Jump to content
Shipfriends

Blue Star 2 (IMO 9203916)


Recommended Posts

Παρασκευη 5/1 επιστρεφει πειραια για να ξεκινησει το απογευμα της ιδιας μερας τα δρομολογια του κανονικα.Ετσι, θα αποδεσμευθει το ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ 1 και θα φυγει για Βορια!!:(

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 495
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

H fetinh ακινησια του ΜΠΛΟΥ 2 διηρκεσε μολις 2 εβδομαδες..:mad: Ξερει κανεις αν προκειται να ξαναδεσει φετος?Ετσι κι αλλιως υπαρχει ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ στη γραμμη.

Link to comment
Share on other sites

Sto site tou YEN λεει πως στο αποψινο δρομολογιο δεν προσεγγιζει Καταπολα και πως παει κατ ευθειαν Πατμο. Στο openseas δινει κανονικα προσεγγιση στα Καταπολα.Τι απο τα 2 συμβαινει?:mad:

Link to comment
Share on other sites

Η Blue star το δρομολογιο προς Καταπολα το εχει κοψει , απλα για 3 Σαββατα λογω των εορτων το ξαναεβαλε στο προγραμμα

Δες παρακατω την ανακοινωση της στα δρομολογια του BS 2 ....

ΣΑΒΒΑΤΟ 27/12/06, 30/12/06 & 06/01/07: από Πειραιά 23:30 για Κατάπολα (Αμοργό) (05:30-05:40 επόμενη μέρα), Πάτμο (07:55-08:10), Λέρο (09:15-09:30), Κω (11:00-11:15), Ρόδο 13:45.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Την Μ.Παρασκευή, οπως συμβαίνει τα τελευταία χρόνια, ο βάπορας κανει το ταμα του και έρχεται Τήνο για μια κ μοναδικη φορα καθε χρονιά.

Αναχώρηση 9.00 και τέσσερις ώρες για Τήνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω μια απορία για τα αριθμημένα καθίσματα του blue star: ποια είναι η αίθουσα 1 και ποια η αίθουσα 2?;) Ταξιδεύω 3 χρόνια και ακόμα να τις μάθω..!

Link to comment
Share on other sites

Καποιο μικρο επεισοδιο πρεπει να εγινε χθες στο Μπλου Σταρ 2.

Ξαφνικα οπως πηγαινε κοντα στο Σουνιο επεσε η ταχυτητα του και φαινοταν σταματημενο. Μετα απο 10-15 λεπτα που ξεκινησε δεν ανεβασε πανω απο 23 μιλια. Αυτα απο την παρακολουθηση του Aislive και οχι απο επισημη η ανεπισημη πληροφορηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή Ανάσταση

Πληροφορίες για το συμβάν από επιβάτες που ταξίδεψαν με το συγκεκριμένο δρομολόγιο την Τετάρτη 4/4/2007. Όντως το πλοίο σταμάτησε για περίπου 1 ώρα και όταν έφτασε στην προγραμματισμένη Σύρο παρέμεινε για δύο ώρες. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να φτάσει στη Λέρο αντί στις 03:05 στις 07:00. Τι ακριβώς συνέβη δεν μπόρεσαν να με πληροφορήσουν οι ταξιδεύσαντες.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τέτοια γεγονότα να μήν τα λέμε γιατί μπορεί για μία απλή βλάβη που δέν αναφέρθηκε να στείλουν Πλοίαρχο και λοιπούς αξιωματικούς στο δικαστήριο? Αν γινόταν κάτι ας το λέγαμε, μία μικρή καθυστέρηση δέν πειράζει.....

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να κανουμε και εμεις το καλο απο τη μερια μας εδω, και οχι ακουσια να δινουμε εναυσμα για πικρολογιες, ειδικα μετα τα τελευταια γεγονοτα.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα το «Blue Star» που ταξίδευε από Πειραιά με τελικό προορισμό τη Pόδο, με περισσότερους από 1.200 επιβάτες, έπαθε βλάβη στο σύστημα ψύξης των μηχανών του. H βλάβη εκδηλώθηκε ενώ έπλεε κοντά στη Σύρο οπότε ο πλοίαρχος σταμάτησε τις μηχανές μέχρι η βλάβη να αποκατασταθεί από τους μηχανικούς του πλοίου. Tο πλοίο στη συνέχεια επέστρεψε στη Σύρο και αφού επιθεωρήθηκε συνέχισε κανονικά το ταξίδι του φτάνοντας στην Πάτμο στις 6 το πρωί χθες με καθυστέρηση τεσσάρων συνολικά ωρών.

Απο τη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ..

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα ειπα αυτο που ειδα. Ηταν εμφανες οτι κατι δεν πηγαινε καλα.

