Jump to content
Shipfriends

Hellenic Highspeed (IMO 9141845)


Neptune

Recommended Posts

Παντως οπως ειδα στο aislive εχει να κουνηθει απο χθες. Παραμενει δεμενο στο Ponta Delgada. H σταματησε δρομολογια αρκετα πριν της εκλογες η δεν το παιρνει να ξεμυτισει λογω καιρου. Οχι τιποτα αλλο απαγορευονται και τα γκαλοπ :D

post-23-128326983432_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 752
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αναφορα κατασκοπου

Το πλοιο συμφωνα με το AISLIVE ειναι στο Setubal στην Πορτογαλια. (Αμα δεν ειχε και ποδοσφαιρικη ομαδα δε θα ηξερα που πεφτει :D)

Να υποθεσω οτι τελειωσε τα ταξιδια του που λεμε και παραπανω και παει για παραδοση στη Hellenic?

post-23-128326983435_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα ξένα γραφεία στοιχημάτων, το πλοίο θα υψώσει σημαία Μάλτας και μάλλον το νέο όνομα θα είναι Hellenic Queen (αυτά δίνουν με τις μικρότερες αποδόσεις όποτε αυτά πρέπει να είναι τα φαβορί). Τώρα από τη Δευτέρα αναμένονται να αναχωρήσουν τα υπόλοιπα άτομα του πληρώματος που θα πάνε στη παραλαβή του πλοίου

Link to comment
Share on other sites

Παναζία μου, Παναζία μου:D, παιξε καμια πιο καλη αποδοση. Επικοινωνοντας σε πνευματιστικη συγεντρωση με τον συγχωρεμενο γκουρού του στοιχήματος Γιώργο Παρασκευά, μου ειπε οτι το ονομα δεν θα θυμιζει τη βασιλισσα Φρειδερίκη. Αλλα κατι πιο ευχαριστο.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Το ονομα του πιθανοτατα θα εχει πρωτο συνθετικο το Χελλενικ με πιθανοτερο το Hellenic Wind. Αλλα μην το δεσετε και κομπο :D
αν καταλαβαινω καλα δεν ισχυει η ενοραση του Neptune?
Link to comment
Share on other sites

Σε μια απο τις τελευταιες του φωτο εν δρασει απο το 1.bp.blogspot βλεπουμε οτι ταξιδευε με τα σινιαλα του σβησμενα.

Κατα τα αλλα παραμενει Setubal χωρις να εχει κουνηθει απο το τελευταιο μου Screenshot

P1010476.JPG

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλοριζικο. Ευχαριστουμε και το marinews για το αποκλειστικο :D

Το νέο υπερταχύπλοο παρέλαβε η HSW αφού ολοκληρώθηκαν και οι τυπικές διαδικασίες και έπεσαν οι υπογραφές, σύμφωνα με πληροφορίες του Marinews.gr.

Το πλοίο μετονομάστηκε σε Hellenic Wind και αναμένεται στο λιμάνι του Πειραιά το βράδυ της ερχόμενης Πέμπτης και το αργότερο πρωϊ Παρασκευής.

Πρόκειται για το πρώην monohull Viking.

Η συμφωνία, όπως είχε αποκαλύψει το Marinews στις 8 Σεπτεμβρίου κλείστηκε , τον περασμένο Μάϊο και το πλοίο παραλήφθηκε βάσει του χρονοδιαγράμματος.

Είναι ναυπηγήσεως 1998. Έχει μεταφορική ικανότητα 700 ατόμων και 175 ιχ αυτοκινήτων. Έχει υπηρεσιακή ταχύτητα 39 μιλίων.

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο και αυτό, με το καλό να μας έρθει και καλότυχο το πλήρωμά του. ;)

Έχω όμως μία απορία; Γιατί του δώσανε όνομα που σε προδιαθέτει ότι θα δεις ένα από τα Ro/Ro της εταιρείας; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχει αλλαξει η φιλοσοφια της εταιριας στην ονοματοδοσια πλεον. Προς το Παρον παραμενει Σετουμπαλ εις την αυτην θεσην.

