Jump to content
Shipfriends

Ιθάκη Ντάιαμοντ (ΙΜΟ 9611606)


Recommended Posts

Εχω ξεχασει να αναφερω οτι στου Σαββα εκτος απο διαλυσεις εχουν ξεκινησει να κατασκευαζουν ενα νεο πλοιο.Μαλλον σε παντοφλα ή αμφιπλωρο φερνει.
Η φωτο ειναι πριν απο 3 βδομαδες.Λογικα τωρα θα φαινεται καλυτερα τι ειναι το πλεουμενο

post-15-128326982531_thumb.jpg

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Replies 246
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στα ναυπηγεία του Σάββα στην Ελευσίνα κατασκευάζεται κάτι σαν αμφίδρομη παντόφλα (κλειστού τύπου ;) με διπύθμενα ξέρει κανείς κάτι ,για που προορίζεται για πώληση μήπως ;

Link to comment
Share on other sites

Στα ναυπηγεία του Σάββα στην Ελευσίνα κατασκευάζεται κάτι σαν αμφίδρομη παντόφλα (κλειστού τύπου ;) με διπύθμενα ξέρει κανείς κάτι ,για που προορίζεται για πώληση μήπως ;

Εάν η αυτή η αμφίδρομη παντόφλα που κτίζεται στα Ναυπηγεία του Σάββα, πρέπει να είναι κάποια από τις εξής τέσσερις: Άγιος Λαυρέντιος, Κωνσταντίνος Κ, Φιλόθεος και Στυρα Νταΐμοντ που κατασκευάζονται αυτή τη περίοδο (σύμφωνα με τις ετήσιες δρομολογήσεις για το 2010) αλλά δεν έχω ξεκαθαρίσει ποια κτίζεται που??

Αλλά η πιθανότερη εκδοχή για μένα είναι ότι πρόκειται για το Στυρα Νταΐμοντ (Styra Diamond) και προορίζεται για την γραμμή Αγία Μαρίνα Νέα Στυρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Η κατασκευη προχωραει με γοργους ρυθμους.

Η μια πλευρα εχει περαστει αν δεν κανω λαθος με μινιο.Το μεγεθος του πλοιου λογικα ειναι αυτο που φαινεται μιας και στην πλωρη φαινεται κατι σαν βολβος ο οποιος ομως δεν εξεχει απο την πλωρη η οποια ειναι ασχηματιστη ακομα.Η γεφυρα θα ειναι στην πλωρη

Τελικα μαλλον για παντοφλα παει με καταπελτη στη πρυμνη.Αυτο τουλαχιστον καταλαβαινω.Ισως κατι σαν το ANGELA να ειναι καταπελτη στη πρυμνη

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω να παρατηρήσω βλέποντας την φωτογραφία του φίλου polmyt :), είναι ότι δεν πρόκειται για κάποιο συνηθισμένο παντοφλο - αμφίπλωρο. Περίεργη και "κάπως" μου φαίνεται η κοψιά το, το όλο στήσιμο του, διαφορετικό τέλος πάντων από τα "παντοφλοειδή" που έχουμε συνηθίσει μέχρι τώρα να βλέπουμε.

"Κοντός ψαλμός...." Σε λίγο καιρό θα το δούμε και έτοιμο και θα έχουμε περισσότερα να σχολιάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κατ' αρχάς να πω ότι δεν ξέρω αν θα πρέπει να συνεχίσουμε να έχουμε το θέμα του πλοίου στο "Επιβατηγά Οχηματαγωγά Ανοικτού Τύπου", μιας και δεν το βλέπω και για τόσο ..."ανοικτού τύπου". :rolleyes:

Το πλοίο προχωράει με γοργούς ρυθμούς από ότι μπορούμε να διαπιστώσουμε βλέποντας μία σημερινή του φώτο στου Σάββα στην Ελευσίνα.

Το όνομα έχει γραφτεί ανάγλυφα πρύμα - πλώρα, με έκπληξη -τουλάχιστον για εμένα, που δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο-, την αναγραφή του στην πρύμη πάνω στον καταπέλτη.

Τα σινιάλα του πλοίου έχουν αρχίσει σιγά - σιγά να διακρίνονται, με ένα "διαμάντι" και τα αρχικά D-L (υποθέτω, DIAMOND LINES) πάνω στο φουγάρο(α) του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το πλοιο πραγματικα εχει προχωρησει πολυ γρηγορα.

Εχει βαφτει λευκο και εχει μια κοκκινη γραμμη που φτανει απο την πλωρη μεχρι την πρυμνη ενω κοκκινη εχει βαφτει και η τσιμινιερα.Κατι σαν τα Παλατια ενα πραμμα.

Αν το δεις καταπρυμα το αναγλυφο ονομα δεν φαινεται γιατι ειναι βαμενο στο χρωμα του πλοιου αλλα φανταζομαι οτι θα το βαψουν.

