Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Δε νομίζω πως δεν υπάρχει ανταπόκριση. Επί παραδείγματι, 13 Ιουλίου έχει άφιξη το Aqua Blue στη Μύρινα στις 1015 και αναχώρηση το Αδαμάντιος Κοραής από τη Μύρινα στις 1400 για Σαμοθράκη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 515
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ναι δεν το πρόσεξα αυτό, αλλά αυτό δεν είναι ακριβώς ανταπόκριση. Ανταπόκριση θα ήταν εάν το κενό στην Λήμνο ήταν 1-1,5 ώρα. Γιατί μπορεί κάποιος να μην θέλει να πάει στην Λήμνο, να έρθει Σαμοθράκη και εφόσον δεν υπάρχει απευθείας δρομολόγιο, θα ήταν μία Α λύση. Αλλά με 3:45 ο άλλος το σκέφτεται. Επίσης δεν υπάρχει αντίστοιχο δρομολόγιο επιστροφής.

Το θέσαμε στον πρόεδρο της Ναυτιλιακής εταιρείας, σε ραδιοφωνική εκπομπή και είχε υποσχεθεί, ότι θα προσπαθούσε να έρθει σε επικοινωνία με τις υπόλοιπες εταιρείες.

Edited by Nick the Greek
Quote
Link to comment
Share on other sites

Αν μου έλεγες ότι προσγειώθηκες στη Φρανκφούρτη και η επόμενη πτήση για Λονδίνο είναι σε 4 ώρες, θα σου έλεγα απαράδεκτο. Αλλά 3.5-4 ώρες δεν είναι και το τέλος του κόσμου, για να πάς σε ένα πολύ απομακρυσμένο μέρος της Ελλάδας. Το οποίο παρεμπιπτόντως αν δε γουστάρετε γκλαμουράτες διακοπές, συνιστώ ανεπιφύλακτα. Αν έχεις αυτοκίνητο πας μέχρι και για μπάνιο(άλλος πήγε για Shipspotting :D), αν είσαι πεζός παίζει καφεδάκι και πρωινό στη Μύρινα. Έχεις όμως απόλυτο δίκιο ότι δεν υπάρχει ανταπόκριση για την επιστροφή, πέρυσι εγώ έφυγα Σάββατο απόγευμα από τη Σαμοθράκη για να γυρίσω Λαύριο με το Aqua Blue την Κυριακή απ' την Καβάλα. Και είναι κρίμα να μην υπάρχει ανταπόκριση και για τη επιστροφή, δε νομίζω πως είναι κάτι τρομερά δύσκολο να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε και τον κίνδυνο καθυστερήσεων. Αν έχει καθυστέρηση 2,5 ώρες το Aqua Blue και η αναχώρηση του Κοραή έχει 1,5 ώρες διαφορά από την άφιξη του Aqua Blue τότε χάνεις τις διακοπές σου ουσιαστικά. Καλύτερα λίγο παραπάνω παραμονή παρα να υπάρχουν αυτοί οι κίνδυνοι.

Όσο για την επιστροφή συμφωνώ απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη...! Άλλαξε το δρομολόγιο του Αδάμ. Κοραής το Μ. Σάββατο

Μ. Σάββατο 23 Απριλίου:

Αλεξανδρούπολη - Σαμοθράκη 15:00
Σαμοθράκη - Αλεξανδρούπολη 17:30

Edited by samothrax
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πόσο πιθανό είναι να γίνει πράξη;

ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ: Επιστροφή SAOS Ferries-Μανούση με ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ στη γραμμή Σαμοθράκη-Αλεξανδρούπολη τα καλοκαίρια 2023-2026

Έχετε κάποια πληροφορία, γιατί αυτήν την σελίδα...

Link to comment
Share on other sites

Ο διαγωνισμός έληγε 13/5 Παρασκευή, οπότε λογικά κάπου μέσα στην εβδομάδα θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεί ακόμη να μην έχει επιβεβαιωθεί (αλλά ούτε και διαψευστεί) το δημοσίευμα που αναφέρονταν στις αλλαγές στην γραμμή, αλλά η τοπική κοινωνία της Σαμοθράκης είναι ανάστατη. Προς είχε Δημοτικό Συμβούλιο, την Πέμπτη ο Δήμαρχος Σαμοθράκης θα έχει συνάντηση με τον ΥΝΑΝΠ, Παρασκευή ή Σάββατο κατόπιν αιτήματος της αντιπολίτευσης θα πραγματοποιηθεί νέα συνεδρίαση Ειδικού - Εκτάκτου Δημοτικού Συμβουλίου για το θέμα της συγκοινωνίας παρουσία φορέων και πολιτών (όσο επιτρέπεται από τα μέτρα που ισχύουν ακόμη για τον κορωνοϊό), από το οποίο αναμένεται να εκδοθεί ψήφισμα προς τον Υπουργό.

