Jump to content
Shipfriends

Seastar 3 (IMO 9185683)


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Το Flying Cat 2 τελείωσε τις υποχρεώσεις του μετά τα δρομολόγια του!! Τώρα πλέον είναι δεμένο στη πύλη Ε9. Δεν προβλέπετε άλλο δρομολόγιο εκτός εάν χρειαστεί για κάποιο έκτακτο λόγω στη γραμμή (βλάβη αλλού πλοίου, απαγορευτικό ή πολύ αυξημένη κίνηση κανένα ΣΚ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το Flying Cat 2 το προηγούμενο Σάββατο έκανε ένα δρομολόγιο προς την Ερμιόνη, με ολική ναύλωση από τουριστικό γραφείο (το δρομολόγιο που έκανε φέτος ο Αλέξανδρος αλλά λόγω του Ρωσικό νηογνώμονα είναι δεμένος τώρα). Πλέον είναι δεμένο στην ίδια θέση αλλά με τη πρύμη να κοιτάζει τη πύλη Ε9

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν είδα αν έχει σχολιαστεί αλλά στο τελευταίο ΣΑΣ πέρασε και η αποδρομολόγηση του FC2 από το Σαρωνικό. Όχι μόνο για την τρέχουσα αλλά και για την επόμενη δρομολογιακή περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αλλα μηπως παιζει να ανεβει σποραδες; Στη θεση των 2 δελφινιων που εφυγαν και του σπιντ κατ; Διαφορετικα δεν κανει για καπου αλλου......τιποτα ραφηνα-κυκλαδες θα μπορουσε ενδεχομενως;;; αν και ειναι αργο........

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αναφέρει στο θέμα του Αλέξανδρος που είχε ζητήσει και αυτό αποδρομολογηση!

Επειδή έχουν ζητήσει και αλλά πλοία ανάκληση αποδοχής δήλωσης (πχ Flying Cat 2) εμένα μου μοιάζει σαν ευκαιρία να αποσυρθεί το χειμώνα μια ώρα νωρίτερα και όταν ξανά έρθει η άνοιξη να ζητήσει επαναδρομολογηση!!

Η αποδρομολογηση του Flying Cat 2 έγινε για «τυπικούς λόγους». Με την αποδρομολογηση του πλοίου αμέσως η εταιρεία μπορεί να απολύσει το πλήρωμα του (με μια αποζημίωση) αντί να έχει το πλήρωμα ναυτολογημένο και να πληρώνεται!!

Όσο για του χρόνου είχε ακουστεί ένα μικρό ενδεχόμενο να πάει στις Σποράδες, αλλά το βλέπω δύσκολο!! Όποτε την άνοιξη το ξαναβλέπω στο Σαρωνικό!! Έχει το αβαντάζ της ταχύτητας, και έτσι μπορεί να κάνει διπλό δρομολόγιο στο Σαρωνικό με μονό πλήρωμα.

Υ.Γ: Giorgos_249: Το Flying cat 2 δεν θα το έλεγα αργό!!! (Άμα μου έλεγες για τα Flying Cat 1, 5 & 6 που είναι αρκετά πιο αργά, δεν θα σου έλεγα τίποτα)

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το 3 που πιάνει 41-42 στα πιο πολλά δρομολόγια το 2 αργό είναι...που εχει μεγιστη 35, οποτε στα δρομολογια να παει με μεσο ορο 33 το μεγιστο, θεωρητικα οχι οπως παει τωρα.......μόνο σε σχέση με το 3, δε μιλάω ότι ειναι αργό γενικά.....οπως λες ειναι......

Link to comment
Share on other sites

Τo Fc2 και παλαιότερα είχε ακουστεί ότι θα ανέβει Σποράδες για να κάνει το Σποράδες-Θεσ/νικη λόγω της μεγάλης χωρητικότητας που έχει.(το μεγαλύτερο FC). Η ταχύτητα που έχει είναι σαν την ταχύτητα του SeaJet-Fc4 πάνω κάτω η οποία είναι άκρως ικανοποιητική για οποιαδήποτε γραμμή. Αλλά λογικά δε θα πάει πουθενά και θα παραμείνει στη γραμμή του Σαρωνικού. Μάλλον είναι τυπικό το θέμα περισσότερο όπως ανέφερε και ο φίλος παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πρσωπικά είμαι περίεργος για το σχεδιασμό της HSW. Φέτος έβγαλε το καλοκαίρι πολλά δρομολόγια με Cat στο Σαρωνικό, ελλείψει δελφινιών. Τώρα βγαίνουν τα δρομολόγια με τα τρία δελφίνια, αφήνοντας Σποράδες χωρίς δελφίνια. Άλλο ένα δελφίνι οδηγείται σε παροπλισμό τέλους του έτους. Τότε βέβαια θα επιστρέψει το FC1.

Αλλά όλα αυτά με προβληματίζουν όσον αφορά τις προθέσεις της HSW για το Σαρωνικό και επομένως και για το σχεδιασμό για το FC2

Δε θα μου κάνει καμία εντύπωση το να ναυλωθεί, να πουληθεί ή να μεταφερθεί σε άλλα μέρη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πρόσφατα το σκάφος επιθεωρήθηκε από Kορεάτες ενδιαφερόμενους. δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν είναι αυτοί που πήραν το HIGHSPEED 1 ούτε αν προχώρησε η δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί του χΑισπιντ 1 κΑλύφθηκΑν Από άλλο πρώην Αγγλικό κΑτΑμΑράν (condor 10).....Δε νομίζω ότι πήρΑν κΑι άλλο......πάντως φέρνει λίγο σΑν design στΑ μικρά κΑτΑμΑρΑν Απο Αυτες τις χώρες είνΑι η ΑλήθειΑ, γενικά ως επί το πλείστον είνΑι σε 2 στυλ τΑ κΑτΑμΑράν εκεί, το ένΑ στυλ είνΑι σΑν το sea star κΑι το άλλο σΑν Αυτό........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το πλοίο ετοιμάζεται για να δρομολογηθεί για κάποια δρομολόγια τη περίοδο του Πάσχα (περίπου 5 ήμερες) και μετά θα ξανασταματησει (θα είναι αμοιβό μην χρειαστεί μέχρι να καλοκαιριάσει)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

Εκτέλεσε δρομολόγια μόνο για το τριήμερο.

Και ίσως να ήταν τα τελευταία του γιατί ακούγεται ότι πωλήθηκε. Δεν το έχω διασταυρώσει πάντως..

Link to comment
Share on other sites

το πλοιο ειχε κανει ενα δοκιμαστικο πριν 15 μερες με την παρουσια κατι κορεατων στους οποιους τους αρεσε κ θα επιστρεψουν για τα περαιτερω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...