Jump to content
Shipfriends

The Calypso (IMO 6715372)


Recommended Posts

Οτι το The Calypso θα ηταν αδερφο του ΔΗΜΗΤΡΑ/ΛΕΡΟΣ δεν μου ειχε καν περασει απο το μυαλο... :D

 

 

To έχει αναφέρει o proud ionian στο τόπικ του IONIAN SEA/ΔΗΜΗΤΡΑ/ΛΕΡΟΣ.

Ήταν το IONIAN HARMONY του Στρίντζη , το οποίο αφού πέρασε για λίγο στα χέρια του Λελάκη κατέληξε στην Λούις.

 

αλλο ενα πλοιο των χρυσων ημερων της strintzis lines εφτασε στο τελος του

Link to comment
Share on other sites

Caly με σημαια St Kitts and Nevis το πλοιο... δεν το βλεπω να μας πολυμενει... αλλη μια εποχη φευγει...ειτε αυτη ειναι των μετασκευασμενων κρουαζιεροπλοιων...ειτε του Στριντζη ανεπιστρεπτι..μονο το Κεφ θυμιζει πια...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 years later...
  • 3 years later...

Να το και σαν IONIAN HARMONY μεσα απο μια ομορφη φωτο του @ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ με το σινιαλο του Στριντζη στην τσιμινιερα αλλα χωρις σιναλο στο πλαι

Ομορφο βαπορι που με τη μετασκευη του σε κρουαζιεροπλοιο κακοποιηθηκε και χαλασε πολυ και η εξωτερικη του εμφανιση

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανε σύντομο πέρασμα από την Αδριατική Νομίζω τότε του Στρίντζη δεν είχαν επιγραφή στην πάντα
Όντως όμορφο ιταλικό εγ/ογ του οποίου η  μετασκευή ήταν εκτρωματική
Στο βάθος ΑΡΚΑΔΙΑ κ AEGEAN DOLPHIN.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφό του καμμένου Λέρος της ΔΑΝΕ δεν είναι αυτό ή η ιδέα μου..? Τίμια καραβάκια και τα δυο. Για Επτάνησα ήταν ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Τον Αύγουστο του 1991 το είχα συναντήσει στην Πάτρα και μου έκανε εντύπωση που είχε σημαία Μάλτας, ενώ αν θυμάμαι σωστά εκτός από Ελληνική σημαία μόνο Κύπρου είχε ο Στρίντζης 

Link to comment
Share on other sites

On 4/23/2020 at 2:47 PM, Petros P said:

Έχει ανέβει προ καιρού φωτογραφία του στο shipspotting ως Ionian Harmony.ας τη δούμε .

http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=3133639
 

 

 

On 4/23/2020 at 8:50 PM, proud_ionian said:

μανουβρα για το 14 του παλιου λιμανιου. 

αν κρινω απο την ημερομηνια, ειναι λιγες εβδομαδες πριν πουληθει ως Sun Fiesta

Το Harmony πουλήθηκε καλοκαίρι του 1990 οπότε αποκλείεται να ήταν Πάτρα το 1991.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θυμάσαι το επόμενο όνομά του και τη σημαία, γιατί μέχρι να καταλήξει στο Λούη μεσολάβησε η μετασκευή του σε κρουαζιερόπλοιο (να έγινε άραγε στο Πέραμα;) και αλλαγή(Ες) πλοιοκτησίας στον Λελάκη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν θυμάμαι.

Όλα τα ονόματά του, τα έχουμε βάλει υπότιτλο στο τοπικ.

Το ότι το Kαλυψώ είναι το harmony, το συνειδητοποίησα πολλά χρόνια μετά και δεν το πίστευα.

Είμαι περίεργος τι προβλήματα είχε και το έδιωξαν οι Στριντζαίοι, σε αντίθεση με το Fantasy που το κράτησαν μερικά ακόμη χρόνια. Εκείνη την περίοδο (89-90) είχαν ανοίξει τη γραμμή της Γιουγκοσλαβίας και ήθελαν τέτοιου μεγέθους πλοία

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Strofalos said:

Αδερφό του καμμένου Λέρος της ΔΑΝΕ δεν είναι αυτό ή η ιδέα μου..? Τίμια καραβάκια και τα δυο. Για Επτάνησα ήταν ότι πρέπει.

Πρώην ΙΟΝΙΑΝ FANTASY/SEA της σειράς των ιταλικών Canguro κ το ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ από τους ποιητές της Τirrenia πάνω στο ίδιο σχέδιο πατούσε

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...