Jump to content
Shipfriends

Εξπρές Αθηνά (ΙΜΟ 7305514)


Recommended Posts

Ότι θα ξεκινήσει θα ξεκινήσει αλλά δεν ξέρουμε ακόμα σίγουρα σε ποια γραμμή.Ή Ραφήνα ή Παρονααξία με 3 δρομολόγια και δύο Ικαρία Σάμο.

Πάντως άμεσα τίς προσεχείς 15 ημέρες δεν βλέπω να ξεκινάει με τίποτα.Ακόμα δεν έχει πάει δεξαμενή αλλά και σε περίπτωση που δεν πάει με την σκέψη ότι θα δουλέψει λίγο θέλει δουλίτσα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 348
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Σύμφωνα με το ΥΕΝ αυτά θα είναι τα δρομολόγια το καλοκαίρι, μάλλον πρωινά δρομολόγια θα έχει, εκτός τη Τρίτης που θα είναι απογευματινό

ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΕΙΡΑΙΑ-ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ-ΙΟ-ΘΗΡΑ-ΙΟ-ΝΑΞΟ-ΠΑΡΟ-ΠΕΙΡΑΙΑ

ΤΡΙΤΗ ΠΕΙΡΑΙΑ-ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ-ΕΥΔΗΛΟ-ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ-ΒΑΘΥ

ΤΕΤΑΡΤΗ ΒΑΘΥ-ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ-ΕΥΔΗΛΟ-ΝΑΞΟ-ΠΑΡΟ-ΠΕΙΡΑΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ ΠΕΙΡΑΙΑ-ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ-ΙΟ-ΘΗΡΑ-ΙΟ-ΝΑΞΟ-ΠΑΡΟ-ΠΕΙΡΑΙΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΕΙΡΑΙΑ-ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ-ΚΟΥΦΟΝΗΣΙ-ΚΑΤΑΠΟΛΑ-ΚΟΥΦΟΝΗΣΙ-ΝΑΞΟ-ΠΑΡΟ-ΠΕΙΡΑΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑ-ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ-ΕΥΔΗΛΟ-ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ-ΒΑΘΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ ΒΑΘΥ-ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ-ΕΥΔΗΛΟ-ΝΑΞΟ-ΠΑΡΟ-ΠΕΙΡΑΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Πήρε και ένα δρομολόγιο για φώκλαντς η ΑΘΗΝΟΥΛΑ.

Συγνωμη για το ασχετο του θεματος με το ΕΞ.ΑΘΗΝΑ

Εντελος πληροφωριακα , οι αντιπροσωποι , σαν και του λογω μου , που βλεπουν Κυκλαδες Φωκλαντ αποκαλουν της Δυτικες , πανω απο δεκα χρονια που ειμαι στο κουρμπετι

Link to comment
Share on other sites

Φώκλαντς κατά κόσμον είναι η Ηρακλειά η Σχοινούσα τα Κουφονήσια και η Δονούσα.

Βέβαια το ΑΘΗΝΑ θα πηγαίνει Κουφονήσια και Δονούσα από τα 4 ααυτά νησιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδη ετυχε να ταξιδεψει η μητερα μου με το πλοιο να καταθεσω οτι εφυγε απο Πειραια 08,15 και εφτασε Παρο 13,10 το οποιο σημαινει 4h και 55'και οχι 5 και 20...

Την ωρα αφιξης την ξερω επακριβως αφου μιλησα μαζι της στο κινητο για να δω αν...πλησιαζει ομως προς μεγαλη μου εκπληξη...εμπαινε ηδη στο λιμανι...;)

Link to comment
Share on other sites

To πλοίο αυτό πάντα φημιζόταν για την ταχύτητα του!!!Είτε ως ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ 2 είτε ως ΕΞΠΡΕΣ ΑΘΗΝΑ πήγαινε πάνω από 20 υπηρεσιακή ενώ πέρσι πέρναγε ότι άλλο υπήρχε στην γραμμή του,βέβαια απορώ πως είχε τη λιγότερη κίνηση....Φέτος πιστεύω να σαρώσει!

