Jump to content
Shipfriends

Blue Star 2 (IMO 9203916)


Recommended Posts

Ημερομηνία Σύνταξης: ΡΟΔΙΑΚΗ 13/01/2006

Τα παιδιά του κέντρου, επισκέφθηκαν το πλοίο Blue Star 2, που ήταν αγκυροβολημένο στο λιμάνι της Ρόδου, και ξεναγήθηκαν στους χώρους του, από τους αξιωματικούς και το πλήρωμα. Συνολικά δέκα επτά από τα είκοσι τέσσερα παιδιά του «Ελπίδα» συνοδευόμενα από την πρόεδρο κ. Σταυρούλα Καπούλα, και το διοικητή του β’ Λιμενικού Φυλακίου κ. Παναγιώτη Ντόκο, ανέβηκαν στο πλοίο, στο πλαίσιο εκπαιδευτικής εκδρομής που προγραμμάτισαν. Αξίζει να σημειωθεί ότι, για κάποια παιδιά, ήταν η πρώτη φορά που επισκέπτονταν πλοίο, και όπως ήταν φυσικό, τους δημιούργησε μεγάλη εντύπωση. Φυσικά ο ενθουσιασμός ήταν στο φόρτε του, καθώς εκπρόσωποι του πλοίου, έδειξαν στα παιδιά σχεδόν όλους τους κύριους χώρους. Μεγάλο ενδιαφέρον έδειξαν για τη γέφυρα και τον τρόπο λειτουργίας του Blue Star 2 και μάλιστα έκαναν πολλές ερωτήσεις. Στο τέλος, οι αξιωματικοί κέρασαν στα παιδιά χυμούς, και συζήτησαν μαζί τους στο σαλόνι, γύρω από τις εμπειρίες τους κατά την επίσκεψη στο πλοίο. Μάλιστα τους μοίρασαν και φωτογραφίες με τα στοιχεία του Blue Star 2, το οποίο έχει μήκος 176 μέτρα. Τα αγόρια και κορίτσια κάθε ηλικίας του κέντρου «Ελπίδα» προγραμματίζουν να πραγματοποιήσουν σύντομα εκδρομή στο νησί της Κω, και εξέφρασαν την επιθυμία αυτή να γίνει με το συγκεκριμένο πλοίο.

Αυτές είναι εκδρομές!! Όχι αυτές που πηγαίναμε όταν ήμασταν στο σχολείο!! Μια φορά που είχαμε πάει στο Ναύσταθμος Σαλαμίνας, ήταν φοβερή φάση αλλά και εμπειρία!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Replies 508
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Και αυριο πεμπτη 9/3 στις 7.00 το πρωι ξεκινα δρομολογια απο Πειραια για Δωδεκανησα(ηταν να φυγει αποψε αλλο λογω απαγορευτικου μετατεθηκε για αυριο).ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΝΑ ΧΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο είχε φορτώσει κανονικά και μέχρι τις 18:00 δεν λέγανε εάν θα φύγουν στην ώρα (αν θα αρθεί το απαγορευτικό στις 18:00), τελικά κάνανε ανακοίνωση στις 18:30 ότι δε θα έφευγαν πριν το πρωί!! Απλώς να πω ότι το γκαράζ ήταν ασφυκτικά γεμάτο!! Τελικά έφυγε σήμερα το πρωί στις 07:30, όλα αυτά από κάποιον γνωστό μου που ταξίδευε χθες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να πιστεύω πως εννοείς τον χώρο που ήταν κάποτε η πισίνα και όχι το πανέμορφο σαλόνι με τα μεγάλα τζάμια πρύμα...

Link to comment
Share on other sites

Και ο χώρος της πισίνας κακοποιηθηκε και τώρα κακοποίησαν και το φοβερό σαλόνι-bar...

Κρίμα! Ελπίζω να μην επεκταθούν και σε άλλες αλλαγές!

Το Σάββατο αν μπω ως επισκέπτης θα κοιτάξω και εγώ να δω πως φαίνεται....αλλά είμαι σίγουρος πως δεν θα είναι και το καλύτερο θέαμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μαλλον λογω του απαγορευτικου μετατεθηκε το δρομολογιο του Blue Star 2 αντι για σημερα στις 23,30 αυριο στις 08,00...

Και αντε να δω μερικους επιβατες που πηραν εισιτηρια για τα νησια και νομιζουν οτι θα φυγουν το βραδυ πως θα αντιδρασουν παλι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Και χθες αντιστοιχη καθυστερηση ειχε και το Blue Star 2 λογω φορτωσης(αφησε και μερικα φορτηγα εξω). Εχω παρατηρησει ομως τον τελευταιο καιρο οτι καθυστερει συχνα, τις τελαυταιες 2 φορες που το ειδα ειχε καθυστερηση γυρω στο 20λεπτο.

Απο το forum Καθυστερησεις ..

Μιας και με εκραξαν :eek: οι φιλοι προχθες στη συναντηση , στο οτι δε λεω καμια κακια για το BS 2 , εχω παρατηρηση στο 2006 εχει μεγαλωσει το χρονο αφιξης του στα λιμανια (πχ. Πατμο στο δρομολογιο του Σαββατου απο Πειραια περσυ εφτανε στις 07.05 και τωρα 07.55 αρα 50 λεπτα περισσοτερο απο περσυ , ποσα μιλια λιγοτερο παει φετος δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

Στα δρομολογια του απο 23-6 και μετα στο δρομολογιο του Σαββατου δειχνη οτι θα τρεψει παραπανω , δλδ ενω τωρα φευγει

Πειραια 23.30 Καταπολα 05.30 Πατμο 07.55 Λερο 09.15 Κω 11.00 Ροδο 13.45 απο 23-6 αλλαζει αναχωριση και γινεται

Πειραια 23.55 Καταπολα 05.05 Πατμο 07.25 Λερο 08.35 Κω 10.15 Ροδο 13.15

Καλοκαιριαζει και τρεχουμε :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αφιξη χθες στη Ροδο 8.35 αντι 8.00.

