Jump to content
Shipfriends

Γιάννης Σ (IMO 8112706)


Recommended Posts

Το Ύδρα 1 έκανε σήμερα (29/05/2009) ένα πρώτο ταξίδι σε Πόρο και Ύδρα. Ταχύτητες κατα τον πλου, γύρω στα 22 με 23 μίλια. Τελικά τα 25-26 φαίνονται ανέφικτα προς ώρας

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλοταξιδο να ναι στο νεο αυτο ξεκινημα του βαποριου.

Αληθεια απο τιμες τι κανουμε?Ελπιζω με τετοιες ταχυτητες να μην εχουμε και τιμες ταχυπλοου.

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλοταξιδο να ναι στο νεο αυτο ξεκινημα του βαποριου.

Αληθεια απο τιμες τι κανουμε?Ελπιζω με τετοιες ταχυτητες να μην εχουμε και τιμες ταχυπλοου.

Κι όμως! 25€ για Ύδρα αντί για 25,5 € της hsw. Με εκπτώσεις για μετ' επιστροφής και μονίμους κατοίκους

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε σήμερα τελικά τα δρομολόγια του το Ύδρα - 1

Πολύ καθαρό και περιποιημένο, με ευγενικό πλήρωμα και καλή διάθεση γενικότερα

Βέβαια τα 5-6 μποφώρ το ταλαιπώρησαν λιγάκι!

Από χρόνους, 1.50 από ντόκο σε ντόκο για Ύδρα, αλλά έπιασαν οι κεραίες μου (από επίσημα χείλη) ότι σιγά - σιγά θα ανοίξει στροφές. Με 22 μίλια κατέβαινε σήμερα. Προσεχώς στα 26. Αργότερα θα ανεβάσω και κάποιες φωτό από το εσωτερικό

Eδώ μια φωτό από το εσωτερικό

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη οτι είναι κακή επιλογή τα λευκά προσκέφαλα. Λερώνονται πολύ εύκολα και είναι ορατό το αποτέλεσμα, ειδικά το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη οτι είναι κακή επιλογή τα λευκά προσκέφαλα. Λερώνονται πολύ εύκολα και είναι ορατό το αποτέλεσμα, ειδικά το καλοκαίρι.

Θα τα φωτογραφήσω ξανά σε δύο μήνες να δούμε τη διαφορά!

Μακάρι να τα περιποιούνται πάντως και να αλλάζονται/πλένονται τακτικά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκτός δρομολογίων σήμερα. Για κάποιο "έλεγχο". Να υποθέσω ότι δε μας βγαίνει με τίποτα μεγαλύτερη ταχύτητα και ψάχνουμε να δούμε τι φταίει; Ο Ιταλός Μηχανικός είναι άραγε ακόμα εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Το Ύδρα Ι πρώην Κεραυνός ΙΙ και το αδελφό του Κεραυνός, πάντοτε είχαν πολλά μηχανικά προβλήματα, για αυτό δεν κατάφεραν να αντέξουν στη παλιά γραμμή τους (Αίγινα Αγκίστρι), παρόλο που δούλευαν πολύ καλά όταν ταξίδευαν. Ελπίζω αυτή τη φορά ομως να ξεπεραστούν για πάντα αυτά τα προβλήματα γιατί το καλό του ανταγωνισμού άρα και του επιβάτη στη γραμμή της Ύδρα Σπέτσες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξεκίνησε ξανά δρομολόγια (το διάστημα που το φόρουμ ήταν εκτός λειτουργίας), με ακόμα μικρότερη ταχύτητα! Από τα 22+, στα 22-.

Μια φωτό (από κινητό) που δείχνει το γερανό δίπλα στο Ύδρα - 1 εδώ

(Δεν την ανέβασα στο photo gallery γιατί είναι ψιλο χάλια. μην τρώμε πόρους τσάμπα!)

