Jump to content
Shipfriends

Μήλος Εξπρές (IMO 6910960)


Recommended Posts

Δεν έχω να προσθέσω κάτι για το βίντεο, με κάλυψαν τα παραπάνω σχόλια. Όπως είπε και ο φίλος @Nick the Greek πραγματικά κοινωνική προσφορά! Βλέποντας πάλι το Μήλος και έχοντας ταξιδέψει άπειρες φορές μαζί του για Δυτικές Κυκλάδες μου προκάλεσε μια νοσταλγία και μελαγχολία.

Οι γραμμές στο γκαράζ υπήρχαν ακόμα. Δε θυμάμαι όμως λόγω της τότε ηλικίας αν ήταν "χωνευτές" ή αν είχαν "φάει" τα σίδερα οπότε αυτό που βλέπαμε ήταν τα ίχνη τους. Δε νομίζω ότι έχει αναφερθεί προηγούμενα στο φόρουμ, αλλά πριν από λίγο καιρό διαβάζοντας στη Wikipedia για τα οχήματα των Βρετανικών Σιδηρδρόμων, που φέρουν Kλάση, ανακάλυψα ότι τα "train ferries" έφεραν την Class 99. Το Μήλος ως Vortigern αναφέρεται ως "007", ενώ το Σαντορίνη και το Αζόρες Εξπρές βρίσκονται ως Chartres και Saint Eloi στις θέσεις "012" και 013" αντίστοιχα. Η λίστα αυτή βρίσκεται εδώ https://en.wikipedia.org/wiki/British_Rail_Class_99.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικό διαμάντι το βίντεο!

Μ’ αρέσει που λένε με πόση ευκολία μπήκαν τα φορτηγά και όλα μπήκαν με τη μούρη...

On 1/26/2021 at 6:13 PM, Nick the Greek said:

 

 @Svo

ένα Volvo με μουσούδα που μπαίνει σε κάποια στιγμή στο πλοίο

Scania είναι Nick!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Να πούμε σύμφωνα με το βιβλίο Sealink Memories πως το κόστος ναυπήγησής του ήταν 2.5 εκατομμύρια λίρες Αγγλίας, ποσό που σήμερα μεταφράζεται σε 42 εκατομμύρια λίρες ή αλλιώς 49 εκατομμύρια ευρώ. Για την εταιρεία(British Rail) τω καιρώ εκείνω ήταν το πρώτο πλοίο στη γραμμή του Dover με μηχανές Diesel(όλα τα υπόλοιπα του στόλου της στο Dover ήταν ατμοκίνητα), το πρώτο εξοπλισμένο με visor, το πρώτο με προπέλες μεταβλητού βήματος αλλά και το πρώτο με bow thruster. Με λίγα λόγια, για την British Rail της εποχής εκείνης το πλοίο ήταν διαμάντι.

 

Ένα άγνωστο περιστατικό του παρελθόντος του έλαβε χώρα την 9η Ιουλίου 1969 και ενώ το πλοίο έκανε sea trials υπό την πλοιαρχία του Captain John Arthur: ένας επιθεωρητής που επέβαινε του πλοίου, γέμισε ένα τάνκι με έρμα στα πλαίσια των sea trials χωρίς να καταλάβει κανείς πως αντί για ένα τάνκι, γέμισε δύο. Σταδιακά το πλοίο άρχισε να παίρνει έντονη έμπλωρη διαγωγή με όλους επάνω στο πλοίο να αρχίσουν να πιστεύουν πως το πλοίο βυθίζεται λογω κάποιου κατασκευαστικού λάθους και να ψάχνουν μια κοντινή αμμώδη ακτή για να προσαράξουν το πλοίο. Τελικά την τελευταία στιγμή το λάθος ανακαλύφθηκε και το πλοίο την γλίτωσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι φωτογραφιες του @stathis με το ΜΗΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ μου θυμισαν μια απο τις πιο κλασικες μου αναμνησεις απο το λιμανι του Πειραια τη δεκαετια του 90,οταν και κατεβαινα σπανια στο λιμανι

Με το που εβγαινες απο τον ηλεκτρικο στα Λεμοναδικα εβλεπες το πλοιο καταπρυμα και το καπελο της τσιμινιερας δεσποζε μπροστα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Για οσους δεν το εχουν δει ,παλιο και ιστορικο βιντεο απο το 1999 με το πλοιο στις Καμαρες Σιφνου

Αφιξη ,μανουβρα,κοντινο στην αγκυρα που βιραρει και αναχωρηση του πλοιου. 

 

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...