Jump to content
Shipfriends

Βαπτίζεται ο δούλος της ΑΝΕΚ


Βαπτίζεται ο δούλος της ΑΝΕΚ  

2 members have voted

  1. 1. Βαπτίζεται ο δούλος της ΑΝΕΚ

    • ΖΑΚΡΟΣ
    • ΚΑΝΤΙΑ
    • ΑΠΤΕΡΑ
    • ΝΗΣΟΣ ΚΡΗΤΗ
    • ΑΣΤΕΡΟΥΣΙΑ
    • ΓΑΛΗΝΗ
      0
    • ΜΥΡΤΟΣ
    • ΕΛΑΙΑ
    • ΛΕΝΤΑΣ
    • ΙΤΑΝΟΣ


Recommended Posts

Και για την ιστορία... το πρώτο "Ζάκρος" ήταν ενα οχηματαγώγο μάλλον πρώιμο ρο/ρο το οποίο ήταν και το μοναδικό πλοίο που είχαν συμπλοικτησία ΜΙΝΟΑΝ και ΑΝΕΚ, μιλάμε τώρα για τελη δεκαετίας '70 αρχές '80.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ξαναμιλησει για τις ονοματοδοσιες πλοιων και το ποσο ομορφο θα ηταν να συμμετεχουν shipfriends σε αυτες.Αν λοιπον η ΑΝΕΚ σκεφτεται να δωσει νεο ονομα στο Hellenic Voyager και ακομα δεν εχει καταληξει,ας της δωσουμε μια χειρα βοηθειας;)Ολα τα ονοματα ειναι Κρητικες τοποθεσιες.Η ψηφοφορια θα διαρκεσει 10μερες αφου λογικα μεχρι τοτε ισως εχει κυκλοφορησει και το 'πραγματικο' νεο ονομα.Μπορειτε να επιλεξετε παραπανω απο μια επιλογη.

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

Για τον ΖΑΚΡΟ τα ειπα(μ αρεσει;))ενω πολυ περισσοτερο(ειδικα ακουστικα)μου αρεσουν τα ΑΣΤΕΡΟΥΣΙΑ και ΕΛΑΙΑ!(ΝΗΡΕΑ μην αρχισεις το δουλεμα για τις επιλογες μου:D)

Link to comment
Share on other sites

...Ολα τα ονοματα ειναι Κρητικες τοποθεσιες...

Εκτός μόνο από το ...Νήσος Κρήτη !!! :D

Για να πω την αμαρτία μου, επειδή δεν κατάγομαι από την μεγαλόνησο, τα παραπάνω ονόματα δεν μου λένε κάτι το ιδιαίτερο. Προσωπικά θα επέλεγα κάτι το πρωτότυπο... ας πούμε... ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΙΙ. :D

Για να μην στεναχωρήσω όμως τον φίλο μου τον NHSOS XIOS, θα επιλέξω αυτό που μου ακούγεται πιό όμορφα από τις 10 επιλογές. Το ΜΥΡΤΟΣ.

EDIT : Συγγνώμη βρε παιδιά, αλλά ενώ ψήφισα το ΜΥΡΤΟΣ (είμαι απόλυτα βέβαιος), στην δημοσκόπηση φαίνομαι να ψήφισα το ΖΑΚΡΟΣ... Πως γίνεται ευτούνο ??? :confused:

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Μακράν καλύτερο θεωρώ το ΚΑΝΤΙΑ...και μιάς και το προορίζουν και για τα ξένα θα ακούγεται και πολύ καλύτερα από τα ΑΣΤΕΡΟΥΣΙΑ και ΕΛΑΙΑ.:eek:

ΥΓ Πάλι καλά που δεν ψήφισες και το ΖΑΒΑΡΑΚΑΤΡΑΝΕΜΙΑ.:rolleyes:

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

μυρτος προς τιμην του παναγια χοζοβιωτισσα και του γειτονικου νησιου της κεφαλονιας και νησος κρητη γιατι το βαπορι ανηκει στη HSW και οχι στην ΑΝΕΚ (yet)

