Jump to content
Shipfriends

Morocco Express 1 (IMO 9216171)


Recommended Posts

  • Replies 278
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Σημερα εφτασε στον Πειραια με αρκετα μεγαλη καθυστερηση η οποια δεν δικαιολογηται απο την κινηση που ειχε.

Κοψαμε αραγε ταχυτητα λογω Σαββατου ή εγινε τιποτα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πλοίο φαίνετε ότι πάει πολύ "κομμένο"..ειδικά σε σχέση με πέρυσι που τέτοια εποχή χτυπούσε 35άρια. Ας ελπίσουμε να μην είναι κάτι που έχει σχέση με βλάβη..και απλά να είναι για λόγους οικονομίας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

όχι απλα ξεμπουκωσε αλλα του βαλανε και νεφτη:D!!!Στο νυχτερινο ανεβασμα απο Σιφνο προς Πειραια εφτασε μεχρι 35,1 πραγμα οχι και πολυ συχνο για το 3.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Ναί...κάποτε ίσως!:D

Αυτό και το 2 μπορεί αυτά τα μίλια κάποτε να τα είχαν, αλλά για να μην τα πιέζουν σημαίνει ότι δεν μπορούν να τα πιάσουν σε σταθερή βάση αυτά τα μίλια(τώρα εαν είναι άδειο το γκαράζ, βοηθάει λίγο και κανένα ρευματάκι,,,μπορεί για λίγη ώρα να πιάσουν 34-35)! Από τη στιγμή που και τα 2 είχαν αρκετά θεματάκια με τις μηχανές τους τα τελευταία χρόνια και έχουν αλλαχτεί κ όλας ορισμένες(αν όχι όλες) σημαίνει ότι δεν μπορούν να κινηθούν σε αυτές τις ταχύτητες που είχαν όταν ήρθαν από την Αυστραλία.

Αν κάνουν οικονομία, τότε γιατι το HS5 χτυπάει μόνιμα 39-40...αν πήγαινε με 35-36 θα τους έλεγε κανείς τίποτα?? Σημαίνει ότι τα έχει χαλαρά...όπως και το HS4.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδια παει με ...35 αδειο γκαραζ και σαλονι, επιστροφη ητανε!Μην λεμε και υπερβολες,σε κανονικη κατασταση φορτιου τα 31 καλα του ειναι

Link to comment
Share on other sites

καμια σχεση ..ησουν μεσα??ειδες αν ηταν αδειο???το 3 μεγιστη 37 οποτε να προσεχουμε λιγο τι λεμε !!και αν θες και αλλη αποδειξη το 2 απο ραφηνα καθε μερα αν δεις ξεπερναει τα 35 μιλια και πηγαινοερχεται γεματο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για το θεμα με τις ταχυτητες τα εχουμε ξαναπει

Καλως ή κακως το HS3 πανω απο 31 αντε 32 δεν παει.Αν ειναι αδειο(και οταν λεμε αδειο φιλε antupoploiarxos εννουμε να εχει λιγο κοσμο και κυριως σχεδον αδειο γκαραζ και οχι τελειως αδειο) αντε με κανα ρευμα να πιασει στιγμιαια τα 35.

Τι τελικη εχει πραγματικα δεν με ενδιαφερει και δεν πρεπει να ενδιαφερει κανεναν αφου ετσι κι αλλιως πλεον δεν τις πιανει κανενα βαπορι.Οπου αναφερονται ειναι για λογους εντυπωσιασμου και τιποτα παραπανω.Ας κρατησουμε λοιπον οτι η ταχυτητα του HS3 ειναι πλεον περιπου 31 μιλια οπως ειπαν ο pie και ο van62.

Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος ..στο θεμα της hellenic ξερω τι λεω...χθες πχ το 4 που επιασε 40,3 ηταν σχεδον γεματο...ετσι για να ξερουμε και τι λεμε...το 3 και το 2 πανε μεγιστη 37..για λογους οικονομιας δεν το πανε παραπανω...και οχι λογω φορτωμενου γκαραζ...ουτε 31 ουτε λιγοτερο δεν ειναι η ταχυτητα του ...μπορει ανετα 35-36 και με γεματο γκαραζ...ακουσε με ξερω τι λεω..το θεμα hellenic το εχω σπουδασει..

