Jump to content
Shipfriends

Τips and tricks about 3D design


Recommended Posts

Βασικά δεν είχα σβήσει τις γραμμές. Απλά επειδή στο convert δεν χρησιμοποιώ το κλασσικό πρόγραμμα του vs αλλά ένα άλλο καλύτερο είχε μια ρύθμιση που λεγότανε verbose mode και ήταν τικαρισμένο. Δεν ξέρω τι είναι αυτό αλλά όταν το έβγαλα εκτός λειτουργίας το μοντέλο έκανε κανονικά export. Βέβαια και αυτή η υφή κάποιες φορές κάνει τα πλοία να φαίνονται πιο ωραία, ανάλογα με το πλοίο......

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ όμως επειδή απάντησες και για την πληροφορία που δε γνώριζα...............

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Έχω σχεδιάσει με sketchup ένα τρεχαντήρι. Λόγω της καμπυλότητας των επιφανειών (ή ασχετοσύνης δικής μαυ) το τελικό αρχείο είναι περίπου 10MB και στην μετατροπή του σε .x αρχείο (με το πρόγραμμα deep exploration) γίνεται 17ΜΒ με αποτέλεσμα να είναι υπερβολικα βαρύ για το virtual sailor. Επίσης στο παιχνίδι κάποιες από τις επιφάνειες χάνονται. Μπορεί κάποις να με βοηθήσει !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φίλε Στέφανε, το rhinoceros είναι του ίδιου επιπέδου με το gmax και το 3dsmax τα οποία έχω δοκιμάσει και το αποτέλεσμα είναι χειρότερο.

Θεώρησα ότι το sketch up σαν ποιό παιδικό όπως λές το αποτέλεσμα θα ήταν πιό απλό. Γενικά το πρόβλημα δεν είναι τόσο στην σχεδίαση αλλά στην μετατροπή σε x αρχείο (με το πρόγραμμα Deep Exploration) όπου με τις ελάχιστες ρυθμίσεις ο τελικός όγκος είναι πολύ μεγάλος (χωρίς να υπολγίζουμε τα textures).Δοκίμασα και άλλα προγράμματα μετατροπής (3rad κ.λ.π) με χειρότερα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα.Εχω φτιαξει ενα πλοιο το εχω μετατρεψει σε 3ds το βαζω στον converter στο source και μετα παταω make αλλα δεν βγαινει τιποτα στο new boat.Το λειτουργικο συστημα του Η/Υ ειναι τα windows vista. Μπορειτε να με βοηθησεται ;;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τα εχουμε ξαναπει κ παραπισω.Αν ριχνετε λιγο περισσοτερο 'διαβασμα' στα θεματα που σας ενδιαφερουν,θα τα βρισκετε ολα.

Πολλοι εχουν κανει την συγκεκριμενη ερωτηση και ολες τις φορες εχουμε απαντησει,εδω λεει αναλυτικα πως τοποθετεις 3d object(πχ λιμανια)στα διαφορα scenery.Ειναι αδυνατον να κατσει καποιος να εξηγησει βημα βημα τι πρεπει να κανεις ακριβως.Κ εγω τις συγκεκριμενες οδηγιες διαβασα και εμαθα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Guest xrhstosmmn

παιδια καλησπερα εχω φτειαξει ενα ναυπηγειο αλλα δεν χερω γιατι δεν ανεβενει το πλοιο επανω και να στεκεται αυτο το ναυπηγειο ειναι για ολους τηα το ανεβασω εδω και θα ειναι στην κεα σας παρακαλω αν ξερεται κατι να μοθ πειτε δεν το βρισκω πουθενα..!!!! :huh:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest xrhstosmmn

kalhspera nissos xios boro na kano mia erwthsh eseis ta ploia gia to vrhicle sto sketch up ta ftiaxnete kai an pos tha borousame na valoume fota

a kai to ploo einai fantastiko

Link to comment
Share on other sites

Οτι θες να φαινεται την νυχτα το σχεδιαζεις στο sketchup το κανεις export σε lights.x και το βαζεις στον φακελο του πλοιου.Διαβασε αυτο το θεμα απο την αρχη και εκεινο του vs και θα βρεις πολλες απαντησεις στις αποριες σου.

