Jump to content
Shipfriends

Πορείες πλοίων


Recommended Posts

Εδω αλλαξαμε το ταξιδι μας για συναντησουμε το Celebrity Edge στο δρομο μας για να το φωτογραφησουμε κ αυτο απο πειραια  για μυκονο πηγε απο το στενο σεριφο σιφνο κ ανεβηκε προς τη μυκονο

Edited by margaritis24
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 521
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η μοναδικη λογικη εξηγηση που μπορω να βρω ειναι οτι με φουλ ταχυτητα θα εχει καλυτερο ταξιδεμα απο οτι να πηγαινε με 7-8 κομβους που ειναι υπολογισμενο το δρομολογιο του.

Δεν μπροω να φανταστω οτι θα ετρωγε λιγοτερη θαλασσα αν πηγαινε στην κανονικη του πορεια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στα Καλά της ημέρας, αυτή τη στιγμή στην Αδριατική λαμβάνει χώρα μια σπουδαία μάχη μεταξύ Blue Star 1 και Mykonos Palace για το ποιος θα φτάσει πρώτος Ανκόνα..σαν το Παναγία Τήνου με τον Ναια 2 μια περνά το ένα μπροστά μια το άλλο καθώς οποίο μένει πίσω γκαζωνει για να προσπερασει😋στο νήμα μπροστά το Blue Star 1 τώρα

Link to comment
Share on other sites

Το Andros jet παρατηρώ ότι πολλές φορές όταν έχει δρομολόγιο από κ προς Λαύριο, στο τμήμα Σύρος Κύθνος αλλάζει πορεία. Το έχω δει, να έρχεται κάτω από την Σύρο, αντί από πάνω, ενώ την περασμένη Πέμπτη, είχε πλησιάσει μέχρι τις ακτές της Γυάρου. Λόγο καιρού γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μου κάνει εντύπωση που ενώ στο Οτραντο βαράει αλύπητα κύμα σήμερα, με πολύ κακό καιρό και 9-10 μποφόρ, το Hellenic Spirit και το Mykonos Palace επιλέγουν να πάνε να περασουν αρκετά κοντα απ το συγκεκριμένο σημείο....Δεν θα βόλευε να πάνε να πάρουν συριζα την Αλβανία και μετά το Δυρράχιο να μπούνε προς τα μέσα;; απ ότι είδα Superfast XI, Norwegian Star και Celebrity Constellation αυτό επιλέγουν 

Edited by bigman
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι υπάρχει διαδρομή που βγάζει την απόσταση Πειραιά Σύρου στα 77νμ και με την Ραφήνα στα 59. Αυτό ισχύει; Και θα μπορούσε να ακολουθηθεί από ένα πλοίο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Ούτε εμποροπλοίραχος, ούτε λιμενολόγος είμαι, αλλά το λιμάνι της Ρόδου πρέπει να είναι από τα πλέον μελετημένα και επιτυχημένα σε σχεδιασμό και ασφάλεια 😜. Προφανώς λόγω του ισχυρού Μαΐστρου που πνέει στη Ρόδο (όπου όλη την νύκτα η κακοκαιρία ήταν έντονη), εδώ και ώρες το BS2, προσπαθεί να απαγγιάσει μεταξύ Αφάντου και Λίνδου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
1 hour ago, polmyt said:

Για τους παρατηρητικους ...να πουμε οτι εκεινη την εποχη δεν υπηρχει separation

Νέε μου, δεν έχεις δεί από τον Λαιμό της Βουλιαγμένης (είχε και μία καντίνα τότε, το 1984, εννοώ) το "Nαϊάς ΙΙ" να προσπερνά μέσα από τις Φλέβες για να φθάσει πρώτο τον Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε γύρω στο 2000 και ένα πλοίο με αρχικό πρόθεμα «ΕΞΠΡΕΣ» επιστρέφοντας από τις Κυκλάδες και να φτάσει πρώτο στο λιμάνι του Πειραιά περνάει μέσα από το Πάτροκλο, έτσι ώστε να κόψει δρόμο και να προσπεράσει άλλο πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, polmyt said:

Αυτο οχι ,αλλα εχω δει το ΝΑΙΑΣ ΙΙ να περναει παρα πολυ κοντα στη Πειραϊκη για να μπει στο λιμανι του Πειραια

Κ το πρωι οταν εφευγε  συνηθως εβγαινε δυτερο πισω απο το Σαντορινη αλλα μολις εφταναν στη μπουκα εκεινο εστριβε αμεσως αριστερα πανω στο πρασινο φαναρι κ τα περναγε απο την παραλια 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Είμαστε γύρω στο 2000 και ένα πλοίο με αρχικό πρόθεμα «ΕΞΠΡΕΣ» επιστρέφοντας από τις Κυκλάδες και να φτάσει πρώτο στο λιμάνι του Πειραιά περνάει μέσα από το Πάτροκλο, έτσι ώστε να κόψει δρόμο και να προσπεράσει άλλο πλοίο.

 

Ε πες μας το Παναγία μου, φοβάσαι μην του ρίξει πρόστιμο το Traffic?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nick the Greek said:

Ε πες μας το Παναγία μου, φοβάσαι μην του ρίξει πρόστιμο το Traffic?

Τότε ήταν το Εξπρές Ερμής.

Θυμάμαι ακόμα μια περίπτωση με το Super Jet το 2015, να περνάει μέσα από τον Πάτροκλο λόγω καιρού (δυνατός γαρμπής)

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα jetakia περνανε κ μεσα απο τις αμαριδες στο στενο παρο ναξο ενω οκι πανε μεχρι το φαναρι κ μετα γυρνανε!κ το Γεωργιος εξπρες το εκανε οταν ηταν στην αγονη απο συρο!κ το agua jewel περναγε μεσα απο τα ψαλιδια κ το Andros  jet το καλοκαιρι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τις τελευταίες μέρες το Φαιστός Παλάς παίρνει μεγάλη κλίση στο δρομολόγιο και αντί να είναι κοντά στο πλοίο της κοινοπραξίας του ίδιου δρομολογίου πλησιάζει ποιό πολύ τα πλοία των Χανίων. Γιατί γίνεται αυτό;

Edited by proud_ionian
μεταφορά
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα με τον όρο κλίση, εννοείτε τη διαδρομή που ακολουθεί;

Ή μήπως το οτοκορρεκτ κάνει τα κόλπα του μπερδεύοντας τη λέξη κίνηση, με τη λέξη κλίση;

Εκτός των παραπάνω, θέλω να εκφράσω ένα αίτημα προς εσάς, να έχετε μεγαλύτερη συμμετοχή στο δελτίο κινήσεως Πειραιά, τα ποστ σας σε αυτό το θέμα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέροντα.

Edited by proud_ionian
quote αντί reply
Link to comment
Share on other sites

Ναι την διαδρομή εννοώ. Δείτε και το Knossos palace τώρα που πάει Ηράκλειο ακολουθεί πορεία σαν να πηγαίνει στα Χανιά.

Edited by proud_ionian
quote αντί reply
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...