YΓ1: απο τις πολλες ψηφοφοριες στις 4 οκτωβρη βλεπω να ψηφιζουμε αριαδνη:D

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειλικρινα το ΖΑΚΡΟΣ μου εχει κολλησει ασχημα και γενικα εχω την εντυπωση οτι σε αυτο το πλοιο κολλαει καλυτερα αρσενικο ονομα;)Αντε ντε ψηφιστε,μπορει η ΑΝΕΚ...μπαρδον η HSW ηθελα να πω:D,να παρει ιδεες απο μας:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα Λισσός, Άπτερα (το οποίο εψήφισα ελλείψει της επιλογής "Άλλο/Δεν απαντώ") και Έλυρος, η λογική επιλογή είναι μία ακόμη αρχαία πόλη των Χανίων: Πολυρρήνια, Κίσσαμος (το επίνειο της Πολυρρήνιας), Φαλάσαρνα. Τα Ζάκρος, Ίτανος κλπ αποκλείονται, είναι στην άλλη άκρη τση Κρήτης. Ας ονοματοδοτήσει με αυτά κανένα καράβι ο Grimaldάκης. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ως ντόπιος θα ήθελα το βαπόρι να ονομαστει ΒΙΑΝΝΟΣ...ειναι αρχαία πόλη κοντά στα Φαλάσσαρνα, στην ίδια ας το πουμε επαρχια με την ΕΛΥΡΟ....οπότε....;) Αλλά θα ψηφίσω ΝΗΣΟΣ ΚΡΗΤΗ το οποίο είναι γενικό καθώς δεν υπάρχει η επιλογή Αλλο....;)

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ ψηφησα Καντια-Απτερα για την ιστορια της ΑΝΕΚ αλλα και επειδή είναι πιο εύηχο από τα υπόλοιπα.Επειδή όμως με πιάσατε στον ύπνο του καλοκαιριού,έχω χάσει κάτι?Υπάρχει στα πλάνα της ΑΝΕΚ νέα παραλαβή?

Link to comment
Share on other sites

Αλλα εχουμε χρονο μεχρι να τελειωσουν τα ξηλωματα. ;)

Επισης εχουμε χρονο ωστε να παρουν την αποφαση να το μετονομασουν.Το ΖΑΚΡΟΣ παντως ειναι ευηχο και με ευκολη προφορα και για τους ξενους;)

Link to comment
Share on other sites

Το λεω και παραπανω αλλα κανεις δεν εδωσε σημασια. Δεν πειραζει αλλα δε μπορω να καταλαβω αυτη τη ξεροκεφαλια σας. Το βαπορι ανηκει στη Χελλενικ (μεχρι αποδειξεως του εναντιου) μετασκευαζεται απο τη Χελλενικ και θα ναυλωθει απο τη Χελλενικ. Γιατι εχετε φαγωθει να του αλλαξετε ονομα? Μια χαρα ονοματακι εχει. Το οτι ΑΝΕΚ και Χελλενικ εχουνε το ιδιο κεφαλι ειναι αλλο θεμα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλα Neptune το καταλαβαμε:D,δεν θελουν να του αλλαξουν ονομα.Εμεις αυτο προσπαθουμε,να μας διαβασουν και να τους μπουν ιδεες:rolleyes:Αμα θελουν τοσο πολυ το συστατικο Hellenic ας το ονομασουν HELLENIC ZAKROS:p

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Αλήθεια, τελικά με το ίδιο όνομα θα μείνει το πλοίο?

Αν παει στα ξενα,μαλλον αυτο ειναι το καλυτερο.Αν παει ομως 12νησα μερια,το ΤΣΑΜΠΙΚΑ θα εκανε παταγο:D Στα σοβαρα,ΡΟΔΟΣ μια χαρα του πηγαινει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ ειναι το νεο ονομα του πλοιου.

Μου ξεφυγε το ΝΗΣΟΣ:P Προσωπικα βλεποντας το πλοιο μου φερνει περισσοτερο σε ΡΟΔΟΣ παρα ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ:rolleyes:,αμα μπουν και οι επιβατες μεσα,πιστευω θα το διαπιστωσουν....Αλλα τι να λεμε τωρα,αφου στο τελος(μετα κ την επιτυχια που θα γνωρισει στα 12νησα:rolleyes:)ΖΑΚΡΟΣ θα το μετονομασουν:D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...