Jump to content
Shipfriends

Highspeed 4 (IMO 9216183)


gpan

Recommended Posts

  • Replies 626
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Το αν παει καλα ή οχι δεν θα μπορουμε να το κρινουμε απο αυτες τις μερες.Τετοια εποχη δεν βρισκεις εισητηρια με τιποτα.Το Μ.Σαββατο ποιος θα ταξιδεψει για Χανια.Οι περισσοτεροι θα εχουν φυγει τουλαχιστον Μ.Παρασκευη βραδυ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Αυτο δεν ειμαι σε θεση να το γνωριζω αλλα πιστευω πως ειναι αφ΄ενος μεν το γεγονος οτι εχει ελαχιστο χρονο στα λιμανια για να γινει η φορτωση/εκφορτωση και με την κινηση και στις δυο κατευθυνσεις δεν ειναι ευκολο, αφ' ετερου δε φανταζομαι οτι οταν ειναι ασχημος και καιρος, ειδικα στο ανοιχτο πελαγος ισως να αναγκαζεται να κοψει ταχυτητα η να πλευσει λιγο καικσιδικα για να μην ταλαιπωρηθουν πλοιο και επιβατες.

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα που μου εκατσε να μπω στο 4 τα ειδα ολα , πηγαινα απο ΠΕΙΡΑΙΑ - ΣΥΡΟ και εφαγα το μεγαλυτερο κουνημα (κοπανημα στη θαλλασα) που μου εχει τυχει ποτε , δε κριβω οτι για πρωτη φορα μεσα σε πλοιο τα χρειαστικα :eek:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ταξίδεψα με το πλοίο σήμερα από Μύκονο. Άψογο ταξίδεμα (με 5 και τοπικά 6 μποφόρ) και ταχύτητα που άγγιξε του 36,7 κόμβους!!! Στο separation κλασικά στους 15,5 κόμβους. Το πλοίο έφυγε από Μύκονο 11:35 (αντί 11:15) και έριξε καταπέλτη στις 14:50 (ακριβώς δηλαδή στην προβλεπόμενη ώρα άφιξής του από την εταιρία). Το μόνο κακό είναι ότι έχει αρχίσει κι αυτό να παραβγάζει καπνό. Ειδικά στο ανάποδα στη Σύρο μου θύμησε κάτι από Ρομίλντα και ΣΑΟΣ ΙΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωστος μου ταξιδεψε με το πλοιο για Χανια τελη Ιουλιου.Το πλοιο εφυγε με μια ωρα καθηστερηση απο οτι μου ειπε και κατι και για να προλαβει το δρομολογιο μετρησε στο gps του εως και 40.1 κομβους.Μου φενεται λιγο υπερβολικο ομως.Ειναι εφικτο να τα εχει πιασει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μενα μου φαινεται λιγο αφυσικο μιας και το παρακολουθω καθε μερα και πανω απο 36 δεν το εχω δει ποτε... Ιδιως οταν ειναι και φορτωμενο ειναι δυσκολο να τα πιασει.. Αυριο ταξιδευω εγω οποτε θα εχω μια ευκαιρια για μετρησεις:mad:

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα έχει 6 με 7 bf, οπότε θα είναι ιδαίτερα δύσκολο να το δεις με πάνω από 36knots. Πάντως στην πρώτη του χρονιά στο Αίγαίο το έχω μετρήσει με 39knots και με γεμάτο φορτίο προς Πάρο. Θεωρητικά λοιπόν πρέπει να έχει τις δυνατότητες να ταξιδέψει με 40knots.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...