Jump to content
Shipfriends

Πορείες πλοίων


Recommended Posts

Από τις 12/01 βρίσκεται σταματημένο στην μέση του Αιγαίου το Δ/Ξ DINDI, χωρίς να κινείται καθόλου. Με μια αναλυτικότερη ματιά στο χάρτη, μαθαίνουμε πως εκεί υπάρχει πάγκος (άρα και ψάρια), και το πλοίο είναι φουνταρισμένο.:eek:

post-24-128326978506_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 521
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aποχωρησε σημερις το ULUSOY6(θυμιζω αδερφο του ΤΑΞΙΑΡΧΗ)μαλλον για Tusla πιθανον για ετησιες επισκευες...

23/1 ηταν τοτες,και σημερα επεστρεψε,εκανε μια βολτα μεχρι Σαμο(δειτε στο earth ποσο κοντα εφτασε)και πισω στην ραδα του Τσεσμε.

post-709-128326978578_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δείτε την πορεία αυτού του δεξαμενόπλοιου(βρίκεται σε κύκλο).Πλέει στο Κρητικό πέλαγος.Το παρακολουθώ εδώ και τρεις ή παραπάνω ημέρες να 'κόβει' βόλτες με αρκετά μειωμένη ταχύτητα.Γνωρίζει κανείς γιατί συνβαίνει αυτό;

post-2023-128326978897_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εκανε απλα drifting. πολλες φορες τα ποντοπορα (ειτε οταν ειναι σε αναζητηση ναυλου, ειτε οταν ειναι μποστα απο την ημερομηνια αφιξης,) "σβηνουν" τη μηχανη και εκμεταλλευονται τα ρευματα της θαλασσας. (μιλαμε για αποστασεις ακομη και εκατονταδων μιλιων)

η απαντηση εχει δοθει πριν την ερωτηση;)

Link to comment
Share on other sites

Πλυσίματα δεξαμενών!!!:)

Τι εννοώ: όταν ένα δεξαμενόπλοιο είναι να πάει για δεξαμενισμό, πλένονται και αερίζονται οι δεξαμενές φορτίου. Αυτή η διαδικασία κρατάει απο 2-4 μέρες;) Αυτή είναι η πιο πιθανή εξήγηση που μπορώ να δώσω καθώς το έχω κάνει και εγώ με δεξαμενόπλοιο:D Καθόμασταν 3 μέρες πάνω απο την Κρήτη και πλέναμε και όταν τελειώσαμε ανεβήκαμε Ελευσίνα. Τώρα αν συμβαίνει κάτι άλλο, δεν ξέρω......... :P

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να πω την αλήθεια μου... "κάπως" μου ακούστηκε αυτό. :confused:

Πλύσιμο ??? Μεσοπέλαγα ??? Σε δεξαμενές πετρελαίου ??? Και (ως άσχετος ερωτώ) : Που καταλήγουν τα απόνερα (με ότι ...εμπεριέχουν) της ...μπουγάδας ???

Link to comment
Share on other sites

Όσο περίεργο και αν ακούγεται, είναι συνήθης πρακτική:) Απο το 2004 που είμαι αξ/κος σε γκαζάδικα το έχω κάνει αρκετές φορές. Μάλιστα, το έχω κάνει σε 150άρι γκαζάδικο, εν πλώ στον Ατλαντικό πηγαίνοντας στην Πορτογαλία για δεξαμενισμό προερχόμενοι απο Η.Π.Α. Όσο αφορά τα "μπουγαδόνερα":D αποθηκεύονται σε μία απο τις δεξαμενές και δίνονται έξω στο ναυπηγείο. Εννοείτε οτι ΔΕΝ πετιούνται στη θάλασσα.........B)

Link to comment
Share on other sites

Το PALMA ειναι περιπου 6 μερες που κανει βολτες στο κεντρικο αιγαιο και συγκεκριμενα σε ενα νοητο κυκλο που σχηματιζουν Ανδρος-Τηνος-Ικαρια-Χιος.Η πιο λογικη εξηγηση,ειναι να περιμενει να παρει orders για τον επομενο προορισμο του,εκεινο που μου δημιουργει ομως απορια,ειναι γιατι δεν αγκυροβολει καπου να περιμενει?(ενα τυχαιο προχθεσινο screenshot)

post-709-128326978918_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι στην κρίση του πλοιάρχου να αποφασίσει αν θα φουντάρει ή θα περιφέρεται. Μπορεί να μην θεωρεί ασφαλές το αγκυροβόλιο σε αυτά τα νερά.......

Link to comment
Share on other sites

Το λιμενικό μπορεί να ανέβει πάνω, εννοείτε αυτό. Απλά, άμα πας και αγκυροβολήσεις κάπου, αυτό δε σημαίνει οτι το λιμενικό θα έρθει πάνω στο πλοίο. Δε συντρέχει κάποιος λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ αποψε επιστρεφει απο Καλυμνο Πειραια μεσω...Καρκιναγριου! Δειτε την πορεια του στο AIS. Εφτασε μεχρι τα νοτιοδυτικα παραλια της Ικαριας για να γυρισει την πλωρη προς Πειραια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω εδω και πολλες ημερες πανω απο εβδομαδα κατω απο την Αιγινα ενα πλοιο RUPY RAY,γνωριζει κανεις κατι σχετικο με αυτο η το εχει προσεξει αλλος ? ειμαι πολυ περιεργος ........LOL

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση. Παρατηρω τις τελευταιες μερες στο AIS τα πλοια που κανουν Λαυριο-Κεα ΜΑΡΜΑΡΙ κ ΜΑΚΕΔΩΝ. Καποιες φορες πανε βορεια της Μακρονησου κ αλλοτε απο κατω. Υπρχει διαφορα στην αποσταση?Με ποια κριτηρια επιλεγουν τη ροτα τους?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καποιες φορες πανε βορεια της Μακρονησου κ αλλοτε απο κατω. Υπάρχει διαφορα στην αποσταση?

Η διαδρομή βόρεια της Μακρονήσου είναι το πολύ 1 μίλι μεγαλύτερη, αλλά η επιλογή απο που θα περάσει το πλοίο φαίνεται να είναι θέμα καιρού, όπως λέει και ο Π100.

Σήμερα πάντως κρατάει καλά ο καιρός. Το ρ/κ ARMADORES II επί το έργον, από Πειραιά προς Β. Ελλάδα.

post-24-128326979321_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...