Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

καθώς η δίκη φτάνει στο τέλος της με βάση τις δύο αγορεύσεις των εισαγγελέων προτείνεται η αθώωση για τον ναύτη-τιμονιέρο Π.Κάσδαγλη και τον Κ.Κληρονόμο ενώ αντίθετα για τους υπόλοιπους κατηγορούμενους προτείνεται η ενοχή τους για διάφορα αδικήματα πλημεληματικού χαρακτήρα εκτός από τους Β.Γιαννακή και Τ.Ψυχογιό για τους οποίους πέραν των κατηγοριών πλημεληματικού χαρακτήρα ζητήται και η ενοχή τους για διατάραξη θαλασσίων συγκοινωνιών η οποία είναι κακουργηματικού χαρακτήρα και επισύρει βαριές ποινές.

Για να δούμε την τελική απόφαση του δικαστηρίου η οποία δεν θα αργήσει να βγει.

Πάντως δεν νομίζω η κατηγορία της διατάραξης θαλασσίων συγκοινωνιών να χαρακτηριστεί ως κακούργημα στην τελική απόφαση του δικαστηρίου μιας και κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να ευσταθεί από την στιγμή που και οι δυο τους βρέθηκαν ναυαγοί και κινδύνεψε η ίδια τους η ζωή.Δεν υπήρξε δηλαδή σε καμία περίπτωση η παραμικρή πρόθεση βάση της οποίας μία πράξη μπορεί να χαρακτηριστεί ως κακουργηματική.

Link to comment
Share on other sites

Στο "ΕΘΝΟΣ" το οποίο είναι το μοναδικό που παρακολουθεί τόσο στενά την δίκη υπάρχουν αναλυτικά οι προτάσεις του εισαγγελέα για καθένα από τους κατηγορούμενους.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=5348&subid=2&pubid=25312

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο το σαιτ της Ναυτεμπορικης

Ενόχους σε βαθμό κακουργήματος έκρινε το τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων Πειραιά τον πλοίαρχο Βασίλη Γιαννακή και τον υποπλοίαρχο Αναστάσιο Ψυχογιό, για το πολύνεκρο ναυάγιο του «Σάμινα».

Ένοχοι σε βαθμό πλημμελήματος κρίθηκαν ο ύπαρχος Γεώργιος Τριαντάφυλλος, ο πρώτος μηχανικός Γεράσιμος Σκιαδαρέσης και ο ασυρματιστής Δημήτρης Τσιούμας.

Επίσης ένοχοι για την κατηγορία έκθεσης κατά συρροή με ενδεχόμενο δόλο, κρίθηκαν ο διευθύνων σύμβουλος της πλοιοκτήτριας εταιρείας Κωνσταντίνος Κληρονόμος και ο εκπρόσωπος της εταιρείας Νικόλας Δικάτος.

Το δικαστήριο αναμένει πλέον την πρόταση του εισαγγελέα για τις ποινές.

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικά οι ποινές και οι κατηγορίες για τις οποίες καταδικάστηκαν 7 άτομα για το ναυάγιο καθώς επίσης και μια συντομογραφία του σκεπτικού της από φασης δημοσιεύεται σήμερα στο ΕΘΝΟΣ και στην ιστοσελίδα:http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=5348&subid=2&pubid=31478.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εκπομπή για το ναυάγιο του Εξπρές Σάμινα θα έχει αυτό το μήνα στη NOVA στο κανάλι National Geographic. Νομίζω οι μέρες που θα προβληθεί η εκπομπή θα είναι 7,14 & 21/5 στις 23:00.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Με τίτλο

«Επιβαρυντική κατάθεση: Ευθύνες στον υποπλοίαρχο από ναύτη του μοιραίου "Εξπρές Σάμινα"»

δημοσιεύονται οι τελευταίες εξελίξεις στη δίκη που διεξάγεται στο Εφετείο.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=770637&lngDtrID=244

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κυριακή 11 Φεβρουαρίου στις 11 το βράδυ στο Μακεδονία TV έχει στο "MayDay" το δυστύχημα του Express Samina! Πρόκειται για την αρκετά σοβαρή σειρά ντοκυμαντέρ που νομίζω φτιάχνονται με τη συνεργασία του National Geographic Channel.

http://www.maketv.gr/articleDetail/0,5136,151759,00.html

ΥΓ: Αλλού το Site αναφέρει ότι το έχει σήμερα στις 23:00! Το νου σας!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην αρχική σελίδα του site λέει "Σήμερα, 23:05". Κι από πάνω, στην περιγραφή, "δείτε στις 11 Φεβρουαρίου λεπτό προς λεπτό..."! Ρε τους ανεκδιήγητους...!