Link to comment
Share on other sites

Για πέρσι επέτρεψέ μου να έχω μία ένσταση. Η ταχύτητά του ήταν μέχρι τα 19,5 (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να πιάσει παραπάνω) ενώ όσες φορές έτυχε να είμαι πάνω σε αυτό ή στην Πηνελόπη κάτι Σάββατα που φεύγανε σχεδόν μαζί, τις περισσότερες φορές η Πηνελόπη ήταν αυτή που αύξανε την απόσταση.

Αντίθετα, για φέτος έχω ακούσει ότι χτυπάμε φοβερές ταχύτητες και βγάζουμε την Πάρο σε πολύ λιγότερο από ότι λέει το πρόγραμμα. ΕΥΓΕ!

Link to comment
Share on other sites

Πηνελοπάκιας είμαι κι εγώ ρε george αλλά πρέπει το ΑΘΗΝΑ να ήταν πιο γρήγορο.Ισως να κάνω και λάθος.Καπετάνιος του είναι ο Σκιαδάς?Πάντως αν κάνει 4'55 την Πάρο(μαζί με το separation είναι περίπου 100 ν.μ.)σημαίνει 20,5 κόμβους ταχύτητα...ΞΑΝΑ ΕΥΓΕ!

Link to comment
Share on other sites

Εκει ειναι η ταχυτητα του,οχι οτι δεν μπορει να παει και παραπανω,αλλα παραπανω παει να πει καυσιμα κτλ.Δεν εχει και 22 μιλια στο τσεπακι για να λεμε οτι παει 21 ανετα.Αλλο τωρα αυτο που ειχαμε δει παλαιοτερα οταν τα ξεζουμιζαν τα πλοια για να πανε 5 λεπτα πριν τον ανταγωνιστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η αυριανή απογευματινή αναχώρηση του Εξπρές Αθηνά στις 20:00 μετατίθεται για τις 22:00 :confused: λόγω του έκτακτου πρωινού δρομολογίου για Πάρο Νάξο στις 07:30. Η εταιρεία έχει ενημερώσει τους επιβάτες του πλοίου για αυτήν τη καθυστέρηση που θα έχουν, έστω με μια ανακοίνωση στα ΜΜΕ??

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να ενημερωθούν τηλεφωνικά από την εταιρεία για τις τροποποιήσεις αλλά δε νομίζω να έχει γίνει κάτι τέτοιο. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική δημοσίευση απο Panagia

Η εταιρεία έχει ενημερώσει τους επιβάτες του πλοίου για αυτήν τη καθυστέρηση που θα έχουν, έστω με μια ανακοίνωση στα ΜΜΕ??

Υπάρχει σχετικό Δελτίο Τύπου από την Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καπου αυτη η ιστορια(που εχει ξεκινησει το ΥΕΝ απο περυσι) με την ενημερωση απο τις εταιρειες προς τους επιβατες, εχει εξελιχθει σε τετοιο βαθμο ωστε στη συνειδηση των επιβατων η εταιρεια να πρεπει να τους παρει τηλεφωνο, να τους στειλει sms και προσωπικη επιστολη υπογεγραμμενη απο τον Στριντζη και τον Κεφαλογιαννη μαζι με ενημερωση για τις αλλαγες. Νομιζω οτι ειδικα με τη δημοσιοτητα που εχουν παρει τα προβληματα, ο καθε σωφρων επιβατης οφειλει να την ψαξει και λιγο παιρνοντας και κανενα τηλεφωνο ο ιδιος ωστε να ειναι σιγουρος για τις ωρες. Δε λεω οτι δεν πρεπει να ενημερωνουν οι εταιρειες αλλα μην ειμαστε και υποχονδριοι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...