Link to comment
Share on other sites

Guest xrhstosmmn

ok se euxaristo poli

epidh den vriskw tipota sthn selida tou vs mhpws tha borousate na mou peite eseis an thelete vevaia

ok afiste to to katafera alla thelo alles duo plhrofories pou den ths vriskw pouthena

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 7 months later...
Στο vehicle πρεπει ολα να τα κανεις με animation σε 3d προγραμμα(καταπελτες,stabilizer,εσωτερικες ραμπες,clamshell,visor κλπ)κατι που κανει νομιζω μονο το 3ds max.

Ψαξε να βρεις το συγκεκριμενο προγραμμα αλλα μην νομιζεις οτι ειναι κατι ευκολο(παταω ενα κουμπι κ μου φτιαχνει καταπελτες),ειναι αρκετα εξειδικευμενο να δημιουργησεις 3d animation(και δεν εχω ιδεα πως γινεται).

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

φιλε nissos xios εψαξα εδω αλλα δυστηχως λεει μονο για το virtual sailor το προβλημα που αντιμετοπιζω ειναι οτι εφττιαξα ενα μοντελω στο googl ske. εχω κατεβασει και convertx και το deep exploration αλλα τιποτα αν καποιος μπορουσε να βοηθισει θα το εκτιμουσα πολυ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

και μετα απο πολυ ψαξιμο καταφερα να το κανω convert αλλα δυστηχως μολισ ανοιγω το παιχνιδι μου εμφανιζει το πλοιο μου τεραστιο σε σχεση με τα αλλα και χςρισ χρωματα ξερει κανεισ γιατι γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις κλικ στην επιλογή ''meters'' όταν ανοίγεις το sketch up, να πάρεις το μέτρο από την πλώρη μέχρι και την πρύμνη (αλλά πάντα σε ευθεία, και αφού κάνεις πάλι κλικ εκεί που θες, πατάς enter και γράφεις πόσο θες να είναι τα μέτρα.

Αν πάλι δεν το κατάλαβες, στήλε μου το αρχείο .skp project του πλοίου, θα το φτιάξω και θα στο ξαναστήλω. ;)

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

το εκανα κ παλι τπτ...εχω το deep exploraition cad version 6.3 kai to google su 7(gt to 8 den leitoyrgoyse sto deep expl.)τωρα δεν μου εμφανιζει καν το πλοιο στο vsf αλλα ακουγεται μονο κατι σαν βουτια,εχω δοκιμασει τα παντα τι 3d το εκανα μεσω του su τι 3d το εκανα μεσω του deep expl. αυτο εκει! το ιδιο ακριβως αποτελεσμα δεν εμφανιζεται το πλοιο(εννοειται οτι οταν βαζω το μοντελο στο παιχνιδι εχω μεσα και το cfg του πλοιου)δε μπορω να καταλαβω τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία μετατροπής είναι η εξής: Αφού ολοκληρώσεις τη σχεδίαση του πλόιου στις πραγματικές του διαστάσεις σε μέτρα (πρόσεξε όλες οι εξωτερικές επιφάνειες να είναι λευκές και όχι μωβ πριν το βάψεις), θα εξάγεις το 3ds ανάγοντάς το σε πόδια (Feet) αν το θες για Virtual Sailor και σε μέτρα για το Vehicle Simulator ανεξαρτήτως σε τι μονάδα μέτρησης το έφτιαξες. Κάνε τη μετατροπή με το Deep Exploration και το αρχείο x που θα βγάλεις ονόμασέ το οπωσδήπωτε boat.x. Ο τελικός φάκελος του πλοίου πρέπει να έχει όνομα οποσδήπωτε λατινικό και χωρίς κενά πχ Knossos_Palace, Bluestar1, Panagia_Voitha ( :D) κλπ κλπ (ΟΧΙ Κνωσσός Παλάς ούτε Olympic Champion ούτε ΛΑΤΩ). Το τονίζω επειδή αυτά είναι τα συνηθισμένα λάθη (μιλώ εκ ιδίας πείρας). Τέλος αν το πλοίο εμφανίζεται αλλά κολλάει σβήσε κάποιες λεπτομέρειες για να ελαφρύνει. Ελπίζω να βοήθησα και δεκτές οι όποιες παρατηρήσεις

Edited by Global_Creta
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...