Link to comment
Share on other sites

όπως το περίμενα...

απογοήτευση.

ακουστε!! το πλοίο έπρεπε σε "less than a year" να πάει σε "scrapyard" (δεν μεταφράστηκε αυτό)

και αφέθηκε να εννοηθεί ότι το πλήρωμα απουσίαζε την ώρα της καταστροφής και δεν βοήθησε καθόλου !!!

ναι, ξέρουμε...οι βάρκες έπεσαν (καθαιρέθηκαν )μόνες τους...

Συγνώμη αν έχω νευρικό ύφος, θα σταματήσω εδώ.

Περιμένω και τις -όποιες- δικές σας απόψεις..

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν ήταν φοβερό άλλα πιστεύω πως ήταν αρκετά συγκινητικό μου θύμησε τα γέγονατα όπως τα ζήσαμε τότε και με έκανε για άλλη μια φορά να μην μπορώ να χωρέσω στο μυάλο μου το ναυάγιο.Είναι αδιάνοητο πως 80 ανθρωποι χάθηκαν απο τη μια στιγμή στην άλλη σε μια τραγωδία που ποτέ δε φανταζόμασταν ότι θα συνέβαινε

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έκανε εντύπωση ότι δεν έδειξε ούτε μια στιγμή τι γινόταν στη Γέφυρα. Ίσως επειδή δεν είχαν επίσημα στοιχεία, ίσως επειδή οι εμπλεκόμενοι βρίσκονται στη φυλακή. Ο ρόλος του (κατά πολλούς κύριου υπεύθυνου) υποπλοιάρχου ούτε καν αναφέρθηκε!

Κρίνοντας από τις φοβερές αναπαραστάσεις αεροπορικών τραγωδιών που έχω δει στην ίδια σειρά, απογοητεύτηκα τελείως και σε ό,τι έχει να κάνει με το ρεαλισμό των γυρισμάτων.

Τέλος, ο υποτιτλισμός ήταν αισχρός, έγινε άρπα-κόλα από άτομο τελείως άσχετο με το θέμα που δεν είχε ιδέα για το τι έγραφε.

Απογοήτευση όντως, η όποια εγκυρότητα διατηρήθηκε οφείλεται στο ότι χρησιμοποίησαν το πόρισμα του Πολυτεχνείου.

Link to comment
Share on other sites

Κάλυψε πολύ επιγραμματικά τον τομέα του τι έγινε λάθος και τι έπρεπε να γίνει, λες και έφταιγαν μονο οι υδατοστεγείς...

Δεν ανέλυσε ουτε τα αίτια ούτε τις αφορμές, ουτε το ονομα του πλοιάρχου δεν μπόρεσαν να μάθουν σωστά..!

Ισως και καλύτερα όμως μιας και δεν είχαν δικαστική απόφαση στα χέρια τους για να την ανακοινώσουν και προφανώς ορθά δεν θέλησαν να "καταδικάσουν" κανέναν.

Εστίασε μονο σε προσωπικές ιστορίες (οπως της ξανθούλας Χάιντι που χαιρόσουν να την βλέπεις) και στη διάσωση,

σε αυτο τον τομέα ηταν καλό αλλα αυτό είναι μονο ενα μικρό κομμάτι της τραγωδίας. Οντως η μετάφραση ήταν αλλού για αλλού, ένα γενικότερο πρόβλημα της σειράς.

Πάντως και να ήθελαν μια ώρα ειναι πολύ λίγη για να καταλάβει ο μη γνώστης τι έγινε.

ΥΓ1 Τόσο άγνωστος ειναι ο Πειραιάς και τα νησιά μας που θελουν τοση εισαγωγή?

ΥΓ2 Το κλου της ιστοριας ηταν πως δυο-δυο οι τουρίστριες μπαίνουν στην τύχη στα βαπόρια και όπου (ή σε όποιον..) τους βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...