Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

καλα ας μην τον σταυρωσουμε αποψε ;) εχουμε καιρο :P

εμαθε κατι που το θεωρει αξιοπιστο και το εβαλε. δεν ειναι ο σακελλης


ΥΓ: φετος το καλοκαιρι οποτε εκανε μεγαλο το δρομολογιο επιανε και τηνο

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 641
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σκέπτομαι ότι ίσως δεν είναι οριστικό το πρόγραμμα και ότι τουλάχιστον για το κόκκινο (ίσως και το Horizon) τα πράγματα θα εξαρτηθούν από τις κινήσεις της Κ/Ξ στην Αδριατική. Άλλωστε φαίνεται ότι εκεί έχουν το πρόβλημα (αποτελεσμάτων) Superfast και ANEK οπότε το λογικό είναι να "πιάσουν" από εκεί το puzzle. Επίσης είναι άγνωστο αν η κοινοπραξία (και σε ποιές γραμμές) θα κινηθεί στην λογική του "ένα του ενός και ένα του άλλου" η όπως -νομίζω ότι- κατάλαβα να καλύψουν τις γραμμές με τα ενδεδειγμένα πλοία ασχέτως σινιάλου.

Edited by pathfinder
Link to comment
Share on other sites

Proud, με τις φετινες μπουνατσες (πρωτοφανεις σε διαρκεια οσο θυμουνται οι ντοπιοι) και το superfast θα εμπαινε στην τηνο. Ελα μου ομως που ο κανονας ειναι τα βαρβατα (και πολλες φορες απροβλεπτης εντασης) καλοκαιρινα μελτεμια που ειναι δυσκολα για πλοια αυτου του μεγεθους στη στρουγκα της Τηνου.

Το παιχνιδι που γινεται μεγαλοβδομαδα (βλεπουμε την προγνωση 2-3 μερες πριν και αποφασιζουμε αν θα πιασουμε Τηνο) δεν μπορει να γινει στο κατακαλοκαιρο.

υγ: δεν σταυρωνουμε τον voyager , κουβεντα κανουμε (αν ειναι να σταυρωσουμε καποιον αυτος θα πρεπε να ειναι ο εμπνευστης της ιδεας :P). Ή αλλιως "δεν πυροβολουμε τον αγγελιοφορο" ;)

Edited by csst9728
Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω τα δρομολόγια που έχει αποφασίσει η Blue Star για το ερχόμενο καλοκαίρι:

 

Blue Star Paros: Ραφήνα-Μύκονο-Πάρο-Νάξο-Ίο

Blue Star Naxos: Πειραιά-Σύρο-Τήνο-Μύκονο τις ημέρες Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή-Σάββατο και τις άλλες μέρες Νάξο-άγονη (Ηρακλειά, Σχοινούσα κτλ.) στις 07:00

Blue Star 1 Πειραιά-Χίο-Μυτιλήνη

Blue Star 2 Πειραιά-Σαντορίνη-Κω-Ρόδο και Πειραιά-Σύρο-Μύκονο τις ημέρες Τρίτη-Πέμπτη-Κυριακή (χωρίς Τήνο) και αφότου γυρίσει θα αποπλέει 21:30 για Δωδεκάνησα 

Blue Star Delos Πειραιά-Πάρο-Νάξο-Σαντορίνη πρωινό

Blue Star Patmos Πειραιά-Πάρο-Νάξο-Αμοργό κτλ. απογευματινό

 

*Superfast XII Κω-Ρόδο

 

(εκτός απροόπτου)

 

Τις επόμενες ημέρες θα ανοίξουν και τα πλάνα.

ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΟΨΊΣΩ ΛΙΓΟ??

