Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 854
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παμε να δουμε και μια φωτο του Ολυμπιονικου:

Με πρόλαβες και την ανέβασες πρώτος !!! Αλλά πιστεύω ότι έβγαλες τη φωτογραφία από το ίδιο σημείο που την έβγαλα και εγώ (στις 09.40).

Μην παραπονιέστε για χρώματα κλπ, κύριοι. Αφού ανέστη το καράβι, καλά είναι. Και με τη φόρα που πήρε το αφεντικό και πουλάει τα καινούργια, μακάρι να έχουμε love at first sight με τον Διαγόρα, μπας και γλυτώσει τουλάχιστον το Πάτμος την ανακύκλωση.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ακομα εξυπνο τρικακι απο την BLUE STAR FERRIES ωστε ο Διαγορας να θυμιζει νεοτευκτο.Εβαψαν μαυρα κομματια ωστε τα παραθυρα της γεφυρας να μοιαζουν οτι φτανουν ως το πατωμα...

Καλη ιδεα!!!

post-305-128326958872_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καινοτομια απο τη BLUE STAR για τον Διαγορα , στα χαρακτιριστικα του πλοιου στο site της αναφερει μεταξυ αλλων οτι εχει ΣΤΑΘΜΟ ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ;) , που σε κανενα αλλο πλοιο μεχρι τωρα δεν ειχε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δέν είδα τέτοιο πράγμα ούτε στο ΠΑΡΟΣ ούτε στό ΝΑΞΟΣ.Αλλά αφού λέει η εταιρεία οτι έχει στον ΔΙΑΓΟΡΑ,κάτι παραπάνω ξέρει.

Καλή αρχή του πάντως,καί ρίπτω την ιδέα μήπως μαζευτούμε τά μεσάνυχτα τής Παρασκευής στά Ροδίτικα νά το κατευοδώσουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δέν είδα τέτοιο πράγμα ούτε στο ΠΑΡΟΣ ούτε στό ΝΑΞΟΣ.

E μάλλον κάποια σου έχει πάρει τα μυαλά;) γιατί με το που μπαίνεις από τις κυλιόμενες το βλέπεις σχεδόν μπροστά σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια βολτα στο λιμανι και στον ΔΙΑΓΟΡΑ και ο φωτεινος του πινακας ελεγε 23.59 για ΚΑΛΥΜΝΟ-ΚΩ-ΡΟΔΟ , για την ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ ουτε κουβεντα ;) , ξερουμε τιποτα για την βραδυνη του πρωτη ??

Link to comment
Share on other sites

Η Blue Star Ferries με μεγάλη χαρά ανακοινώνει την έναρξη δρομολογίων του F/B ΔΙΑΓΟΡΑΣ το Σάββατο 12 Αυγούστου 2006 και ώρα 00:01 στη γραμμή της Δωδεκανήσου.

Το πλοίο θα αναχωρεί από ΠΕΙΡΑΙΑ κάθε Τρίτη, Πέμπτη και Κυριακή στις 18:00 για ΚΑΛΥΜΝΟ-ΚΩ-ΡΟΔΟ και από ΡΟΔΟ κάθε Δευτέρα, Τετάρτη & Παρασκευή στις 18:00 για ΚΩ-ΚΑΛΥΜΝΟ-ΠΕΙΡΑΙΑ.

Για την περίοδο 12/08/06-13/09/06 θα προσεγγίζει την Αστυπάλαια κάθε Πέμπτη.

Με τη δρομολόγηση του ΔΙΑΓΟΡΑΣ, η Blue Star Ferries θα προσφέρει πλέον μαζί με το BLUE STAR 2, δύο επιλογές, συνδέοντας τα Δωδεκάνησα καθημερινά, με ποιότητα, άνεση, συνέπεια και ταχύτητα.

http://www.bluestarferries.gr/GREEK/defaultmain.htm

Λύθηκε και η απορία σας σχετικά με την Αστυπάλαια! ;)

Καλοτάξιδο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

E μάλλον κάποια σου έχει πάρει τα μυαλά:P γιατί με το που μπαίνεις από τις κυλιόμενες το βλέπεις σχεδόν μπροστά σου!!!

