Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Μετα τα σαντουιτς ας περασουμε στις επιλογες που δινει το Superfast V.Επιλογη αναμεσα σε self service(το μπαρ με τις σαλατες και τα γλυκα)και a la carte.Παρακατω,μπορειτε να απολαυσετε τα κρεατικα της μερας(μπριζολα-κοτοπουλου-ρολο),που μπορω να πω,ετυχε να μην παρουσιαζουν την συνηθισμενη ποικιλια των εστιατοριων των κοκκινων(εχω καλομαθει τι να κανουμε:o)

post-709-128326981859_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αφου ειναι ετσι, να καταρτισθει και ενα αγημα shipfriends και να αρχισει ελεγχους σε πλοια για αρχη, και μετα να επεκταθει σε αεροπλανα και τρενα και λεωφορεια.
και σε εστιατορια και self service πλοιων ρε αδερφε. ειμαστε που ειμαστε καλοφαγαδες, ας μην κοιταμε μονο τα σωστικα;)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γενικα η ΝΕΛ καποτε ειχε καλο φαγητο(γευστικα τουλαχιστον) σε ολα της τα πλοια.Απο ενα σημειο και μετα επεσε τυποποιηση και χαλασε αρκετα.

Πολυ χαιρομαι που μετα απο 4 χρονια που το φαγητο ηταν σαν να το εχεις βγαλεις μολις απο την καταψυξη(το εγραφε αλλωστε και στον καταλογο προτηγανισμενα κλπ κλπ) φετος οτι εφαγα στο ΜΥΤΙΛΗΝΗ τουλαχιστον θυμισε κατι απο τα παλια.

Η μακαροναδα με κιμα ηταν πολυ καλη οπως καποτε.Αυτο που πραγματικα το πηρα με φοβο αλλα αποδειχτηκε επισεις πολυ γευστικο ηταν το κοκκινιστο.Ενταξει δεν βαζουν και την τρελη ποσοτητα αλλα τουλαχιστον ειναι πολυ γευστικα οπως τον παλιο καλο καιρο.

Η ποικιλια ηταν η γνωστη της ΝΕΛ.Συνολο καμια δεκαρια πιατα,ισως και κατι παραπανω συν τις σαλατες.Οχι πολλα αλλα οχι και λιγα.Ειχε παντως και μερικα γλυκακια καθως και τρια τεσσερα φρουτα εποχης.Σε γενικες γραμμες καλυπτανε ολα τα γουστα.

Ολα αυτα στο self service γιατι το εστιατοριου που υπηρχε δεν χρησιμοποιηται πλεον.Κριμα γιατι αρκετος κοσμος θελει να φαει με την ησυχια του και οχι σαν να τον κυνηγανε:(

Link to comment
Share on other sites

και ενω ολα αυτα συμβαινουν στον ΝΕΛιτικο:rolleyes::P παραδεισο του αιγαιου, σε μια αλλη θαλασσα, συμβαινουν οτι και εδω:D.

συμφωνα με το ferries of southern europe (που μετεφρασε) και τον τοπικο σουηδικο τυπο, στα ferries της σκανδιναβιας, ξανασερβιρουν σερβιρισμενο φαγητο καθως και κρεατα με σαλμονελες. σα δεν ντρεπόνται:D

It seems that on the TRELLEBORG previously served food was sitting to be

re-served, rusty floor gutters, refrigeration temperatures were 9 degrees

higher than expected. Scandlines blame the refrigeration issue on a faulty

computer and say that food was merely being stored prior to being discarded

as food waste and was not going to be re-used.

On the NILS DACKE there appears to be concerns over the crew toilets and

also that there was no proof that meat and egges were fre of salmonella.

