Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 515
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 weeks later...

Καλημέρα, χθες είχα μία συζήτηση για θέμα της ακτοπλοϊκής σύνδεσης, Αλεξανδρούπολη - Σαμοθράκη και για μία απορία που δημιουργήθηκε θέλησα να ψάξω την σύμβαση. Αλλά δεν την βρήκα. Δεν έχει υπογραφεί ακόμη η σύμβαση της τρέχουσας περιόδου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η Ναυτιλιακή εταιρεία ZANTE FERRIES ανακοίνωσε στις 27/3 τα δρομολόγια του Ε/Γ-Ο/Γ ΑΔΑΜΆΝΤΙΟΣ ΚΟΡΑΉΣ στη γραμμή Αλεξανδρούπολη - Σαμοθράκη και για το χρονικό διάστημα από 1 έως 25 Απριλίου. Αργότερα ανακοινώθηκαν τα δρομολόγια Αλεξανδρούπολη - Σαμοθράκη για την Μ. Εβδομάδα (26/4-2/5). Πλέον είναι διαθέσιμα έστω και κάπως καθυστερημένα όλα τα δρομολόγια από 1/4 έως 31/10 τόσο για την γραμμή Αλεξανδρούπολη Σαμοθράκη όσο και για εκείνη Σαμοθράκη - Λήμνος η οποία φέτος θα είναι σε ισχύ για 6 μήνες από 26/4 έως 31/10, αντί για 3 μήνες που λειτούργησε πιλοτικά πέρσι. 

Μακάρι του χρόνου να έχουμε ξεμπερδέψει με την πανδημία του κορωνοϊού και να έχουμε και γραμμή Σαμοθράκη - Καβάλα και γιατί όχι και κάποια που θα μας ενώνει με την Αττική, την κεντρική και νότια Ελλάδα...

ZANTE FERRIES: Δρομολόγια Αλεξανδρούπολη - Σαμοθράκη και Σαμοθράκη - Λήμνος για το διάστημα 1/4 έως 31/10

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
10 hours ago, samothrax said:

Ποια και από ποιόν; Και το κάνω πιο συγκεκριμένο, να χάσει της Σαμοθρακής; Από ποιον; Γνωρίζεις κάτι; Αυτή μας καίει εδώ πάνω, ειδικά με τον ερχομό του Mishi της SAOS... Καλά γλιτώσαμε...

Το Mishi δεν μπορεί να έρθει στη γραμμή της Σαμοθράκης μιας και η προκήρυξη τα τελευταία χρόνια είναι για πλοίο 100 μέτρα, που το Mishi δεν έχει το μήκος.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, nomikos said:

Θα διαφωνήσω.H ZANTE έχει έρεισμα στη κοινωνία και μάλιστα μεγάλο.Εξυπηρετεί άψογα τις μεταφορικές 9 νησιών και ποτέ δεν εκβίασε κανέναν όπως κάνουν μερικοί άλλοι.Οι μεταφορικές λένε τα καλύτερα για την εταιρεία.Η είσοδος του Σολωμού στις Δυτικές βοήθησε πολύ την εταιρεία να σταθεί στα πόδια της,βέβαια κάποιοι φέρονται ύπουλα.(δε θα επεκταθώ τα έχω ξαναγράψει).

Και στην δική μας γραμμή, αγαπήθηκε από την τοπική κοινωνία και μάλιστα ακόμη και οι ελάχιστοι νοσταλγοί της προηγούμενης κατάστασης λιγοστεύουν και αποδέχονται ότι η ΖΑΝΤΕ αναβάθμισε πολυεπίπεδα την συγκοινωνία. Το ίδιο ισχύει και για τους επαγγελματίες φορτηγατζήδες, που 12 μήνες μπαινοβγαίνουν άνετα στο πλοίο, χωρίς τα πολλά προβλήματα που αντιμετώπιζαν πριν, ακόμη και τον χειμώνα... Ειδικά όταν είχαμε το ΣΑΟΝΗΣΟΣ...

8 hours ago, nomikos said:

Εγώ βλέπω την ΑΝΕΣ να μπαίνει Σαμοθράκη με Πρωτέα και κάθοδο Κοραή Κυκλάδες ώστε να ενισχύσει τις δύο εταιρείες αν συνεργαστούν ή γίνουν μία.Ούτως η άλλως ο Πρωτέας στις Σποράδες με την είσοδο του Σταρ,τελειώνει.

Αυτό πόσο πιθανό το βλέπεις και πως βγαίνει το συμπέρασμα...; Αυτό δεν θα είναι καλή εξέλιξη...

Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ απόλυτα και είμαι μαζί σου στο να έχει η Σαμοθράκη ένα ακριτικό νησί που έχει ανάγκη,αξιοπρεπή σύνδεση με την Αλεξανδρούπολη αλλά και με την ηπειρωτική Ελλάδα.Όμως ορθολογικά αν το σκεφτεί κανείς πιστεύω πως ο Κοραής είναι υπερβολή για τη συγκεκριμένη γραμμή.Αν πιστεύεις το αντίθετο επειδή δε γνωρίζω τη κίνηση της γραμμής σε αριθμούς,δώσε μου στοιχεία ώστε να με πείσεις για το αντίθετο.Ο Κοραής είναι ένα πλοίο μετασκευασμένο για Κυκλάδες,έχει μεγάλο πρωτόκολλο επιβατών και μεγάλο γκαράζ για το μέγεθος του και είναι κατηγορίας για πιο μακρινά ταξίδια.Ιδανικό για Σαμοθράκη κατά τη δική μου ταπεινή άποψη θα ήταν ένα πλοίο τύπου Μαρμάρι Εξπρες-Αχιλλέας.

Link to comment
Share on other sites

Για λόγους εθνικής συνοχής (ειδικά σήμερα που ο ηγέτης της γείτονος προσπαθεί να δημιουργήσει καταστάσεις) η Σαμοθράκη, η Λήμνος, η Κάλυμνος, το Καστελλόριζο κλπ χρειάζονται γρήγορη, καθημερινή και αξιόπιστη σύνδεση με την ενδοχώρα (με πλοίο και αεροπλάνο), κίνητρα σε νέους ανθρώπους να εγκατασταθούν εκεί (πχ μειωμένη φορολογία, επίσης πανεπιστημιακά τμήματα μεγάλων πόλεων - πχ στο ΔΠΘ - να αλλάξουν έδρα) κλπ.... 

Ένα-δυο πλοία σαν τα blue star paros/naxos ή Νήσος να συνδέουν απευθείας και καθημερινά την Σαμοθράκη και τη Λήμνο με την Αττική δε θα ήταν υπερβολή, και ας ταξιδεύουν άδεια (που έτσι θα γίνεται)...Τα λεφτά που δίνονται με άλλους τρόπους σε συγκεκριμένα συμφέροντα είναι δεκαπλάσια και είναι ντροπή..... 

Πόσο μάλλον το ΚΟΡΑΗΣ που κάνει σήμερα Σαμοθράκη δεν είναι υπερβολή....... 

 

Edited by giorgos_249
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρειάζομαι τα φώτα σας, βέβαια δεν ξέρω αν γράφω στο κατάλληλο θέμα.

Έχω αναζητήσει και άλλες χρονιές, στοιχεία από την επιβατική κίνηση στην γραμμή συγκριτικά με την προηγούμενη. Αλλά δεν τα κατάφερα.

Τώρα ένα παραπάνω θέλω να τα βρω για να μπορέσω να αποδείξω σε μερικούς ότι η γραμμή της Λήμνου, ΔΕΝ ΩΦΈΛΗΣΕ την Σαμοθράκη.

Σε ποια υπηρεσία πρέπει να τα αναζητήσω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για "δημοσιογραφική" χρήση τα θέλω.. Διαχειρίζομαι ένα τοπικό blog και πλέον κάνω και ραδιοφωνική εκπομπή.

Ευχαριστώ

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Ωωωω...μια χαρά τότε..πήγαινε με την δημοσιογραφική κάρτα σου ή τπτ άλλο που σε ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους πολίτες και ζήτα ότι θες.

(Υ.γ. Όταν με το καλό τα πάρεις, πόσταρε κι εδώ τίποτα να πάρουμε μάτι κι εμείς) 

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Στην εκπομπή "Ορθά Κοφτά" του Samothraki Web Radio, μίλησε ο Γ. Γ. Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής κύριος Μανώλης Κουτουλάκης.

Μίλησε για θέματα που αφορούν την γραμμή Αλεξανδρούπολη - Σαμοθράκη. Για το Μεταφορικό Ισοδύναμο και άλλα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δικαίωση για τον πρώην Δήμαρχο Σαμοθράκης Θανάση Βίτσα, στη δίκη για την μεταφορά των απορριμμάτων και τα σκουλήκια

Να σημειωθεί ότι η δίκη δεν ήταν μεταξύ του τότε Δημάρχου Σαμοθράκης και του πλοιοκτήτη της SAOS FERRIES, αλλά κατόπιν καταγγελιών της εταιρείας για "ύπαρξη"(;) σκουληκιών κινήθηκε αυτεπάγγελτα ο εισαγγελέας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο σύστημα κρατήσεων της ΖΑΝΤΕ το Πρωτεύς κάνει δρομολόγια μέχρι Κυριακή 9/1 και από την Δευτέρα 10/1 ξεκινάει το καμάρι μας, ο Κοραής...

Δρομολόγια για το διάστημα 2-12/1/22 - 10/1 επιστρέφει το Ε/Γ-Ο/Γ ΑΔΑΜ. ΚΟΡΑΗΣ

Δ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...