Jump to content
Shipfriends

Πάτμος (IMO 7225142) – Ρόδος (IMO 7314345)


Recommended Posts

  • 1 month later...

Φίλοι μου,

Η καλή (ή η κακή) μου τύχη με έφερε να επισκευθώ το ΕΓ/ΟΓ ΡΟΔΟΣ το οποίο ώς γνωστό βρίσκετε παροπλισμένο στο Νέο Μώλο Δραπετσώνας. Η εικόνα για μένα αυτού του περίφανου σκαριού μου φερε θλίψη κ απογοήτευση, μιάς που εργάστηκα σ αυτο 7 μήνες & 7 ημέρες ώς δόκιμος Πλοίαρχος.

Το πλοίο βρίσκεται εκ πρώτης όψεως σε καλή κατάσταση, άν προχωρήσεις όμως μέσα, η εικόνα της εγγατάληψης, της ακαταστασίας κ της λεϊλασίας είναι εμφανή! παντού θα δείς ανοιγμένες καμπίνες πεταμένα σκουπίδια, & κλεμένα αντικείμενα. Στο εσωτερικό του, τα σαλόνια βρίσκονται σε καλή κατάσταση κ η ποιότητα τους είναι σαφώς καλύτερη απο άλλων εν λειτουργία πλοίων. Στα εξωτερικά καταστρώματα η εικόνα της εγγατάληψης είναι σαφής, με την μπογιά να έχει ξεφτίσει απο παντού, το κατάστρωμα να απαιτεί μεγάλες αλλαγές στην λαμαρίνα (απο τότε που είμουν δόκιμος ήθελε) κ αρκετή φρέσκια μπογιά. Τα σωστικά του χρήζουν μεγάλης συντήρησης κ τα σωσίβια βρίσκονται ανοιγμένα κ ξασπρισμένα. Το γκαράζ είναι σε αρκετά καλή κατάσταση (ενα φρεσκάρισμα θέλει) κ τα τάνκια όπως ο βατσιμάνης μου είπε είναι πεντακάθαρα (όπως ήταν κ στην δική μου περοίοδο) χωρίς διαρροές. Η μηχανή μου είπε είναι σε πολύ καλή κατάσταση, με έμβλα χειτώνια όλα ανοιχτά κ καινούργια έτοιμα να δεχτούν τα συνεργεία μας. Γενικά θέλει μία καλή περιποίση κ αρκετές επισκευές στις εξωτερικές λαμαρίνες (που απο τα χτυπήματα όλλες οι γωνίες κ τα ρέλια θέλουν αλλαγή). Μακάρι αυτό το περίφανο σκαρί να βρεί τον δρόμο του κ να το ξαναδούμε στα γνώριμα νερά της Δωδεκανίσσου μαζί με το ΠΑΤΜΟΣ να εξυπηρετούν όπως κάναν χρόνια τώρα...

Για φώτο στο γνωστό site http://apostolossphotos.fotopic.net/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παντως κρίμα, είδικά για το ΠΑΤΜΟΣ που είχε κορυφαίους και πολυτελείς εσωτερικούς χώρους και ίδανικο μέγεθος.

Για μια Fragline ή My Way είναι ότι πρέπει!

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο είναι άψογο εσωτερικα με μόνα σημάδια του την σκόνη και τα χτυπήματα στο ντόκο. Στα ντέκ μόνο τσεκαρίσματα θέλει και φυσικά ενα γενικό βάψιμο. Το Safety θέλει λίγο παραπάνω αλλα αν με βάζαν μέσα σε 2 βδομάδες όλα 8α ήταν ετοιμα. Απο μηχανές ολα καλά βάζεις μπροστά και φέυγεις! Λειλασίες δέν είχαμε κάθόλου (φαινομενικά) μιάς που ο Θανάσης ο Λοστρόμος το φύλαγε νύχτα μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Απο μηχανές ολα καλά βάζεις μπροστά και φέυγεις!

Φίλε Απόστολε σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ τις πηγές σου αλλά επειδή έχω μια τρέλα και κρατάω αναλυτικά το ιστορικό του κάθε πλοίου, θέλω να υπενθυμίσω ότι το ΠΑΤΜΟΣ παροπλίστηκε στον προλιμένα του Πειραιά στις 9 Απριλίου 2004 (Νέο μόλο ρυμουλκήθηκε μέσα Μαϊου) λόγω βλάβης που παρουσίασε την προηγούμενη μέρα στο λιμάνι της Ρόδου κι επειδή η ΔΑΝΕ ανακοίνωσε πως δεν μπορεί να επισκευάσει τη βλάβη. Μετά ήρθε και η κατάσχεση και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Εκ των υστέρων έμαθα ότι η βλάβη δεν ήταν απλή αλλά είχε "κονομήσει" στρόφαλο!!! Άρα δεν νομίζω ότι μπορούν αυτή τη στιγμή ακόμα κι αν λυθούν όλα τα άλλα το πλοίο μπορεί να βάλει μπρος και να φύγει.