κ σου ειπα δεν το 2 απο τη ραφηνα που πηγαινοερχεται γεματο..καθε μερα πανω απο 35 πιανει μεγιστη...και οχι για λιγο

και αυτο για το 4 δεν το λεω ετσι..ηταν ο ξαδερφος μου μεσα

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Βρε φιλε μου,παιζεις με τους αριθμους σε ταχυπλοα,δηλαδη σαν να λεμε οτι το ΜΙΛΕΝΑ παει με 14 η 16...Θελω να πω,ταχυπλοα ειναι,αν πηγαινουν με 31 και οχι 33 δεν χαθηκε ο κοσμος,αυτο που θα ηταν αξιο σχολιασμου,ειναι να πηγαινουν με πολυ χαμηλοτερες ταχυτητες.Αδεια,γεματα,μεγιστες,μεσες ταχυτητες...εχω χασει την μπαλα:P

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου nissos xios εχεις απολυτο δικιο...απλα επειδη ειλικρινα στα ταχυπλοοα της hellenic ειμαι πολυ ψαγμενος και εχω ταξιδεψει παρα πολλες φορες κατι ξερω παραπανω γ αυτο το λεω..εγω δεν εχω να κερδισω κατι , αλλα οπως και να εχει δεν μπορουμε να λεμε πραγματα που δεν ισχυουν..

Link to comment
Share on other sites

Με το σκεπτικό σου φίλε μου Antypoploiarxos η Hellenic προτιμά να της βγαίνει το όνομα με τις καθυστερήσεις στο απογευματινό δρομολόγιο του 3 από να το ανοίξει λίγο και να κάψει κατι τις παραπάνω????

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαιρι ειναι ετσι κ αλλιως γεματα τα πλοια οποτε δεν νομιζω οτι πιστευει η χελενικ οτι με την καθυστερηση θα χασει κοσμο..ασε που το να πηγαινει με μειωμενη ταχυτητα ενω εχει πληρωτητα ειναι εξοικονομιση χρηματων

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαιρι ειναι ετσι κ αλλιως γεματα τα πλοια οποτε δεν νομιζω οτι πιστευει η χελενικ οτι με την καθυστερηση θα χασει κοσμο..ασε που το να πηγαινει με μειωμενη ταχυτητα ενω εχει πληρωτητα ειναι εξοικονομιση χρηματων

Ελπίζω (για δικό της καλό δηλαδή), η HSW να απορρίπτει αυτήν την λογική και οι αυξομειώσεις της ταχύτητας να είναι των Highspeeds να είναι απλώς τυχαίες...

Link to comment
Share on other sites

παει ανετα πιο πανω..παραδειγμα το 2 απο ραφηνα πιανει 35αρια καθε μερα..απλα επειδη μειωσε κ τις τιμες ειδικα στα φοιτητικα ισως να θεωρει οτι με το να κοβει ταχυτητα θα βγαλει περισσοτερα

Link to comment
Share on other sites

φίλε ανθυποπλοίαρχε κάνεις λάθος..

το HS2 ποτέ δεν το έχω δει να πάει πάνω από 33.. Συνήθως το βλέπεις 30-32,5..

Αυτός είναι και ο λόγος που αν και το πρωί φεύγει 7.30 από ραφήνα, τήνο δένει γύρω στις 9,40 (62νμ - και φυσικά το προσπερνάει στο στενό άνδρου - τήνου το seajet2 που φεύγει 10 λεπτά αργότερα από ραφήνα)...

Μπορείς να το επιβεβαιώσεις και στο ais...

Link to comment
Share on other sites

Καλως η κακως αυτη ειναι η υπηρεσιακη του. Και βεβαια παιζει ρολο και ποσα αυτοκινητα ειναι μεσα στο γκαραζ. ;) Αλλο να ειναι αδειο αλλο να ειναι γεματο. Και επειδη προσφατα το ταξιδεψα εχω να πω μονο καλα λογια για το εσωτερικο του που ειναι σε αψογη κατασταση αλλα ρε παιδια.. Αλλαχτε το βιντεο με τα Σωστικα. Δεν ταξιδευουμε με το Flying Cat 3 :D

Επισης στη Σιφνο ερχεται στην ωρα του παντα στη βραδινη επιστροφη αλλα δε μπορει να δεσει γιατι το SR IV ερχεται μονιμως πριν την ωρα του. Και ετσι (λογω των εκπληκτικων υποδομων) αναγκαζεται να περιμενει την αναχωρηση του Ταχυδρομεα 4 και φορτωνεται το λιγοτερο ενα 20λεπτο καθυστερηση. Οχι τιποτα αλλο, αλλα δε θα αντεξω να ακουσω κι αλλους υπεροχους διαλογους πλουσιων ζωντοχηρων πανω στο ντοκο :P

(απ αυτες τις ασχετες κυριες με τα see through που τα ξερουν ολα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καθόλου περίεργη. Το είπες και μόνος σου έχει ψηλώσει λόγω καιρού. Είναι μία πορεία που συνηθίζουν να ακολουθούν τα ταχύπλοα της συγκεκριμένης γραμμής όταν πηγαίνουν κατευθείαν Σέριφο. Φτάνουν σχετικά κοντά στον Ταμέλο και από κει γυρνάνε για κάτω για ευνόητους λόγους. ;)

Και το SPEEDRUNNER IV ακολουθεί πολύ συχνά την ίδια πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...