Jump to content
Shipfriends

Blue Star 2 (IMO 9203916)


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Replies 483
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

Ψάχνει κάποιον το πλοίο;Εδώ και κανα 45λεπτο κάνει κάτι ελιγμούς και πλέει με μειωμένη ταχύτητα...Βλέπω δίπλα του και άλλα πλοία να κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα

Edited by Champion Jet_2
Link to comment
Share on other sites

Νυχτερινή άποψη από την αναχώρηση του Blue Star 2 την περασμένη Δευτέρα, με το πλοίο να έχει μολάρει και να προχωράει πρός τα έξω. Έφυγε στην ώρα του για Σύρο - Πάτμο - Λέρο - Κω - Ρόδο με σχεδόν γεμάτο γκαράζ(έπαιρνε 2-3 νταλίκες ακόμη).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ταξίδεψε συγγενής μου από Ροδο για Κω και μου ειπε ότι έκανε ακριβώς 4 ώρες και 20 λεπτά 😡, τόσο μου είπε έκανε το ΜΑΡΙΝΑ στα τελευταία του πριν μια δεκαετία.

Edited by Lord
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει τεχνικό πρόβλημα....έτσι και αλλιώς όλα τα δρομολόγια του μέχρι και τέλος Ιουνίου, είναι προγραμματισμένα με μειωμένες ταχύτητες....λόγω της μειωμένης κίνησης....το ΣΥΡΟ=ΠΑΤΜΟ-ΛΕΡΟ -ΚΩ -ΡΟΔΟ το κάνει ήδη από τον Μάιο σε περίπου 18 ώρες....από Ιούλιο φαίνεται να επιστρέφει στα κανονικά του ωράρια και στις κανονικές του ταχύτητες

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, proud_ionian said:

υποψιαζεσαι τεχνικο προβλημα ή ειναι για λογους οικονομιας, δεδομενης και της μειωμενης επιβατικης κινησης;

Προφανώς για λόγους οικονομίας, αλλά είπαμε όχι και έτσι.Μην ξεχνάμε μιλάμε για ένα πλοίο που οι προδιαγραφές του είναι να ταξιδεύει με 26 μίλια και ο κόσμος πλέον συγκρίνει τους χρόνους του με το ΜΑΡΙΝΑ που ταξίδευε 11-12 χρόνια πριν στην γραμμή, και μάλιστα όχι στα καλά του αλλά στα τελευταία του που ήταν ταλαιπωρημένο.

Link to comment
Share on other sites

καλά μην τρελαινόμαστε 28+ είναι η μέγιστη του και την έπιανε μέχρι πέρσι το καλοκαίρι σίγουρα. Τώρα αν οφείλεται σε μηχανολογικό πρόβλημα το ότι πάει κομμένο δεν νομίζω αν και Blue Star είναι αυτή και ποτέ δεν ξέρεις. 

Edited by proud_ionian
quote αντί reply
Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδη το εχω ταξιδεψει καποιες φορες τα τελευταια χρονια, σε δρομολογια που ειχαν πιεση χρονου, 26αριζε, μην πω ακομα και 27αριζε για πλακα.

Δε πιστευω οτι τουλαχιστον μεχρι περυσι ειχε καποια σημαντικη μειωση στην ταχυτητα του.
 

Link to comment
Share on other sites

Χθες το Blue Star 2 έφυγε στις 17:00 από το Πειραιά και το πρώην Νήσος Μύκονος στις 19:00 και έφτασε μετά το Μύκονος στη Πάτμο. Η μείωση της ταχύτητας οφείλεται στη μειωμένη κίνηση και όχι από κάποιο μηχανικό πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Χθεσινή άφιξη και αναχώρηση του πλοίου μαζι νε το seajet από τον αρχαιολογικό χώρο της Μίνωα που βρίσκεται πάνε από τα καταπολα. 

received_588756141801426.jpeg

received_986937495077530.jpeg

received_1533356800169968.jpeg

received_643841056568551.jpeg

received_995718064193502.jpeg

Περιγραφη σαν τον Nick the greek δυστυχως δεν εχω..

 

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...