Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 854
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σημερα το απογευμα εθεαθη κρεμασμενο απο την πρυμνη του Διαγορα ενα πολυ μεγαλο χνουδωτο αρκουδακι(!). Ξερετε, σαν αυτα που χαριζεις στην κοπελα σου οταν εισαι 20 χρονων και κλεινεις τρεις μηνες μαζι της :mad::mad: Δεν ξερω αν συνδεεται κατα καποιον τροπο με τη δημοπρασια.

Link to comment
Share on other sites

:mad::mad::mad: Zντουπ που λέει και το mega :mad::mad::eek:

Έλα Χριστέ και Παναγία μου!! Τι άλλο θα ακούσουν τα αυτάκια μας και θα δουν τα ματάκια μας. Εγώ στέκομαι κυρίως στο κρεμασμένο. Αν ήταν απ'έξω απλά θα υπήρχε μια λογική (λέμε τώρα) εξήγηση. Δηλαδή μπήκε ο βατσιμάνης στο πλοίο και κρέμασε ένα αρκουδάκι; Μήπως επειδή σαν σήμερα το πλοίο κλείνει 11 μήνες παροπλισμένο;;; :D:D (25 Ιουνίου έγινε η επίσχεση εργασίας κι από τότε δεν ξαναταξίδεψε).

Link to comment
Share on other sites

Μολις πριν απο λιγο εξω απο το Διαγορα ειχε 4-5 ΙΧ και κανα δυο μηχανακια. Προφανως οχι για φορτωση αλλα κατι μου λεει πως το πλοιο πουληθηκε, δεν εξηγειται τοσος κοσμος ξαφνικα εξω απο το Διαγορα. Μαλιστα ηταν και δυο τυποι που κοιταζαν τα ισαλα του και σχολιαζαν χειρονομουντες.

Link to comment
Share on other sites

Το χνουδωτό αρκουδάκι είναι ο Winnie the Pooh ο οποίος είναι κ ο λατρεμένος αρκούδος της κοπέλιάς μου. Την μέρα που τον κρέμασαν έτυχε (!) να περάσουμε απο τον Διαγόρα κ με το που τον είδε λίγο την κράτησα να μήν ανέβει στο ρεμέτζο να τον πάρει!Οι φώτο δικές μου κ τα σχόλια δικά σας παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Και σήμερα υπήρχαν πολλά τουτού έξω από τον ΔΙΑΓΟΡΑ αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω αν οι κάτοχοί τους βρίσκονται συο πλοίο γιατί δίπλα του ήρθε κι έδεσε το ΝΤΑΛΙΑΝΑ όπου υπήρχε εντονότατη κινητικότητα. Το αρκουδάκι είναι ακόμα εκεί!!

Link to comment
Share on other sites

Δυο απορίες.

1) Ο πλειστηριασμός έγινε πράγματι ή οχι? Αν ναι γιατί δεν έγινε ο ανάλογος θόρυβος στα ΜΜΕ (πχ ναυτεμπορική) με τις ανακοινώσεις υπουργών, συνδικαλιστών κτλ. ότι πωλείται ή πουλήθηκε.

2) Αν έγινε ο πλειστηριασμός ΠΟΙΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕ? Δεν μπορεί να είναι 1 βδομάδα δεμένο το πλοίο στον Πειραιά και να μην μπορούμε να μάθουμε απο ποιον αγοράστηκε, οποιοσδήποτε και αν είναι αυτός.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.

Αν η απάντηση και στα 2 ερωτήματα είναι αρνητική και δεν έχει γίνει ο πλειστηριασμός το αρκουδάκι απλά συμβολίζει τους 12νήσιους μετόχους της πρώην εταιρείας και τους πρώην ναυτικούς της εταιρείας.Απλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι αυτή την φορά κάτι κινείται στο βαπόρι κόσμος πάει κόσμος έρχεται αρκουδάκια κρεμιούνται :D εν αντιθέση με τις άλλες φορές που ο καταπέλτης ήταν κλειστός και τα σκυλιά αμολητά. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά ανακοινώθηκε το αποτέλεσμα του διαγωνισμού?

Θα δούμε τον ΔΙΑΓΟΡΑ να κινείται?

