Jump to content
Shipfriends

Highspeed 4 (IMO 9216183)


gpan

Recommended Posts

Το "μεγάλο" ως γνωστόν αρχίζει αυτές τις μέρες το Πειραιάς-Χανιά με αναμενόμενο χρόνο ταξιδιού 4 ώρες 45 λεπτά (=35 μιλάκια :eek: ).
Οταν θα έρθει το ΗS5 ο χρόνος θα πέσει στα 4.30 (=37 μίλια).

Οταν ήρθαν τα HS 2,3,4 οι ταχύτητές τους -διαφημίζονταν πως- είναι 37 τα μικρά και 40 το μεγάλο. Πέρυσι αν δεν κάνω λάθος το 4 πρέπει να πήγαινε κοντά 37 και τα μικρά 32, κλάφτα δηλαδή.

Αν κάθε χρόνο κόβουμε 2 μίλια τότε σε λίγο θα τα έχουμε για συμβατικά!
Το ερώτημά μου είναι γιατί 35 μόνο το 4? Προσέχουμε για να αντέξει κανένα χρόνο ακόμα ή απλά δεν μπορεί να πάει παραπάνω?
Αν μη τι άλλο το HS5 περιμέναμε -και έλεγε η εταιρεία πως- είναι πιο αργό απο την ναυαρχίδα (4) αλλα τελικά... :rolleyes:

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 624
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

με το πετρελαιο στα υψη, πολυ φοβαμαι οτι θα πηγαινουν οσο πηγαινε ο αιολος το χειμωνα που ηταν συροτηνομυκονια. 25max:D . κατι τα χρονια που παιρνουν κατι το πετρελαιο μην περιμενεις πολλα. και τα γρηγορα συμβατικα της αδριατικης με 26 πανε ancona (απο 29-30 που μπορουν υπηρεσιακη) και 23-24 βενετια. λιγο ξεφυγα αλλα δε γινοταν αλλιως

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τα πετρέλαια κάτι το ότι δεν θέλουν να το ζορίσουν από τώρα το έχουν βγάλει να πηγαίνει με 35 μίλια.

Σήμερα κατεβαίνει παρεπιπτόντως για τα εγκαίνια της γραμμής με καλεσμένους μάλλον πρόκειται για ολική ναύλωση από την εταιρεία του και όχι για εμπορικό ταξίδι. B)

Link to comment
Share on other sites

Eνδεχομένως τα 35 μίλια να είναι σκόπιμα ωστε να φανεί η "διαφορά" με το νεοναυπηγηθέν highspeed 5 που θα πηγαινει με 37 μίλια και 15 λεπτά νωρίτερα!

Μάλον για εμπορικό τρικ μου φαίνεται εμένα.

.

Link to comment
Share on other sites

Και για εμένα ο λόγος είναι τα καύσιμα. Δηλαδή πχ. η ΑΝΕΚ με τα δίδυμα δεν μπορει να πιάσει 31-31,5 και να κάνει το ρεκόρ Πατρα-Αγκώνα σε 17 ώρες και Ηγουμενίτσα-Αγκώνα σε 14,5 ώρες ή η Μινοαν ή Αττικα; Αν ομως γίνει αυτό θα μπούν μέσα-καταστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Αφιξη Highspeed 4 απο το πρωινο δρομολογιο στις 1425(φαναρια).

Υπαρχει δηλαδη περιθωριο για να προλαβαινει να φυγει στις 1545

για Χανια. Τωρα ομως λογικα στο πρωινο δεν εχει πολλη κινηση.

Τι θα γινεται αν το πλοιο ειναι γεματο? Μηπως θα κανει και

πετρελευση εν ωρα φορτωσης επιβατων?

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω, απλως το λεω για να καταδειξω τη γελοιοτητα των πραγματων. Τα ρο-ρο τα στελνουν Ελευσινα(ταχα) για λογους ασφαλειας κλπ και απο την αλλη επιτρεπουν την ταυτοχρονη πετρελευση(με ευφλεκτο καυσιμο σε βυτια) ενω το πλοιο φορτωνει επιβατες. Τελος παντων, το κοβω εδω γιατι ξεφευγουμε απο το θεμα. Ειμαι περιεργος το ωρα θα επιστρεψει το πλοιο το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Exτές, σε μία "τυχαία" μου εξόρμηση το είδα να μπαίνει στα φανάρια γύρω στις 19.00 το απόγευμα.

Από τα εγκαίνια της γράμμής στα Χανιά να υποθέσω;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αφού έμπαινε στις 14:25 έκανε περίπου 3:30 ώρες από Μύκονο. Πολύ καλά. Τα καλοκαίρια συνήθως φτάνει στις 14:45 άντε στις 15:00...δεν νομίζω να έχει πρόβλημα συνήθως στο να προλαβαίνει τα δρομολόγια!

Κίνηση έχουμε από το πρώτο του ταξίδι στα Χανιά?

Link to comment
Share on other sites

«Τα καλοκαίρια συνήθως φτάνει στις 14:45 άντε στις 15:00?????»

Δεν νομίζω, μου φαίνεται ότι κανείς λάθος!! Διότι θυμάμαι ότι πέρυσι το καλοκαίρι τη περίοδο της αιχμής ότι ερχόταν 16:00-16:30! Όποτε φέτος άντε γεια το ωράριο του δρομολογίου των Χανίων.

Link to comment
Share on other sites

Για το HS4(έκανε 1 φορά τη βδομάδα δρομολόγιο το πρωί) και όχι για το ΗS3...! Δε νομίζω ότι θα έχει τελικά τις τρελές καθυστερήσεις...θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Χες το βραδι μεχρι τις 0230 περιπου το Χαισπιντ 4 δεν ειχε επιστρεψει απο τα Χανια. Να πληρωνεις διπλα για να γλιτωσεις μια ωρα και κατι και να φτανεις μεσα στην αγρια νυχτα στον Πειραια, πρεπει να εισαι μαζοχιστης μου φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη Πέμπτη, επέστρεψα από τα Χανιά με το HS4. Το πλοίο έφυγε ακριβώς στις 21.00 από τη Σούδα και έδωσε πεντάλεπτο στο Πειραιάς Traffic στις 01.20. Δέσαμε στο λιμάνι στις 01.40. Αρά το πλοίο τηρεί τα δρομολόγιά του και η εταιρεία είναι συνεπής στον ανακοινώσιμο χρόνο ταξιδιού. Για το περιστατικό που αναφέρεις πρέπει να ελεγχθεί η ώρα αναχώρησης από τη Σούδα.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ειναι η πρωτη φορα που εκατσα κι εγω να παρατηρησω την ωρα αφιξης του, οποτε εχεις δικιο πως μπορει να επεσα πανω στην περιπτωση. Θα δουμε σε πιο μονιμη βαση τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να καθυστερεί και άλλες ημέρες, δεν σημαίνει ότι δεν τηρεί το 4 1/2. Εξάλλου υπάρχει πρόβλημα με το Souda Traffic εξαιτίας των πολεμικών των ΗΠΑ. Την Πέμπτη ήταν στο αγκυροβόλιό του ένα αεροπλανοφόρο και κάποια επιπλέον συνοδευτικά.

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε το βράδυ της 10ης Απριλίου να βρίσκομαι στο λιμάνι όπου το Hs4 έδεσε στις 2:50...! Αρκετός κόσμος, λίγα αυτοκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...