Δεν εστειλα κανενα σε δικαστηρια ουτε προκειται να κινδυνευσει κανεις εξαιτιας μου. Ειμαι σιγουρος οτι αυτοι που επρεπε να ενημερωθουν εχουν ενημερωθει αλλα μου εκανε εντυπωση που δε βγηκε εστω και μια ανακοινωση. Ο Παναγιωτης μας ελυσε τις αποριες ομως.

Βεβαια αν το πλοιο ηταν του GA η του Μανουση τωρα θα ειχαμε λαικα δικαστηρια και αλλα κωμικοτραγικα. Αυτο ομως το εχουμε εξαντλησει αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας πάλι,

Δεν είμαι ναυτικός, αλλά αγαπώ τη θάλασσα και τα καράβια και ταξιδεύω κατα κείνα τα νησιά λόγω καταγωγής από πολύ παλιά (θυμάται κανένας το Α/Π ΤΕΤΗ(1948?) ή το Α/Π ΣΕΜΙΡΑΜΙΣ; (Τυπάλδος)). Δυο παρατηρήσεις σχετικά με τη βλάβη και πάντα με καλή πίστη και πρόθεση:

1. Ποιος θα πει σε εμάς τους μη ειδότας αν μια βλάβη είναι απλή ή όχι ώστε να πρέπει ή όχι να αναφερθεί στο forum; Ο administrator? Ως μη ειδικός δεν θα είχα αντίρρηση , αν και η προληπτική λογοκρισία δεν νομίζω να είναι στους σκοπούς του forum. Μια είδηση μετέφερα από γνωστούς μου ανθρώπους που ταξίδευαν εκείνη τη μέρα χωρίς ούτε ένα σχόλιο ή υπόθεση του τι συνέβη. Δεν τους ρώτησα παραπάνω γιατί κι' εκείνοι κατάλαβα ότι δεν ήξεραν πιο πολλά.

2. Αν το συγκεκριμένο γεγονός, δηλαδή μια είδηση στο forum, μπορεί να στείλει στα δικαστήρια ανθρώπους με βάσιμες κατηγορίες, τότε μπράβο στο forum. Αλλά για να σοβαρολογούμε, αν υπάρχει κάτι το αξιόμεμπτο σίγουρα υπάρχουν άλλα πιο επίσημα έγγραφα στα οποία μπορούν να ανατρέξουν οι αρμόδιες αρχές.

Συμπέρασμα: Ούτε λογοκρισίες χρειάζονται, ούτε τίποτα παρόμοιο. Εκείνο που χρειάζεται είναι μια καλώς εννοούμενη αυτολογοκρισία: Ούτε τα στόματά μας να βουλώνουμε, αλλά ούτε και να βγάζουμε συμπεράσματα και να κάνουμε κρίσεις από το πουθενά , (και το θέμα δεν αφορά μόνο τα ναυτικά πράγματα βέβαια).

Καλό θα ήταν το θέμα να κλείσει εδώ, άλλωστε είμαι και μεγαλούτσικος και δεν θα αντέξω και πάρα πολλές παρατηρήσεις σας. Και μην ξεχνάτε πως ό,τι έγραψα , τόγραψα με καλή πίστη.

Φιλικά και πάλι ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΥΓΕΙΑ

Γιώργος

Offtopic (αλλά δεν ήξερα που να το γράψω): Apostolos συγχαρητήρια για τις φωτογραφίες σου με τα καράβια. Σου στέλνω PM σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν το θέμα να κλείσει εδώ, άλλωστε είμαι και μεγαλούτσικος και δεν θα αντέξω και πάρα πολλές παρατηρήσεις σας. Και μην ξεχνάτε πως ό,τι έγραψα , τόγραψα με καλή πίστη...

Κύριέ μου, η νεότης είναι προπετής και αυθάδης ;). Με το θάρρος του ελαφρώς ωριμοτέρου επαναλαμβάνω εδώ παλαιότερες παρατηρήσεις μου σχετικά με τον θεσμικό ρόλο (:D) του forum.

Ασφαλώς ο φίλτατος Neptune έχει απόλυτο δίκιο:

Βεβαια αν το πλοιο ηταν του GA η του Μανουση τωρα θα ειχαμε λαικα δικαστηρια και αλλα κωμικοτραγικα. Αυτο ομως το εχουμε εξαντλησει αλλου.

Έρρωσθε και αγαλλιάσθε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την πλευρά μου -ως προπετής και αυθάδης νέος- έχω να πω (απαντώντας στον Απόστολο): αλίμονο σε εκείνο το κράτος, στο οποίο ένα πλοίο σταματάει για μιά ώρα και φθάνει στον προορισμό του με 3ωρη καθυστέρηση...και ο μόνος που το παίρνει χαμπάρι είναι ο Neptune και οι φίλοι του gigeorgi!!!

