Jump to content
Shipfriends

Γιάννης Σ (IMO 8112706)


Recommended Posts

  • 1 month later...
Μου φαίνεται παράξενο γιατί δε νομίζω να αντιμεωπίστηκαν τα προβλήματα που αντιμετώπισε την περσινη δρομολογιακή περίοδο. Παρατημένο σε καρνάγιο δεν είναι; Δεν νομίζω να έγινε καμία εργασία

Ότι είναι στο καρνάγιο από το καλοκαίρι μπορεί να σημαίνει ότι είναι παρατημένο ή ότι γίνονται εργασίες με πολύ χαλαρούς ρυθμούς για να αποκαταστήσει τα προβλήματα που αντιμετώπιζε πέρυσι!! Δε πιστεύω ότι η εταιρεία του θα έκανε τόσα έξοδα πέρυσι για να το παρατήσει φέτος!! Για αυτό ίσως θέλει να ξαναέρθει στη γραμμή της Αίγινας, που λογω της μικρότερης απόστασης να έχει λιγότερα προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το θέμα για τη δρομολόγηση του Ύδρα Ι πήρε προσωρινά αναβολή, γιατί από ότι μαθαίνω η εταιρεία, κάνει κάποιες συζητήσεις με ένα επιχειρηματία από τις Κυκλάδες για να το δουλέψει το πλοίο σε μεταξύ κάποιων νησιών των Κυκλάδων. (προσωπική άποψη δύσκολα θα προχωρήσει αυτή η συνεργασία)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ρε παιδια τι γινεται με τουτο το βαποριακι?Το καλοκαιρι κοντευει να μπει και ουτε φωνη,ουτε ακροαση.

Ετσι οπως παει ουτε φετος βλεπω να ταξιδευει:(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω την εντυπωση οτι χτες που περασα οτι δεν το ειδα στου Σπανοπουλου.Ξερει κανεις αν εχει παει πουθενα αλλου ή αν εγω δεν ειδα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το Ύδρα Ι που είναι παροπλισμένο στο Ναυπηγείο του Σπανοπουλου στη Σαλαμίνα έκανε μια περιστροφή 180 μοιρών. Πλέον η πλώρη του κοιτάζει προς τα Αμπελάκια, γιατί πριν κοιτούσε προς στο Πέραμα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κοσμοιστορικά γεγονότα !!! :)

Αφού το καραβάκι συμπλήρωσε πάνω από δυόμισι χρόνια ...απεξάρτησης του από το υγρό στοιχείο τραβηγμένο έξω στο ναυπηγείο Σπανόπουλου, σήμερα το είδα εκ του μακρόθεν και πάλι στην θάλασσα (!!!), δεμένο δίπλα στο ANNA MARU.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δηλαδή πήγαινε και στο Ρέθυμνο αυτό το πράγμα;

Εδώ στο Πειραιάς-Αγκίστρι "κοπανούσε" αισθητά όταν είχε λίγο κύμα-φαντάζομαι τί κοπάνημα θα έκανε διασχίζοντας το Αιγαίο....

Πάντως το ότι μετά από δυόμισι χρόνια κάποιοι ασχολήθηκαν να το ξαναβάλουν στην θάλασσα και να το πάνε στίς Τζιτζιφιές ίσως δείχνει ότι επίκειται επαναδραστηριοποίησή του ("ίσως" λέω,μήν το δέσετε και κόμπο...)

Link to comment
Share on other sites

Όντως το συγκεκριμένο ταχύπλοο έκανε τη γραμμή Πειραίας-Ρέθυμνο πίσω το μακρινό 1982 με το όνομα Νέαρχος για λίγο καιρό βέβαια.

Το είχε αγοράσει η τότε Ρεθυμνιακή εταιρία από το νορβηγικό ναυπηγείο Westamarine και μετά από πολλές δυσκολίες

κατάφερε να το βάλει σε καθημερινά δρομολόγια με αναχώρηση από Ρέθυμνο στις 7 το πρωί και από Πειραιά στις 2 το μεσημέρι (έκανε ταξίδι 6 ωρών)

Έμεινε όμως λίγο στη γραμμή καθώς παρουσίαζε πολλά προβλήματα και ταλαιπωρήθηκε πολύ στο Κρητικό πέλαγος και εν τέλει αποσύρθηκε

Τα παραπάνω αλλά και πολλά άλλα ενδιαφέροντα υπάρχουν εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε καθόλου το ιδιοκτησιακό καθεστώς του;Παραμένει στην εταιρία που το είχε δρομολογήσει στον Σαρωνικό τελευταία;

ΥΓ.Ως ΝΕΑΡΧΟΣ το είχα δεί κάποιες φορές στον Πειραιά (άν και στο δημοσίευμα απ'τα Ρ.Ν. αναφέρεται ότι αναχωρούσε απ'το Τροκαντερό).Αλλά πάντα ήταν σε ακινησία,δέν το είχα δεί ποτέ να ταξιδεύη.Μόνο αργότερα,που μετωνομάστηκε σε ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΙ είχα πάει κάποιες φορές μ'αυτό στο Αγκίστρι.

Edited by Hastaroth
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 years later...
  • 1 month later...

Να πουμε ότι τιποτα δεν εχει αλλαξει με το πλοιο που εξακολουθεί και βρισκεται παροπλισμενο στον Φλοισβο

Ας το θυμηθούμε σε καλυτερες στιγμες σαν ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΙ πριν μια δεκαετια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...
  • 1 month later...

Γιάννης Σ. μετανομάστηκε το πλοίο σύμφωνα με το mis.gr . ,με τιμή αγοράς  30.000 ευρώ.

Τελικά μηπως το δουλέψει πουθενά τουριστικό?

Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
On 3/4/2009 at 11:28 PM, Nick the Greek said:

Ελπιζω οι καινουριοι του ιδιοκτητες να εχουν κανει τις σωστες κινησεις ωστε να μην ξαναδουμε κατι σαν αυτο...

post-22-128326979079_thumb.jpg

 

Αυτό μας έλειπε να μην κάνουν, Παναγία μου, έχουμε δεί πράγματα σαν το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...