Gary

προσωπικα τρωω μονο στο a la carte του κεφαλονια και μονο κρεας κυνηγιου:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω δοκιμασα το ΣέλφΕ ΣέρβιςΕ του Νησος Μυκονος. Ειχα αρκετα χρονια να φαω μεσα σε πλοιο της Hellenic Seaways και ομολογω πως για μενα ηταν ευχαριστη εκπληξη, ενθυμουμενος παλιες, καλες εποχες. Περα απο το γεγονος οτι σαν χωρος ηταν καλαισθητος και λειτουργικος, η ποιοτητα του φαγητου ηταν εξαιρετικη, τα μακαρονια με κιμα στο φουρνο σε πηλινο ηταν σουπερ, οπως επισης και οι σαλατες. Για τιμες θα σας γελασω, με κερασαν:D!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειχα την ευκαιρια να δοκιμασω το φαγητο στο SUPERFAST ΧΙΙ.Συμφωνω με οσους εχουν πει κατα καιρους οτι το φαγητο ειναι ειναι σε πολυ καλο επιπεδο

Οτι κι αν δοκιμασα ηταν σε επιπεδο κανονικου εστιατοριου και οχι κουζινας πλοιου.Καλοβρασμενα μακαρονια,εξαιρετικο το φιλετο και το γλυκακι.

Περα απο την ποιοτητα το σερβις στο εστιατοριο ειναι σε πολυ καλο επιπεδο.Παντα καποιος απο πανω σου για να σε εξηπηρετησει και ολοι απιστευτα ευγενικοι.Αναλογη η κατασταση και στο self service

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
για την ποιοτητα του φαγητου[...] θα επανελθω. ξεχαστε ομως οτι ξερατε για μινωικες και αδριατικη.
για το φαγητο εχω να πω οτι ειναι στην καλυτερη περιπτωση μετριο, μακραν χειροτερο απο τα κοκκινα και απο τα palace και σιγουρα πολυ ακριβο για την ποιοτητα του.
μια χωριατικη, μια ποικιλια τυριων (6 φετες τυρι), μια μοσχαρισια, ενα σνιτσελ, ψωμι, ενα μπουκαλι νερο μη ανθρακουχο (ιταλικο οπως και τα λαδοξυδα) και ενα μπουκαλι (750ml) λευκο κρασι (μιχαλακης) συνολο ευρω 63 (στο El Greco Restaurant). το τυρι ας πουμε οτι τρωγοτανε, το σνιτσελ ηταν σα σολα απο γοβα (Prada προφανως γι'αυτο ετσουζε η τιμη), η μοσχαρισια σε... διαστασεις ηταν το ενα τριτο της κανονικης μοσχαρισιας. τωρα απο service δεν θα σχολιασω. 3 γκαρσονια (που το πρωι εστρωναν καμπινες και το απογευμα σερβιριζαν στα μπαρ) ετρεχαν σαν το βεγγο να σερβιρουν. μη νομισετε οτι στο self service διαφερουν και πολυ οι τιμες.

φανταστειτε τωρα πριν δυο μερες να εχετε φαει στο sfXI. το μεσημερι στο Green Pepper (το self service) και το βραδυ στο wild rose (το a la carte ειναι, οχι το γνωστο "μαγαζι" στην πανεπιστημιου). το service στο a la carte υποδειγματικο. εξυπηρετικοι και ευγενικοι χωρις υπερβολες. η ποιοτητα του φαγητου ειλικρινα με εξεπληξε, παρα τα οσα ειχα ακουσει. ηταν σαν να ετρωγες σε ενα Gourmet εστιατοριο. περα απο αυτο ηταν και φτηνοτερο απο το cruise. κρητικη σαλατα (ντακος), ψωμι, ψητη μπριζολα sirloin, rigatoni arrabiata, νερο αυρα και κρασι κοκκινο αθανασιαδη (750ml) συνολο 52 ευρω.

στο self service η ποιοτητα εξ ισου καλη και το μενου αρκετα διαφορετικο απο του a la carte.

γενικα μπορω να πω οτι με εξεπληξε ευχαριστα η κουζινα του κοκκινου και δυσαρεστα του cruise που μακραν απεχει απο την κουζινα που ηξερα στα palace.