Σε μιά τέτοια περίπτωση, καλύτερα αυτό το κράτος να κατεβάσει ρολά και να μετονομασθεί σε Σαντζάκιον...για να είμαστε και στο πνεύμα της εποχής!

Link to comment
Share on other sites

Το περιστατικο με το BS2 ειδανε 1800 επιβατες του BS και αλλοι 1000 του ΘΕΟΦΙΛΟΥ που ηταν πισω και το πρσοπερασε.Κατι το οποιο γινεται αντιληπτο απο 2500 ατομα δεν δεν νομιζω οτι ειναι ρουφιανια.Δεν μιλαμε για κατι που το βλεπει μονο το πληρωμα πχ.Το προβλημα στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι των εταιριων που θελουν να αποκρυψουν τα γεγονοτα οσο μικρα και ασημαντα κι αν ειναι

Για την ιστορια εμενα μου το επιβεβαιωσαν φιλοι που που ηταν στον ΘΕΟΦΙΛΟ και μου ειπαν περιπου αυτα που γραφει και ο Neptune.Οτι συνεβει μεσα στον Σαρονικο και οτι μεσα σε 10 λεπτα το ειχαν προσπερασει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να δούμε πως υποδέχθηκαν το Blue Star 2 στη Κάρπαθο, σύμφωνα με ΡΟΔΙΑΚΗ

Πήγε το Blue Star 2

Στο λιμάνι της Καρπάθου κατέπλευσε χθες στις 11.40 π.μ. το πλοίο “ Βlue Star 2”, πραγματοποιώντας το πρώτο του κανονικό δρομολόγιο. Το γεγονός αυτό χαροποίησε τους κατοίκους του νησιού, αφού το συγκεκριμένο δρομολόγιο είναι επιδοτούμενο αλλά και σύμφωνα και με την ανακοίνωση από το υπουργείο Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, θα συνδέει μέχρι και την 15η Σεπτεμβρίου την Κάρπαθο με τη Ρόδο, Κω, Σύρο, Πειραιά, ενώ εάν η γραμμή αποδειχθεί βιώσιμη, ο υπουργός Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής κ. Αριστοτέλης Παυλίδης, σύμφωνα με προφορικές του δηλώσεις, δεν αποκλείει το ενδεχόμενο της χρονικής του επέκτασης. Το πλοίο “Blue Star 2” υποδέχτηκε ο ίδιος ο κ. Αριστοτέλης Παυλίδης με το δήμαρχο Καρπάθου κ. Μιχάλη Ιωαννίδη. Ο δήμος Καρπάθου εκφράζει τις ευχαριστίες του στον κ. Υπουργό για την εν λόγω ακτοπλοϊκή σύνδεση της Καρπάθου αφού μειώνει την απόσταση από τον Πειραιά κατά 8 ώρες.

Αξίζει να σημειωθεί ότι κατά την άφιξη του πλοίου παρών ήταν και το Λύκειο Ελληνίδων Καρπάθου που παρουσίασε πλούσιο μουσικοχορευτικό πρόγραμμα

.
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά στην Κάρπαθο αλλά όχι και τόσο ωραία για το πλοίο! Μήπως ξέρει κάποιος να μας πει τι συμβαίνει κι έχουμε αυτά τα φαινόμενα τώρα τελευταία;

Σίγουρα αυτή η βλάβη αποκαταστάθηκε και δεν μας άφησε κουσούρια;

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο “Blue Star 2” υποδέχτηκε ο ίδιος ο κ. Αριστοτέλης Παυλίδης
...και προς αποφυγή τυχόν παρανόησης ο ΥπΑΙ βρίσκεται στην Κάρπαθο, λόγω της επίσημης επίσκεψής του Προέδρου της Δημοκρατίας σε Κάρπαθο και Κάσο...και όχι για να υποδεχθεί το πλοίο:o
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος να μας πει τι συμβαίνει κι έχουμε αυτά τα φαινόμενα τώρα τελευταία;

Σίγουρα αυτή η βλάβη αποκαταστάθηκε και δεν μας άφησε κουσούρια;

Για παραδειγμα χθες το πλοιο εκανε την αποσταση Πειραια-Συρο σε 3:45:eek: , ενω παλιοτερα την εκανε σε 3:15;) . Ενω συμφωνα με το προγραμμα τη κανει πια σε 3:30.

Link to comment
Share on other sites

...και προς αποφυγή τυχόν παρανόησης ο ΥπΑΙ βρίσκεται στην Κάρπαθο, λόγω της επίσημης επίσκεψής του Προέδρου της Δημοκρατίας σε Κάρπαθο και Κάσο...και όχι για να υποδεχθεί το πλοίο:D

Οπου γαμος και χαρα η Βασιλω πρωτη :( :( ................

Ο ΥΠΑΙ σιγουρα θα πηγαινε στη Καρπαθο , ανεξατητα απο την ελευση του Προεδρου ....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...