Jump to content
Shipfriends

Αρχάγγελος (IMO 7383451)


Recommended Posts

  • Replies 260
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πραγματικα ειναι λιγο οξυμωρο να επιστρατευονται αμφιβολου ποιοτητας και προελευσεως ρο-ρο οπως τα Sea Witch(3 δεξαμενισμους σε οκτω μηνες) και Blue Moon I για να εξυπηρετηθουν τα νησια, ενω παραμενει δεμενο το Σαν ο οποιο τουλαχιστον εχει ελληνικη σημαια μονο και μονο για να ικανοποιουνται προσωπικοι εγωισμοι.

Link to comment
Share on other sites

To Silver moon ακόμα δέν μπορεί να εκτελέσει δρομολόγια πρώτον γιατι ακόμη έχει 2 μήνες γεμάτους επισκευή λόγω αλλαγής στρόφαλού κ βάσης των μηχανών καθώς επίσεις κ ότι το πλοίο μετασκευάστηκε σε car carrier. Το ΣΑΝ όπως λέγεται αν δεν φύγει μέσα στην βδομάδα δέν θα φύγει ποτέ...

Αυτό που ταξιδεύει είναι το Blue Moon 1!!! ;):rolleyes: Όσο για το Aegean Sun, πληρώνει το μάρμαρο της εισόδου στα κατεχόμενα!! Και όσο είναι υπουργός ο ίδιος αμφιβάλω αν θα ξανά ταξιδέψει το πλοίο!!

Link to comment
Share on other sites

O υπουργός υπέγραψε, αύριο κατατήθετε κ η τελευταία προσφυγή (οι προηγούμενες πέρασαν επιτυχώς) κ αν περάσει κ αυτή τότε απο βδομάδα 8α βλέπουμε το πλοίο για Πειραια Μυτιληνη μονον

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Τώρα δέν ξέρω για πόσο, πάντος λένε σίγουρο το Π-Μ. Ποιό μετά βλέπω να δηπλώνει το ΠΕΡΛ στην Κύπρο - Χάιφα. Προσέχτε αυτά είναι λόγια που ρχονται στα αυτία μου κ όχι σήγουρες αποφάσεις. Αν δέν γράψει το ημερολόγιο του πλοίου δρομολόγιο εγώ ακόμη δέν θα πιστέυω κανένα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απόστολε, αληθεύει μια πληροφορία που έχω!! Ότι τη Τρίτη θα ξεκινήσει δρομολόγια το Aegean Sun???

Και κάτι άλλο, άκουσα επίσης ότι το πρόστιμο που είχε επιβληθεί στην εταιρεία, σβήστηκε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αληθεύει ότι τη Παρασκευή ήταν στο πλοίο η επιθεώρηση, και το πλοίο όπως ήταν αναμενόμενο κόπηκε!!! Και σύμφωνα με τα λεγόμενα του λιμενικού, ότι αν δεν φτιάξετε τη παρατήρηση, αυτός δεν υπογράφει!!!

Link to comment
Share on other sites

Απόστολε λες ότι δεν κόπηκε το πλοίο αλλά ούτε παρατηρήσεις είχε!! Με αυτά που γράφεις πιο πάνω αυτό καταλαβαίνω εγώ και ο υπόλοιπος κόσμος!!

Δέν κόπηκε τίποτε! Απλά ο κεραυνός μας εκαψε το ραδιοτηλεφωνο το οποίο αντικατασταθηκε. Καμία παρατήρηση παρα μόνο κάποιες στον ISM οι οποίες αύριο τελειώνουν κ απο Τρίτη Τετάρτη το πλοίο ξεκινά Πειραιά Μυτιλήνη
Πριν απο κανενα μήνα τότε στην μεγάλη καταιγίδα. Ελπίζω να πανε ολα καλα κ 8α σας στέλνω πολλες φώτο!
Link to comment
Share on other sites

Ενωούσα οτι οι παρατηρήσεις δέν ήταν τόσες που να αξίζει τον χαρακτηρισμό "κόπηκε" Κ φυσικά δέν μ αρεσε το ότι θεωρούν αρκετοι φυσικό να έχει αυτό το πλοίο παρατηρήσεις. Πιστέψτε με αν σου κάνουν επιθεώρηση ο Πρόεδρος του Lyoyds, o Αντιπρόεδρος και ο Ρεντούμης αντε να περάσεις εσύ! Δέν είπε κανείς πως το πλοίο ήταν Άγιο, αντιθέτος, δέν τηρούσαν σχεδόν ISM. Μα τα χαρτιά για μένα δέν λένε τίποτε γιατι όλα τα πλοία χαρτιά έχουν μα ο Ευστάθιος μπάταρε και άς έπερνε χαρτιά δια τηλεφώνου. Άν κάνουν παντού τις ίδιες επιθεωρήσεις πόλλα βαπόρια κ εταιρίες θα κοβόντουσαν.Τέλος πάντον για την ιστορία το ΣΑΝ θα δρομολόγηθεί προσωρινά στην θέση του ΣΤΑΡ Πειραιά - Χανια...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με πληροφορίες μου το πλοίο πέρασε τελικά την επιθεώρηση αλλά αυτή τη στιγμή κάτι άλλο απρόοπτο προέκυψε!!! Από το υπουργείο δεν του έδιναν δρομολόγια για τη γραμμή Χίου Μυτιλήνη προσωρινά!!

Link to comment
Share on other sites

Φταιω εγω τωρα να πω την κακια μου για τον υπουργο και για το ποιος κανει πειρατεια?

Ειναι ολοφανερο οτι γινεται πολεμος σε ορισμενους οπως εγινε και πριν 5 χρονια...