YΓ: για να προλαβω παρανοησεις, δεν πηγε κανεις στον πρακτορα ή στο πληρωμα να πει ειμαστε ο proud και ο George, περναμε την ωρα μας στο shipfriends και ηρθαμε να δουμε το καραβι σας. ολα τα πληρωσαμε απο την τσεπουλα μας και χαρηκαμε τα πλοια οπως γουσταραμε εμεις

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πλέον την τύχη να έχω ταξιδέψει τα περισσότερα βαπόρια της Αδριατικής, νομίζω ότι σε επίπεδο φαγητού (και όχι μόνο) την πρωτιά κατέχει επάξια η SUPERFAST. Όχι μόνο γιατί η σχέση ποιότητας / τιμής είναι σε απόλυτα λογικά επίπεδα αλλά κυρίως γιατί φεύγοντας από self-service ή από το a la carte έχεις την ικανοποίηση ότι έφαγες σαν κύριος. Τρομερή ποικιλία φαγητού, ασυναγώνιστη ποιότητα, φοβερές γεύσεις για όλα τα γούστα και κυρίως άψογο service σε ένα πανέμορφο, ζεστό και φιλικότατο περιβάλλον. Την ίδια πάνω κάτω γνώμη έχω και για τις Μινωικές εξαιρώντας το CRUISE EUROPA. Μέχρι τώρα όσες φορές έφαγα στα original palace, είτε Κρήτης είτε Αδριατικής το service και το φαγητό ήταν τρομερό.΄Όπως πάντα άλλωστε στις Μινωικές. Δυστυχώς το CRUISE ΕUROPA δεν είναι ένας συνεχιστής αυτών των δαιδομένων. Δεν χρειάζεται να μπω σε λεπτομέρειες, τα είπε ο proud_ionian παραπάνω και ταυτίζομαι απόλυτα με όσα έγραψε.

Για την όρεξη ένα τυπικό γεύμα στο self service του SUPERFAST XI.

post-17-1283269935_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Περα απο το χιομουρ του Cpt Aris και γω θα συμφωνησω με τον George.Το φαγητο στα SUPERFAST ειναι μακραν το καλυτερο που εχω φαει σε πλοιο.Δεν ειναι μονο το περιβαλλον το οποιο ειναι πραγματικα σαν να τρως σε ενα καλο εστιατοριο αλλα και η ποιοτητα του φαγητου που ειναι εξαιρετικη.

Ενταξει φθηνο δεν το λες αλλα τουλαχιστον αυτο που πληρωνεις αξιζει και με το παραπανω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλο το φαγητο και τιμαι λογικαι (θα επανελθω). μετα την πληρωμη του λογαριασμου, ειχε κερασμα γλυκο (χαλβα σιμιγδαλενιο) και ενα μπουκαλι κρητικο κρασι (με label ANEK) για το σπιτι
το φαγητο ηταν πολυ καλο, μακραν καλυτερο απο του κορναρου και του cruise, ισαξιο των palace, αλλα πιο κατω απο τα κοκκινα. σιγουρα παντως ειναι best value for your money.

φιλετο μοσχαρισιο, σνιτσελ χοιρινο, ντακος, φετα επιπλεον, ψωμι, 1lt νερο και 1 μποκχαλι (750ml) κρασι λιθος κραβαριωτακη ευρω 39,00. δωρο ο χαλβας και το ανεκοκρασο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
σε ταξιδια 12-20ωρων ενδεχεται να ξοδεψεις αρκετα χρηματα εντος(εκτος αν παρεις κολατσιο και νερο οπως εχει κανει ο υπογραφων σε δρομολογιο της Αδριατικης).
Δε μου λες, μήπως έχεις καμιά σχέση με αυτόν τον διάσημο Ινδό γκουρού που τα τελευταία 70 χρόνια ζει χωρίς φαγητό???

