Jump to content
Shipfriends

Πλοιαρχος VS Προπονητης


Neptune

Recommended Posts

Σαν shipfriend-sportfriend αλλα κυριως σαν αργοσχολος ειπα να κανω κατι χρησιμο για τη ναυτιλια και το φορουμ. Ειπα να συγκρινω 2 επαγγελματα τοσο διαφορετικα. Και ομως οι ομοιοτητες οπως θα δειτε ειναι παρα πολλες. Αλλα η ουσια ειναι στη διαφορα ;)

Κοινα

και οι δυο κανουν κουμαντο στο "καραβι" τους

και τους δυο τους κρινουν ασχετοι

αλλαζουν ομαδες (εταιριες) ειτε ελευθεροι ειτε για οικονομικους λογους

και οι δυο εχουν τη δικη τους κερκιδα (που αποδοκιμαζει και αποθεωνει)

και οι δυο απολυονται οταν η ομαδα δεν αποδιδει

την "πληρωνει" παντα πρωτος

ολοι πρεπει να κανουν οτι λεει για να πηγαινει η ομαδα (πλοιο) καλα

για να πετυχουν πρεπει να εχουν και καλους παικτες (πληρωμα)

ο προεδρος (γραφειο και οχι μονο) ειναι παντα πανω απο το κεφαλι τους

και θελουν να περναει το δικο τους

συνηθως πληρωνουν και τα λαθη του διαιτητη χωρις να φταινε

μπορουν με μια κινηση να αλλαξουν τη ροη του αγωνα η να τα κανουν θαλασσα

ειναι με μια βαλιτσα μονιμα στο χερι

Διαφορα

Κανενας προπονητης που υποβιβασε ομαδα δεν πηγε φυλακη.

* Πηγη: Neptune 2009

Link to comment
Share on other sites

Φίλε neptune στα κοινά βαλε κι ότι και οι δύο έχουν "ειδικούς κριτές" πάνω από το κεφάλι τους.

Ο μεν προπονητής τους προπονητές της κερκίδας κι ο δε πλοίαρχος τους πλοιάρχους της προβλήτας.B)

Link to comment
Share on other sites

Απόψε διαπίστωσα και άλλη μια ομοιότητα. Μετά τα λέιζερ στα γήπεδα είδαμε και λέιζερ στα πλοία.:eek: Ο τύπος από την ταράτσα του μάλλον έκανε πρόβα για τα play offs με στόχο τη γέφυρα του ΛΙΣΣΟΣ. Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που κάνουν οι καπεταναίοι στις δικές μας θάλασσες δεν θα μπορούσαν να το κάνουν με τίποτα.
το σιγουρο ειναι οτι αυτα που κανουν οι καπεταναιοι γενικως (της ακτοπλοϊας, της κρουαζιερας και της ποντοπορου), δεν μπορει να τα κανει ο καθε μ@@@κας, αργοσχολος και ασχετος proud_ionian που καθεται και κρινει και συγκρινει απο το pc του;) και που δεν ειναι ικανος να κανει μισο μιλι με μια βαρκα. οσοι παρακολουθουν τακτικα το sf και οσοι με εχουν γνωρισει προσωπικα, ξερουν οτι πολυ σπανια και οπωσδηποτε με σεβασμο θα αναφερθω στο πως κανουν οι ναυτικοι τη δουλεια τους

.

οσο σεβασμο, οση διακριτικοτητα και αν δειχνω και οση καλη διαθεση και αν εχω, δεν μπορω να δεχτω οτι το να κανεις το διαπλου του σαρωνικου και να ρεμετζαρεις στα (αθλια ομολογουμενως) λιμανια, ειναι το δυσκολοτερο που μπορει να τυχει σε εναν αξιωματικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φίλε neptune στα κοινά βαλε κι ότι και οι δύο έχουν "ειδικούς κριτές" πάνω από το κεφάλι τους.

Ο μεν προπονητής τους προπονητές της κερκίδας κι ο δε πλοίαρχος τους πλοιάρχους της προβλήτας.B)

υπερβαλλεις φιλε Earl.
:D
Link to comment
Share on other sites

οσο σεβασμο, οση διακριτικοτητα και αν δειχνω και οση καλη διαθεση και αν εχω, δεν μπορω να δεχτω οτι το να κανεις το διαπλου του σαρωνικου και να ρεμετζαρεις στα (αθλια ομολογουμενως) λιμανια, ειναι το δυσκολοτερο που μπορει να τυχει σε εναν αξιωματικο.

Από το θέμα του λιμανιού και δεσίματος, έχω να σου πω ότι ίσως δεν έχεις τύχει να δεις το λιμάνι της Αίγινας με άσχημες καιρικές συνθήκες ή να είναι δεμένα 3 πλοία και να έρχεται να δέσει τέταρτο!!

Όσο για το διάπλου σε μικρή απόσταση από τα όρια του αγκυροβολίου του Πειραιά κρύβει πολλές φόρες αρκετούς κινδύνους, ίσως κάποιες φόρες δυσκολότερες από ότι ένας διάπλους σε ένα Ωκεανό. Να σου αναφέρω μερικά παραδείγματα που έχω πετύχει κατά ταξίδια μου προς το Σαρωνικό.

Να είναι σκάφος ακυβέρνητο στην άκρη του αγκυροβολίου.

Να ξεσέρνει ο καιρός κάποιο πλοίο από το αγκυροβόλιο.

Να ξεκινάει κάποιο πλοίο από το αγκυροβόλιο (κάποιες φόρες χωρίς άδεια από τα Piraeus Traffic).

Να διέρχεται πλοίο ανάμεσα από τις Λαγουσες και τη Σαλαμίνα για το σύστημα, όπου καλύπτεται από τα αγκυροβολημένα σκάφη και βρίσκεσαι προ εκπλήξεως.

Να ξεκινάνε δυο πλοία ταυτόχρονα και να κάνει ζιγκ ζαγκ ανάμεσα στα δυο

Link to comment
Share on other sites

ίσως δεν έχεις τύχει να δεις το λιμάνι της Αίγινας με άσχημες καιρικές συνθήκες
ασφαλως και δεν το εχω δει. το εχει δει ο σπυρος θηραιος ομως (που εχει κανει στο νεραιδα ενα χρονο) και σε προσφατη συνεντευξη του στον Εφοπλιστη ειπε οτι εκανε πως και πως να φυγει απο το σαρωνικο για να μην τον λενε παντοφλά.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...