Link to comment
Share on other sites

...με ακόμα μικρότερη ταχύτητα! Από τα 22+, στα 22-

Ε τώρα... ας μην είμαστε και τόσο αυστηροί. :(

22+ με 22- δεν νομίζω να είναι και τόσο αισθητή η διαφορά σε κανέναν. Άσε που μπορεί να οφείλεται και στο ότι μετά από μία μηχανική βλάβη να μην θέλουν να το ζορίσουν αμέσως (όσο ζόρισμα δηλαδή μπορεί να υπάρχει μεταξύ ...22+ και 22-). :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκίνησε δρομολόγια, ο Καραγιάννης έλεγε ότι επειδή είναι μετά από επισκευή, θα πηγαίνει αρχικά με 23 - 24 μίλια και θα ανοίγει σταδιακά να φτάσει στα 26. Αυτό δεν έγινε ποτέ. Το πλοίο πήγαινε πάνω από 22 μεν αλλά συνήθως κάτω από 23.

Μετά την τελευταία επισκευή, δεν έχει περάσει ποτέ τα 22. Πηγαίνει στα 21 με 21,5 περίπου. Έτσι έχουμε, περίπου 1 με 1,5 μίλι λιγότερο από την τελευταία βλάβη και βέβαια 4,5 με 5 λιγότερο από τον αρχικό στόχο. Το 22+ αναφερόταν στο ότι πάντα πήγαινε πάνω από 22 και το 22- ότι ποτέ δεν πήγε πάνω από 22.

Και η διαφορά αυτή στην ταχύτητα, έχει μεγαλώσει το χρόνο π.χ. για Ύδρα κατά 10 με 15 λεπτά περίπου. Επομένως, για ένα πλοίο που έχει τιμές ταχύπλοου, νομίζω ότι πρέπει να είμαστε αυστηροί. Αν είναι να πληρώνεις 25 ευρώ για να κάνεις πάνω από 2 ώρες.....

Προφανώς δε θέλουν να το ζορίσουν αμέσως, αλλά δε νομίζω ότι θα το κάνουν και ποτέ... Δεν είναι λογικά σε κατάσταση και δεν έχουν περιθώρια να βγει ξανά εκτός δρομολογίων.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ότι δε μπορεί να ανοίξει ταχύτητα. Νέα βλάβη.

Εκτός λοιπών δρομολογίων σήμερα.

Νομίζω ότι πλέον δύσκολα μπορεί να σταθεί

Edited by kerkini
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φεύγει-Έφυγε για Σαλαμίνα(μάλλον) όπου θα παραμείνει για ένα μήνα τουλάχιστον απ'ότι πήρε το αυτί μου...:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

και αφού πέρασαν δύο μήνες από το τελευταίο του δρομολόγιο αλλά και όλη η καλή περίοδος, με το τελευταίο ΣΑΣ αποδρομολογήθηκε και επίσημα. Γνωρίζει κανείς την τύχη του;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι -τουλάχιστον- και το περασμένο Σάββατο (5/9ου) που πέρασα από εκεί, συνέχιζε να βρίσκεται στου Σπανόπουλου στην Σαλαμίνα, στην ίδια θέση της φωτογραφίας που έχω παραθέσει δύο-τρία ποστ πιό πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω, μιας και το πλοίο το είδα από αρκετά μακρινή απόσταση, για να μπορέσω να καταλάβω αν γίνονται κάποιες εργασίες.

Αλλά ακόμα και να μην γίνονται, και πάλι δεν λέει κάτι αυτό για το μέλλον του. Μπορεί π.χ. να περιμένουν κάποια ανταλλακτικά ή οτιδήποτε άλλο.

Εξάλλου πιστεύω ότι αν το πλοίο εθεωρείτο "τελειωμένο", πιό πιθανό θα ήταν να το βλέπαμε σε κάποια ράδα ή σε κάποιο λιμανάκι παροπλισμένων στην Ελευσίνα, παρά στις σκάρες κάποιου ναυπηγείου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Νομίζω όμως πως με βάση ότι δεν ταξίδεψε Ιούλιο - Αύγουστο και ζητήθηκε η αποδρομολόγησή του, δύσκολα θα μπει ξανά στη γραμμή αυτή. Και να μπει, νομίζω επίσης ότι έχει "καεί" από την αποτυχημένη φετινή δρομολόγησή του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...