Μακάρι να κάνω λάθος γιατί αυτό το πλοίο μου αρέσει κι εμένα πάρα πολύ αλλά δεν νομίζω να έχω πέσει τόσο έξω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πεφτεις εξω George , επισης και το ΡΟΔΟΣ ειχε χαλασει προ των κατασχεσεων τους , αν θυμαστε κανα 40 μερρες ταξιδευε μονο ο Διαγορας καθε Δευτερα (ΠΑΤΜΟ-ΛΕΡΟ-ΚΑΛΥΜΝΟ-ΠΕΙΡΑΙΑ) - Τριτη ( ΠΑΤΜΟ-ΛΕΡΟ-ΚΑΛΥΜΝΟ-ΚΩ-ΡΟΔΟ) - Πεμπτη - (ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ-ΚΑΛΥΜΝΟ-ΚΩ-ΡΟΔΟ)- Σαββατο ( ΠΑΤΜΟ-ΛΕΡΟ-ΚΑΛΥΜΝΟ-ΚΩ-ΡΟΔΟ)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχουν δίκαιο ο George και ο Παναγιώτης.

Από το Μ.Π.Α. Μεγάλη Πέμπτη 2004.

ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΒΛΑΒΗ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ "ΠΑΤΜΟΣ"

Αθήνα, 8 Απριλίου 2004 (20:10 UTC+2)

Μηχανική βλάβη παρουσίασε στις 4 το μεσημέρι το επιβατηγό οχηματαγωγό πλοίο «ΠΑΤΜΟΣ» κατά την προετοιμασία απόπλου του από το λιμάνι της Ρόδου στις 8 το βράδυ για Κω Κάλυμνο Λέρο Πάτμο- Πειραιά.

Από την Λιμενική Αρχή Ρόδου απαγορεύθηκε ο απόπλους του πλοίου και οι επιβάτες του προωθήθηκαν στον προορισμό τους με το «BLUE STAR I».

Το «ΠΑΤΜΟΣ» αναμένεται να αποπλεύσει χωρίς επιβάτες για τον Πειραιά προς οριστική αποκατάσταση της βλάβης.

Όσον αφορά την ίδια την βλάβη:

Πρέπει να σημειωθεί ότι τα υπόλοιπα πλοία της ΔΑΝΕ "Ε/Γ Ο/Γ Πάτμος" και "Ε/Γ Ο/Γ Ρόδος" βρίσκονται στη ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη της Δραπετσώνας έχοντας και τα δύο βλάβη στον κεντρικό τους άξονα. Το κόστος αντικατάστασης των αξόνων αυτών ανέρχεται σε 600.000 ευρώ

http://www.philoxenous.gr/detail.php?id=2348

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο είχαν ταλαιπωρηθεί πολύ από βλάβες πρωτού δέσουν.Το ΡΟΔΟΣ συνεχώς το τελευταίο τετράμηνο έβγαζε βλάβες μάλιστα κάποιες από αυτές συνέπεσαν με τις μαθητικές εκδρομές όπου αναγκάστηκε να αποβιβάσει τους μαθητές στην Σύρο αν θυμάμαι καλά και είχε γίνει μπάχαλο.

Επίσης το ΠΑΤΜΟΣ πριν από αυτή την βλάβη είχε πάθει ζημιά στα πηδάλια του από κάτσιμο στο λιμάνι της Καλύμνου ή της Πάτμου(δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποιο)

Και για την ιστορία να πουμε ότι τελευταίος πλοίαρχος του ΡΟΔΟΣ ήταν ο Μαθιός Πνευματικάκης και του ΠΑΤΜΟΣ ο Πάυλος Παραδεισόπουλος.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά εγώ αναφερώμουν στον Διαγόρα υώρα πως βρέθηκε η απάντηση εδω....Μόνο το Ρόδος είναι οκ απ ότι ξέρω γνώστός ο στρόφαλος του Πάτμος στην πιάτσα. Γνωστός μου καπετάνιος ενδιαφέρθηκε να του δώσω στοιχεια και για τα δύο για να τα πάει για σκράπ το χω ξανα πει...

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσουν να ταξιδέψουν αυτά τα πλοία θέλουν πάνω από 1 εκ. €!! Θέλουν αλλαγή στρόφαλου και τα δυο!! Επιπλέον σε κάποιο από τα πλοία λείπουν πολύ σημαντικά εξαρτήματα από τις μηχανές!! Που για να τα αντικαταστήσουν είναι παρά πολύ ακριβά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ουτε η ΣΑΟΣ δε νομιζω να θελει πλεον αυτα τα 2 πλοια της μακαριτισσας ΔΑΝΕ.Το μεν ΠΑΤΜΟΣ το 2007 αποσυρεται λοφω 35ετιας κ εχει προβλημα στροφαλου το δε ΡΟΔΟΣ εχει ενα ακομη χρονο μεχρι να αποσυρθει λογω ηλικιας αλλα τα μηχανικα του προβληματα πρεπει να ειναι τεραστια...Οποτε,να ζησουμε να τα θυμομαστε.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απλά θα πω ότι στη Δραπετσώνα ετοιμάζονται τα ΠΑΤΜΟΣ και ΡΟΔΟΣ για upphugning... ενώ στο Πέραμα ετοιμάζεται το ΣΟΥΜΕΛΑ για να ξεκινήσει στην ακτοπλοΐα. Έχει ο καιρός πισογυρίσματα...:D

