Jump to content
Shipfriends

Hellenic Highspeed (IMO 9141845)


Neptune

Recommended Posts

  • Replies 776
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το Hellenic Highspeed ξεκίνησε σήμερα τα δρομολόγια από τη Ραφήνα για τη φετινή ναυλωμένο από τη Fast Ferries. Εάν πάει καλά το εγχείρημα με τη συγκεκριμένη ναύλωση δεν θα μου κάνει έκπληξη να το δούμε μόνιμα στα χρώματα της Fast Ferries.;):ph34r:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Το ταχύπλοο δουλεύει πάρα πολύ καλά στη γραμμή και είναι σε σταθερή βάση στην ώρα του χωρίς ιδιαίτερες καθυστερήσεις. Νομίζω ο συγκεκριμένος τύπος είναι ιδανικός για τη γραμμή της Ραφήνας. Το εσωτερικό του σε άριστη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από τη στιγμή που θα επιστρέψει το Αικατερίνη Π αλλά και θα προστεθεί το Thunder, σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση για εκ νέου ναύλωση του πλοίου από τη Fast Ferries. Θα υπάρχει ενδιαφέρον να δούμε που θα δουλέψει την επόμενη σεζόν. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έκανα κάτι παρόμοιο με αυτό που είχε κάνει ο Σπανός (Kallisti) 

Πειραιάς - Πάρος- Ναξος-Ευδηλος

Η Ραφήνα - Τήνο - Μύκονο - Ευδηλο 

 

Η κίνηση που είχε τραβήξει τότε που κοντραριζοταν με το Μύκονος ήταν παραπάνω από το αναμενόμενο (με πολύ λιγότερο τουρισμό τα παραπάνω νησιά) 

Edited by proud_ionian
quote αντί reply
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι οι πιο πολλοί πλοιοκτήτες ταχυπλόων ενδιαφέρονται για τις Κυκλάδες και μόνο. Όχι απλά γιατί έχουν παραπάνω τουρισμό, αλλά κυρίως για τους δυνητικούς επιβάτες των ενδοκυκλαδικών δρομολογίων, εκεί που ανεβαίνουν οι περιληπτικές στα ύψη, ενίοτε με ένα και μόνο πλήρωμα.

Κάτι που είναι δύσκολο να επιτευχθεί με την προσθήκη σε ένα τέτοιο δρομολόγιο προορισμών όπως η Ικαρία ή άλλα νησιά του ανατολικού Αιγαίου. Χώρια τα προβλήματα λόγω καιρικών συνθηκών. Εδώ είναι δύσκολο το πέρασμα του Ικάριου με συμβατικό, πόσο μάλλον με ταχύπλοο. Εκτός αν είναι μεγάλο τύπου Tera ή ανάλογου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...