Link to comment
Share on other sites

Το Hellenic Wind πριν λίγη ώρα ξεκίνησε το ταξίδι για την Ελλάδα. Το ταξίδι αναμένεται να διαρκέσει περίπου 2,5 ήμερες (με μια ταχύτητα 30 κόμβων) και χωρίς να σταματήσει πουθενά για ανεφοδιασμό

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, γνωρίζουμε αν το πλοίο βαφεί στα χρώματα και των άλλων ταχύπλοων της εταιρείας (κόκκινο - VODAFONE) ??? Ή θα είναι το πρώτο της (ταχύπλοο) που θα φέρει τα κλασσικά της χρώματα ???

Πιστεύω ότι είτε στην πρώτη είτε στην δεύτερη περίπτωση θα είχε ενδιαφέρον να το μαθαίναμε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη τουλαχιστον δεν πιστευω οτι θα βαφτει κοκκινο αφου για να γινει κατι τετοιο θα πρεπει να υπαρξει νεα συμβαση με τη Vodafone απο τη στιγμη που η παρουσα προβλεπει πεντε πλοια.Μαζι και το γεγονος οτι αν το βαφανε κοκκινο το πιο πιθανο θα ηταν για λογους marketing να το βγαζανε Highspeed 6.

Αυτο τουλαχιστον λεει η λογικη αλλα και το σχολιο του neptune στο πρωτο ποστ αυτου του θεματος

Ειναι βαμμενο και στα χρωματα της οπως βλεπω στο Σουηδο οποτε δε θελει και πολυ δουλεια.
Link to comment
Share on other sites

Ναι δικιο εχεις ξεχασα τα "γατια".:o

Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι απο τη στιγμη που ερχεται νεο πλοιο πρεπει να υπαρχει νεα συμβαση με διαφοροποιημενα τα οικονομικα και οτι αλλο προβλεπεται

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι εν τέλει θα το χαρούμε μεν στις επισκευαστικές ζώνες, αλλά δεν θα το χαρούμε εν πλω. Κρίνοντας από την ονομασία και από τις προθέσεις τις εταιρείας για το ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ, πιστεύω πως μάλλον το σκάφος θα πηγαίνει ναυλωμένο στις Αζόρες και θα μας ξανάρχεται το χειμώνα. Αλλιώς δυσκολεύομαι να βρω εξήγηση στο γιατί να ξεφύγει από την απόλυτα επιτυχημένη ονομασία HIGHSPEED.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δικιο εχεις ξεχασα τα "γατια".:o

Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι απο τη στιγμη που ερχεται νεο πλοιο πρεπει να υπαρχει νεα συμβαση με διαφοροποιημενα τα οικονομικα και οτι αλλο προβλεπεται

Όπως για παρδειγμα έγινε με τα flying cats 5 & 6

Έχω την εντύπωση ότι εν τέλει θα το χαρούμε μεν στις επισκευαστικές ζώνες, αλλά δεν θα το χαρούμε εν πλω. Κρίνοντας από την ονομασία και από τις προθέσεις τις εταιρείας για το ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ, πιστεύω πως μάλλον το σκάφος θα πηγαίνει ναυλωμένο στις Αζόρες και θα μας ξανάρχεται το χειμώνα. Αλλιώς δυσκολεύομαι να βρω εξήγηση στο γιατί να ξεφύγει από την απόλυτα επιτυχημένη ονομασία HIGHSPEED.

Αν και εγω δεν βλεπω να μενει ελλαδα ενας λόγος μπορεί να είναι το γεγονος ότι είναι monohull κι όχι catamaran.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα χρηματα δινει η hsw για να αγορασει πλοια. Δε λεω, καλα τα λεφτα για αυτο το ταχυπλοο. Αλλα τι να σκεφτεται αραγε?? Λετε καμια αγονη??? Αν γινει αυτο, το βαπορι θα βγαλει τα λεφτα του αμεσως (Αν κατοχυρωσει 12ετια το πλοιο και αν δεν αλλαξει τιποτα με το καινουριο υποργειο).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...