Jump to content
Shipfriends

Highspeed 4 (IMO 9216183)


gpan

Recommended Posts

Τα Χανιά είναι μεν λίγο πιο μακριά από το Ρέθυμνο έχουν όμως για μια μεγάλ ζώνη με περιορισμό ταχύτητας. Νομίζω ότι πλέον η HSW γνωρίζει το θέμα και σίγουρα έχουν κάνει τους δικούς τους υπολογισμούς. Προφανώς, επειδή τα πλάνα έχουν ανοίξει για μικρό διάστημα και όχι για το σύνολο του καλοκαιριού, μπορεί να γίνει η έκλπηξη με κάποια αλλαγή πλοίων ή διορθωτική κίνηση.

Τα Χανιά είναι πιο κοντά από το Ρέθυμνο κι έχεις δίκιο καθώς τα τελευταία 5 μίλια περίπου γίνονται με μειωμένη ταχύτητα εντός του κόλπου της Σούδας. Ωστόσο το Ρέθυμνο είναι 7 μίλια πιο μακριά οπότε και πάλι δε νομίζω να κάνει 4,5 ώρες.

Εκτός κι αν δούμε μεγάλες ταχύτητες όπως τώρα που έχει ξεκινήσει την επιστροφή του πιάνοντας 38,4 knots.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 626
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πρωτο δρομολογιο και απο αποψη ταχυτητας και χρονων τα πηγε εξαιρετικα καλα.Ανεπτυξε εως και 37,8 μιλια , δηλαδη καμια σχεση με οτι ειχαμε σηνιθησει. Αναρωτιεμαι αν εχει παιξει ρολο σε αυτο η νεα ιδιοκτησια , γιατι με βαση την τιμη του πετρελαιου οι συνθηκες δεν ειναι καθολου ευνοικες για να τα ανοιγουν τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι αν εχει παιξει ρολο σε αυτο η νεα ιδιοκτησια , γιατι με βαση την τιμη του πετρελαιου...
Τι υπονοείς δηλαδή...ότι πάει στους Αγίους Θεοδώρους και φουλάρει "τζάμπα"? Δεν το πιστεύω...απλώς είναι αρχή και θα πρέπει να δείξει τον καλύτερο εαυτό του. Τουλάχιστον στην αρχή...καθώς για όλους και για όλα "το μέλλον είναι αόρατον" ;)
Link to comment
Share on other sites

Πρωτο δρομολογιο και απο αποψη ταχυτητας και χρονων τα πηγε εξαιρετικα καλα.Ανεπτυξε εως και 37,8 μιλια , δηλαδη καμια σχεση με οτι ειχαμε σηνιθησει. Αναρωτιεμαι αν εχει παιξει ρολο σε αυτο η νεα ιδιοκτησια , γιατι με βαση την τιμη του πετρελαιου οι συνθηκες δεν ειναι καθολου ευνοικες για να τα ανοιγουν τοσο.

Παρόλο το μαγικό ζωμό που ήπιε, ήρθε στο Ρέθυμνο 23.35 (αντί 23.15) και έφυγε 00.05 (αντί 23.45). Και μπορεί να ήταν το πρώτο ταξίδι ή τα 20 λεπτά να μη θεωρούνται σοβαρή καθυστέρηση, φαίνεται ωστόσο ότι το προγραμματισμένο δρομολόγιο δύσκολα θα βγαίνει στην ώρα του ειδικά Πάσχα-καλοκαίρι που θα έχει υψηλές πληρότητες.

Σχετικά με το σχόλιο σου HS4 για τη νέα ιδιοκτησία, δεν ξέρω τι έγινε αλλά φαίνεται να έδωσαν σε όλα τα HS μαγικό ζωμό. Χθές βράδυ το HS3 ανέβαινε από Πάρο Πειραιά με 36,4 μίλια!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλοι λίγο πολύ τα είδαμε στο ais κι επειδή είδα και το HS1 με 36 κόμβους σε κάποια φάση, μήπως όλα τα ταχύπλοα (σε συνάρτηση και με το ότι άργησαν να ανοίξουν τα πλάνα) ήταν άδεια χθες, κυρίως σε γκαράζ, οπότε του δώσανε και κατάλαβε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ταξιδι αναψυχης σημερα με το ΧΣ4 απο Μυκονο για Συρο.