Δεν το λεω για την καθυστερηση η οποια αν λαβουμε υποψη τον καιρο και τα προηγουμενα λιμανια δεν ειναι τιποτα. Το λεω επειδη οι Ροδιτες απ οτι καταλαβα εχουνε καλομαθει και πλεον δεν τους αρεσει μαλλον. Τα σχολια του τυπου κοιτα τι ωρα ηρθε παλι, παλι αργησε, κτλ κτλ ηταν αυτα που ακουγονταν πανω στο ντοκο. Φαινεται τα αλλα πλοια που πανε τωρα στη Ροδο ειναι παντα στην ωρα τους η παλιοτερα επι ΔΑΝΕ δεν ειχανε ποτε καθυστερησεις. Για ηρεμια ρε παιδια λιγο. Κατα τα αλλα αν και δεν εχω το ματι του Παναγια Εκατονταπυλιανη που πιανει με ακριβεια +-1% την κινηση το πλοιο εβγαλε στο λιμανι πανω απο 450 ατομα και πανω απο 55ΙΧ και 40 φορτηγα

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο neptune αλλά μην ξεχνάς πως ο απλός πολίτης το "μόνο" που ξέρει είναι τι ώρα ήρθε το πλοίο. Δεν ξέρει ούτε για καιρό, είτε για ασφάλεια, είτε.... Με κόσμο που μιλάω με εταιρείες όπως bs, hsw, minoan, τα προσέχουν πολύ αυτά καθώς μεγάλο μερίδιο της καμπάνιας των εταιρείων είναι οι ώρες. Και δεν σου λένε π.χ.

Πειραιάς - Νησί Α σε 5 ώρες*

*αν έχει καλό καιρό

Οπότε λέει ο κόσμος αν είναι να αργεί μια ώρα, πάω και με το συμβατικό και να μην τον πρίζουν. Άμα θέλουν να την κάνουν αεροπορία την ακτοπλοία λογικό είναι να υπάρχουν τέτοιες μουρμούρες. Και αν δεν θέλουν μουρμούες ας ανοίξουν τις στροφές για να μην αργούν...

Link to comment
Share on other sites

Το λεω επειδη οι Ροδιτες απ οτι καταλαβα εχουνε καλομαθει και πλεον δεν τους αρεσει μαλλον. Τα σχολια του τυπου κοιτα τι ωρα ηρθε παλι, παλι αργησε, κτλ κτλ ηταν αυτα που ακουγονταν πανω στο ντοκο.
Αυτό που έχω να πω εγώ ότι για την γραμμή κορμού των Δωδεκανήσων (πλην Καλύμνου) δεν έχει ξαναϋπάρξει καλύτερο πλοίο από τo BS2. Πραγματικά έφερε την Ρόδο δίπλα στον Πειραιά (12-13 ώρες).

Τώρα εάν υπάρχουν και μερικοί στη Ρόδο που λένε διάφορες ανοησίες αυτό είναι άλλο ζήτημα.

Ίσως, κοπήκαν τίποτε ευκολίες από την εταιρεία.:D

ΥΓ Μπορεί να μην είμαι και ο καλύτερος φίλος των νέων Blue Star, αλλά βρε αδελφέ δεν τις μπορώ τις βλακείες του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από ποτέ το Blue Star 2 τη Παρασκευή αντί για Μύκονο πιάνει Σύρο??

Σε διαφημιστικό της εταιρείας που είχα πάρει στην αρχή του καλοκαιριού έλεγε ότι πιάνει Μύκονο (όπως συνήθως τα καλοκαίρια) ενώ στο φυλλάδιο που πήρα τη προηγούμενη εβδομάδα μέσα στο Διαγόρας λέει ότι πιάνει Σύρο.

Link to comment
Share on other sites

Το μάθαμε ότι δεν πιάνει Μύκονο τις Παρασκευές:eek::o:D Είναι ανάγκη να μας το υπενθυμίζετε;:mad: Τα δρομολόγια του πλοίου για τις Παρασκευές άλλαξαν μία εβδομάδα πριν αρχίσουν τα θερινά. 23 Ιουνίου ήταν να ξεκινήσει και άλλαξαν 17 αν θυμάμαι καλά. Και ο μικρός George που το περίμενε διακαώς (3:40 για Μύκονο δεν νομίζω να χαλάει κανέναν) έμεινε με το bird στο χέρι...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

Σήμερα το Blue Star έφτασε στην Πάτμο στις 08:15 (αντί 07:55) και αναχώρησε με καθυστέρηση για Λέρο στις 10:00. Αιτία "τεχνική βλάβη" όπως ανακοινώθηκε. Πρώτα αποκαταστάθηκε η βλάβη στον καταπέλτη εισόδου-εξόδου των επιβατών και κατόπιν η βλάβη στο ένα κομμάτι του καταπέλτη εισόδου-εξόδου των οχημάτων. Και για τους δύο καταπέλτες υπήρξε πρόβλημα ανυψώσεώς τους κατά την αναχώρηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...