Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Μου ειπανε σημερα οτι το βαπορι επαθε καποια βλαβη.Δεν το εχω διασταυρωσει ακομα αλλα σε συνδιασμο με την ακυρωση των δρομολογιων που αναφερθηκε μαλλον ειχε δικιο αυτος που μου το ειπε.
Ξερει κανεις κατι παραπανω?

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

οντως ετσι ειναι. επαθε βλαβη η μια μηχανη.λυπαμαι που το λεω ετσι απλοϊκά ομως δεν εχω τις γνώσεις ουτε και την ενημερωση για περισσότερες λεπτομέρειες!:o

το πλοιο εφυγε χωρις επιβατες απο πορο 18.30 και στην κυλληνη εφτασε 20.20. εκει το περιμενει συνεργειο!!!!ωστοσο η επισκευη της βλαβης θα ξεκινησει αυριο πρωι πρωι.δεν ειναι σιγουρο αν θα εκτελεστει το αυριανο δρομολογιο των 11.45.

ελπιζω καποιος να ξερει πιο κατατοπιστικες λεπτομερειες για το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ακριβως εχει και σε ποια μηχανη αλλα μαλλον ειναι σοβαρα τα πργαματα.Απο οτι μου ειπανε ετοιμαζεται για να ανεβει κατα Πειραια μερια

Link to comment
Share on other sites

το πλοιο εφυγε χωρις επιβατες απο πορο 18.30 και στην κυλληνη εφτασε 20.20. εκει το περιμενει συνεργειο!!!!ωστοσο η επισκευη της βλαβης θα ξεκινησει αυριο πρωι πρωι.

Δε νομίζω να κατέβηκε συνεργείο στη Κυλλήνη και να μην εργάστηκε όλο το βραδύ, για να αποτιμήσουν το μέγεθος της ζημιάς.;)

ελπιζω καποιος να ξερει πιο κατατοπιστικες λεπτομερειες για το προβλημα.

Για αυτό είναι εδώ ειδικός των βλαβών!! Το πλοίο έπαθε τη συνηθισμένη βλάβη, που παθαίνουν τα πλοία που για πάνε για «Στρόφαλο».

Δεν ξερω τι ακριβως εχει και σε ποια μηχανη αλλα μαλλον ειναι σοβαρα τα πργαματα.Απο οτι μου ειπανε ετοιμαζεται για να ανεβει κατα Πειραια μερια

Νομίζω ότι αποφασίστηκε να έρθει το πλοίο στο Πειραιά για να είναι πιο εύκολη η επισκευή της ζημιάς, αλλά και ίσως να περιορίσουν το κόστος της επισκευης(??).

Τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά. Οι πρώτες ενδείξεις είναι θετικές οπότε το πιθανότερο θα γλυτώσει το στρόφαλο. Ο χρόνος της επισκευης δε πρέπει να ξεπερνάει τις 4-5 ημέρες. Αλλά δε ξερώ μήπως η εταιρεία αποφασίσει να κοιτάξει ενδελεχοτερα τη μηχανή για να είναι πιο ήσυχη το καλοκαίρι.;) Το πλοίο αναμένεται αύριο το πρωί να δέσει στο Ν.Μ Δραπετσώνας.

Αλλά δυστυχώς επιβεβαιώθηκα με το χειρότερο τρόπο:(:o

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πάρει παραπάνω χρόνο από ότι είχα πληροφορηθεί, η αποκατάσταση της ζημιάς στο Επτάνησος. Γιατί όπως είχα πει μάλλον, θα κοιτάξουν αρκετά πράγματα για την εξάλειψη κάποιας πιθανότητας εμφάνισης εκ νέου του ίδιου προβλήματος ή αλλού προβλήματος στην ίδια μηχανή. Η εταιρεία λέει ότι θα προσπαθήσουν να είναι έτοιμο το πλοίο τη Παρασκευή πριν το 3 ήμερο του Αγίου Πνεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τα μέχρι στιγμής δεδομένα το Επτάνησος δε θα είναι έτοιμο για το 3 ήμερο του Αγίου Πνεύματος, ενώ αναμένεται να παραμείνει δεμένο στο Ν.Μ Δραπετσώνας και την άλλη εβδομάδα για να εξάλειψη του προβλήματος στην Αριστερή Κύρια Μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

τι γινεται τελικα με τη βλαβη?παει το τριημερο, κοντευουν και 15μερες απ'την μερα που χαλασε η μηχανη....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και έγινε το πρωί έκανε δοκιμές στο ντοκο και το αργά το μεσημέρι βγήκε για ένα δοκιμαστικό στο Σαρωνικό, παρουσία επιθεωρητών. Αφού έκανε το δοκιμαστικό έδεσε στο προλιμένα του Πειραιά.

Μάλλον αύριο θα φύγει από το Πειραιά για τα νερά του Ιονίου.

Link to comment
Share on other sites

πάντως το θέμα είναι ότι το βαπόρι έμεινε 20 ημέρες εκτός δρομολογίων , στην αρχή της σεζόν, έχασε το 3ημερο του Αγίου Πνεύματος, οπότε ήταν αρκετά μεγάλο πλήγμα για την εταιρεία.

