Jump to content
Shipfriends

Superrunner Jet (IMO 9141883)


Neptune

Recommended Posts

  • Replies 604
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tout des forces δοκιμαστικό και για το SPEEDRUNNER IV αμέσως μετά την αναχώρησή του από τα ναυπηγεία Ελευσίνας. Το κοντέρ έγραψε 38 κόμβους που δεν νομίζω να ξαναγράψει από τη μέρα που θα ξεκινήσει δρομολόγια B)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν έχει πρόβλημα, γιατί πάει πολύ κομμένο με μέση ταχύτητα 30 κόμβους. Άντε να πάει και 32-33 το πολύ για να βγαλει τα διπλά Ιούλιο-Αύγουστο. Στους 30 κόμβους καταναλώνει περίπου 25 τόνους κύσιμο, οπότα αν πιάσει 35+ καταλαβαίνετε τι θα κάψει. Πραγματικά το προσέχουν, γιατί θα θυμάστε πέρυσι το ΙΙΙ που έβγαλε τον Αύγουστο με 3 μηχανές και εισητήριο ταχύπλου, που τα υπόλοιπα το πέρναγαν λες και ήταν σταματημένο. Το ΙΙ δεν ξέρω καν που βρίσκεται και σε τι κατάσταση. Κάπου πέρναγε κάτι Κυριακές απόγευμα πρόπερσυ Σίφνο όταν το IV ήταν γεμάτο και με λίγο κάτω από τους 30 κόμβους.

Συμπλήρωση από παραπάνω: 25 τόνους Πειραια-Σεριφο-Σιφνο-Μηλο και αντίστροφα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mιας και το ΣΚ ταξιδεύω Πειραιά - Μήλο - Πειραιά με το ταχύπλοον, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόσβαση ή και δυνατότητα παραμονής σε κανένα ανοιχτό χώρο, ή θα την βγάλω επί τέσσερις + ώρες κλειδαμπαρωμένος και παλουκωμένος σε κάποια αεροπορική ??? :mad:

Σημ. Περιττό να διευκρινίσω ότι δεν είχα περιθώριο επιλογής πλοίου, μιας και πρόκειται για επαγγελματικό ταξίδι και το μέσο μεταφοράς επιλέχθη από αυτούς που πλήρωσαν και τα εισιτήρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ταξίδεψα με το πλοίο για Μήλο στις 24 Αυγούστου. Όμορφο και ξεχωριστό ταχύπλοο, με εκείνη την ωραία και μεγάλη πλώρη, φωτεινό και ευρύχωρο γκαράζ και όμορφες γραμμές. Οι χώροι του είναι χρωματιστοί και ποιοτικοί και όπως έγραψε παραπάνω και ο φίλος Neptune, οι επενδύσεις και τα χρώματα των αεροπορικών θέσεων αλλάζουν και ποικίλουν, αναλόγως με το που βρίσκεσαι, πλώρα, μέση, πρύμα και στο επάνω κατάστρωμα. Κορυφαίος για εμένα χώρος το πρυμνιό, ημικυκλικό σαλόνι με τους καναπέδες με θέα στο spray και τα μπόλικα απόνερα, θυμίζει yacht. Η συμπεριφορά στον καιρό που βρήκε, ένα μετριοπαθές 6άρι, αρκετά καλή, χωρίς κοπανήμα ή μπότζι. Συνολικά προσεγμένο, όμορφο και γρήγορο, πρέπει να χτυπησε 30-32 κόμβους. Σας έχω εδώ ένα πλήρες ρεπορτάζ σε βίντεο από το ταξίδι, ελπίζω να σας αρέσει, όπως και το κανάλι μου, που προσφάτως άνοιξα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πλοίο έφυγε από τον Πειραιά και βρίσκεται στον κόλπο της Ελευσίνας. Και αν κρίνω και από τη θέση του στο ais μάλλον έχει πάει να βρει τα άλλα δύο ομόσταυλα. Ισχύει ή πήγε για καναν άλλο λόγο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εκεί πρέπει να είναι ακόμα και απ' ό,τι κατάλαβα, από τη στιγμή που έφυγε το II, το IV πήγε και έδεσε στη ντάνα με τα μοτορσιπς στα ανοιχά του Ασπροπύργου (λογικό, αφού ντάνα με...ένα πλοίο δεν υφίσταται!), αν εμπιστευτούμε το τελευταίο στίγμα του στο AIS.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ειναι αριστερα απο το Isabella πλαγιοδετημενο. Οι εργασιες συντηρησης συνεχιζονται. Τελος του μηνα ο δεξαμενισμος του στην Ελευσινα.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...