 

  • Blue Star Paros  ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ  Ραφήνα - Μύκονο - Πάρο - Νάξο - Ίο                                                                                                                                  
  • Blue Star Naxos  ΔΕΥΤΕΡΑ - ΤΕΤΑΡΤΗ - ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - ΣΑΒΒΑΤΟ  Πειραιά - Σύρο - Τήνο - Μύκονο                                                                                          ΤΡΙΤΗ - ΠΕΜΠΤΗ - ΚΥΡΙΑΚΗ  Πειραιά - Νάξο - Ηρακλειά - Σχοινούσα - Κουφονησι - Δονούσα - Αιγιαλη                                                             
  • Blue Star 1  ΤΡΙΤΗ - ΠΕΜΠΤΗ - ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - ΣΑΒΒΑΤΟ - ΚΥΡΙΑΚΗ  Πειραιά - Χίο - Μυτιλήνη                                                                                           
  • Blue Star 2  ΤΡΙΤΗ - ΠΕΜΠΤΗ - ΚΥΡΙΑΚΗ (ΠΡΩΙ) Πειραιά - Σύρο - (Τήνο) - Μύκονο                                                                                                                                                                  (ΒΡΑΔΥ) Πειραιά - Σαντορίνη - Κω - Ρόδο                                                                                                              
  • ΔΙΑΓΟΡΑΣ  ΤΡΙΤΗ - ΠΕΜΠΤΗ - ΚΥΡΙΑΚΗ  Πειραιά - Πάτμο - Λειψούς - Λέρο - Κάλυμνο - Κω - Νίσυρο - Τήλο - Σύμη - Ρόδο - Καστελόριζο                                            
  • Blue Star Delos  ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ (ΠΡΩΙ)  Πειραιά - Πάρο - Νάξο - Σαντορίνη                                                                                                                         
  • Blue Star Patmos  ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ (ΑΠΟΓΕΥΜΑ)  Πειραιά - Πάρο - Νάξο - (Κουφονήσι) - Αμοργό - (Αστυπάλαια)                                                                                        
  • Superfast XII  ΔΕΥΤΕΡΑ - ΤΕΤΑΡΤΗ - ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - ΣΑΒΒΑΤΟ  Πειραιά - Σύρο - Αμοργό - Πάτμο - Λέρο - Κω - Ρόδο                                                                                                                                                                                           
  • Blue Ηorizon Kρητη, Ιταλια ????
Edited by sg3
Link to comment
Share on other sites

                                                                                                                                                                                        

  • Blue Ηorizon Kρητη, Ιταλια ????

 

Βαλε και την επιλογη Πουθενα

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν μου κολλάει σε αυτά τα δρομολόγια... δεν βρίσκω τον λόγο να γίνει όλο αυτο το ανακάτεμα στις γραμμές, θα μπορούσε το Πάτμος να πάει ή Σύρο Τήνο Μύκονο ή απο Ραφήνα και κάθε πλοίο να έχει την γραμμή του χωρίς να γίνει όλο αυτο το μπέρδεμα!!!!! Το καλύτερο θα ήταν Σύρο Τήνο Μύκονο ώστε να κάνει και άνετα τα έκτακτα βραδινά για Παροναξία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όρεξη που έχετε να βγάζετε σενάρια ... ΟΤΑν θα ειναι να βγάλουν θα βγάλουν .το καλο ειναι οτι τα πλοια της bsf ειναι σχετικά τα κάνω ολα και συμφέρω ανάλογα με το μέγεθος

Για τον Ορίζοντα να το δέσουν ;; Δε νομίζω ... Εγω πιο πιθανό βλέπω να φευγει το 12αρι

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν μου κολλάει σε αυτά τα δρομολόγια...

 

μια χαρα καλοκαιρινα δρομολογια ειναι.

 

το μονο που μου φαινεται υπερβολικο ειναι το ΧΙΙ στα ΧΙΙνησα. πιο λογικο μου φαινεται να ειναι στα χανια. βεβαια μπορει να παιζει ρολο και το ονομα (δωδεκα/δωδεκανησα :D )

τα υπολοιπα κινουνται στην σφαιρα οσων ειδαμε και φετος (τα μεγαλα στις ημερευσεις τους στις κυριες κοντινες γραμμες και τα μικρα να μπαλωνουν τρυπες). με αυτον τον σχεδιασμο κρατα η εταιρεια ολες τις γραμμες (μεχρι και την καλοκαιρινη τουρνε απο ραφηνα), ενω λυνει και τα θεματα χωρητικοτητας στο πειχιμυ, αλλα και στο απογευματινο της παροναξιας.