Αν τελικά φύγει, τα λιμανιάτικα θα πληρωθούν από την ΑΝΕΚ?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τη χτεσινη Ναυτεμπορικη ο διαγωνισμος κατακυρωθηκε μεχρι τον Οκτωβρη στο Διαγορα εναντι Ε37,500 ανα δρομολογιο. Θα ακολουθησει και 5ετης διαγωνισμος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν 'οταν είχατε δει το πλοίο δε το προσέξατε ή το έβαλαν τώρα, αλλά χθες είδα και δεύτερο αρκουδάκι στα αριστερά του πλοίου, εμφανώς πιο ταλαιπορημένο από αυτό της πρύμνης. Γενικά χθες κατά τις 21.00 κόσμος στον ΔΙΑΓΟΡΑ...

Link to comment
Share on other sites

Τον αρκουδο νουμερο 2 δεν τον ειδα, παντως αυτη η εικαστικη παρεμβαση με τους αρκουδους ειναι σημειολογικη και ομολογω οτι ειμαι περιεργος σχετικα με το τι συμβολιζει. Δε μου λες Γιωργο, μηπως του εχουν φορεσει και κανενα κεφαλοδεσι κρητικο?? :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γιατι πιστεψες ποτε οτι θα ξαναβγει???

Και αμα ακους οτι τη γραμμη την πηρε οριστικα ο Αγουδημος με την Πηνελοπη ΙΙ

χαιρετα τον, τον Διαγορα που χανεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Σε 1 εβδομάδα (23/9/05) θα συζητηθεί στη Ρόδο η αίτηση της ΑΝΕΚ για εκκαθάριση της ΔΑΝΕ, αν δεν πάρει πάλι καμιά αναβολή. Πολύ μικρή αυτή τη φορά. Και για τελευταία φορά.

Επίσης πιστεύω ότι ωρίμασαν πλέον οι συνθήκες και για την πώληση του Διαγόρα.

Και απομένει να δούμε τι καπελάκι θα φορέσει. Και οι πιθανότητες, πλέον, είναι τρείς.

Ή θα φορέσει καπελάκι με δελφινάκια και θα ανηφορήσει για Χίο-Μυτιλήνη

ή με μπλε αστεράκι και θα παραμείνει στα Δωδεκάνησα

ή με την Μεγαλόνησο και θα κατηφορήσει για Χανιά. Για τον Χάνδακα δεν το βλέπω.

Πάντως (κατά την γνώμη μου) η μοίρα του, πλέον, είναι προδιαγεγραμμένη.

Ενδεχομένως, και το νέο του κουστουμάκι.

Ότι είναι να γίνει, θα γίνει μέχρι τέλος του χρόνου.

Εκτός και αν τα νομικά και οικονομικά προβλήματα με την ΔΑΝΕ είναι τόσο περίπλοκα, και δεν συμφέρει, πλέον, κανένα να τον πάρει.

Οπότε, οριστικά θα κάνει παρέα με Πάτμος. Ρόδος, Ν. Χίος, Θησέα και άλλους.

Αν και με τα προβλήματα – λόγω απόσυρσης πλοίων – στην ακτοπλοΐα, κανέναν δεν συμφέρει να μείνει δεμένο το πλοίο.

Ούτε τις εταιρείες, ούτε το ΥΕΝ, ούτε τον κόσμο. Θα γίνει οτιδήποτε είναι δυνατόν για να μπεί πάλι στην ακτοπλοΐα.

Link to comment
Share on other sites

;):confused: Σε κουβεντα που ειχα με ΛΕΡΟ μου ειπαν οτι θα το παρει η BLUE STAR FERRIES και θα μετονομαστη σε BLUE STAR DIAGORAS και θα διπλωσει το BLUE STAR 2 :confused::confused:

Το θεωρουν (λεει αυτος που μου το ειπε) βεβαιο :confused:

Τι αλλο θα ακουσουμε ;);)

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του!! Ένας άλλος (εκτός φόρουμ) μου είπε ότι πήραν κάτι Ιταλοί από πέρσι και γι'αυτό ετοιμαζόταν.

Αλήθεια που είδε ετοιμασίες ήθελανα ήξερα;

Αν το πάρει η BS λογικά θα μετονομαστεί σε BLUE (STAR) και το όνομα κάποιου νησιού!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...