Jump to content
Shipfriends

Άγιος Γεώργιος (ΙΜΟ 7432733)


Recommended Posts

On 12/4/2019 at 1:24 AM, Captain Nemo said:

Έφτασε μέχρι 19.1 knots. Ξεκινάει  την Παρασκευή. 

Θα ξεκινήσει τελικά την Παρασκευή ; Στο σύστημα κρατήσεων δεν υπάρχουν δρομολόγια ούτε κάποια επίσημη ανακοίνωση της εταιρίας ! Βέβαια στους πίνακες του ΟΛΠ στο διαδίκτυο δηλώνεται κανονικά η αναχώρηση του OLYMPUS στις ημερήσιες αναχωρήσεις εδώ και μέρες! 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Όπως μπορείτε να δείτε το OLYMPUS έχει ενταχθεί στη λίστα με τις αναχωρήσεις για σήμερα στις 21.30 ! Σήμερα 6/12/19 το μεσημέρι που μπήκα δεν υπήρχε, το απόγευμα γράφτηκε στη λίστα! 

20191206_181607.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, .voyager said:

Αφού είναι Σαλαμίνα. 

Αηδίες 😋. Οι φωτεινοί πίνακες του ΟΛΠ δεν μπορεί να έγραφαν λάθος "ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ: ΟΛΥΜΠΟΥΣ Πύλη Ε3 ώρα 21:30" (και έψαχνα ο ανόητος στα μαύρα σκοτάδια για φωτογραφία). Εξάλλου, το καράβι ταξιδεύει από 23 Νοεμβρίου 🤣

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ο ίδιος ο καπετάνιος δεν ξέρει πότε θα του πουν να βιράρει τις άγκυρες για δρομολόγιο.
Το μόνο σίγουρο, όταν το δούμε να βγαίνει από τα φανάρια του Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, MARKOS2008 said:

Την άλλη Δευτέρα και βλέπουμε....

 

12 hours ago, Lord said:

Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να ξεκινήσει απο απόψε δρομολόγια.

 

On 12/6/2019 at 6:18 PM, Apollon Hellas said:

Όπως μπορείτε να δείτε το OLYMPUS έχει ενταχθεί στη λίστα με τις αναχωρήσεις για σήμερα στις 21.30 ! Σήμερα 6/12/19 το μεσημέρι που μπήκα δεν υπήρχε, το απόγευμα γράφτηκε στη λίστα! 

20191206_181607.jpg

 

On 12/4/2019 at 1:24 AM, Captain Nemo said:

Έφτασε μέχρι 19.1 knots. Ξεκινάει  την Παρασκευή. 

 

On 11/18/2019 at 3:05 PM, Nikos_Chania said:

Στην odias αναφέρουν οτι σύμφωνα με πληροφορηση απο το λιμενικό ταμείο Ρεθύμνου (πως σχετιζεται άραγε;) το πλοίο θα βρίσκεται στο Ρέθυμνο την Κυριακή 24 Νοεμβρίου.

Επίσης οι ακτοπλοοι Ε.Α. λένε οτι θα έρθει αυτοδύναμο Πειραιά.

Μέρες, ημερομηνίες, ώρες. 

Ότι και να λέμε, ότι και να μας λενε, ίλα διαψεύδονται ως τώρα.

Μπορεί να γίνει πιο αέναη αυτή η κουβέντα του "πότε"; μάλλον ναι.

Αλλά ολη αυτή η καθυστέρηση οφείλεται στην εταιρεία του. Κι απορώ, γιατί αφήνουν να διαρρέονται ημερομηνίες αφού δεν έχουν σκοπό να το ξεκινήσουν; 

Τα λέγαμε κι απ την αρχή. Μόλις ετοιμαστείς, τότε ξεκινάς και ανοιγεις πλανα κλπ κλπ. Οχι βλεποντας και.... κανοντας.

Link to comment
Share on other sites

Διαρρεονται απο την εταιρεια οι ημερομηνιες αραγε 'η απο διαφορους καλοθεληταδες του facebook που τις κατεβαζουν απο την κουτρα τους?Ιδου η απορια

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το θέμα με την έναρξη των δρομολογίων αυτού του πλοίου έχει καταντήσει κουραστικό... Με υπαιτιότητα της εταιρείας.