 

ΥΓ: το θεμα της τηνου μπορουμε να το συζητησουμε και στο τοπικ του λιμανιου της.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

http://www.bluestarferries.gr/GREEK/defaultmain.htm

Το BLUE STAR 1 είναι υπερσύγχρονο πλοίο, αδελφό του BLUE STAR 2, κατασκευής 2000,

 

ας παμε πισω λοιπον στο 2000. περικλης παναγοπουλος, αλεξανδρος παναγοπουλος και γερασιμος στριντζης, υποδεχονται και παρουσιαζουν με καμαρι το blue star 1 & και το blue star ithaki, ενω ταυτοχρονα με περηφανεια δηλωνουν οτι συνεχιζεται στο σκαραμαγκα η κατασκευη των... blue star chios & blue star mykonos .

 

στις αγγλοφωνες ειδησεις του gtp ολα αυτα, που ολως παραδοξως υπαρχουν ακομη στο web.

 

strintzis-e1350997065325.jpg

 

strintzis-blue1-e1350997090749.jpg

 

strintzis-blue2-e1350997130964.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνώμη μου το πιο πιθανό σενάριο ειναι αυτο,

ΔΗΛΟΣ:Πάρο-Νάξο-Θήρα

ΠΑΤΜΟΣ:Σύρο-Τήνο-Μύκονο

ΝΑΞΟΣ:Ραφήνα-Μύκονο-Πάρο-Νάξο-Ιο

ΠΑΡΟΣ:Πάρο-Νάξο-(άγονη μεχρι Αμοργο)

Blue Star 1:Δωδεκανησσα

Blue Star 2:Χιο-Μυτιλήνη

Superfast 12:Θήρα-Κω-Ρόδο

ΔΙΑΓΟΡΑΣ:άγονη Δωδεκανήσου

Edited by Lord
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σίγουρα το λιγότερο επεμβατικό σενάριο, αλλά δεν νομίζω ότι θα αφήσουν αναξιοποίητες τις παραπάνω καμπίνες του Πάτμος, αλλά και το πρωτόκολλο του πλοίου μου φαίνεται υπερβολικό για τη συγκεκριμένη γραμμή. Εμένα θα μου άρεσε να το δω σε ένα βραδινό για Παροναξία μέχρι Σαντορίνη, αλλά υπάρχει και το θέμα της άγονης.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως ενα εκ των ΠΑΡΟΣ/ΝΑΞΟΣ θα κανει το πρωινο Συροτηνομυκονίας και το ΠΑΤΜΟΣ απογευματινό άγονης χωρίς Ηρακλεια, Σχοινούσα (που θα εξυπηρετούνται απο το έξτρα πρωινό προς Νάξο Μ.Κυκλάδες).Όλα αυτά βέβαια ΜΟΝΟ για τους δυόμιση μήνες της φουλ σεζόν..Όλο το άλλο διάστημα δε νομίζω να έχουμε τόσα πολλά ανακατέματα και αλλαγές. Πχ το ΠΑΤΜΟΣ πιστευώ θα γυρίσει σε Χ-Μ γιατί είναι night ferry μη ξεχνάμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχουν περαστεί θερινά δρομολόγια ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΥΚΛΑΔΕΣ..όντως πάει το ΠΑΤΜΟΣ στις 17.30 και το ΝΑΞΟΣ στις 7 το πρωί για Ναξο Φωκλαντς Κατάπολα κάθε Τριτη, Πέμπτη, Κυριακή. Τις 3 αυτές μέρες πάει το BS2 Σύρο Μύκονο.

