Jump to content
Shipfriends

Ιθάκη Ντάιαμοντ (ΙΜΟ 9611606)


Recommended Posts

Ενα πράγμα που μού έκανε εντύπωση είναι οτι στην πρύμνη τό πλοίο έχει ΜΙΑ άγκυρα (μόνο στην αριστερή πλευρά)

Αναρωτιέμαι πώς θά κρατιέται σέ περίπτωση καιρού όταν θά πέφτη μέ την πλώρη (εντάξει,δέν έχει τσουνάμια στην Εύβοια,αλλά όσο να'ναι δέν έχω ξαναδεί τέτοιο πράμα).

Κατά τ'άλλα,στο σουλούπι μάλλον φέρνει σέ κάτι σάν ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ καί ΦΑΙΔΡΑ (ώς πρός την πλώρη) παρά σάν ΚΑΡΥΣΤΟΣ.

Καλοτάξιδο καί μέ πολλά κέρδη γιά τούς πλοιοκτήτες του και τό πλήρωμά του...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 246
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...Κατά τ'άλλα,στο σουλούπι μάλλον φέρνει σέ κάτι σάν ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ καί ΦΑΙΔΡΑ (ώς πρός την πλώρη) παρά σάν ΚΑΡΥΣΤΟΣ....

Αν το κοιτάξουμε κατάπλωρα, συμφωνώ και εγώ ότι φέρνει περισσότερο σε ΠΟΣΕΙΔΩΝ και ΦΑΙΔΡΑ, μιας και τα τρία τυπικά δεν έχουν "πλώρη". ;)

Αν τα κοιτάξουμε όμως από τα πλάγια, από την μέση και μπροστά και γενικά σαν "κοψιά" όπως έλεγα στο παραπάνω μήνυμα μου, ε τότε νομίζω πως κάποιο μικρόοοοο ;) δίκιο το έχω. Ή μήπως όχι ??? :)

___

___

post-929-128326984652_thumb.jpg

post-929-128326984654_thumb.jpg

post-929-128326984656_thumb.jpg

post-929-128326984657_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μετά από τις πολύ καλές φωτογραφίες που μας παρέθεσε ο φίλος μας pantelis2009 :), ας ανεβάσω και εγώ μία σημερινή φωτό του πλοίου, για να το έχουμε -ως νεοβαπτισμένο :)- και στην γκαλερί μας.

Και μία απορία για όποιον ίσως γνωρίζει. Ψάχνοντας να βρω το ΙΜΟ του πλοίου, κοίταξα στο equasis, όπου δεν βρήκα κανένα -ακόμα- στοιχείο του. Δεν θα έπρεπε λογικά αφού έχει -τουλάχιστον- καθελκυστεί να αναφερόταν στο πάντα ενημερωμένο site, ή είναι ίσως νωρίς ακόμα ???

Link to comment
Share on other sites

Αν το κοιτάξουμε κατάπλωρα, συμφωνώ και εγώ ότι φέρνει περισσότερο σε ΠΟΣΕΙΔΩΝ και ΦΑΙΔΡΑ, μιας και τα τρία τυπικά δεν έχουν "πλώρη". ;)

Αν τα κοιτάξουμε όμως από τα πλάγια, από την μέση και μπροστά και γενικά σαν "κοψιά" όπως έλεγα στο παραπάνω μήνυμα μου, ε τότε νομίζω πως κάποιο μικρόοοοο ;) δίκιο το έχω. Ή μήπως όχι ??? :)

[ATTACH]7826[/ATTACH]___[ATTACH]7827[/ATTACH]

[ATTACH]7828[/ATTACH]___[ATTACH]7829[/ATTACH]

Χμμμ ναί,θά έλεγα πως ένα μικρόοοοοοο δίκιο τό έχεις.Τά λοξά υποστηρίγματα τών καταστρωμάτων καί τό "καμπουνοειδές" σχήμα τού προσθίου τμήματος (που θά έλεγαν και οι αρχαίοι" συνηγορούν επ'αυτού.