Μπά,τά μυαλά μου στη θέση τους είναι ;) καί παρ'όλο που πέρασα δύο φορές από τίς εν λόγω κυλιόμενες (μπαίνοντας και βγαίνοντας από τό πλοίο),δέν πρόσεξα τέτοιο πράγμα.

Πρό ολίγου επιστρέψας σήμερα από βόλτα μέ τόν ΑΧΑΙΟ (γράφω και trip report στό σχετικό θέμα) φωτογράφισα τόν ΔΙΑΓΟΡΑ πολλάκις καί μάλιστα κατά την επιστροφή μου τον είδα και φωταγωγημένο.Πρός στιγμήν σκέφτηκα νά πάω εκεί μόλις θά κατέβαινα από το πλοίο,νά θαυμάσω την επικείμενη αναχώρησή του (καί τον HeadJohn επίσης που σίγουρα θα είναι εκεί τώρα να κόψη τήν κορδέλλα :D ),αλλά μέ συγκράτησε η έτερη σκέψη οτι μετά θα έπρεπε να γυρίσω στο σπίτι μου μέ ταξί...

Καλή αρχή πάντως και ελπίζω,άν όχι φέτος,τουλάχιστον τού χρόνου να αξιωθώ να ταξιδέψω και εγώ μέ το πλοίον τούτο...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια βολτα στο λιμανι και στον ΔΙΑΓΟΡΑ και ο φωτεινος του πινακας ελεγε 23.59 για ΚΑΛΥΜΝΟ-ΚΩ-ΡΟΔΟ , για την ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ ουτε κουβεντα ;) , ξερουμε τιποτα για την βραδυνη του πρωτη ??

Μέχρι 00.15' δεν είχε ξεκινήσει.(Ξεκίνησα εγώ)

Link to comment
Share on other sites

Mια μικρη λεπτομερια που κανει την τσιμινιερα να φαινεται μεγαλυτερη ειναι οτι κοψανε κομματι απο την λαμαρινα που βρισκοταν ακριβως στο πλαι του φουγαρου και την αντικαταστησαν με καγκελα.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 00.15' δεν είχε ξεκινήσει.

Αναχώρησε στις 00:30, μόλις μπήκε το Highspeed 3 στο λιμάνι βγήκε το Διαγόρας! Καθυστέρησαν να τελειώσουν τη φόρτωση περίπου 20 λεπτά.

Όντως πρίν απο λίγο έδωσε αφιξη στην Αστυπάλαια... Μεγάλη τιμή τους να είναι μετα απο τόσο καιρό το παρθενικό του λιμάνι

Στην Αστυπάλαια έδεσε στις 09:40, με μια παρά πολύ αργή μανούβρα και σφυρίζοντας τρεις φορές, παρούσα της οικογένειας του κ. Παναγοπουλου στη δεξιά βαρδιολα.

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδεψα σήμερα με το πλοίο από Κω για Πειραιά μέσω Καλύμνου και Αστυπάλαιας. Κάναμε σχεδόν 12.30 ώρες.

Το πλοίο δεν έχει ίχνος εσωτερικά από τον παροπλισμό του και όλα φαίνονται καινούρια (ούτε μυρωδιές κτλ).

Εσωτερικά απ'όσα θυμάμαι από το προηγούμενο ταξίδι μου δεν έχει αλλάξει τίποτα και στα σχεδιαγράμματα του πλοίου που υπάρχουν παντού έχει απλά κολληθεί το λογότυπο της εταιρίας.

Φαινόμενα "συμφόρησης" στους κοινόχρηστους χώρους δεν υπάρχουν όπως στο ομόσταβλό του στα Δωδεκάνησα λόγω των πολύ φαρδιών διαδρόμων του και του πολύ μεγάλου εξωτερικού καταστρώματος.