Στο λιμανι το ελα να δεις παρ'ολ'αυτα η φορτωση ταχυτατη με πληρωμα - Λιμενοφυλακες σε αριστη συνεργασια.

Αναχωρηση στην ωρα μας και αφιξη στη Συρο παλι στην ωρα μας με ενα ταχυπλοο που ανεβαζει πολυ το επιπεδο στην ακτοπλοια.

Τα παιδια στα ΕΒΕΡΕΣΤ πρυμα ευγενεστατα μεν αλλα χρειαζονται σεμιναρια πως να πετυχαινουν τον καφε. Οταν ζητησαμε πριζα να φορτισουμε το κινητο παρολο το φωρτο εργασιας πολυ προθυμα μας βοηθησαν.

Εν τω μεταξυ συγχαρητηρια στο πληρωμα που ανεχεται πολυ υπομονετικα τους ξενυχτισμενους και κουρασμενους Κλαμπερς που μπαινουνε φουριοζοι στο πλοιο και χανουν την υπομονη τους στις σκαλες και στο να βρουν τη θεση τους και αναφωνουν πολυ προκλητικα "ελεος βρε παιδια" η "τι κατασταση ειναι αυτη" και τα βαζουν με τις συνοδους οι οποιες δεν φταινε. Δυστυχως υπαρχουν και κακομαθημενοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μου είχε συμβεί και μένα σε ένα ταξίδι μου και σε ερώτησή μου, μου είπαν ότι αυτή η μείωση ταχύτητας εντάσσεται στα πλαίσια καθαρισμού των φίλτρων λαδιών:rolleyes: Τώρα πλέον η ταχύτητά του έχει επανέλθει πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Σήμερα ήταν ημέρα των δοκιμαστικών για τα Highspeed. Έτσι μετά το Highsped 5, το Highsped 3, ήταν η σειρά του Highspeed 4, που βρήκε για ξεμούδιασμα στο Σαρωνικό λίγο μετά τις 16:00, επέστρεψε στο Πειραιά κατά τις 18:30

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ειναι εδω το καλυτερο μερος για να βαλω το μνμ μου αλλα δεν ξερω που αλλου.

Ταξιδεψα με τα HS2 & 4 και παρατηρησα πως κανουν εκνευριστικα αργα τις μανουβρες τους. Ενω φτανουν on time αργουν παρα πολυ στις κινησεις τους. Δεν ειναι δυνατον να βλεπεις το Superferry ας πουμε να σβουριζει και τα HS να κανουν ενα δεκαλεπτο να γυρισουν να δεσουν.

Link to comment
Share on other sites

Στη Μύκονο που είδα τα δύο συγκεκριμένα ταχύπλοα αυτές τις μέρες, όντως μεν αργούσαν σχετικά με παλιές πιρουέτες που κάνανε αλλά αυτό γινόταν γιατί λόγω της μεγάλης τους παραμονής στο "υπερσύγχρονο" νέο λιμάνι του νησιού έπρεπε να φουντάρουν (έστω αυτό το συρματόσχοινο που έχουν) πολύ καλά. Και όταν κάποιος θέλει να φουντάρει σωστά / ασφαλώς το τελευταίο που τον νοιάζει είναι το πόση ώρα θα κάνει για να δέσει.;)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που αφορά το πλοίο είναι ότι στην VIP έχουν αλλαχτεί οι τηλεοράσεις και έχουν μπει LCD στη θέση τους...βέβαια εύκολα μπορείς να τις "κατεβάσεις" κάτω με καμια κεφαλιά αν έχεις και λίγο ύψος!:D(δε ξέρω αν αυτή η προσθήκη έχει γίνει και από πέρυσι).

Στους χρόνους άψογο...άδειο σχεδόν βέβαια....Πειραιάς-Μύκονος σε 3:30 και με Τήνο μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
μονο η hellenic βαζει λιγοτερη ταχυτητα στις υπηρεσιακες...πχ highspeed 4 που το δινει 35 υπηρεσιακη , ενω το 4 εχει υπηρεσιακη στα 40,5 οταν ταξιδευει στο 90%..

Υπηρεσιακή χαρακτηρίζεται η μέση ταχύτητα που αναπτύσσει το πλοίο κατά την εκτέλεση των δρομολογίων του, συνεπώς οι ταχύτητες που αναφέρονται στην ιστοσελίδα της εταιρείας είναι απολύτως ενδεικτικές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...