Jump to content
Shipfriends

Πάτμος (IMO 7225142) – Ρόδος (IMO 7314345)


Recommended Posts

Και εγώ προσωπικά αν και δεν με συγκινούσαν τα παλιά γιαπωνέζικα τόσο πολύ, εντούτοις το ΡΟΔΟΣ μου άρεσε πάρα πολύ.Κι εγώ το έβρισκα το ομορφότερο από όλα τα πλοία της ΔΑΝΕ . Είχε πανέμορφη πλώρη, ήταν καλοτάξιδο , γρήγορο και πολύ συμπαθητικό μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Δεν διαβασα ολο το thread οποτε αν το εχετε ξαναπει παω πασο.Εδω(περιπου στην μεση)φαινεται ενα πλοιο που ειναι ιδιο με το ΡΟΔΟΣ...αλλα εχει αρκετες διαφορες(βλεποντας και το ΡΟΔΟΣ προ μετασκευης).Μηπως ειχε αδερφακι,γιατι ο Σουηδος δεν λεει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

με το ροδος, οπως εχω ξαναπει, ταξιδεψα 2 φορες το 1995 και το 2001. το 2001 ειχε αρχισει η κατω βολτα:(. μου αρεσε χωρις τα μουστακια που ειχαν μπει για την ταχυτητα, αλλα χωρις αποτελεσμα.

εδω στον πειραια το 2001, με φοντο το μαρινα.

οταν ηρθε το 1989 ηταν μεγαλη αναβαθμιση για τη γραμμη και απο αποψη ταχυτητας και απο αποψη γενικοτερης χωρητικοτητας. αν η ΔΑΝΕ δεν ειχε το τελος που ειχε, μπορει να ταξιδευε μερικα χρονια ακομη

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
...Και άλλη μία από εμένα, μιας και θυμηθήκαμε το όμορφο πλοίο, από την Σύμη το 1993...Πηγή φωτό : picasa, από τον χρήστη Pam Hunt...

Πανσοφώτατε, είναι βέβαιο ότι είναι του 1993 η φωτογραφία;

Τα περιβόητα "μουστάκια" μου φαίνεται ότι ξυρίσθηκαν αργότερα, ενώ η κραταιά και αγέρωχη B) ΔΑΝΕ "φύλαγε" το τότε βασιλοβάπορο τα καλοκαίρια για Κω-Ρόδο, μετά ζόρισαν τα πράγματα και έμπαιναν όλοι παντού.

Link to comment
Share on other sites

Μα και φυσικά πανλογιότατε ΔΕΝ δεν είναι βέβαιο. Εδώ δεν είμαστε βέβαιοι -καμμιά φορά- για την χρονιά που τραβήξαμε δικές μας φωτογραφίες, θα ήμουν βέβαιος για την φωτογραφία που ανήρτησε στο διαδίκτυο κάποιος τουρίστας που επισκέφθηκε την Σύμη πριν δύο δεκαετίες ???

Το μόνο βέβαιο, είναι ότι η λεζάντα της συγκεκριμμένης φωτό στο picasa όπου και έχει αναρτηθεί, αναγράφει : SYMI 1993.

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασα ολο το thread οποτε αν το εχετε ξαναπει παω πασο.Εδω(περιπου στην μεση)φαινεται ενα πλοιο που ειναι ιδιο με το ΡΟΔΟΣ...αλλα εχει αρκετες διαφορες(βλεποντας και το ΡΟΔΟΣ προ μετασκευης).Μηπως ειχε αδερφακι,γιατι ο Σουηδος δεν λεει κατι τετοιο.

Ο ΣΟΥΗΔΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΕΝΑ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΡΟΔΟΣ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΑΔΕΛΦΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΗΓΕ ΣΤΙΣ ΦΙΛΠΠΙΝΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μία από εμένα, μιας και θυμηθήκαμε το όμορφο πλοίο, από την Σύμη το 1993.

post-2102-0-39782000-1293740777_thumb.jp

Πηγή φωτό : picasa, από τον χρήστη Pam Hunt.

η φωτο πρεπει να ειναι καλοκαιρι του 2001 γιατι τοτε πηγαιναν εναλλαξ με το πατμος καθε τεταρτη κω συμη ροδο.το ροδος ηταν πολυ ωραιο αν κ ειχε μικρα σαλονια...το μεγαλο ατου οπως ειπαν κ πιο πριν ηταν τα πολλα κρεβατια αλλα κ οτι δεν κουναγε καθολου στον καιρο!το πιο καλοταξιδο στα δωδεκανησα ηταν...απο ταχυτητα στα γεραματα καπου στα 17,5μιλια με το πειραια πατμος να γινεται αναχ.14,00 αφιξ.23,15 κ στην ροδο το πρωι κατα της 8,15... Α, ξεχασα να πω πως ηταν κ καλο κ στην μανουβρα του!περασα πολυ ωραια τον καιρο που δουλεψα μαζι του :)

Link to comment
Share on other sites

Ο ΣΟΥΗΔΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΕΝΑ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΡΟΔΟΣ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΑΔΕΛΦΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΗΓΕ ΣΤΙΣ ΦΙΛΠΠΙΝΕΣ

Ιδου το αδελφακι του ΡΟΔΟΣ, το SAN LORENZO RUIZ της NEGROS NAVIGATION, το οποιο εχει διαλυθει....

post-1876-0-02846600-1294184369_thumb.jp

(wakanatsu.com)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 months later...

