Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Κλειστή είναι εδώ και λίγο καιρό η βόρεια προβλήτα του λιμανιού λόγω διάβρωσης. Έτσι τουλάχιστον λέει το λιμενικό και πλέον όλες οι προσεγγίσεις εξυπηρετούνται από τις νότιες θέσεις πρόσδεσης. Έργα δεν είδα πουθενά να γίνονται και αν δεν γίνει κάτι πριν το καλοκαίρι το πρόβλημα θα είναι μεγάλο ειδικά τις Κυριακές με τις αναχωρήσεις των βραδινών τοπικών που μαζεύουν πολλά αυτοκίνητα και κόσμο.

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Κι ακόμα η κατάσταση είναι όπως μας το περιεγραψε ο φίλος Α377. Η βορεινή ΄θέση πρόσδεσης που έδεναν τα βαπόρια είναι ακόμα κλειστή λόγω σπηλειώσεων και τα βαπόρια εξυπηρετούνται από τις νότιες θέσεις είτε στην υπερυψωμένη είτε στην χαμηλή ανάλογα με το που στρωνει καλύτερα ο καταπέλτης του κάθε πλοίου.

Για έργα δεν έχει γίνει ακόμα τίποτα κι ο προβληματισμός του Α377 μιας και είμαστε προ των πυλών του καλοκαιριου και η κίνηση τα ΣΚ έχει αυξηθεί κατακόρυφα παραμένει στο ακέραιο.

Πάντως δυστυχώς δεν περιμένω να γίνει κάτι πριν το καλοκαίρι. Η ζημιά είναι μεγάλη και ίσως θα πρέπει να σπάσουν ένα τμημα της προβλήτας να βγάλουν τα σακιά τσιμέντου με τα οποία είχε χτιστεί κι να τοποθετηθούν καινούρια μπλόκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πράγματι έργα δεν γίνονται και χρησιμοποιούνται κυρίως οι νότιες προβλήτες...αλλά χρησιμοποιείται αραιότερα και η βόρεια. Αλλά όπως πάντα υπάρχει και το "αμιγές καλό". Η χρήση των νότιων προβλητών σε συνδυασμό με νοτιά μας χάρισαν 2 ωραιότατα ρεμέτζα με δεξιά στροφή...από την Πηνελόπη και από το Superferry. Μετά από πολύωρη και βασανιστική διάσκεψη της κριτικής επιτροπής...το βραβείο δεξιάς στροφής στο Γαύριο -έστω και με μικρή διαφορά- πάει στην Πηνελόπη.:)

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι έργα δεν γίνονται και χρησιμοποιούνται κυρίως οι νότιες προβλήτες...αλλά χρησιμοποιείται αραιότερα και η βόρεια.