Τελος παντων...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πασιφανές ότι ο εκάστοτε ΥΕΝ εξυπηρετεί κάποια συμφέροντα και κάποιοι από τους εφοπλιστές είναι οι αυλικοί του και κάποιοι άλλοι είναι οι ανεπιθύμητοι.

Στους τελευταίους συμπεριλαμβάνεται κι ο Κ.Αγαπητός.

Αλλιώς δεν στέκει να έχει δρομολογηθεί το ΑΓΙΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ να έχει περάσει επιθεωρηση και να είναι όλα οκ και να είναι σκάρτο το AEGEAN SUN. :mad:

Link to comment
Share on other sites

ο uddox εχει ενα δικιο που αναφερεται στην παλαιοτητα των νομων και την ανυπαρξια πολιτικης.

αυτα τα δυο ομως δεν οδηγουν σε αυτο που διαπιστωνουμε; οτι ασκειται πολιτικη ερασιτεχνικα, αποσπασματικα και σε μεγαλο βαθμο με βαση πελατειακες σχεσεις;

πιστευω οτι αυτη η συζητηση τραβα σε μακρος και καλο ειναι να την συνεχισουμε στα "θεσμικα ζητηματα".

αληθεια τo sun ξεκινησε;

ΥΓ

τελικα με τα προστιμα τι γινεται;

περαν της γνωστης επιθεωρησεις και τα 5 μυρια που εριξε , γι'αυτην καθ'αυτην την προσεγγιση στα κατεχομενα καποια ποινη εν τελει ή δεν προβλεπεται απο το νομο κατι τετοιο. ειναι χαζο που το ρωταω μετα απο τοσο καιρο αλλα εχω μεινει με την εντυπωση οτι ΔΕΝ εγινε κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Από το πρόστιμο δεν έχει πληρωθεί τίποτα ακόμα!!!

Δεν έχει ξεκινήσει δρομολόγια το πλοίο!!

Γιατί???

Επειδή οι κύριοι σε ένα υπουργείο, που μου φαίνεται που λέγεται ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ( ???), λένε ότι το πλοίο μπορεί να δρομολογηθεί από τη νέα δρομολογιακη περίοδο!! Η οποία ξεκινάει από τις 30/11/05!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συζήτηση επίκαιρης επερώτησης Βουλευτών του ΠΑΣΟΚ για την ακτοπλοΐα προς τον Υπ. Εμπ. Ναυτιλίας. (27-9-2005)

Ο Υπ.Ε.Ν. αναφέρθηκε και στο υπόθεση της προσέγγισης του «Aegean Sun» στα κατεχόμενα.

Από το 2004 μέχρι 27.9.2005 έχουν επιβληθεί 5.358.000 πρόστιμα. Από αυτά έχουν βεβαιωθεί στις αρμόδιες ΔOΥ 5.200.000. Η αλήθεια είναι ότι τα πολλά χρήματα που επιβλήθηκαν ως ποινές από το Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας είναι για το γνωστό πλοίο μεταφοράς εμπορευμάτων, το οποίο πήγε στη Βόρεια Κύπρο. Και δεν υπάρχει νόμος από τη μεριά του ΠΑΣΟΚ -αλλάζουμε τώρα το νόμο, που θα σας το καταθέσω και αυτό- για να επιβάλλεται ποινή στον πλοιοκτήτη.

Δεν έχουν μεριμνήσει είκοσι χρόνια να επιβάλλεται καμία ποινή στον πλοιοκτήτη παρά μόνο στον πλοίαρχο. Και αλλάζουμε το νόμο να είναι συνυπεύθυνος. Αυτός ευθύνεται που δίνει την παραγγελία. Βεβαίως και ο πλοίαρχος -που κάποια στιγμή στη ζωή μας πρέπει να λέμε το μεγάλο ναι ή το μεγάλο όχι- που πήγε και έσπασε το εμπάργκο μετά από 35 χρόνια στη Βόρεια Κύπρο.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, χθες απολύθηκε όλο το πλήρωμα του Aegean Sun!!! Και από ότι φαίνετε το αυτί του κύριου Υπουργού δεν ίδρωσε από τα λόγια του Προέδρου της ΠΝΟ, ότι θα μείνουν 23 οικογένειες χωρίς δουλειά!!!

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται επεβλήθη (άτυπα) ποινή και στον πλοιοκτήτη.

Μόνο που θα πληρώσουν άλλοι τον λογαριασμό.

Αλλά έχω μία απορία: δεν υπάρχει άλλη δουλειά για το πλοίο? Ή Χίο-Μυ ή τίποτε?

Και δεν είναι και κανένα σαπάκι.

.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή οι προσωπικοί εγωισμοί τα συμφεροντα και οι αντιπάθειες θα πρέπει να εκλείπσουν.

Τώρα κύριοι αγωνιστές της πάταξης της ανεργίας που έμειναν 23 άνθρωποι χωρίς δουλειά τι γίνεται?

Αυτοί τι χρωστάνε?

Από την άλλη εγώ λέω ότι έχει επεβληθεί το πρόστιμο των 5 εκατ ευρώ.

Μα άμα δεν αφήσει να δουλέψουν τα βαπόρια του κυρίου Αγαπητού πως θα περιμένει να εισπράξει αυτό το τεράστιο πόσό?

Δεν είναι 2-3 χιλιάδες να πεις θα τα βγάλει από την τσέπη του και θα τα δώσει.

Και αχρηστεύεται ένα πολύ καλό βαπόρι και πολύ χρήσιμο για το Αιγαίο. :eek:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...