Jump to content
Shipfriends

Πάτμος (IMO 7225142) – Ρόδος (IMO 7314345)


Recommended Posts

Κι εγώ θα συνεχίσω τα θλιβερά μαντάτα.

Το νέο όνομα του ΠΑΤΜΟΣ είναι το πετσοκομμένο PAT. :P Σε συζήτησή μου σήμερα με άτομο εξ Ινδίας και πλήρωμα του πλοίου μου είπε ότι οι μηχανές του πλοίου είναι σε άθλια κατάσταση (εντάξει το ξέραμε) και ότι έχουν πέσει με τα μούτρα και δουλεύουν μέρα και νύχτα για να τις επισκευάσουν τόσο ώστε το πλοίο να μπορέσει να αποπλεύσει. Με αυτά και μ'αυτά υπολογίζουν ότι θα κάτσουν εδώ τουλάχιστον για έναν μήνα ακόμα. Σε ερώτηση για το ποια είναι η νέα σημαία, η απάντηση είναι ότι δεν ξέρουν ακόμα γι'αυτό και στην πρύμη δεν έχει γραφτεί λιμάνι νηολογίου. Το νέο όνομα υπάρχει αριστερά και δεξιά στην πρύμη (όπου συγκεριμένα σβήνουν το μισό Π και το γυρνάνε σε Ρ) ενώ στην πλώρη έχουν σβηστεί τα M και O και απομένει το S. Το PAT υπάρχει και στον πίνακα του πλοίου από όπου και η φωτο. Μέσα στο γκαράζ του πλοίου υπήρχε ένα βυτιοφόρο που έδινε πετρέλαια.

Για το ΡΟΔΟΣ οι εκπλήξεις για το πλήρωμα άρχισαν νωρίς νωρίς αφού ο καταπέλτης έχει κολλήσει και προσπαθούν να τον ανοίξουν. Το όνομα από την πρύμη έχει σβηστεί τελείως και υποθέτω ότι ίσως το αλλάξουν τελείως και δεν το πετσοκόψουν ενώ στην πλώρη υπάρχει ακόμα το RODOS. Επίσης έξω από το πλοίο υπήρχε βυτιοφόρο που έδινε κι εδώ πετρέλαια.

Και των δύο πλοίων οι ηλεκτρομηχανές δουλεύουν και στο ΠΑΤΜΟΣ υπάρχουν φώτα μετά από καιρό. Και όπως είναι λογικό μετά από καιρό είδα τις τσιμινιέρες των πλοίων να βγάζουν καπνό.

post-17-128326959766_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν είναι και το καλύτερο για δύο απ΄τα καράβια που είμαι βέβαιος ότι οι περισσότεροι ταξιδέψαμε, ζήσαμε και αγαπήσαμε, αλλά ας τα θυμηθούμε πως ήταν τρείς μέρες πριν γίνουν ανώνυμο και PAT αντιστοίχως :):

post-186-128326959778_thumb.jpg

post-186-128326959781_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε συζήτησή μου σήμερα με άτομο εξ Ινδίας και πλήρωμα του πλοίου μου είπε ότι οι μηχανές του πλοίου είναι σε άθλια κατάσταση (εντάξει το ξέραμε) και ότι έχουν πέσει με τα μούτρα και δουλεύουν μέρα και νύχτα για να τις επισκευάσουν τόσο ώστε το πλοίο να μπορέσει να αποπλεύσει. Με αυτά και μ'αυτά υπολογίζουν ότι θα κάτσουν εδώ τουλάχιστον για έναν μήνα ακόμα.

Όπως λένε και οι δικές μου πληροφορίες τα πλοία θέλουν να πάνε αυτοδύναμα:) στον Alang (στου παράδεισου τη πόρτα:D ). Με μια μηχανή και κάτι!! Ψάχνουν να βρουν ανταλλακτικά που λείπουν από τη μηχανή για να κλείσουν τις μηχανές, και να φύγουν. Βέβαια σε κάθε πλοίο, η μια μηχανή θέλει στρόφαλο, για αυτό θα υπολειτουργεί η μια μηχανή στο μακρινό ταξίδι!!