Οπως σωστα ειχε προβλεψει ο φιλος ΣΕΙΡΙΟΣ στο πλαι γραφει DIAMONT LINES

Ας δουμε και μια λεπτομερια με το ενα απο τα δυο τιμονια του..Διακρινεται και η προπελα του που ακομα ειναι καλυμενη

Ετσι οπως το ειδα παντως νομιζω οτι δεν αργει η μερα της καθελκυσης

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ να δω τη καθέλκυση του Styra Diamond γιατί σε μικρή απόσταση πρυμα του είναι δεμένα 4 μοτορσιπακια, διότι με τη φορά που θα έχει το πλοίο και το μήκος πιστεύω ότι θα παρουσιάσει κάποια δυσκολία η καθέλκυση

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να παρακολουθήσει κανείς την καθέλκυση του πλοίου. Τώρα βέβαια όσον αφορά την (όποια) δυσκολία του εγχειρήματος, ε δεν νομίζω να είναι και τόσο μεγάλο το πρόβλημα...

Επαγγελματίες είναι οι άνθρωποι, ελεγχόμενη η καθέλκυση (δεν το ...αμολάνε κι όπου πάει), κι όσο για τα μοτορσιπάκια, αν πράγματι αποτελούν πρόβλημα για την καθέλκυση, το πολύ - πολύ να απομακρυνθούν προσωρινά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να ευχαριστήσουμε τον pantelis2009 για τις φωτογραφίες από την Ελευσίνα, και να τον καλωσορίσουμε στο φόρουμ. :)

Έχουμε κανένα νεότερο από το ...μέτωπο :D της καθελκύσεως ??? Εξ όσων μπορώ να δω από τις φωτό, το πλοίο είναι σχεδόν έτοιμο για μπανάκι.

Link to comment
Share on other sites

Μα χρονια κατασκευης για ενα πλοιο θεωρηται αν δεν κανω λαθος η χρονια που τοποθετηθηκε η τροπιδα και οχι η χρονια που καθελκηστηκε

Ξερουμε βεβαια και τρανταχτες περιτωσεις που δεν ισχυει το παραπανω αλλα λογικα του 2009 θα πρεπει να ειναι το STYRA DIAMONT ειτε καθελκυστει τωρα ειτε με το νεο ετος

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια πάντως, κρίνοντας από την εξωτερική του τουλάχιστον κατάσταση, ότι έχει κάπως "τρενάρει" η καθέλκυση του. Έχουμε δει να καθελκύονται πλοία σε αρκετά πιό πρώιμο στάδιο από το ΣΤΥΡΑ.

Έτσι όπως πάει, μου φαίνεται ότι με το που θα καθελκυστεί, θα φύγει κατευθείαν για την Εύβοια ώστε να κάνει το ...απογευματινό δρομολόγιο. :D:p

Link to comment
Share on other sites

φίλε enas chiotis το Αγ. Λαυρέντιος και το Πρωτοπόρος IV σίγουρα είναι για το 2010. Μόλις μάθω νέα θα τα πω. πάντως το 2ο είναι για 07/01/2010

φίλε ΣΕΙΡΙΟΣ μην φοβάσε ότι θα την κοπανήσει αμέσως. Έχει ακόμη αρκετή δουλέιά μέσα. Όταν πάω θα βγάλω φωτο και θα δείς

Edited by polmyt
2 σε 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλησπέρα. Τελικά μπόρεσα να πάω, αλλά εν μέρη λάθος συναγερμός. Το ξεκολλήσανε απο την θέση του και ίσα-ίσα που πρόλαβε να βρέξει λίγο τις προπέλες και τα πηδάλια του. Λόγω του ότι πίσω είναι ο μώλος, η καθέλκυση γίνεται ελεγχόμενη. Έτσι το φτάσανε εκεί που θα δείται και αύριο 09.00 τα υπόλοιπα. κατά τα λεγόμενα μέχρι της 12.00 θα είναι στο νερό. Εγώ δεν μπορώ. όποιος πάει ας ανεβάσει μερικές φωτο και για μας. Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

post-3633-128326984572_thumb.jpg

post-3633-128326984575_thumb.jpg

post-3633-128326984577_thumb.jpg

post-3633-128326984579_thumb.jpg

post-3633-128326984581_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ φίλε Παντελή για τις φωτογραφίες :).

Άλλο ένα λοιπόν, καινούργιο, όμορφο, Ελληνικής κατασκευής πλοίο από σήμερα στις θάλασσες μας. Καλοτάξιδο και τυχερό να 'ναι, για τους πλοιοκτήτες και το πλήρωμα του.

Και μία παρατήρηση, και σας παρακαλώ να λείπουν μειδιάματα και σχόλια του τύπου "ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται..." :D. Δεν ξέρω... αλλά η "κοψιά" του πλοίου μου θυμίζει πολύ έντονα το ΚΑΡΥΣΤΟΣ - ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ. Ειδικά από την μέση και μπροστά.

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Το Styra diamond πιστεύω πως είναι ένα πλοίο ιδανικό για την πορθμειακή γραμμή των Νέων Στύρων και επιπλέον αξίζει να τονίσουμε πως με το καράβι αυτό θα αναβαθμιστεί και η γραμμή.Αν δεν κάνω λάθος αυτην τη στιγμή εκτελούν δρομολόγια τα εγ/ογ Μελίνα ΙΙ & Μαρία Π.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...