Θέλω σε κάθε περίπτωση να υπάρχει μια κάποια εναλλακτική για τη Σαντορίνη το χειμώνα, με διαφορετικές τιμές έστω και με χαμηλότερη ποιότητα ταξιδιού. Σίγουρα ένα πλοίο σαν αυτό αποτελεί πισωγύρισμα, αλλά απ τη στιγμή που υπάρχει ελεύθερη αγορά ο κάθε πελάτης επιλέγει αυτό που του είναι το πιο ταιριαστό. Προσωπικά θα το επέλεγα αρκετές φορές έναντι του Δήλος για να πάω στη Σαντορίνη, εντάσσομαι σε μία μειοψηφία, το παραδέχομαι. Αρκετοί μεταφορείς, βέβαια, θα συμφωνήσουν μαζί μου...Επίσης ως άτομο που μ αρέσουν ταξίδια με λιμάνια στο δρομολόγιο τους θα το επέλεγα για ένα ταξίδι αλέ ρετούρ στο Ρέθυμνο, τι πιο ωραίο απ το να βλέπεις ένα σχετικά δυσκίνητο πλοίο να μανουβράρει σε δυο Κυκλαδονήσια, η χαρά του ταξιδευτή. 

Αλλά βρε παιδιά έλεος, σίριαλ το πότε θα ξεκινήσει, οκ το χουμε ξαναδεί ουκ ολίγες φορές. Πρώτο δρομολόγιο σε λιμάνια που το πλοίο δεν έχει ξαναπάει, με πλοίαρχο πρώτη φορά στο πλοίο, είναι από επισκευή το βαπόρι και πάει γύρω στα 16 τι θα ωφελήσει το πέρασμα οριακά για να κερδίσει ένα δίλεπτο? Σίγουρα σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να υπάρχει μια ψυχραιμία δε χάθηκε ο κόσμος στο πρώτο δρομολόγιο να έχεις καθυστέρηση έστω και μεγάλη. Δεύτερο σίριαλ θα φτιαχτεί δε θα φτιαχτεί και τώρα το πάνε μέρα με τη μέρα πότε θα γίνει η εκκίνηση.

Γράφω αφενός με λογική κι αφετέρου με συναίσθημα στο πρώτο σκέλος προσπαθώντας να προσεγγίσω το θέμα καλύτερα με βάση τη δική μου σκοπιά.

Για να προλάβω όσους και όσες θα διαφωνίσετε μαζί μου, στο σχόλιο μου σχετικά με το πρώτο του δρομολόγιο και θα θελήσετε να ανταπαντήσετε θα ηθελα να ενημερώσω πως δεν έχω προηγούμενα ούτε με την εταιρεία, ούτε με το πλήρωμα, ούτε και σχέση με ανταγωνιστές. Δε θέλω να το παίξω ξερόλαςμιλώντας εκ του ασφαλούς, αλλά αυτό που αναφέρω πηγάζει μέσα από έναν λογικό συνειρμό.

Θέλω τέλος να ευχηθώ στην εταιρεία να ευοδώσει το εγχείρημα της και ταυτόχρονα να ανταποκριθεί στο ρόλο της με μεγαλύτερη σοβαρότητα. Το δεύτερο μάλλον είναι η συνθήκη για να συμβεί το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα που σωστα περιγραφει ο φιλος @Villandry συμβαινουν επειδη καποιοι στο Ρεθυμνο ακομα νομιζουν οτι τους ανηκει το συγκεκριμενο πλοιο..Αν στη θεση του ξεκινουσε το ιδιο εγχειρημα ο Ταξιαρχης πχ κανεις δεν θα ασχολιοταν..Οπως δεν ασχοληθηκε κ οταν ανακοινωθηκε η δρομολογηση του Superferry 2 στο Ρεθυμνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω επί του πλοίου κ της εταιρείας του, αλλά συμφωνώ ότι χρειάζεται εναλλακτική επιλογή για κάθε, τουλάχιστον μεγάλο νησί (είτε πληθυσμιακά, είτε τουριστικά). Το μονοπώλιο δεν έκανε κ δεν θα κάνει ποτέ καλό, σε κανέναν τομέα της οικονομίας. 

Link to comment
Share on other sites

Δρομολόγια εδώ

Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκευή:
21:30 Πειραιάς - 01:50 / 02:20 Μήλος - 05:30 /06:15 Σαντορίνη - 10:20 Ρέθυμνο

Τρίτη - Πέμπτη - Σάββατο:
19:00 Ρέθυμνο - 23:05/23:50 Σαντορίνη - 03:00/03:30 Μήλος - 07:50 Πειραιάς

Κυριακή
09:00 Πειραιάς - 15:40/16:10 Σαντορίνη - 20:15 Ρέθυμνο
21:15 Ρέθυμνο - 01:20/02:05 Σαντορίνη -05:15/05:35 Μήλος - 09:55 Πειραιάς

Link to comment
Share on other sites

Αν παραμείνουν έτσι δεν πρόκειται να βγουν όμως γιατί το πλοίο δεν έχει τέτοια ταχύτητα. Από 4.20 που δίνει για μήλο, θα γίνει στην καλύτερη 4.40 (με 18.2 κόμβους τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...