Jump to content
Shipfriends

Φόρτωση και προετοιμασία


Recommended Posts

Η λογικη των''τεραστιων γκαραζ''στα συγχρονα πλοια ειναι να χωρανε περισσοτερα οχηματα απ οτι πριν οχι να παρκαρουν πιο ανετα αυτα που μπαινουν ρε Νομικε. :D

Link to comment
Share on other sites

Οι ελάχιστες αποστάσεις όμως μεταξύ των οχημάτων που πρέπει να τηρούνται δεν είναι θέμα λογικής του καθενός, είναι θέμα κανονισμών. Εάν τηρούνται έχει καλώς. Εάν όμως δεν...

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Miltiadis, δεν ξέρω πόσο λένε οι κανονισμοί, ούτε μπορώ να κρίνω ασφαλώς από την φωτογραφία. Απλώς τοποθετήθηκα γενικά στην άποψη ότι η λογική των σύγχρονων γκαράζ είναι να πέρνουν περισσότερα αυτοκίνητα

Edited by polmyt
μεταφορα
Link to comment
Share on other sites

Η εικονα του γκαραζ κακα τα ψεμματα θυμιζει πορθμειο του Ριο.Η απορια μου δεν ηταν κατα πως ειναι το σχεδιο φορτωσης των γκαραζ και τι οριζει αυτο αλλα πως σε ενα τετοιο βαπορι με τετοιο γκαραζ στοιβαζουν τοσο κοντα τα ΙΧ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος εκτός από τους διαδρόμους διαφυγής που ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ να τηρούνται (και που συχνάκις ...ΔΕΝ :eek: ) η "σαρδελοποίηση" των οχημάτων δεν προσκρούει στους κανονισμούς. Από την άλλη δεν δείχνει ιδιαίτερο σεβασμό στον πελάτη (και την περιουσία του) ο τρόπος φορτώσεως των οχημάτων. Όσο για την συμπεριφορά των συνεπιβατών που μετατρέπουν τα γκαράζ σε "θαλάμους αερίων" και σπεύδουν να εξέλθουν  "με σφήνες" λες και θα κερδίσουν λουκούμι τι να πεί κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Την επομενη φορα θα κραταω μια μεζουρα για να μην εχουν καποιοι να λενε εξυπναδες... Αν και δεν φαινεται καλα στη φωτο, αρκετος κοσμος ειχε μπει ηδη στα αυτοκινητα του, οπως κ εγω, μιας και οι πορτες οσο και αν φαινονται οτι δεν ανοιγουν μια χαρα ανοιγαν εκτος αυτων που ηταν πανω σε κολωνες (προφανως του συνοδηγου)! Δεν ειδα διαφορετικους τροπους φορτωσης τοσα χρονια που ταξιδευω ουτε στα τοπικα ταξιδια ουτε στα αδριατικα! Μη πω για απο εκει και πανω τι γινεται γιατι τουλαχιστον εδω υπαρχουν διαδρομοι να περναει ο κοσμος μαζι με τις βαλιτσες του!


Και για να προλαβω μερικους, σ ενα ταξιδι με το VI στο αμαξι μπηκα απο το παραθυρο μιας και ουτε ο μπροστα ειχε κατεβει στην ωρα του για να αδειασει ο χωρος ουτε ο πλαϊνος και δεν θα τους περιμενα αφου ολο το γκαραζ ειχε αδειασει!

Link to comment
Share on other sites

Τι φαγώνεστε.Ταξιδεύοντας χρόνια στην Αδριατική αυτήν την σαρδελοποίηση την έχω δει σε όλα τα πλοία όλων των εταιριών.Τι σημασία έχει αν ο ένας μπήκε απο το παράθυρο ο άλλος από την ηλιοροφή και αλλος από το πορτμπαγκάζ.Η ουσια ειναι να αφηνουν καποιον ικανοποιτικο χωρο να περναει ο κοσμος και το πληρωμα. δεν μπορουν να αφηνουν και δυο μετρα κενο για να ανοιγουμε την πορτα εμεις διαπλατα γιατι τοτε δεν θα χωραγαν ουτε τα μισα οχηματα στα γκαραζ.

Edited by mpolo
Link to comment
Share on other sites

Βλεποντας τη φωτο εμενα μου δινεται η εντυπωση οτι πολλα αυτοκινητα ειναι στριμωγμενα χωρις να τηρουνται οι αποστασεις.Προφανως ο ΜΙΝΟΑΝ που ταξιδευε ξερει καλυτερα απο εμενα αλλα απο τη φωτο αυτο καταλαβαινω.Γενικοτερα ομως το κακο ειναι οτι αυτο το συνανταμε παντου.Το περιεργο ειναι οτι σε αρκετα πλοια αυτο το στριμωγμα δεν γινεται μονο σε μερες αιχμης αλλα ακομα και οταν το γκαραζ ειναι μισογεματο.