Οι επαγγελματίες μεταφορείς και οι ξενοδόχοι - επαγγελματίες εστίασης απέστειλαν στον ΥΝΑΝΠ επιστολές:

https://irineossamothraki.blogspot.com/2022/05/blog-post_24.html?m=0

https://irineossamothraki.blogspot.com/2022/05/blog-post_25.html?m=0

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τέλος η Λήμνος για φέτος, ξαναρχίζουν τα επιδοτούμενα - Δρομολόγια Ε/Γ-Ο/Γ ΑΔΑΜ. ΚΟΡΑΗΣ 5/9 - 31/10 - Η Σαμοθρακη είναι όμορφη όλο τον χρόνο και σας περιμένει... - Δεν προκηρύχθηκαν ακόμη οι επιδοτούμενες γραμμές - Προσδοκούμε σε ένα ακόμη καλύτερο καλοκαίρι την επόμενη περίοδο...

Διαβάστε ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 10/3/2022 at 7:36 PM, samothrax said:

Μια χαρά είναι το πλοίο..., τον χειμώνα είναι λίγο μεγάλο, έρχεται 3 μήνες το Πρωτεύς και υποφέρουμε (σκάλες, σαλόνιακλπ)... Αλλά το καλοκαίρι είναι μια χαρά... Ίσα ίσα το καλοκαίρι μετά από ένα δημοσίευμα ξεσηκώθηκε το σύμπαν στο νησί για να μην έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις και τελικά όταν βγήκε η προκήρυξη έλεγε πλοίο τουλάχιστον 100 μέτρων...

"...και αντικατατασταθει με ενα αλλο πλοιο κατα πολυ μεγαλυτερο του..." σίγουρα εννοείς μικρότερο και πιστεύω να μην πρόκειται για το Πρωτεύς ή για κάποιο πλοίο της ΣΑΟΣ... Εκτός και αν το αγοράσει η ΖΑΝΤΕ, αλλά και πάλι.......

Screenshot_2022-09-15_182015.jpg

το δεχομαι οτι η προκήρυξη θέτει ελαχιστο μηκος 100 μετρα .. πως αφήνει το Πρωτευς που ειναι 76 μετρα για 3 μηνες ;

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2022 at 9:23 PM, samothrax said:

Η Σαμοθρακη είναι όμορφη όλο τον χρόνο και σας περιμένει...

Ο μισός και παραπάνω πληθυσμός της χώρας διαμένει σε αστικά κέντρα κάτω από την Λαμία.

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι με τις σημερινές τιμές των καυσίμων, θα διανύσει κάποιος 1000+1000 χλμ για να βρεθεί στη...Σαμοθράκη.

Αν δεν μπεί δρομολόγιο από κάποιο νότιο λιμένα, Λαύριο ή Ραφήνα, η Σαμοθράκη θα συνεχίσει να μας περιμένει, αλλά μάλλον δεν θα μας δει ποτέ, θα μείνει με όσους τουρίστες από όμορους νομούς της βόρειας Ελλάδας αποφασίσουν να έρθουν εκεί, ή στη Θάσο, και με όσους Βούλγαρους ή Ρουμάνους την προτιμούν οδικώς κάθε χρόνο.

ΜΦΧ

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Έχει το κοινό της η Σαμοθράκη ακόμα και από το νότο. Κάπως πιο φυσιολατρικό, πιο 'εναλλακτικό' (απεχθάνομαι τον όρο αυτό γιατί στην πράξη είναι ουσιαστικα εντελώς απροσδιόριστος -  τον χρησιμοποιώ απλά για εύκολη συνεννόηση), πιο new-age...Πάντως το έχει! Και είναι ικανοποιητικό για το μέγεθός της νομίζω.

Edited by polmyt
quote
Link to comment
Share on other sites

Μία προέκταση τους θερινούς μήνες του δρομολογίου του Κοραή (αν μείνει εκεί πάνω) από Λήμνο προς Κύμη ή Μαντούδι και με σοβαρή διαφήμιση θα έλυνε εν μέρη το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 10/6/2022 at 12:42 AM, pilot said:

Έχει το κοινό της η Σαμοθράκη ακόμα και από το νότο. Κάπως πιο φυσιολατρικό, πιο 'εναλλακτικό' (απεχθάνομαι τον όρο αυτό γιατί στην πράξη είναι ουσιαστικα εντελώς απροσδιόριστος -  τον χρησιμοποιώ απλά για εύκολη συνεννόηση), πιο new-age...Πάντως το έχει! Και είναι ικανοποιητικό για το μέγεθός της νομίζω.