 

To PATMOS κάθε Τρ, Πέ, Κυρ φτάνει μέχρι Σαντορίνη και τις υπόλοιπες μέχρι Αστυπάλαια. Το PAROS από Ραφήνα. Χαμένη της υπόθεσης η Τήνος που χάνει 3 πρωινά από Πειραιά μέσα στο κατακαλόκαιρο λόγω του λιμανιου της... :mad:

Edited by gpap2006
Link to comment
Share on other sites

Blue Star Naxos τεσσερις φορες και τρεις φορες το Blue Star 2. Αρα θα πρεπει να αναμενουμε ποιο θα κανει δρομολογιο στα Δωδεκανησα τη Δευτερα, Τεταρτη & Παρασκευη (μαλλον καποιο Superfast διαφενεται)

Link to comment
Share on other sites

Και μένει να δούμε τί θα γίνει με Πάτμο Λέρο γιατί στο μεν Λακκί δε νομίζω να έχει θέμα αλλά στη Σκάλα Πάτμου αμφιβάλλω αν μπαίνει 200μετρο κόκκινο.

Link to comment
Share on other sites

 Χαμένη της υπόθεσης η Τήνος που χάνει 3 πρωινά από Πειραιά μέσα στο κατακαλόκαιρο λόγω του λιμανιου της... :mad:

 

Δηλαδή ολο το χειμώνα θα υπάρχει καθημερινή συνδεση και το καλοκαιρι 4 φορές την εβδομάδα. Οκ, εγω δυσκολεύομαι να το πιστέψω αυτο. Επισης το BS2 μαζί με το Μύκονος θα κάνουν τρελές πληρότητες στα γκαράζ Σ-Μ που ως γνωστόν τα φορτηγα κανουν ουρες... :P

Edited by Superfast VI
Link to comment
Share on other sites

Blue Star Naxos τεσσερις φορες και τρεις φορες το Blue Star 2. Αρα θα πρεπει να αναμενουμε ποιο θα κανει δρομολογιο στα Δωδεκανησα τη Δευτερα, Τεταρτη & Παρασκευη (μαλλον καποιο Superfast διαφενεται)

Το 12 , Πατμο Λερο Κω Ροδο,ισως μεσω Συρου

Edited by valencay
Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνεται στο ακεραιο ο .voyager

Παρακάτω τα δρομολόγια που έχει αποφασίσει η Blue Star για το ερχόμενο καλοκαίρι:
 
Blue Star Paros: Ραφήνα-Μύκονο-Πάρο-Νάξο-Ίο
Blue Star Naxos: Πειραιά-Σύρο-Τήνο-Μύκονο τις ημέρες Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή-Σάββατο και τις άλλες μέρες Νάξο-άγονη (Ηρακλειά, Σχοινούσα κτλ.) στις 07:00
Blue Star 1 Πειραιά-Χίο-Μυτιλήνη
Blue Star 2 Πειραιά-Σαντορίνη-Κω-Ρόδο και Πειραιά-Σύρο-Μύκονο τις ημέρες Τρίτη-Πέμπτη-Κυριακή (χωρίς Τήνο) και αφότου γυρίσει θα αποπλέει 21:30 για Δωδεκάνησα 
Blue Star Delos Πειραιά-Πάρο-Νάξο-Σαντορίνη πρωινό
Blue Star Patmos Πειραιά-Πάρο-Νάξο-Αμοργό κτλ. απογευματινό
 
*Superfast XII Κω-Ρόδο
 
(εκτός απροόπτου)
 
Τις επόμενες ημέρες θα ανοίξουν και τα πλάνα.


καλα ας μην τον σταυρωσουμε αποψε ;) εχουμε καιρο :P


χωρις σταυρωση :P

 

ΥΓ: και ο νικος χανια

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Μένει να δούμε πού θα πάει το HORIZON. Ζω για το Σαββατόβραδο που θα ταξιδέψω για Κατάπολα με κόκκινο πύραυλο. Ούτε δεκαετία δεν έχει κλείσει από τότε που πήγα με τη θρυλική ΡΟΜΙΛΝΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...