Jump to content
Shipfriends

Άγιος Γεώργιος (ΙΜΟ 7432733)


Recommended Posts

  • Replies 1.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στη δεξιά πάντα έχει γραφτεί το Cretan Lines. Στην αριστερή οπλίσανε και ετοιμάζονται να τα γράψουν. Επίσης το όνομα έχει παραμείνει στις τσιμινιέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό με αυτά που γράφονται σήμερα εδώ?

...Από τον έλεγχο που διενεργήθηκε, στον οποίο συμμετείχε και το Λιμεναρχείο Κερατσινίου, βρέθηκαν 51 ναυτεργάτες οι οποίοι, με ευθύνη της εταιρείας «CRETA LINES», που εμφανίζεται ως διαχειρίστρια εταιρεία του πλοίου, ήταν ανασφάλιστοι και επιπλέον εκτελούσαν σοβαρές επισκευαστικές εργασίες (καθαρισμούς, βαφές, μηχανουργικές εργασίες) οι οποίες πρέπει να γίνονται αποκλειστικά και μόνο από τα ειδικευμένα συνεργεία της Ζώνης. Οι εργασίες γίνονταν χωρίς να λαμβάνονται τα κατάλληλα μέτρα προστασίας και χωρίς να υπάρχει τεχνικός ασφαλείας[...]

Επιπρόσθετα σε ό,τι αφορά το πλοίο «ΕΛΛΗ Τ» η υπόθεση δε σταματάει εδώ. Μέλη του πληρώματος βρίσκονται σε επίσχεση εργασίας από τις 14 Φλεβάρη, διεκδικώντας τα δεδουλευμένα τους από την εταιρεία «ENDEAVOR SHPPING», η οποία εμφανιζόταν ως πλοιοκτήτρια μέχρι που εμφανίστηκε διαχειρίστρια η «CRETA». Μόνο σε 6 μέλη του πληρώματος η «ENDEAVOR» οφείλει βεβαιωμένα και με δικαστική απόφαση 120 χιλιάδες ευρώ, ενώ σύμφωνα με στοιχεία των ταξικών ναυτεργατικών σωματείων η ίδια εταιρεία οφείλει ασφαλιστικές εισφορές στο ΝΑΤ που φτάνουν το ποσό των 330.000 ευρώ!...

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή των όποιων εξελίξεων δρομολόγησης του, να δούμε το ELLI T σε σημερινή φωτό με τα νέα του σινιάλα από τον μώλο Δραπετσώνας, και να κάνουμε ειδικά ένα zoom στο φουγάρο του πλοίου.

gallery_2102_66_103239.jpg

gallery_2102_11_50750.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια τσιμινιεροπαντικη φωτογραφια!! Λενε πως πληρωθηκε το πληρωμα και ανοιγει το ναυτολογιο για να συμπληρωθει το πληρωμα...Για να δουμε

600888_10150900012038193_442368176_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ισως η μεγάλη ατυχία να είναι ότι έχουν πέσει σε δύο κοντινές εκλογικές αναμετρήσεις, αλλιώς νομίζω ότι το τίμιο αυτό πλοίο θα ταξίδευε ήδη !

Link to comment
Share on other sites

άμα κάτι πάει στραβά από την αρχή δεν ισιώνει.'ετσι μπορεί η εταιρία να είπε οτι πληρώθηκαν όλοι αλλά σύμφωνα με δικές μου πληροφορίες,μερικές χιλιάδες ευρώ κρατάνε το πρώην πλήρωμα της ENDEAVOR ακόμα στο καταπέλτη του πλοίου......

Link to comment
Share on other sites

Δεν "λένε" γενικώς, για επίσημη ανακοίνωση της εταιρείας πρόκειται.

Α! ακομα καλυτερα.Εγω εχθες που ημουν στο ΝΜΔ το ακουσα που το συζητουσαν σε μια καντινα που ειναι κοντα..Μια χαρα..τα λεφτα ομως που πηραν λογικα ηταν χρωστουμενα απο Endeavour???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει κίνηση στο πλοίο, με τη βοήθεια του Karapiperis12 αυτή την ώρα μάλλον κατευθύνεται προς το μεγάλο λιμάνι

Edited by MarkCreta
Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα, τη Παρασκευή ξεκινάει το πρώτο του εμπορικό δρομολόγιο!!

Δεν έχω καμμία πρόθεση να αμφισβητήσω τις πληροφορίες σου. Ωστόσο πρώτο εμπορικό δρομολόγιο μόλις αύριο, χωρίς να έχει υπάρξει καμμία διαφήμιση σε ΜΜΕ, χωρίς καμμία ενημέρωση, χωρίς να υπάρχουν περασμένα δρομολόγια πουθενά στο σύστημα κρατήσεων εισιτηρίων, δεν ακούγεται -τουλάχιστον- κάπως παράξενο ??? Πιό πιθανό βλέπω, αν τελικά πραγματοποιηθεί αυτό το αυριανό δρομολόγιο, να πρόκειται για κάποιο ταξίδι "γνωριμίας" και κάποιων ίσως εγκαινίων του στο λιμάνι του Ρεθύμνου.

Γιατί αν πρόκειται πράγματι για εμπορικό δρομολόγιο χωρίς να γνωρίζει κανείς απολύτως τίποτα, τότε μάλλον κάπως περίεργα σκέφτεται και κινείται η εταιρεία του.

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες πληροφορίες: το καράβι αυτή τη στιγμή αναχωρεί ρυμουλκούμενο για τη ράδα του Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η απορία μου δεν είχε να κάνει τόσο με την προβολή του πλοίου και του πρώτου εμπορικού δρομολογίου, αλλά κυρίως με το ότι δεν θυμάμαι να έχει κάνει κανένα δοκιμαστικό εν πλω μετά την πολύμηνη ακινησία του. Ή μήπως έχει κάνει και δεν το θυμάμαι?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...