Link to comment
Share on other sites

Το Πάτμος σίγουρα θα μπορούσε αφού είναι από τα πιό καλά πλοία που ήρθαν στην Ελλάδα και έχει άψογους χώρους, αλλά σκεφτείτε ότι πούλησαν το δίδυμο Blue Aegean (ex Superferry) που ήταν και λειτουργικό όπως και τα υπόλοιπα συμβατικά, όχι αυτά που θέλουν εκτεταμένες επισκευές.

Δεν νομίζω ότι πλυν του Διαγόρα θα επιμείνει σε αυτά τα δύο πλοία.

Ισως αν τα έκμεταλευόταν ένας μικρότερος παίκτης, (βλέπε Ουρανός)..

Αλλά η Μπλου Σταρ δεν θέλει τόσο παλιά συμβατικά στο στόλο της.

Ουτέ το προφίλ της είναι αυτό, ούτε και στις τράπεζες θα άρεσε..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Περασα εξω απο το Πατμος σημερα και υπηρχαν 2 ατομα με φορμες της Blue Star. Το ετοιμαζουμε για Aliaga, η μηπως εχει βρεθει αγοραστης και ειχαμε καμια επιθεωρηση?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν θα τα χαιρετίσουμε έτσι εύκολα.Εγώ γνωρίζω τουλάχιστον ένα πλοιοκτήτη που ενδιαφέρετε για το ένα από τα δύο και φαντάζομαι πως θα υπάρχουν κι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι πολυ αισιοδοξο μακαρι να ξαναταξιδεψουν και τα δυο οπως επισης μακαρι να ξαναταξιδεψουν στα Δωδεκανησα τα οποια τα χρηαζονται περισσοτερο απο καθε αλλη γραμμη

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι η Blue Star θα κοιτάξει να τα πουλήσει πρώτα σε ενδιαφερόμενους (με τους γνωστούς όρους να μην δρομολογηθούν σε γραμμές που εκμεταλλεύεται η ίδια) και μετά για σκραπ. Άλλοστε ο Παναγόπουλος αν θυμάστε είχε πει κάποτε ότι ακόμα και το πουκάμισό του θα πούλαγε αν έβρισκε μια καλή τιμή. Αφού τώρα κάποια μέλη λένε ότι υπάρχουν ενδιαφερόμενοι, εγώ πιστεύω ότι έχουν μέλλον είτε εντός είτε εκτός Ελλάδας. Για το ΠΑΤΜΟΣ κι εγώ έχω ακούσει πολλά περί δρομολόγησης από την Blue. Μάλιστα κάτι πήρε το αυτί μου περί δρομολόγησης από του χρόνου στη γραμμή Θεσσαλονίκη - Βαθύ - Κω - Ρόδο. Δεν συνεχίζω όμως και θα παρακαλούσα να μην αρχίσουμε να σχολιάζουμε τα περί Θεσσαλονίκης που έγραψα γιατί ήταν απλά λόγια και όχι από έγκυρη πηγή.

Link to comment
Share on other sites

Πατμος και Διαγορας κορμο Δωδεκανησου (σαν το παλιο καλο καιρο της ΔΑΝΕ) και B.S.2 Κω Ροδο καθημερινα η καποια αλλη γραμμη που μπορει να ειναι κερδοφορα .......

Αφριζουν καποιοι στα Δωδεκανησα ακουγουντας τα παραπανω σχεδια , απο μη εγκυρες πηγες τα οσα γραφω

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ξαναταξιδεψουν και τα δυο οπως επισης μακαρι να ξαναταξιδεψουν στα Δωδεκανησα

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι το αισθανεσαι αυτο. Νομιζω πως και τα δυο στην κατασταση στην οποια εχουν περιελθει, ειναι για το διαλυτηριο. Και το λεω αυτο γιατι προκειμενου να επανελθουν σε μια ικανοποιητικη κατασταση και να μεταφερουν ασφαλως ανθρωπινες ψυχες επανω τους, θα χρειαστουν κοντεινερ με λεφτα. Ποιος απο οσους εχουν εκδηλωσει ενδιαφερον για αυτα, εχει και τη δυνατοτητα και τη διαθεση να ξοδεψει αυτα τα λεφτα?

Λιγακι δυσκολο μου φαινεται, εκτος κι αν οντως η Blue Star ενδιαφερεται να ξαναξεκινησει το Πατμος. Απο το να τα αγορασει λοιπον καποιος για ενα κομματι ψωμι, να κανει δυο πασαλειμματα, να παρουν χαρτια και δρομολογια εν μια νυκτι(καλα, ενταξει, δε γινονται αυτα στην Ελλαδα) και να ταξιδευουν μετα φοβου Θεου, πιστεως και αγαπης, προτιμω να τα δω καρφιτσες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...