Όμως δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τον proud.Η πίεση χρόνου που έπεσε στην επισκευή για να προλάβει την καθαρά Δευτέρα βγήκε τώρα.

Όπως συμφωνώ ότι θα ήταν καλό να αλλάξει ο προγραμματισμός των ετήσιων.Να ανεβαίνει το ένα αρχές Νοέμβρη που είναι νεκρός μήνας ώστε ότι και να προκύψει (απεργίες, απρόοπτα στους δεξαμενισμους...) να είναι έτοιμο πριν τις γιορτές κι αμέσω μετά τα Θεοφάνεια να ανεβαίνει το άλλο.

Τώρα μέσα σε 40 ημέρες και σε 50 να κάνεις επισταμένη επισκευή σε δύο πλοία είναι αδύνατον.

Και του χρόνου η Καθαρά Δευτέρα πέφτει πολύ νωρις, προς τα τέλη Φλεβάρη.

Πως θα προλάβουν να είναι έτοιμα τότε και τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

έτοιμο πριν τις γιορτές κι αμέσω μετά τα Θεοφάνεια να ανεβαίνει το άλλο.

Τώρα μέσα σε 40 ημέρες και σε 50 να κάνεις επισταμένη επισκευή σε δύο πλοία είναι αδύνατον.

Και του χρόνου η Καθαρά Δευτέρα πέφτει πολύ νωρις, προς τα τέλη Φλεβάρη.

Πως θα προλάβουν να είναι έτοιμα τότε και τα δύο?

15 Φλεβαρη ειναι Καθαρα Δευτερα το 2010. Μπορουν να στειλουν το δευτερο πλοιο μετα το τριημερο για επισκευη και να γυρισει το Σαββατο του Λαζαρου στη γραμμη. Θα μπορουσαν επιπλεον να κανουν επισκευη στο ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ πριν τα Χριστουγεννα (πχ 15/11 εως 22/12). Χρονος υπαρχει. Αρκει η εταιρια να κανει καλυτερο προγραμματισμο.

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε τελικά χθες (Δευτέρα) βράδυ γύρω στις 10 για την Κυλλήνη (που καιρός για χάσιμο...), επιλέγοντας την μεγάλη διαδρομή του περίπλου της Πελοποννήσου.

Ας ευχηθούμε -μόνο όσον αφορά τεχνικούς και μηχανολογικούς λόγους- να το ξαναθυμηθούμε στην επόμενη του ετήσια συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγη ώρα το Επτάνησος έφτασε στη Κυλλήνη. Στο ταξίδι της επιστροφής πήγαν όλα καλά με τη μηχανή που είχε το πρόβλημα.

Νομίζω ότι επιλέχτηκε η διαδρομή με το γύρω της Πελοποννήσου για να κάνουν και τις απαιτούμενες δοκιμές στις μηχανές. Γιατί μέσω του Ισθμού εκτός από το θα περίμεναν να περάσουν, θα μείωναν και τις στροφές στις μηχανές όποτε τσάμπα θα έκαναν τις δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να' μαστε παλι εδωωω!δυστυχως παλι καποιο προβλημα υπαρχει με τη μηχανη (δεν ξερω αν ηταν η ιδια με εκεινη που ειχε χαλασει πολυ προσφατα), παλι θα φυγει για πειραια. ακομη κανεις δεν ξερει ή δεν λεει για ποσο. μεγαλη ατυχια μες το καλοκαιρι αυτη.:eek::eek:

Link to comment
Share on other sites

γιατι το καμαρι μας καπνιζει σαν τον ερωτοκριτο; με το που εκανε προσω μαυρισε ο τοπος. εχει να κανει με την προσφατη περιπετεια...;
μαλλον ειχε να κανει με την επομενη. στο AIS το δειχνει να εχει φυγει πριν κανενα 10λεπτο απο κυλληνη με προορισμο ΒΑ. ταχυτητα 10.5.

ειμαι περιεργος αν ειναι παλι στην αριστερη μηχανη.

Link to comment
Share on other sites

πάντως το θέμα είναι ότι το βαπόρι έμεινε 20 ημέρες εκτός δρομολογίων , στην αρχή της σεζόν, έχασε το 3ημερο του Αγίου Πνεύματος, οπότε ήταν αρκετά μεγάλο πλήγμα για την εταιρεία.

Κι αν ήταν μεγάλο πλήγμα για την εταιρεία η βλάβη του πλοίου στην αρχή της σεζόν, η τωρινή (τέλη Ιουλίου, κορύφωση της επιβατικής κίνησης) θα είναι σκέτη καταστροφή...:(

Νομίζω ότι είναι "κάπως απίθανο" (για να το πω κομψά) να προλάβει το πρώτο Σ/Κ του Αυγούστου στο οποίο όλα τα πλοία θα χτυπάνε πρωτόκολλο. Ας ελπίσουμε τουλάχιστον να είναι μικρότερη η χρονική διάρκεια για την οποία θα παραμείνει εκτός δρομολογίων από την προηγούμενη στις αρχές του Ιούνη.

Link to comment
Share on other sites

Οπως με ενημερωσαν απο Κεφαλονια το προβλημα ειναι στον ρυθμιστη του pitch μιας προπελας. (δεν θυμαμαι πως ακριβως μου το ειπαν:confused:)

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...