Χωρίς να έχει τύχει να δω στα τελευταία ταξίδια μου προσέγγιση στην βόρεια προβλήτα, έχω ακούσει κι εγώ για σποραδικές προσεγγίσεις σε περίπτωσεις που στην νότιο μερία είναι πλαγιοδετημένο κάποιο μικρό φορτηγό βαπόρι. Τώρα πως γίνεται οι λιμενικοί να λένε στον κόσμο ότι η βόρεια προβλήτα "είναι επικύνδυνη ακόμα και για παρκάρισμα" και από την άλλη να δένει π.χ. το AQUA αποβιβάζοντας και επιβιβάζοντας επιβάτες κι αυτοκίνητα είναι λίγο μυστήριο. Το λιμενικό δεν έχει την ευθύνη για την σωστή λειτουργία του λιμανιού και πανω από όλα για την ασφαλειά του?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Κλειστή είναι εδώ και λίγο καιρό η βόρεια προβλήτα του λιμανιού λόγω διάβρωσης. Έτσι τουλάχιστον λέει το λιμενικό και πλέον όλες οι προσεγγίσεις εξυπηρετούνται από τις νότιες θέσεις πρόσδεσης. Έργα δεν είδα πουθενά να γίνονται και αν δεν γίνει κάτι πριν το καλοκαίρι το πρόβλημα θα είναι μεγάλο ειδικά τις Κυριακές με τις αναχωρήσεις των βραδινών τοπικών που μαζεύουν πολλά αυτοκίνητα και κόσμο.
Πάντως δυστυχώς δεν περιμένω να γίνει κάτι πριν το καλοκαίρι. Η ζημιά είναι μεγάλη και ίσως θα πρέπει να σπάσουν ένα τμημα της προβλήτας να βγάλουν τα σακιά τσιμέντου με τα οποία είχε χτιστεί κι να τοποθετηθούν καινούρια μπλόκια.
Χωρίς να έχω δει να γίνονται έργα, αλλά είδα ότι σχεδόν όλος ο Αύγουστος βγήκε με την βόρεια προβλήτα...πλην του Κεντέρη που έδενε στη νότια. Ακόμα και με βοριάδες που κόντευαν να σπάσουν οι κάβοι...και με τα σιλοφόρα της ΑΓΕΤ να σουλατσάρουν γεμάτα. Τώρα τι σόι μεγάλη ζημιά είναι αυτή...δεν μπορώ να καταλάβω.:confused:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η αλήθεια είναι αυτή. Ξαφνικά τον Αύγουστο και ενώ μέχρι τότε είχαμε σποραδικά μόνο το AQUA στη βόρεια, βρέθηκαν να δένουν όλα τα πλοία της γραμμής σαν να μην τρέχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μου φεναιτε πως θα ξανακλεισει παλι γιατι εχει φειγι κοματι μεγαλο απο το μπετο εκει ακριβος που ειχε χαλασει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ε καλα, μαθημένα τα βουνα στα χιόνια. Δεν είναι και σπάνιο αυτό στο Γαυριο. Εδώ το Ferry περναει μερικά μετρα (ειναι πιο κοντα απο οτι φαινεται στη φωτο) απο την πλώρη της Πηνελόπης για να πέσει στο μέσα προβλήτα.

post-1839-0-73855700-1377992933_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος λιμήν,Ευρωπαϊκών προδιαγραφών...Ευτυχώς,στο πρό έτους ταξίδι μου με το SFII ,το Πηνελόπη είχε ήδη μόλις βγεί απ'το λιμάνι καθώς πλησιάζαμε εμείς,αλλιώς θα είχε γίνει τής Πόπης.......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 4 years later...
  • 1 month later...

Έχουν ξεκινήσει οι εργασίες της εκβάθυνσης του λιμανιού του Γαυριου με τη βοήθεια της μπαριζας Μαριάννας XIX και του ρυμουλκού Χρήστος LIII. Οι εργασίες ξεκίνησαν από το κόκκινο φανό και έχουν φτάσει μέχρι μπροστά από τη νότια προβλήτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σήμερα έχει δυνατό βοριά και καταλαβαίνετε τι γίνεται στο Γαυριο, ήδη το FF Andros μπήκε να δέσει όμως το παρεσυρε ο άνεμος μετά έκανε ένα δυνατό προσω κ πηγε μπροστά κ τώρα βγαίνει με πλαγιοδετηση από το λιμάνι! 

Edited by togias_k
Link to comment
Share on other sites

Ούτε το Superferry κατάφερε μετά από δυο αποτυχημένες μανουβρες και τώρα βγαίνει, καταφέρνοντάς το χωρίς πλαγιοδετηση. Τώρα σειρά έχει ο Θεολόγος! 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Villandry said:

Κάποιο λάθος κάνετε...

Με συγχωρείτε ίσως να μην το έθεσα σωστά, εννοώ βγήκε πλαγια, ούτε με την πλώρη ούτε με την πρύμνη

Ετσι βγήκε, δεν ξέρω πως να το θέσω ακριβώς 😅

Edited by togias_k
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, gtogias said:

"Βγαίνει με πλαγιοδέτηση" ??? Δλδ?

Είναι η γνωστή "έξοδος καπτα-Μάκη" με όλη την αριστερή μπάντα και όλο το προπελάκι δεξιά. Το είχε κάνει πριν κάποια χρόνια με το ΘΕΟΛΟΓΟΣ.

6 minutes ago, togias_k said:

Με συγχωρείτε ίσως να μην το έθεσα σωστά, εννοώ βγήκε πλαγια, ούτε με την πλώρη ούτε με την πρύμνη

Ετσι βγήκε, δεν ξέρω πως να το θέσω ακριβώς 😅

Αυτό ακριβώς εννοώ! Σ'ευχαριστώ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...