Link to comment
Share on other sites

Και που να πας στο πανω γκαραζ του Κοραη που φορτωνουν σε αποσταση που τη μετρας με μικρομετρο. Και καλα να εχει κινηση. Αλλα να ναι αδειο το γκαραζ και να στριμωχνεις 10 αυτοκινητα δεξια και να μην ανοιγει πορτα ειναι οργη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχει  :eek: το ενδεχόμενο τα 3/4 των οχημάτων να φθάσουν 5 λεπτά πριν την αναχώρηση  :P. Οπότε εφαρμόζεται το "κάλλιον του θεραπεύειν το προλαμβάνειν" :blink:

 
Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε μέρες όπου η κίνηση δεν το δικαιολογεί είναι τουλάχιστον ασέβεια προς το τι πληρώνεις για να μεταφέρεις το αυτοκινητό σου. Υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι δεν νιάζονται και θα ανοίξουν ουτως η άλλως την πόρτα να μπουν και εσύ θα βγεις απο το γκαραζ με ενα ωραίο βαθούλωμα ή γρατζουνιά που πάνω στην φασαρία της φορτοεκφορτωσης δεν θα έχεις παρατηρήσει.

 

Αν εγω σταματήσω βγαινοντας και ψάχνω τον πλοίαρχο και τους υπεύθυνους στο γκαράζ για την γρατζουνιά που εισέπραξα απο την πεθερά του απο δίπλα που ήθελε να μπει με κάθε τρόπο (ξεχνάμε οτι κανονικά βάσει κανονισμών θα δικαιωθώ αφού στα γκαράζ επιτρέπονται μόνο οι οδηγοί ) θα έχω άδικο ???

 

Ξεχνάμε το ασχολίαστο της φόρτωσης οχημάτων πάνω σε υδραυλικές ράμπες μεταξύ γκαραζ και η κινησή τους με αυτά επάνω ....

Link to comment
Share on other sites

Μη μου ξυνεις πληγες. Οσες φορες εχω μπει σε βαπορι σβερκωνω πεθερες και ηλιθιους που περνανε απο το διαδρομο των 20 ποντων σερνοντας τη jumbo βαλιτσα τους.

Στο θεμα της φορτωσης τωρα με μια μικρη αποκλιση οταν ξεκιναει η διαδικασια ο υπαρχος ξερει περιπου τι κινηση εχει και ποση για καθε λιμανι ωστε να κανονισει. Αν χειμωνα εχεις 10 αυτοκινητα, δε  μπορει να υπολογιζεις οτι το τελευταιο 5λεπτο θα σου σκασουν 50 ωστε να μην εχεις που να τα πας  ;)

Edited by Neptune
Link to comment
Share on other sites

20 Εκατοστά? Ας γελάσω. Στην Ελλάδα τα 5 θεωρούνται αρκετά. Φωτογραφίες απο καλοκαιρινό ταξίδι με το εύβοια σταρ όπου με έβαλαν να παρκάρω με όπισθεν πάνω στην ράμπα που οδηγούσε στο πατάρι (ναι μετά το ΄σηκωσαν κιόλας) και όταν παραπονέθηκα ξεκίνησαν να λέει το πλήρωμα άμα δεν το έχει άστο και άλλα τέτοια. :mad: :mad: :mad: :mad:

 

image_15.jpg

 

image_16.jpg

 

 

Αχ αθάνατος ελληνικός τρόπος φορτωσης καραβιών. Το πλήρωμα τί το ενδιαφέρει εάν εσεί προκαλέσεις ζημιά στο αυτοκίνητο σου ενώ σε αναγκάζει να το παρκάρεις εκατοστά απο κινούμενα μέρη του καραβιού και άλλα αυτοκίνητα χωρίς την χρήση του καθρέφτη σου? Εκείνον απο τον πλήρωμα τί τον ενδιαφέρει ότι έχει πληρώσει 23 ευρό καράβι για το αυτοκίνητο, εκείνος θα σου μιλήσει με τον χειρότερο τρόπο γιατί τον καθυστερείς απο την δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το στρίμωγμα όταν δεν είναι γεμάτο το γκαράζ γίνεται και για λόγους ασφαλείας, για να μην πηγαινοέρχονται τα οχήματα από πάντα σε πάντα σε περίπτωση κατάκλυσης του (όποιου) επιπέδου με νερό, ενισχύοντας το φαινόμενο της ελεύθερης επιφάνειας, σε περίπτωση συμβάντος;