Προσωπικά το μόνο που έχω ως απορία είναι γιατί είναι τόσο πολύπλοκο το σύστημα ασφάλισης - απασφάλισης του καταπέλτη (ή έτσι μου φαίνεται τελοσπάντων) αν και γι'αυτό δεν ευθύνεται η εταιρία του...

Καλοτάξιδος και άντε και στη Νίσυρο, όπως παλιά!:D

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι το πρωτόκολλο του, είναι μόλις 1169 άτομα και σίγουρα δεν κτύπησε ακόμα πρωτόκολλο!!

Όσο για τη μυρωδιά θα διαφωνήσω μόνο για τα αεροπορικά καθίσματα στο κατάστρωμα της γέφυρας, πίσω από τις καμπινές lux, που είχε μια μυρωδιά στο πρώτο ταξίδι του!! Τα σαλόνια είναι από τα πιο άνετα που έχω δει σε πλοίο εκτός πάλι των αεροπορικών καθισμάτων που είναι πολύ στενάχωρα.

Ο κλιματισμός θέλει κάποια ρύθμιση γιατί στο πρώτο ταξίδι είχαμε ξυλιάσει:D !!

Link to comment
Share on other sites

Ο κλιματισμός ήταν μια χαρά χθες. Η καμπίνα που είχα δεν μύριζε και γενικά από τις βόλτες που έκανα δεν μου μύρισε τίποτα :D

Κάτι το οποίο δεν ανέφερα είναι το τρομερό vibration τις πρύμνης και ειδικότερα στο πρυμνιό σαλόνι!

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα στο Διαγορα δεν εφαρμοστηκε το μοντελο "αριθμημενα αεροπορικα παντου". υποθετω λογω πιεσης χρονου. οσοι ταξιδεψαν μπορουν να μας πουν αν το βαπορι εχει περιθωρια για προσθηκη αεροπορικων καθισματων;

Link to comment
Share on other sites

Στο χώρο που είναι τα σαλόνια το βλέπω δύσκολο!! Αλλά εκεί που ήταν ο παιδότοπος επί ΔΑΝΕ, απέναντι από το κατάστημα, και ήταν κλειστός τώρα υπάρχει μια πιθανότητα να μπορεί να γίνει ένα μικρό σαλονάκι με αεροπορικά καθίσματα. Τώρα εάν είναι να χαλάσουν κάποια από τα σαλόνια του πλοίου θα είναι αμαρτία!

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσω από το κύριο γκαράζ που παίρνει γύρω στα 70 φορτηγά (κατάστρωμα Νο: 3), γιαπωνέζικο πλοίο σημαίνει γκαράζ με αρκετά κολωνάκια (όχι τόσο πολλά αλλά ομοεθνή του). Η είσοδος των επιβατών γίνεται από το ξεχωριστό καταπέλτη στην αριστερή μεριά του πλοίου. Από εκεί με τις κυλιόμενες σκάλες (αριστερά) ή τις σταθερές (δεξιά) θα ανεβείτε στο κατάστρωμα 4, όπου θα βρεθείτε στο χώρο της υποδοχής, το λογιστήριο αλλα και η πορτα που οδηγεί στο ρεμετζο. Οι κυλιόμενες και οι σταθερές σκάλες είναι χωρισμένες σε δυο επίπεδα με ένα ενδιάμεσο πλατύσκαλο. Σε αυτό το πλατύσκαλο οι σταθερές μεταφέρονται στην αριστερή πλευρά και οι κυλιόμενες κάνοντας ανάστροφη δεξιά. Οι κυλιόμενες και οι σταθερές δεν συναντιούνται στο κατάστρωμα Νο: 4.