Επειδή το λιμάνι του Πειραιά είναι πλέον πράσινο-καταπράσινο και δεν υπάρχει ίχνος ρύπανσης :rolleyes: …ας πάμε λίγο πιο παλιά να δούμε το αείμνηστο ΡΟΔΟΣ να ντουμανιάζει τον τόπο, το 2002 στον Πειραιά. Αλήθεια, τι δουλειά είχε καλοκαιριάτικα σε αυτή τη θέση?

gallery_1833_124_32187.jpg

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν η ημερομηνία λήψης της φωτογραφίας είναι η 29η/06/2002, ο λόγος είναι ο εργάτης της αριστερής.

29/06/2002

Βλάβη στον εργάτη της αριστερής άγκυρας παρουσίασε σήμερα το Ε/Γ-Ο/Γ "ΡΟΔΟΣ" Ν.Ρ.27, ενώ βρισκόταν πρυμνοδετημένο στο λιμάνι του Πειραιά.

Από τη Λιμενική Αρχή Πειραιά απαγορεύθηκε ο απόπλους του πλοίου μέχρι την αποκατάσταση της βλάβης και επιθεώρησής του από τον Κλάδο Επιθεώρησης Εμπορικών Πλοίων.Το πλοίο είχε προγραμματισμένο δρομολόγιό τη 15:00 για Πάτμο-Λέρο-Κάλυμνο-Κω-Ρόδο.

Βέβαια δεν φαίνονται για 818 οι επιβάτες.

Συνέχεια ενημέρωσης:

Από τη Λιμενική Αρχή Πειραιά επετράπη ο απόπλους του Ε/Γ-Ο/Γ "ΡΟΔΟΣ" Ν.Ρ.27, μετά από την αποκατάσταση της βλάβης και επιθεώρησης του πλοίου από τον Κλάδο Επιθεώρηση Εμπορικών Πλοίων. Το πλοίο απέπλευσε τη 19:55 από τον Πειραιά για Πάτμο-Λέρο-Κάλυμνο-Κω-Ρόδο με 818 επιβάτες.

Link to comment
Share on other sites

Αν η ημερομηνία λήψης της φωτογραφίας είναι η 29η/06/2002, ο λόγος είναι ο εργάτης της αριστερής.

Ναί έχεις δίκιο, είναι στις 29/6 και φεύγω με το ΜΥΤΙΛΗΝΗ, οπότε η ώρα είναι περίπου 19.05 και ταιριάζει με την ανακοίνωση. Λογικά θα πρέπει να μεθόρμισε για να φτιάξει την βλάβη και επέστρεψε για να φορτώσει.

Link to comment
Share on other sites

Και ειναι αρκετα πιθανο να ετοιμαζεται να κανει μεθορμιση για τη θεση του μιας και το ντουμανι που βγαζει δεν φαινεται να ειναι απο τις ηλεκτρομηχανες.Ταιριαζει και η ωρα αποπλου που μας εβαλε ο Χιωτης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Μπορεί να έχει απαντηθει ήδη, αλλα Μηπως ξερει κανεις να Μας πει σε τι εξυπηρετουσαν αυτες οι προσθηκες? ειναι τα Μουστακια που αναφερονται παραπάνω? http://astypalaia.files.wordpress.com/2009/11/cf84cebf-cf81cebfceb4cebfcf83-cf83cf84cebfcebd-cf80ceb5ceb9cf81ceb1ceb9ceb1.jpg

ευχαριστω και καλα χριστουγεννα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανοίγοντας το μικρό σεντούκι των αναμνήσεων, βρήκα αυτή τη φωτογραφία του ΠΑΤΜΟΣ, απο την άφιξη του στην Ελλάδα και την έναρξη της μετασκευής του στο Πέραμα. Προσέξτε τις χαρακτηριστικές "πλεχτές" τσιμινιέρες, αλλά και το ΜΥΤΙΛΗΝΗ δίπλα του,

Και δεν θα μπορούσε να λείψει φυσικά και η άφιξη του "ομόσταυλου" ΡΟΔΟΣ στο Πέραμα, όπου μετασκευάζεται παρέα με τους άλλους θρύλους της Ελληνικής ακτοπλοίας, ΑΡΚΑΔΙ και Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ. Διακρίνονται επίσης το Μυκονος ΙΙ και το Athens Express.

post-1854-0-15575000-1329849829_thumb.jp

post-1854-0-96815800-1329850130_thumb.jp

post-1854-0-18278500-1329850545_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν με αφορμή το ποστ εδώ ένα ευχαριστώ και από εμένα για όλες τις ιστορικές φωτογραφίες που μας έχετε προσφέρει τον τελευταίο καιρό.

Είχα διαβάσει σε ένα γιαπωνέζικο site ότι οι "πλεχτές" τσιμινιέρες των ΠΑΤΜΟΣ και SUPERFERRY ήταν εμπνευσμένες από τα κρουαζιερόπλοια RAFAELLO και MICHELANGELO

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 9 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...