Αυτό το κοινό το 'εναλλακτικό' δεν το θέλει η συντριπτική πλειοψηφία της Σαμοθράκης. Έχει αρχίσει να κουράζει και κυρίως να παραφέρεται, φέτος δημιούργησαν έκτροπα μπροστά από το Λιμενικό Τμήμα, την ώρα του καραβιού, έκαψαν και όχημα, φέρεται να είναι υπεύθυνοι για φωτιά, έχουν κατακλέψει και καταδυναστεύσει ένα χωριό με την ευρύτερη περιοχή του, όπου τυγχάνει να βρίσκονται και οι φημισμένες και ξακουστές βάθρες, κάνοντας τες άβατο για τον ποιοτικό τουρισμό... Αυτούς τους 'εναλλακτικούς' δεν τους θέλουμε... Πολλές φορές λέω ευτυχώς που δεν έχουμε συνδέσει με Αθήνα, όλα τα Εξάρχεια θα μαζεύονταν στη Σαμοθράκη...

On 10/6/2022 at 11:32 AM, nomikos said:

Μία προέκταση τους θερινούς μήνες του δρομολογίου του Κοραή (αν μείνει εκεί πάνω) από Λήμνο προς Κύμη ή Μαντούδι και με σοβαρή διαφήμιση θα έλυνε εν μέρη το πρόβλημα.

 

On 10/6/2022 at 12:39 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Θα μπορούσε να υπήρχε ανταπόκριση με το Aqua Blue στη Λήμνο, όπως έκανα εγώ πέρυσι το καλοκαίρι που πήγα στη Σαμοθράκη.

Συμφωνώ απόλυτα και με τους δύο...

Link to comment
Share on other sites

Πέρα ότι δεν νομίζω να χωράει στο μήκος στη λεκάνη του λιμανιού, είναι και μεγάλη παράκαμψη στη πορεία του από τη Λήμνο για Καβάλα. Παλιότερα υπήρχε σύνδεση με πλοίο της Saos Ferries από το Λαύριο που κατέληγε στην Αλεξανδρούπολη.

Link to comment
Share on other sites

Το λιμάνι της Καμαριώτισσας αφενός-όπως έχει ήδη αναφερθεί-έχει πολύ μικρά βάθη (ο Κοραής μπαίνει παίζοντας με τα εκατοστά) και αφετέρου δε νομίζω ότι χωράει πλοίο άνω των 110-120 μέτρων, μιλάμε για στρούγκα. Βάλτε και τους καιρούς ειδικά το χειμώνα...οπότε κάθε σκέψη για Aqua Blue πάει περίπατο. Μοναδική ίσως λύση να δει μεγάλο πλοίο (κουβέντα να γίνεται) είναι η διαπλάτυνση του λιμενοβραχίονα και η κατασκευή ντόκου στην εξωτερική πλευρά όπως δένει το Blue Star 2 στην Κάλυμνο...βέβαια και πάλι τα βυθίσματα θα ναι μικρά και ο ντόκος εντελώς εκτεθειμένος.

Το σενάριο της άμεσης ανταπόκρισης στη Μύρινα είναι δύσκολο να επιτευχθεί λόγω των δρομολογίων. Σε κάθε άμεση ανταπόκριση εξυπηρετείται μόνο ένα σκέλος (Λαύριο-Σαμοθράκη ή Σαμοθράκη-Λαύριο) άρα για να έχεις 2 άμεσες ανταποκρίσεις την εβδομάδα σε κάθε σκέλος πρέπει ο Κοραής να εκτελεί 4(!!!) δρομολόγια Αλεξανδρούπολη-Σαμοθράκη εβδομαδιαίως ενώ για 1 ανταπόκριση σε κάθε σκέλος απαιτούνται αντίστοιχα 2 δρομολόγια (το γράφω πρόχειρα αλλά όποιος θέλει με διορθώνει). Υπάρχει και η επιλογή της ανταπόκρισης με μεσημεριανή προσέγγιση στη Μύρινα (τις ημέρες που το Aqua Blue ανεβαίνει Καβάλα πρωί και επιστρέφει βράδυ) οπότε ρίχνεις πολύωρη αναμονή στους επιβάτες και για τα 2 σκέλη, δε νομίζω ότι αποτελεί λύση κάτι τέτοιο.

Όσον αφορά την προέκταση του δρομολογίου προς νότια Ελλάδα, ίσως το Μαντούδι αποτελούσε μια επιλογή για το καλοκαίρι λόγω απόστασης. Η σύνδεση Καβάλα-Σαμοθράκη-Λήμνος στο πρώτο κομμάτι (Καβάλα-Σαμοθράκη) είναι υπό συζήτηση χρόνια αλλά προσθέτει πάρα πολλές ώρες στο κομμάτι Καβάλα-Λήμνος. Ακόμα και με σύγχρονο συμβατικό (πλήρως ουτοπικό σενάριο) των 22.5 μιλίων μια τέτοια σύνδεση θα ξεπερνούσε τις 4,5 ώρες (γύρω στα 100 μίλια το υπολογίζω).

