Jump to content
Shipfriends

Colossus (IMO 8613073)


Recommended Posts

Στα όρια του off topic αλλά έχω δύο ερωτησούλες:

Ως τι θα πάει στα Δωδεκάνησα, ως καθαρόαιμο Ro/Ro ή ως οχηματαγωγό/επιβατηγό?

Με δεδομένη (?) την έλευση και της ΑΝΕΚ (με το Voyager) αντέχει η γραμμή τόση χωρητικότητα?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά τη λύση στο γρίφο (αλλά και τον προορισμό του πλοίου), την είχε δώσει νωρίτερα το shipfriends!

αλλο ψαχνεται και μια μπιντα μου σφυριξε κι αλλο εκλεισε η συμφωνια....

ισα ισα που ερχεται και η επιβεβαιωση για οτι γραφοταν εδω τις προηγουμενς ημερες

Edited by Jimmys
Link to comment
Share on other sites

Εκτός εαν δουλέψει σαν ro/ro συμπληρωματικά με το Voyager (καθημερινές αναχωρήσεις από/προς Πειραιά).

Ακομα δεν πηγε το Βογιατζερ, γεμισε και ψαχνουμε συμπληρωματικο? :rolleyes:

Σαν τη χθεσινη φιεστα του Παναθηναικου μου ακουγεται ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, γιατί έχω μπερδευτεί με τις απανωτές επενδύσεις της ΝΕΛ.

Η ναύλωση του Shuttle είναι ανεξάρτητη από την ναύλωση του European Express? Ισχύει και εκείνη ή δεν προχώρησε?

ΥΓ Μετά από 5 χρόνια συνύπαρξης εδώ μέσα...έχουν αναπτυχθεί κάποιοι κώδικες επικοινωνίας μεταξύ των μελών, τουλάχιστον των παλαιοτέρων. Έτσι μπορεί μεν κάποιοι να μιλάνε για μπίντες, κάποιοι άλλοι όμως καταλαβαίνουν ότι πρόκειται για κάτι παραπάνω από μπιντοκουβέντες...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το πλοίο ετοιμάζεται στην Ελευσίνα μετά από τον δεξαμενισμό του για να παραδοθεί στην ΝΕΛ , πιθανότατα μέσα στον Μάιο θα ξεκινήσει δρομολόγια και από ότι άκουσα με νέο όνομα.... και το όνομα αυτού.... ΚΟΛΟΣΣΟΣ... είδομεν....

Link to comment
Share on other sites

Αν επιβεβαιωθούν όλα όσα γνωρίζω τότε έτσι έχουν τα πράγματα... Το παπόρο με το όνομα ''ΚΟΛΟΣΣΟΣ'' στη γραμμή Πειραιά - Κώ - Ρόδο. B)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δεμενο στην Ελευσινα διπλα στην τριτη δεξαμενη.Εξωτερικα δεν υπαρχουν εμφανεις διαφορες και στην πρυμη το ονομα παραμενει το SHUTTLE.

Δυστυχως ειναι απιστευτα δυσκολο να βγαλεις φωτογραφια της προκοπης εκει που ειναι :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
και το όνομα αυτού.... ΚΟΛΟΣΣΟΣ... είδομεν....

Ήδη διακρίνεται στο AIS με νέο όνομα. Ευτυχώς που ακολουθούν το παράδειγμα της μετάφρασης του ονόματος του rhodes, γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση η απευθείας μετάφραση από τα Ελληνικά θα έπεφτε λίγο βαριά.

post-24-128326998478_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βαμένη μπλε η τσιμινιέρα με την τριήρη πλέον πάνω. Στην πρύμη το νέο όνομα COLOSSUS με νηολόγιο Valetta αλλά στην πλώρη μέχρι την Παρασκευή έγραφε ακόμα SHUTTLE.

Edited by George
Link to comment
Share on other sites

Για την ακριβεια σημερα που περασα ελεγε NEL LINES Cargo

Δυστυχως δεν ειδα σημαδια που να μαρτυρουν οτι το μπλε θα κατεβει κατα ενα γκαραζ ωστε να δειξει λιγο το βαπορακι που θα μεινει στην ιστορια ως το ποιο ασχημα αισθητικα βαμμενο :(

Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσουμε τον George και φωτογραφικώς.
Για την ακριβεια σημερα που περασα ελεγε NEL LINES Cargo
ολο το πρωι της κυριακης πρεπει να εργαζοσανται και να εβαφαν τα νεα σινιαλα. ενω στη φωτο του σειριου εχει βαφτει μονο το κοκκινο φοντο, το απογευμα της κυριακης ηδη προχωρουσε το σινιαλο αριστερα
Link to comment
Share on other sites

Και το NEL LINES στις μπαντες εχει γραφτει τερμα θεου(ψηλα) για να καλυπτει την τεραστια επιφανεια απο το μπλε...Οχι οτι εχει κ πολυ σημασια για roro αλλα λεμε τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Ενώ μου κάνει εντύπωση ότι έχει βαφτεί και από τις δυο πλευρές το σινιάλο της NEL Lines στη τσιμινιέρα.

Γιά ποιόν λόγο να σου κάνει εντύπωση κάτι τέτοιο ??? Έπρεπε το σινιάλο να είναι μόνο από την μία πλευρά ??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Προφανως επειδη η τσιμινιερα ειναι στην ακρη και οχι στη μεση του πλοιου δεν συνηθιζουμε να βλεπουμε το σινιαλο και απο τις δυο μεριες

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενου Post μου...........Μεθόρμιση αυτή τη στιγμή -λογικά-στη Καρβουνόσκαλα και στις 2000 ΠΡΩΤΗ αναχώρηση για ΚΩ-ΡΟΔΟ.....καλά ταξίδια στο βαποράκι και στο πλήρωμα του!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...