόνα :( Για όποιο καράβι και αν μιλαμε δεν θα ναι καθόλου ωραίο το θέαμα

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Το Πρεβελης δεν εχει μπει ποτε στο Βαθυ (Σιφνου). Τα μονα πλοια που το εχουν κανει αυτο, ηταν το ΛΙΣΣΟΣ τοτε απο λαθος και το Σπιντρανερ Ι πριν ξεκινησει δρομολογια που εκανε μια βολτα μπροστα απο το ξενοδοχειο του Ευγενιδη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...