Οπως καταλαβαινεις για να πηρα μαζι μου κολατσιο,σημαινει οτι δεν ζω χωρις φαγητο:D Απο κει κ περα σε τετοια ταξιδια(για την Αδριατικη μιλαω)το ποσο που μπορει να ξοδεψεις εντος του πλοιου για φαγητο,καφε,γλυκο,μπυρες αναψυκτικα κλπ,σε οδηγει κατευθειαν στο ΔΝΤ:D

Και το σχολιαζω σε αυτο το θεμα,για να περιγραψω τι κανουν οι Τουρκοι με το φαγητο στο πλοιο σε οσα ταξιδια τους εχω πετυχει μεταξυ Ιταλιας και Ελλαδας:

Συνηθως δεν αγοραζουν ποτε φαι αλλα φερνουν το δικο τους.Μιλαμε για οικογενειες ολοκληρες που πιανουν 2-3 τραπεζια και αμολανε οτι φαι μπορεις να φανταστεις,φτιαχνοντας εναν απιστευτο μπουφε.Εχω δει μεχρι και αυγα τηγανιτα να κανουν επιτοπου με το γνωστο γκαζακι:eek: Επισης εχουν παντα σιδερενια μαχαιροπηρουνα ενω κρασακι και αλλα δικα τους ποτα δεν μπορουν να λειπουν απο το τραπεζι.

Εχει πολυ πλακα ολο το σκηνικο να το βλεπεις ειδικα οταν στηνουν σιγα σιγα το τραπεζι κι απο διαφορες βαλιτσες-τσαντες βγαινουν φαγητα:P Επισης εχω δει κ Γερμανους καποιες φορες να κανουν αναλογα 'πικ-νικ' με πολυ λουκανικο φυσικα να κυριαρχει στο τραπεζι.

Link to comment
Share on other sites

Μιαμ.......:D

Μου φαίνετε οτι πρέπει να γίνω σιγά σιγά θαμώνας των γραμμών της Αδριατικής.

Με πια πλοία είπαμε οτι ταξιδεύουν οι φίλοι μας οι Τούρκοι???:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μεγάλο και πολύ καλό self service (εξαιρετικό φαγητό)

Και άμα δεν το προλάβουμε το πρωί να έχουμε την επιλογή του αργού Λισσός αλλά με το εξαιρετικό φαγητό :D

Αμαν πια :lol: στο τελος θα το ταξιδεψω κι εγω για να δω ποσο καλο ειναι αυτο το self service :D Για πες,τι καλα εχει...Στα CHAMPION/SPIRIT παντως που εχω φαει ΑΝΕΚΑΡΑ,γουσταρα πολυ που ειχαν γιουβετσι με μοσχαρακι ;)

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

Μην πας self service βασικά.

Πήγαινε στο εστιατόριο, και πάρε καπνιστό χοιρινό! Μαζί με τάκο είναι φοβερό. Φυσικά και ρακί :rolleyes: Πας κοιμάσε και ξυπνας και με την ησυχία σου κατά τις 9 που φτάνει :P

Edited by polman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

2 πιάτα φαγητό, 2 μπύρες Paulaner και μια σαλάτα γύρω στα 50 ευρώ, ούτε λίγα αλλά ούτε και πολλά θα έλεγα ενώ όσον αφορά την ποιότητα συμπαθητική χωρίς να γεύεσαι κάτι ιδιαίτερο. Άλγεινη εντύπωση η απάντηση του σερβιτόρου στην αρχική μου παραγγελία του φιλέτου κοτόπουλο με μανιτάρια a la creme. Η απάντηση "τελείωσε" για μένα είναι απαράδεκτη. Αφ' ενός μεν δεν μπορώ να φανταστώ πως ένα πλοίο που πιάνει λιμάνι 2 φορές τη μέρα ξέμεινε μέσα στο χειμώνα από κοτόπουλο, αφ' ετέρου δε -κι επειδή η πρώτη εξήγηση μου φαίνεται απίστευτη- μάλλον φιλέτα υπήρχαν απλά δεν είχαν έτοιμο προς σερβίρισμα, στην οποία περίπτωση δεν συζητάμε για a la carte αλλά για τα ήδη έτοιμα φαγητά του self-service που απλά τα σερβίρουν σε διαφορετικό χώρο, και τα χρεώνουν και παραπάνω.

Πραγματι οι τιμες ειναι λογικες για φαγητο στην Αδριατικη,το ατομο συνηθως αγγιζει το 20ευρω ανετα.Για το κοτοπουλο a la creme το μονο που μπορω να φανταστω ειναι οτι ειχαν 'ξαφρισει' οι υπολοιποι επιβατες τα ταψια του self service :P Πιθανον αναλογα με τι κηνηση 'βλεπουν' αυτους τους μηνες,μαγειρευουν και τις αναλογες ποσοτητες.