Στην υποδοχή μπορείτε να απευθυνθείτε στο προϊστάμενο αρχιθαλαμηπόλο ή στη πλοιοσυνοδο για να τακτοποιηθείτε στη καμπίνα σας (εάν έχετε). Το γραφείο της υποδοχής είναι αρκετά μεγάλο, όπως και ο χώρος μπροστά από την υποδοχή με τραπέζια και καναπέδες για να περίμενε για να εξυπηρετηθείτε (εάν έχει μεγάλη ουρά γιατί έχει 436 κρεβάτια!!), όπου κυριαρχεί το κόκκινο χρώμα. Στο λογιστήριο θα πληρώσετε τη διάφορα για πάρετε κάποιο κρεβάτι σε καμπίνα ή εάν δεν είστε νομοταγείς επιβάτης (αλλαγή προορισμού ή χωρίς έγκυρα δικαιολογητικά εκπτώσεων:mad: ). Στο ίδιο κατάστρωμα είναι ένα μικρό γκαράζ 80-85 ΙΧ στη μέση και πλώρια καμπίνες (κάποιες πρέπει να είναι πληρώματος, χωρίς να παίρνω όρκο για αυτό).

Απέναντι από την υποδοχή έχει κάτι σκάλες όπου σας οδηγούν στο κατάστρωμα Νο:5. Μόλις τις ανεβείτε, στο αριστερό σας χέρι θα δείτε τον ανελκυστήρα και στο δεξί σας χέρι ένα μικρό χώρο με αεροπορικά καθίσματα (ΑΚ 1, περίπου 100 ατόμων) σε χρώμα γκριζόμαυρο χρώμα, αρκετά στενάχωρα καθίσματα και λιγάκι κλειστοφοβικός χώρος παρόλο που έχει δυο μεγάλα παράθυρα (εάν ήμουν στη θέση σας θα απόφευγα να καθίσω εδώ). Ακριβώς μπροστά στις σκάλες, περνώντας μια «πόρτα» θα βρεθείτε στο χώρο που είναι σχεδόν ολοκληρωτικά αφιερωμένο στις καμπίνες των επιβατών (δίκλινες, τετράκλινες εσωτερικές εξωτερικές). Δεν ταξίδευα με καμπίνα όποτε δε μπορώ να εκφράσω τη γνώμη μου για τη ποιότητα των καμπίνων αλλά έχω ένα αίσθημα ότι θα είναι αρκετά καλές.

Πάμε πίσω στις σκάλες όπου κάνοντας ανάστροφη θα συναντήσουμε τις σκάλες που θα μας οδηγήσουν στο κατάστρωμα Νο 6, όπου είναι σχεδόν όλοι οι κοινόχρηστοι χώροι του πλοίου.

Το πρυμνιό σαλόνι είναι σε ανοιχτόχρωμα χρώματα και αρκετά φωτεινό με τα 5-6 μεγάλα τετράγωνα παράθυρα σε κάθε πλευρά. Η διάταξη των καθισμάτων είναι σε αμφιθεατρικό σχεδιασμό όπου στη μέση και πίσω μέρος του σαλονιού υπάρχει ένα μπαρ. Πίσω δεξιά και αριστερά υπάρχουν πόρτες που οδηγούν στο μικρό ανοικτό κατάστρωμα πάνω από το ρεμετζο. Από εκεί μπορείτε να ανεβείτε στο κατάστρωμα Νο 7 μέσω των σκαλιών στο κατάστρωμα (αλλά θα ανέβουμε αργότερα από αλλού).

Προχωρώντας προς τα πλώρια, θα συναντήσουμε στο αριστερό χέρι μας το κατάστημα του πλοίου, όπου μπορείτε να αγοράσετε αναμνηστικά από το ταξίδι σας για το καλό σας ή τη καλή σας (όπως αρώματα, μπλούζες, πετσέτες με τη φίρμα της εταιρείας και πράγματα για όσους βαριούνται το ταξίδι με το πλοίο). Στο ίδιο ύψος με το κατάστημα αλλά στο δεξί χέρι σας ήταν ο πρώην παιδότοπος του πλοίου, όπου στο συγκεκριμένο ταξίδι ήταν κλειστός και στα σχεδιαγράμματα του πλοίου είναι σβησμένο με αυτοκόλλητα??