IMO number τού έδωκαν ή μήπως μετά τίς γιορτές; (αργίες έχουμε,όλοι πήγανε στά χωριά και στά νησιά γιά τά κάλαντα.....)

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους. Μερικές σημερινές φωτο απο το πλοίο. Οι εργασίες προχωρούν. Στη Νο8 πρίμα δίπλα στην τζιμινιέρα θα τοποθετηθεί κυλιόμενη σκάλα. το ίδιο θα γίνει και στη Νο9 πλώρα δίπλα απο το σαλόνι.

post-3633-12832698508_thumb.jpg

post-3633-128326985083_thumb.jpg

post-3633-128326985085_thumb.jpg

post-3633-128326985087_thumb.jpg

post-3633-128326985089_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

...Ψάχνοντας να βρω το ΙΜΟ του πλοίου, κοίταξα στο equasis, όπου δεν βρήκα κανένα -ακόμα- στοιχείο του. Δεν θα έπρεπε λογικά αφού έχει -τουλάχιστον- καθελκυστεί να αναφερόταν στο πάντα ενημερωμένο site, ή είναι ίσως νωρίς ακόμα ???
...IMO number τού έδωκαν ή μήπως μετά τίς γιορτές; (αργίες έχουμε,όλοι πήγανε στά χωριά και στά νησιά γιά τά κάλαντα.....)

Να κάνω μία ερώτηση έστω (ίσως) και άκυρη ??? Μήπως τελικά ο χρόνος που μπορεί να κερδίσει το πλοίο "στα χαρτιά" όπως αναρωτήθηκε και ο φίλος enas chiotis, δεν έχει να κάνει με την καθέλκυση του, αλλά με το έτος που θα πάρει το IMO number ??? Γι αυτό ίσως ούτε στο equasis, αλλά ούτε πουθενά αλλού μπορούμε να βρούμε "στοιχεία" για το πλοίο ??? Δεν ξέρω, μία ερώτηση κάνω.....

Τελικά μήπως περιμένουμε να αλλάξει ο χρόνος για να γίνει η καθέλκυση και να θεωρείται αυτό και άλλα πλοία κατασκευής 2010; Δηλαδή να κερδίσει ένα χρόνο στα χαρτιά.
Link to comment
Share on other sites

... αλλά η "κοψιά" του πλοίου μου θυμίζει πολύ έντονα το ΚΑΡΥΣΤΟΣ - ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ. Ειδικά από την μέση και μπροστά.
μάλλον φέρνει σέ κάτι σάν ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ καί ΦΑΙΔΡΑ (ώς πρός την πλώρη)
εμενα παλι μου φερνει σε ιονιο πελαγος;)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να πω την αληθεια περιμενα να εχουν προχωρησει παραπανω οι εργασιες στο εσωτερικο του.

Αυτο που βλεπω ειναι πως οντως ειναι κλειστο απο στην πλωρη.Αυτο το δωματιο με τις συρομενες πορτες στην πλωρη τι μπορει να ειναι αραγε?Λογικα καμια αποθηκη

Απο οτι δειχνουν τα πραγματα θα γινει παρα πολυ καλο και εσωτερικα.Μου αρεσουν πολυ τα μεγαλα παραθυρα τα οποια λογικα θα κανουν πολυ φωτεινο το σαλονι.