Το υπόλοιπο ταξίδι κύλησε όμορφα στο Cyclades Bar με καφεδάκι και τυρόπιτα για πρωινό. Η μάλλον "τυρόπιτα" γιατί αυτό που φάγαμε ήταν κάτι σαν τυρόπιτα. Πρέπει να τους είχε μείνει από τα εγκαίνια, δεν εξηγείται αλλιώς το γεγονός ότι ενώ προσπάθησα να κόψω ένα κομμάτι από την άκρη αυτό κατέστη αδύνατο και μόνο αφού έπιασα την τυρόπιτα και με τα δυό μου χέρια από τη μέση την έκοψα στα δύο όπως σπάς ένα παξιμάδι. Με ενα χαρακτηριστικό ήχο, κόπηκε στα δυο και θρυμματίστηκε σε εκατοντάδες μικρά κομματάκια, όπως μπορείτε να δείτε και στην φωτογραφία. Ειλικρινά τέτοιο πράγμα δεν είχα δεί ούτε στο Ναιάς ΙΙ στη δεκαετία του 80 με τις καμμένες πίτσες και είναι κρίμα και πισωγύρισμα πραγματικά να συμβαίνουν τέτοια περιστατικά σε μια εταιρεία που κάποτε ήταν υπόδειγμα.

Για την πετροπιτα :P ,θυμαμαι οτι στο ταξιδι μου με το EUROPA,ειχα μια λιγουριτσα καποια στιγμη κ βρισκομουν στο μπαρ της πισινας.Αρκουσε μια ματια στην βιτρινα με τα σφολιατοειδη για να κατεβω στο κεντρικο μπαρ κ να αγορασω απο κει το σνακ μου :D Εκει πανω πρεπει να παιζει πολυ περισσεμα...Βεβαια,εχω την εντυπωση οτι το catering πρεπει να ειναι ιταλικο(μπορει να κανω κ λαθος).Παλιοτερα στα παλατια ειχα δει ποικιλιες που δεν συναντησα στο CRUISE.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η ΑΝΕΚ πάντως της βγάζω το καπέλο σε αυτό το σημείο.Η τροφοδοσία της βασίζεται κατά πολύ σε κρητικά προιόντα κι αυτό βγαίνει στην ποιότητα του φαγητού.

Εδω τα εχουμε ολα Earl,φαγητα κ κρασα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αγαπητε Νικ σε παραδεχομαι,εχεις δοκιμασει απειρες καραβισιες κουζινες αλλα σου λειπει ενας μοναδικος συνδυασμος...Εδω στην Χιο,απεναντι απ τον ντοκο που δενουν ολα τα πλοια,εχει μια διασημη(στην Χιο παντα)πιτσαρια που την εχουν μαθει ολοι οι ταξιδιωτες.Πριν φτασει λοιπον το παπορι απο Μυτιληνη,παραγγελνουν τηλεφωνικως οτι γουσταρουν,και στην αφιξη του πλοιου παντα,εχει ενα delivery-μηχανακι που περιμενει να ξεφορτωσει:DΕπισης θυμαμαι μια φορα να φτανει το Π.ΚΡΗΜΝΙΟΤΙΣΑ,και να το περιμενει ενα μικρο αυτοκινητο οπου ξεφορτωσε σε ανθρωπο του πληρωματος 10 κουτια πιτσονια:P

Μαλιστα δεν ειναι λιγες φορες που κυκλοφοροντας στο πλοιο βλεπεις σκορπισμενα κουτια,απ δω και απ κει,της συγκεκριμενης πιτσαριας.