Edited by proud_ionian
λινκ
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, samothrax said:

Αυτό το κοινό το 'εναλλακτικό' δεν το θέλει η συντριπτική πλειοψηφία της Σαμοθράκης. Έχει αρχίσει να κουράζει και κυρίως να παραφέρεται, φέτος δημιούργησαν έκτροπα μπροστά από το Λιμενικό Τμήμα, την ώρα του καραβιού, έκαψαν και όχημα, φέρεται να είναι υπεύθυνοι για φωτιά, έχουν κατακλέψει και καταδυναστεύσει ένα χωριό με την ευρύτερη περιοχή του, όπου τυγχάνει να βρίσκονται και οι φημισμένες και ξακουστές βάθρες, κάνοντας τες άβατο για τον ποιοτικό τουρισμό... Αυτούς τους 'εναλλακτικούς' δεν τους θέλουμε... Πολλές φορές λέω ευτυχώς που δεν έχουμε συνδέσει με Αθήνα, όλα τα Εξάρχεια θα μαζεύονταν στη Σαμοθράκη...

 

Δεν είμαι και σίγουρος πως τους εκφράζεις όλους τους Σαμοθρακιώτες για το συγκεκριμένο. Θυμάμαι πέρυσι που πήγα και εγώ στη Σαμοθράκη διακοπές, την πρώτη μέρα θέλαμε να πάμε να σαπίσουμε στην παραλία. Ρωτήσαμε λοιπόν την κοπέλα στη ρεσεψιόν του ξενοδοχείου, που θα βρούμε μια παραλία με ξαπλώστρες. Ακόμα θυμάμαι πως με στραβοκοίταξε και με τι απαξία μου είπε το όνομα μιας παραλίας, αλλά φρόντισε να μου καταστήσει ξεκάθαρο πως "ξαπλώστρες και τέτοια μπρούκλικα δεν τους αρέσουν στη Σαμοθράκη γιατί είναι μόλυνση". Πολύ άδικο δεν έχει αλλά το ρεζουμέ είναι πως βλέπω μια κρίση ταυτότητας στο τι τουρισμό θέλετε στο νησί. Γιατί ο mainstream τουρισμός δεν πάει διακοπές με σκηνές και κοιμάται σε ψάθες.   

Link to comment
Share on other sites

Η Καβάλα υπήρχε για πολλά χρόνια και πήγαινε πολύ καλά, στην πορεία μπήκε και αυτή η γραμμή υπό επιδότηση και για αυτό έγινε Λαύριο - Λήμνος - Σαμοθρακη - Καβάλα και καλά δεν πήγε γιατί χάλασαν οι ώρες και κόπηκε λόγω του στόματος Μανούση και της υπόθεσης Παυλίδη, οπότε και δικαιολογημένα κόπηκαν όλες οι επιδοτήσεις στον πρώτο...

On 10/18/2022 at 7:11 PM, Nick the Greek said:

Δεν είμαι και σίγουρος πως τους εκφράζεις όλους τους Σαμοθρακιώτες για το συγκεκριμένο. Θυμάμαι πέρυσι που πήγα και εγώ στη Σαμοθράκη διακοπές, την πρώτη μέρα θέλαμε να πάμε να σαπίσουμε στην παραλία. Ρωτήσαμε λοιπόν την κοπέλα στη ρεσεψιόν του ξενοδοχείου, που θα βρούμε μια παραλία με ξαπλώστρες. Ακόμα θυμάμαι πως με στραβοκοίταξε και με τι απαξία μου είπε το όνομα μιας παραλίας, αλλά φρόντισε να μου καταστήσει ξεκάθαρο πως "ξαπλώστρες και τέτοια μπρούκλικα δεν τους αρέσουν στη Σαμοθράκη γιατί είναι μόλυνση". Πολύ άδικο δεν έχει αλλά το ρεζουμέ είναι πως βλέπω μια κρίση ταυτότητας στο τι τουρισμό θέλετε στο νησί. Γιατί ο mainstream τουρισμός δεν πάει διακοπές με σκηνές και κοιμάται σε ψάθες.   

Ναι, η αλήθεια είναι ότι γενικά η Σαμοθράκη δεν ξέρει τι θέλει... Τουλάχιστον πέρυσι υπήρχαν παραλίες με ξαπλώστρες, Παχιά Άμμος, Μακρυλιές-Πλατάνια, Θέρμα-ΣΑΟΚΙ, Κήπος τουλάχιστον. Αν μου έλεγες λίγα χρόνια πριν θα σου έλεγα ναι δεν υπήρχαν.

Όσο για την ανάπτυξη, υπάρχουν άτομα στο νησί που δεν θέλουν ούτε την ήπια μορφή...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...