Jump to content
Shipfriends

Zenith (IMO 8918136)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ακόμα στο Λαύριο είναι...ήθελα να ανεβάσω φώτο του (Είμαι Λαύριο τώρα) αλλά έχω θέμα με την ανάλυση του κινητού μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 6 months later...

Επιστροφη στο Μαιο του 2015 ,οταν ο κοσμος ταξιδευε, για να δουμε το πλοιο δεμενο στην Βενετια.

On 6/12/2015 at 10:54 AM, Panagia Ekatontapiliani said:

Χθες που ήταν το Zenith στο λιμάνι του Πειραιά, είδα ότι πρίμα δεξιά πρέπει να είχε προσκρούσει σε κάποια προβλήτα γιατί έχει βαθούλωμα

Απο την πρυμνια φωτο παρατηρουμε  οτι το βαθουλωμα που ειχε ανεφερει ο P100 υπηρχε,οποτε μαλλον ταξιδευε αρκετο καιρο με αυτο.

Και μια κοντινη στην τσιμινιερα για να δουμε το σινιαλο της τοτε εταιριας του

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

  

On 6/25/2021 at 8:24 PM, Nick the Greek said:

Έχουμε αλλαγές στο Λαύριο, υπό την έννοια ότι ο Οργανισμός Λιμένος φρόντισε να εκκενώσει τον ανατολικό κυματοθραύστη για να μπορέσουν να κάνουν προσεγγίσεις εκεί τα κρουαζιερόπλοια. Το μεν The Zenith έχει μεταφερθεί ακριβώς απέναντι στον εμπορικό ντόκο,

Ας δούμε το The Zenith στο εμπορικό ντοκo του Λαυρίου. Κάπου διάβαζα πριν λίγες ημέρες ότι μάλλον θα τη γλυτώσει τη διάλυση, γιατί η Peaceboat προγραμματίζει να το ξανά ταξιδέψει από το 2022

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 4 months later...
  • Nick the Greek changed the title to TSM Singapore (IMO 8918136)

Ιδού πρίν λίγη ώρα στο Λαύριο, δεν έχει γραφτεί ακόμη το όνομα στην πλώρη αλλά νομίζω η μετονομασία είναι δεδομένη. Τα σινιάλα έχουν σβηστεί και όπως έλεγε κι ο Κώστας Χατζής με την Ελπίδα, "Αντίο λοιπόν, Αντίο, Το χάνω κι αυτό το πλοίο".

Link to comment
Share on other sites

Οι s&p μεσίτες της συμφωνίας δήλωσαν στην Tradewinds πως το πλοίο έχει πουληθεί για περαιτέρω εμπορική δραστηριότητα και πως οι νέοι πλοιοκτήτες έχουν βάση τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα. Αυτά μας τα 'παν κι άλλοι βέβαια αλλά τέλος πάντων ας δούμε τι θα συμβεί.  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
On 5/13/2022 at 3:36 PM, Petros P said:

Και μάλλον μακάρια η οδός 

 

On 5/17/2022 at 1:50 PM, Nick the Greek said:

Οι s&p μεσίτες της συμφωνίας δήλωσαν στην Tradewinds πως το πλοίο έχει πουληθεί για περαιτέρω εμπορική δραστηριότητα και πως οι νέοι πλοιοκτήτες έχουν βάση τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα. Αυτά μας τα 'παν κι άλλοι βέβαια αλλά τέλος πάντων ας δούμε τι θα συμβεί.  

Σύμφωνα με το αγαπητό equasis νεοι πλοιοκτήτες  η TRIDENT MARINE SHIPPING INC   ...με κλασσική διεύθυνση  Trust Company Complex, Ajeltake Road, Ajeltake, Majuro MH 96960, Marshall Islands.

Πλέον λέει ως προορισμό Vietnam, ε αμα στρίψει λίγο πιο πριν δε θα μ κανει εντύπωση.

   
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν λέει κάτι για το μέλλον του πλοίου, αλλά σήμερα το πρωί το instagram για κάποιο λόγο μου πέταξε την παρακάτω δημοσίευση:

https://www.instagram.com/p/CepenyVBXoo/

Στην ουσία μια εταιρία από το Μπαλί ζητάει επειγόντος πλήρωμα για το πλοίο, σε διάφορες ειδικότητες, ενώ χρησιμοποιούν το προηγούμενο όνομα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
On 5/13/2022 at 3:36 PM, Petros P said:

Και μάλλον μακάρια η οδός 

Η εταιρεία που το είχε αγοράσει ήταν και αυτή που είχε πάρει το Salamis Filoxenia , ενώ είχε χτύπησε και το Delphin στη Κροατια . 
Προφανως το Oman όπως και για τα Seajetοκρουαζιεροπλοια είναι σημείο για “Green washing” δηλαδή και καλά το βλέπει ένα ναυπηγείο , βρίσκει ασύμφορο να επισκευαστεί και αντίο κόσμε . Όλο αυτό γίνεται για να αποφευχθούν πιθανές διαμαρτυρίες από περιβαλλοντικές ΜΚΟ ότι δεν θα διαλυθεί σε «καθώς πρέπει» διαλυτήριο όπως είναι τα ευρωπαϊκά και της Τουρκίας 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...