Μπορεί να βγαίνω λίγο εκτός θέματος, ελπίζω να μην πειράζει. Αν κατάλαβα καλά για ποια πιτσαρία πρόκειται (καθώς είναι κάποιος καιρός από την τελευταία φορά που πήγα στη Χιο και αρκετός από την τελευταία φορά στην πιτσαρία αυτή) θυμάμαι την πρώτη φορά που είχαμε πάρει εκεί πίτσα καρμπονάρα. Ήταν η εποχή που η Pizza Hut είχε κυκλοφορήσει ή απλώς διαφημίσει αρκετά τη δικιά της πίτσα καρμπονάρα και είχα φαει αρκετές από αυτές, ήταν με κρέμα γάλακτος, μπέικον, μανιτάρια και κρεμμύδι αν θυμάμαι καλά. Κάτι ανάλογο περίμανα να δω και εκεί. Αμ δε, λίγο μετά την παραγγελία έφτασε στο τραπέζι μια ζύμη πίτσας με μια καρμπονάρα από πάνω (μαζί με τα μακαρόνια!)

Ανοιγω αυτο το θεμα,με σκοπο να συζηταμε που και που,τις γαστρονομικες απολαυσεις των ταξιδιων μας.Απο self service,alla carte,μεχρι goodys,everest,flocafe και οτι αλλο τραβαει η ψυχη σας.

Επιστρέφοντας στο θέμα ήθελα να αναφερθώ στα flocafe των speedrunner, τουλάχιστον του 3 με το οποίο ταξίδεψα πέρυσι το καλοκαίρι. Είναι εντυπωσιακή η ποικιλία σε σχέση με flocafe άλλων καραβιών. Και οι τιμές είναι αν δεν κάνω λάθος αυτές τις στεριάς. (Βέβαια στα flocafe είναι βαπορίσιες οι τιμές έτσι κι αλλιώς και στη στεριά :( ) Στο bar της διακεκριμένης σερβίρουν ό,τι παραγγείλει κανείς και στη θέση σου (καθώς όλες οι θέσεις έχουν τραπέζι) και αυτό ακόμα και όταν στο bar βρίσκεται μόνο ένας θαλαμηπόλος. Αυτό βοηθάει και στο να μη δημιουργείται συνωστισμός στο bar το οποίο είναι σχετικά μικρό και βρίσκεται δεξιά του casing. Εκεί ουσιαστικά μόνο παραγγέλνει και πληρώνει κανείς. Η προετοιμασία καφέδων, φαγητού γίνεται σε ένα χώρο πίσω από το bar στο casing, στον οποίο βρίσκεται και το πλυντήριο για τα ποτήρια και τα πιάτα και ο οποίος παρότι το μάτι του επιβάτη δύσκολα φτάνει εκεί διατηρείται πεντακάθαρος και οργανωμένος. Στο ταξείδι από Πειραία προς Πάρο και Νάξο, ήρθε και μια πλοιοσυνοδός λίγο πριν την άφιξη στην Πάρο και μας μοίρασε όλα τα κεικ και μπισκότα που είχαν στο bar. Η καλή εικόνα βέβαια δεν είναι απόρροια του σερβις στα flocafe της διακεκριμένης, αλλά συμπληρώνεται από την πολύ καλή εξυπηρέτηση και την καθαριότητα που υπάρχει παντού μέσα στο καράβι (bar τόσο οικονομικής όσο και διακεκριμένης, τουαλέτες και γενικότερα) Χαρακτηριστικά (αν και δεν είναι του θέματος, για να μην το γράφω και αλλού) στα 25 λεπτά περίπου που πέρασα στο σαλόνι (τα υπόλοιπα ήμουν στο γκαραζ) στη διαδρομή Νάξος - Πάρος είχε περάσει 2 φορές ένας επίκουρος για να ελέξει και να καθαρίσει τις τουαλέτες πλώρα στην οικονομική και μια φορά δυο μηχανικοί που έλεγχαν καζανάκια, παροχή στους νιπτύρες, απορροή.