Ελπιζω το αποτελεσμα να δικαιωσει τις προσδοκιες

Ευχαριστουμε φιλε Παντελη για τις φωτο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

pantelis2009 μηπως εχεις ακουσει τι ταχυτητα υπολογιζεται να πιανει?Επισης αν υπαρχει καμια φωτο κοντινη απο το καταρτακι πανω απο την γεφυρα(εκει που φαινεται το ρανταρ)κ αν γνωριζεις ποσο ειναι το υψος του γκαραζ αναμεσα στις ραμπες(5.30m?:o) Πολυ ομορφο παπορακι παντως,υπαρχουν αλλα της ιδιας κατηγοριας που να του μοιαζουν η θα φτιαχτουν στο ιδιο στυλ?(εκτος απο το ιονιο πελαγος)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Για το που έχουν φτάσει οι εργασίες στο πλοίο δεν ξέρω, έχω καιρό να πάω. Αύριο 12.00 - 13.00 λένε ότι θα βγούν δοκιμαστικό.

To Styra Diamond σήμερα

στο 1ο του δοκιμαστικό. Ελπίζω το δύο Video να σας αρέσουν
Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε και μερικές φωτο απο το 2ο δοκιμαστικό του στις 27/03 μιας και το video είναι ακόμη στη κάμερα αφού έχει χαθεί το πρόγραμμα στο P.C. Κάποια στιγμή θα ανέβει και αυτό. Πάντος στα δοκιμαστικά έπιασε 15,2 μίλια. θα επανέλθω και με φωτο απο το εσωτερικό του.

post-3633-128326995149_thumb.jpgpost-3633-128326995154_thumb.jpg

post-3633-128326995156_thumb.jpg

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Aς δούμε και μερικές απο μέσα. Απ' το εξοπλισμό του bar,το σαλόνι και τους εξωτερικούς χώρους. Απο πληροφορία που έχω τα ξημερώματα το Styra Diamond ανααχωρεί και αύριο κατά τις 12.00 θα είναι Στύρα. Ετοιμάστε φωτο, για να βλέπουμε και εμείς. Χαρισμένες σε polmyt, Panagia Ekatontapiliani, vogiager, enas chiotis & ΣΕΙΡΙΟΣ

post-3633-128326995245_thumb.jpgpost-3633-128326995248_thumb.jpgpost-3633-128326995237_thumb.jpgpost-3633-12832699525_thumb.jpg

post-3633-128326995252_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το Styra Diamond έφυγε απο Ελευσίνα και μέσω του διαύλου της Φανερωμένης πηγαίνει για Στύρα. Αυτή τη στιγμή είναι στο πίσω μέρος της Αίγινας ταξιδεύοντας με 13,3 μίλια. Φίλοι καραβολάτρες ετοιμάστε μηχανές

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω τον Παντελή που μας έδειξε και από μέσα το πολύ όμορφο καραβάκι :), που σίγουρα ναυπηγικά ξεφεύγει από τα ανοιχτού τύπου που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε τα τελευταία χρόνια.

Την ίδια ευχή με τον polmyt και από εμένα, "Καλοτάξιδο και καλές θάλασσες να έχει", και θα ψάξω σίγουρα μιά ευκαιρία για ένα ταξιδάκι μαζί του.

Αυτό που παρατήρησα στο AIS και το επιβεβαίωσα και από το equasis, είναι ότι το πλοίο δεν έχει πάρει ακόμα αριθμό IMO, ή τουλάχιστον πουθενά δεν αναφέρεται. Είναι κάτι που συνηθίζεται αυτό ???

Link to comment
Share on other sites

19:14. Αυτή τη στιγμή το πλοίο μπαίνει κορνάροντας συνεχώς στα Στύρα. Καπετάνιος του είναι ο Cpt. Γιάννης Παπαδημητρίου. Ραφήνα πήγε γιατί είχε κατάπλου Αγ. Μαρίνα και σταμάτησε για να πάρει διάφορα χαρτιά και να κάνει κατάπλου Στύρα. Αύριο 14.30 το πρώτο δρομολόγιο του απο Στύρα-Αγ.Μαρίνα. Και η τελευταία φωτο που το τράβηξα στο ναυπηγείο Σάββα στην Ελευσίνα. Χαρισμένη σε όλους τους φίλους.Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι Γιάννη & Cpt. Γιάννη

post-3633-128326995293_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...