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμενο αποψε το Ροδος στο Νεο Μωλο, αν και με κλειστο τον καταπελτη. Ροδος ειπα? Συγνωμη! Το νεο ονομα αυτου ειναι ROD(οπως λεμε Rod Stewart, Rod Steiger), νηολογιο Basse-Terre ητοι σημαια Γουαδελουπης. Αντε με το καλο να μας αφησει διοτι προσωπικα εχω βαρεθει να το βλεπω σε αυτην την κατασταση. Ας το κοψουν να ησυχασουμε κι εμεις κι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Πλοίαρχος της ΔΑΝΕ μου είπε πρόσφατα ότι τις μηχανές του ΠΑΤΜΟΣ τις είχαν ανοίξει όταν έπαθε στρόφαλο τις παράτησαν ανοιχτές 2,5 χρόνια τώρα οπότε πολύ αμφιβάλω αν θα μπορέσουν να τις ξαναθέσουν σε λειτουργία.

Σε α;ντίθεση με το ΡΟΔΟΣ το οποίο ναι μεν έχει στρόφαλο στην μία μηχανή αλλά ευτυχώς δεν προλάβανε να κάνουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο θα κοστιζε η ρυμουλκουμενη μεταφορα τους?Απο το να ψαχνουν ανταλακτικα και αλλες παριγοριες στον αρρωστο δεν θα ηταν προτιμοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά και μ'αυτά υπολογίζουν ότι θα κάτσουν εδώ τουλάχιστον για έναν μήνα ακόμα.

Γκρρρρρρ! Ο Ινδός με δούλεψε. ;):D Το ΠΑΤΜΟΣ δεν βρίσκεται πια στο Νέο μόλο σύμφωνα με αυτόπτη μάρτυρα σήμερα το βράδυ. Το μεταφέρανε κάπου αλλού ή να ζήσουμε να το θυμόμαστε;

Link to comment
Share on other sites

Ε πως γινεται να εφυγε ξαφνικα αφου οι μηχανες του ηταν οφ/Θαυμα εγινε?Εκτος αν εφυγε ρυμουλκουμενο!!ισως το πηγαν αλλου,πρεπει να ξαμοληθουμε να το βρουμε!

Link to comment
Share on other sites

Σε ναυπηγείο?

Λέτε οι διαλυτήριοι να ρίξουν χρήματα στο βαπόρι?

Περιέργο δεν είναι? Βέβαια είναι και τα λεφτά που γλιτώνουν από πιθανή ρυμούλκηση...

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω ειναι αυτα που βρισκονται στην Κυνοσουρα Σαλαμινας οποτε στην περιπτωση αυτη θα εχουμε καποια μικρη επαφη για το τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα ο πιλοτος που εκανε τη μεθορμιση εδωσε στο Τραφικ το ονομα ROD και δεν τον αφηνανε γιατι δεν καταλαβαινανε που βρεθηκε αυτο το ROD εκει. Μολις τους εξηγησε οτι ειναι το ποσταλι της ΔΑΝΕ και πηρανε μπροστα τον αφησανε να μεθορμισει.

Link to comment
Share on other sites

Αντιθετως με οσα αναφερω στο Αγγλικο δελτιο και συμφωνα με οσα αναφερει παραπανω ο nautikos, τα πλοια βρισκονται στην Κυνοσουρα σε αντιθετες πλευρες του ντοκου των Ναυπηγειων Διαμαντη. Οπως δειχνουν τα πραγματα απο κει να αναχωρησουν απ' ευθειας για την Ινδια, οποτε οποιος ακουσει για αναχωρηση ας μας σφυριξει και μας.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σήμερα έμαθα γιατί θέλουν πάνε αυτοδύναμα τα βαπόρια στη φλόγα του διαλυτή!! Διότι για να περάσουν το Σουεζ, πρέπει να λειτουργούν και οι δυο μηχανές:P:D (άσχετα εάν στη συγκεκριμένη περίπτωση θα υπολειτουργούν).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλά βρε παιδιά κανένας δέν πήρε χαμπάρι οτι το Ρόδος βγήκε χθές στο αγκυροβόλιο μόνο του με 2 μηχανές εν λειτουργία και φουντάρισε? Τα συναισθήματα ήταν έντονα βλέποντας το πανέμορφο σκαρι να ταξιδεύει και πάλι έστω και σε κακά χάλια... Δέν μπόρεσα να βγάλω φώτο και έλπιζα να το έχει κάνει κάποιος απο εσας.... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το θέμα ότι πρέπει να δουλεύουν και οι 2 μηχανες,,,

Δηλαδή έαν έχει μία δεν περνάει?

Περνάει, αλλά θα πάρει ρ/κ, και επομένως είναι θέμα κόστους.

Εχει ξαναγραφεί το σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...