Στο θέμα flocafe βέβαια δεν ξεχνάω ποτέ την περίπτωση ΝΕΛ. Ήταν αν δεν κάνω λάθος 2005 όταν η ΝΕΛ ακολουθώντας τη μόδα της εποχής αποφάσισε να βάλει στα bar των πλοίων της τα flocafe. Έβαλε λοιπόν πάνω από τα bar την αντίστοιχη επιγραφή, τύπωσε και ένα κατάλογο με το αντίστοιχο σήμα και μάλλον λίγο πολύ τα πράγματα που προσέφερε και πριν και έτοιμη! Στο ΘΕΟΦΙΛΟ λοιπόν εκείνο το καλοκαίρι στο σαλόνι της διακεκριμένης πήγα και εγώ να παραγγείλω ένα σαντουιτς. Στον κατάλογο είχε γραμμένα 5 είδη, από τα οποία μόνο 2 είχαν τιμές δίπλα τους, τα άλλα ήταν σβησμένα με ένα μαρκαδόρο. Από την τρομερή ποικιλία επέλεξα και εγώ το ένα και όταν ήρθε ο άνθρωπος για να παραγγειλουμε του το λεω και μου απαντάει "Άαασε τον κατάααλογο, εγώ θα σου πω τι υπάρχει"

Να διευκρινήσω εδώ ότι δεν θεωρώ απαραίτητο για να είναι η όποια εταιρεία σοβαρή και ποιοτική να έχει flocafe ή όποια άλλη γνωστή αλυσίδα στα πλοία της. Απλά όταν το αποφασίζει κανείς πρέπει να το κάνει σοβαρά και να μπορεί να βρεί ο επιβάτης πάνω κάτω αυτά που περιμένει, αλλιώς είναι γελοίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
φανταστειτε τωρα πριν δυο μερες να εχετε φαει στο sfXI. το μεσημερι στο Green Pepper (το self service) και το βραδυ στο wild rose (το a la carte ειναι, οχι το γνωστο "μαγαζι" στην πανεπιστημιου).

εξισου αψογο το service και στο ομοσταυλο superfast VI. το προσωπικο ευγενικο και προσιτο και στο self service και στο a la carte.

To φαγητο οπως παντα αψογο. σπετζοφάι, χοιρινα σκαλοπινια (στο self service), ψαρονεφρι με σαλτσα, σαλατα ceasar's (στο a la carte), ψωμι με συνοδεια πολτο ελιας ολα λες και τα ετρωγες σε ενα καλο εστιατοριο εξω.

απο τιμες: €8,4 το σπετζοφάι και €8,7 τα σκαλοπινια, € 15,40 το ψαρονεφρι, €7,80 η ceasar's. το κοκκινο κρασι αθανασιαδη των 375ml, €6 και το μοσχοφιλερο λαντιδη € 16,40 (εκεινη τη μερα το ειχε εκπτωση 30% και εκοψαν €4,92). ο ζεστος καφες (στιγμιαιος jacobs) € 3.

δυο ατομα στο self service (2 φαγητα, αναψυκτικο, μικρο κρασι) € 25,70. δυο ατομα στο a la carte (κρασι μεγαλο, ceasar's, 2 ψαρονεφρια, κρασι μεγαλο, κουβερ και νερο εμφιαλομενο) € 56,08

το φαγητο ηταν πολυ καλο[...]αλλα πιο κατω απο τα κοκκινα. σιγουρα παντως ειναι best value for your money.

στο olympic champion, το φαγητο ηταν λιγο καλυτερο απο οτι στο κρητη Ι περσυ, αλλα λιγο πιο κατω απο οτι στα κοκκινα, οπου το service και η ποιοτητα ειναι παντου ιδια. το πληρωμα παντος ηταν και εδω εξυπηρετικο, προσιτο και ευγενες.

ψαρονεφρι και εδω:D. εξισου καλο με το κοκκινο, αλλα €14 (λιγο πιο φθηνο). το κουβερ στο 1/3, αλλα χωρις πολτο ελιας (τον ειχα και στο χωριο μουB)), η χωριατικη (κρητικη σαλατα την ελεγε) € 6,50 και η μπυρα € 4. συνολο δυο ψαρονεφρια, δυο μπυρες, σαλατα, εμφιαλωμενο νερο και κουβερ € 45,40. αν βγαλετε τη διαφορα που προκυπτει απο το οτι στο κοκκινο πηραμε... κοκκινο κρασι και στην ανεκ μπυρα η διαφορα στην τιμη ειναι ενα 10% υπερ του champion. εννοειται και εδω με το λογαριασμο ειχε τσικουδια, χαλβα και λαδι απο τους ελαιωνες της ΑΝΕΚ;).