Edited by Agrino
Link to comment
Share on other sites

@polmyt

Μεταξυ των αυτοκινητων, υπηρχε κενο πανω απο 30εκ στη μεση οπως φαινεται στη φωτο, ενω απο τις εξωτερικες πλευρες τους (αριστερα του μαυρου και δεξια του κοκκινου) πανω απο μετρο. Κοινως η μια πλευρα του αυτοκινητου ηταν ελευθερη να μπει ο κοσμος και να κατσει στο αυτοκινητο του μεχρι να φυγουν οι μπροστινοι του. Τωρα οσοι ηθελαν να ανοιξουν πορτα ή να περασουν απο τα 30εκ, λογικο ειναι να μη μπορουσαν. Επισης ειπαμε οτι το πλοιο ταξιδευε με πρωτοκολλο και ολα του τα γκαραζ ηταν γεματα μεχρι και στις ραμπες. Στην επιστροφη που ηταν πιο χαλαρα τα πραγματα, το κενο ηταν δυο μετρα απο τη μια πλευρα του αυτοκινητου και πανω απο ενα απο την αλλη!

@Agrino στριμωγμα σε αδειο γκαραζ δεν μου χει τυχει απο την εποχη του Milena στο Καρλοβασι!

Link to comment
Share on other sites

@ Agrino Απο φυσικής, έχει νόημα η σκέψη σου αλλά αν φτάσουμε στο να μιλάμε για όγκο νερού που μπορεί να επιπλεύσει πλήρως ένα ΙΧ άρα να μην το κρατά το χειρόφρενο (για λίγα λεπτά μέχρι να γεμίσει όλο με νερό και να ξανακάτσει κάτω) τότε ελάχιστη σημασία έχει γιατί μιλάμε για στιγμιαίο γέμισμα του γκαράζ που στατιστικά έχει μια στο εκατομμύριο να συμβεί... Εδώ γράφουμε για φόρτωμα πάνω σε καταπέλτες που τυπικά απαγορεύεται οπότε δεν νομίζω να έχουν σκεφτεί σε βάθος τέτοια θέματα ασφαλείας ειδικά όσοι φορτώνουν το γκαράζ...

Link to comment
Share on other sites

εχει δικιο ο agrino oτι οταν ειναι λιγα τα οχηματα, υπολογιζουν το βαρος. οχι μην τα πηγαινει το νερο περα δωθε, αλλα για να εχει βαρος το πλοιο εκει που θελουν, αναλογα με τον καιρο και το σαβουρωμα

Link to comment
Share on other sites

Proud, την τελευταία φορά που ταξίδεψα, το ανώτερo γκαράζ -απ' όπου και η φώτο- ήταν επίσης γεμάτο κατά τη διάρκεια του ταξιδιού (εδώ το βλέπουμε κατά την αποβίβαση κι έχουν φύγει ήδη οχήματα μέσω της λωρίδας που αντιστοιχεί στη θέση για ΑΜΕΑ-είναι η πρώτη λωρίδα που βολεύει να κατέβει από τη ράμπα αν δεν κάνω λάθος). Στην προκειμενη περίπτωση είναι εμφανώς μεγάλα τα κενά όχι μόνο ώστε να διαβεί ο οδηγός αλλά και ώστε να ανοίξει την πόρτα πολύ άνετα. Πιο μικρά είναιτα κενά στη σειρά με αμάξια μπροστά από την είσοδο για την "υποδοχή" γιατί ο χώρος είναι περιορισμένος (θυμάμαι περίμενα για να φύγει το διπλανό αμάξι για να μπω, απλώς για να το κάνω πιο εύκολα, όχι ότι δεν χωρούσα αν μας κοπάναγα και λίγο τις πόρτες  :D - too much information, bab'!). Αυτό το σημείο απεικονίζεται και στην αναφορά ταξιδίου του minoan νομίζω. Παίζει για να βγει μια λωρίδα παραπάνω να τα είχανε βάλει πιο "τσίτα" μεταξύ τους; Καμιά άλλη φώτο ρε minoan να καταλάβουμε!

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

με το να στριμωξεις τα ι.χ. δεν κερδιζεις τιποτα!αμα τα βαλεις κολλητα αποκλειεται να κερδισεις αλλο ενα στο πλατος!στο μηκος μονο αντε να κερδισεις ενα smart...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ για πλοίο πλάτους Κρουζ και με τα μεγάλα κενά ανάμεσα στα αμάξια της φώτο μου, θεωρώ ότι κερδίζουν χώρο και για hummer :D Από την προσωπική μου εμπειρία πάντως αφήνουν χώρο φουλ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...