Πιο πλώρια είναι το κυρίως σαλόνι του πλοίου (περίπου 300 ατόμων) σε κυκλική σχεδίαση, σε ζεστά απαλά χρώματα και ένα μεγάλο μπαρ στο βάθος και τη μέση του σαλονιού. Ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του σαλονιού είναι τα μεγάλα στρογγυλά παράθυρα, που σχεδόν όλο το ύψος του καταστρώματος, που προσφέρουν απεριόριστη θέα προς τη θάλασσα!!!

Προχωρώντας πιο μπροστά θα συναντήσουμε στα αριστερά, το εστιατόριο Α΄ θέσης, όπου κυριαρχεί το μπλε χρώμα και στα δεξιά το Self Service με γήινα χρώματα. Κοινό χαρακτηριστικό ότι είναι μακρόστενα!! Ανάμεσα στα εστιατόρια υπάρχει ένας μικρός παιδότοπος (παρά πολύ λιτός) αλλά με μεγάλη απλά για να παίξουνε οι μικροί ταξιδιώτες. Αρνητικό είναι ότι βρίσκονται ανάμεσα στις εισόδους των εστιατόριων. Όποτε μπορεί να σας διαταράξουν την ηρεμία σας κατά την ώρα του φαγητού. Τα εστιατόρια ενώνονται κατάπλωρα σε σαλόνι που έχει θεά τη πλώρη του πλοίου αλλά και τη θάλασσα μπροστά.

Ανάμεσα από τα εστιατόρια και το παιδότοπο υπάρχει ένα κλιμακοστάσιο που σας οδηγεί στο κατάστρωμα Νο: 7, όπου υπάρχουν πλώρια οι καμπίνες Lux πίσω από τη γέφυρα και πιο πίσω μια αίθουσα με αεροπορικά καθίσματα (ΑΚ 2, περίπου 200 ατόμων) σε χρώμα γκριζόμαυρο χρώμα και αρκετά στενάχωρα. Σε αυτή την αίθουσα πίσω υπάρχουν πόρτες δεξιά και αριστερά για να βγείτε στο ανοικτό κατάστρωμα. Όπου βγαίνετε στο σκεπαστό κατάστρωμα με τις πλαστικές καρέκλες και τραπέζια αλλά και το μπαρ καταστρώματος, μέχρι το ύψος των φουγάρων.

Πηγαίνοντας προς τη πλώρη από τους ανοικτούς διαδρόμους (δεξιά & αριστερά), όπου είναι οι σωστικές λέμβοι και σχεδίες, μπορείτε να φτάσετε μέχρι πίσω από τις κλειστές βαρδιολες του πλοίου. Ένα θετικό είναι ότι φαίνεται λίγο η γέφυρα από τα παράθυρα, δύσκολα θα μπείτε στη γέφυρα εκτός άμα είστε πολύ γνωστός με κάποιον από το πλήρωμα. Πίσω από τα φουγάρα υπάρχει ένα εντελώς ανοικτό κατάστρωμα (ανεκμετάλλευτο) όπου υπάρχουν δεξιά αριστερά λίγοι πλαστικοί καναπέδες.

Πιο πάνω είναι ένα ακόμα κατάστρωμα αλλά δεν επιτρέπετε να ανεβείτε, και αν προσπαθήσετε καλά θα κάνετε, να το κάνετε για λίγο και γρήγορα.:P

Ένα μεγάλο θετικό του πλοίου είναι παρά πολύ ωραίος φωτισμός των εσωτερικών αλλά και εξωτερικών χώρων!!:D

ΥΓ: Συγνώμη μου βγήκε λίγο μεγαλούτσικο!!

Link to comment
Share on other sites

Στην επιστροφή του από το πρώτο του δρομολόγιο το πλοίο έπιασε και Μύκονο. Αναχώρησε από το νησί στις 08:00 ακριβώς σφυρίζοντας 3 φορές. Προφανώς η οικογένεια Παναγώπουλου κατέβηκε στο νησί των ανέμων γιατί 5 μέρες μετά είδα τον άρχοντα Περικλή στα Ματογιάννια:eek:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...