στο self service αντιστοιχα ηταν τα πραγματα οσον αφορα την συγκριση ποιοτητας, νομιζω ομως οτι δεν ειχε διαφορα στην τιμη απο το fast. ενδεικτικα να πω οτι η μεριδα τα σουτζουκακια ειχαν € 9,50 και η μπυρα οσο και στο a la carte €4. τα σουτζουκακια απο ποιοτητα δεν επασχαν, επασχαν ομως απο μερακι. θελαν λιγο κυμινο ακομη:P

στο φαγητο λοιπον: με αριστα το 10 συνολικα (ποιοτητα, service, τιμες) 10 στην φαστ και 8 στην ανεκ.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ταξιδι με πλοιο χωρις να δοκιμασουμε την τοπικη κουζινα δεν γινεται οποτε ηρθε η ωρα της κρισης για τα πλοια του Ηρακλειου :P

Δυστυχως για τιμες δεν μπορω να μιλησω γιατι ολα ηταν πληρωμενα και στα πλαισια μενου.

Στο ΦΑΙΣΤΟΣ ΠΑΛΑΣ ειχαμε μεταχειρηση βασιλιαδων.Πρωτο πιατο ηταν ζυμαρικα με λαχανικα σε μεριδα κυριως πιατου.Το φαγητο πανεμορφο αν και δεν εφτανε στα επιπεδα των κοκκινων.Στη συνεχεια ειχαμε σαλατα η οποια ανανεωνοταν συνεχως απο τους σερβιτορους καθως και μπιφτεκι συνοδεια αρακα και πατατων ΝΕΛ(προκατ,προτηγ,προμαγ κλπ).Ψωμακια κλπ δεν ακουμπησαμε μιας και η μεριδες ηταν υπερικανοποιητικες σε ποσοτητα.

Σε γενικες γραμμες ενω ειχαμε ενα πολυ καλο πρωτο πιατο στη συνεχεια το κυριως θυμισε αλλες εποχες και αλλες εταιριες.

Παρολαυτα εχω να πω μονο τα καλυτερα για το πληρωμα που δουλευε εκεινη την μερα στο εστιατοριο.Ευγενεστατοι σε οτι κι αν ζητησαμε

Το φαγητο στο CHAMPION ηταν σαφως χειροτερο απο αυτο του ΠΑΛΑΤΙΟΥ.Λογω του οτι το εστιατοριο ηταν κλειστο σερβιριστικαμε στο self service.Μια μικρη κρητικη σαλατα κατ'ατομο και μια μακαροναδα συνεθεταν το γευμα.Η μακαροναδα σε καλο επιπεδο αλλα οχι κατι ιδιαιτερο.Παρομοια με της ΝΕΛ και σαφως υποδιεστερη απο αυτη στα κοκκινα.Εδω ειχαμε και γλυκακι το οποιο μπορω να πω οτι ηταν εξαιρετικο.

Και εδω ειχαμε να κανουμε με ευγενεστατο πληρωμα.

Αυτα και ελπιζω να μην σας πεινασα πολυ :D

Link to comment
Share on other sites

Η μακαροναδα σε καλο επιπεδο αλλα οχι κατι ιδιαιτερο.Παρομοια με της ΝΕΛ και σαφως υποδιεστερη απο αυτη στα κοκκινα.

Βασικα η καραβισια μακαροναδα(με κιμα η κοκκινη σαλτσα) ειναι σχεδον σε ολα τα πλοια ιδια(και ωραια :P)Συνηθως η διαφορα φαινεται στα κρεατικα η την ποικιλια των μαγειρευτων.Εχω φαει κατι γιουβετσια στην ΑΝΕΚΑΡΑ(το εχω ξαναγραψει νομιζω) που μου εχουν μεινει αξεχαστα :D

Εχω φαει ομως και ψαρονεφρι στην SUPERFAST που ηταν πραγματικα πεντανοστημο :)

post-2049-0-23902700-1308859423_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...