Jump to content
Shipfriends

Λισσός (IMO 7220269)


Recommended Posts

  • Replies 532
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Νομίζω ότι τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται. Το Πρεβελης όντως θα αντικαταστήσει το Λισσος για όσο διάστημα μείνει εκτός δρομολογίων το Λισσος

ΤΟ ΛΙΣΣΟΣ ΘΑ ΣΥΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΡΧΕΣ ΜΑΗ.ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΚΑΘΕ ΠΕΜΠΤΗ ΧΙΟ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΗΜΝΟ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχει βρεθει δεξαμενη? αν ναι που και πιο χρονικο διαστημα αναμεσα σε αυτες τις ημερομηνιες?

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Το ΛΙΣΣΟΣ αφου εκατσε ενα διημερο Χιο,επιστρεφει:confused: Μυτιληνη για να κανει το βραδινο δρομολογιο...Μηπως ειχε καμια εκδρομη λογω Πασχα?

ΥΓ.Συμφωνα με εγκυρες πηγες,μια ρουκετα περασε πανω απο το πλοιο το βραδυ της αναστασης...:D

Link to comment
Share on other sites

Οχι, απλώς διότι στο λιμάνι υπήρχαν ήδη το Μυτιλήνη και το Ν.Χιος, καθώς επίσης στο εμπορικό λιμάνι υπήρχαν ένα μικρό φορτηγό,ένα γκαζαδικάκι και μια παντόφλα, το Κωνσταντίνοσ Γ,δεν του επιτράπηκε η παραμόνη. Το πλοίο πάντως έκανε "κρουαζιέρα πληρώματος" ,δηλαδή ήταν κενό επιβατών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ και σχεδόν μια εβδομάδα είναι στη δεξαμενή της Ελευσίνας, το Λισσος για τις εργασίες του δεξαμενισμού του. Περά από τυπικό καθάρισμα, βάψιμο των υφάλων, επισκευή διαφόρων επιστομίων, βγήκαν και οι τελικοί αξόνοι. Το πλοίο μάλλον θα παραμείνει μέχρι τη Παρασκευή στη δεξαμενή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποδεξαμενίστηκε σήμερα το ΛΙΣΣΟΣ.

Η φώτο είναι αφιερωμένη με πολύ αγάπη στον NHSOS XIOS που είμαι σίγουρος ότι όλο το διάστημα της απουσίας του θα είχε υποστεί κάποιο ...στερητικό σύνδρομο. :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Απο τη φωτογραφια του Σειριου βλεπω αλλαγη της αθλιας χαρακτηριστικης γραμματοσειρας της πρυμης (ελπιζω να εχει γινει κατι αναλογο και πλωρα);)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ΣΕΙΡΙΕ για την αφιερωση:D,οντως μου ελειψε πολυ....Αν και δεν θελω να σας χαλασω το κλιμα ρανταρ κ τα λοιπα,το τελευταιο πραγμα που επρεπε να διορθωθει σε αυτο το βαπορι ειναι γραμματοσειρα...εχει χιλια 'καλουδια' πριν να του φτιαξουν-μετασκευασουν,ωστε να διορθωθει η εξωτερικη του εμφανιση:DΜαλιστα προσφτα μου ειπε καποιος,πως εχει 5 τσιμινιερες(τις 4& μια μικρη που ισα ισα φαινεται):eek:....λογικα,μια για καθε τουρμπινα που εχει στις μηχανες του....:D:D

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στο Πέραμα υπήρχε κορεσμός εργασιών στο Λισσος, για να προλάβει το πλοίο να είναι έτοιμο αύριο. Τη γραμματοσειρά στο όνομα του πλοίου την έχουν αλλάξει στις μπάντες του πλοίου πλωρα και πρυμα. Αλλά όχι ακόμα πάνω από το καταπέλτη.

Link to comment
Share on other sites

ειναι στο προγραμμα να αλλαχτει και εκει το ονομα?

και κατι αλλο, πως το βρισκετε το μπλε χρωμα στη γαστρα? σας αρεσει? :confused:

Edited by polmyt
quote
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο θα αλλαχτει και εκει αλλα για να πω την αληθεια ουτε αυτη η γραμματοσειρα μου αρεσει:o

Σιγουρα ειναι πιο καλη απο την προηγουμενη αλλα μου θυμιζει κειμενο στο word.:D

Αυτο το πρασινομπλε δεν μου αρεσει με τιποτα.Προτιμουσα να ειναι σκετο μπλε ή σκετο πρασινο.

Και κατι αλλο.Εχει μικρινει το σινιαλο στη τσιμινιερα και το ΑΝΕΚ στο πλαι ή ειναι ιδεα μου?

Link to comment
Share on other sites

Το μπλε στη γάστρα να πω την πικρή αλήθεια εμένα δε μου άρεσε. Ίσως επειδή είχα συνηθίσει όλα τα πλοία της ΑΝΕΚ με το κεραμιδί χρώμα στη γάστρα. Όσο για το χρώμα (πρασινομπλε) στα καταστρώματα δε με ξετρελαίνει. Αλλά με αυτό χρώμα δείχνει το πλοίο πιο φωτεινό

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο φιλε... ισως αν ηταν ασπρο στην γαστρα θα εδειχνε καλυτερο... τα καταστρωματα αντιθετα τα βρισκω ομορφα... ειναι μια "πινελια ανανεωσης":P της ανεκ... προφανως πρεπει να ειναι κατι που θα περιμενουμε σε ολα τα πλοια της ανεκ?

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια διαφορά παρατήρησα στο Λισσος μετά την επισκευή του πλοίου. Έχει σβηστεί η σημαία της Ευρώπης από τις μπάντες του πλοίου. Μπορείτε να το δείτε αυτό, συγκρίνοντας με αυτή τη φωτογραφία.

Σήμερα το πλοίο αναχωρώντας από το Πειραιά, κινήθηκε για αρκετή ώρα με μικρή σχετική ταχύτητα μιας και οι μηχανές θέλουν κάποιες ώρες εργασίες πριν δουλέψουν στο φουλ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και η γραμματοσειρά η καινούρια αλλά περισσότερο το μπλε του πάνε πάρα πολύ.

Όσο για την eurosolas δεν το ξέρω σίγουρα αλλά πρέπει να είναι εναρμονισμένο.

Γενικότερα όσα βαπόρια ήρθαν και έκαναν εκτεταμένες μετασκευές στα 90s είναι εναρμονισμένα.

Link to comment
Share on other sites

οκ,ευχαριστω για την πληροφορια!σιγουρα με τις αλλαγες που του εγιναν στον χρωματισμο βελτιωθηκε καπως η κατασταση του!

Link to comment
Share on other sites

Ο περιστερωνας-το δωμα-το κουτι-το μπαλκονι απο ρετιρε,δεν προκειται να βελτιωθει ποτε...Ηθελα να ξερα,οποιος επιβατης παει να μπει στο ΛΙΣΣΟΣ και βλεπει αυτο το πραγμα,δεν ξενερωνει απειρως για το καραβι με το οποιο θα ταξιδεψει:eek:

post-709-128326980878_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...