Jump to content
Shipfriends

Φήμες αγοράς/πώλησης ΕΓ/ΟΓ


Recommended Posts

  • Replies 705
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αυτό που έχω ακούσει πάντως είναι ότι οι τιμές των υπολοίπων 2 πλοίων της Golden Star είναι απαγορευτικές με πάνω απο 30εκ για το Superferry και πανω 25 για το Super Express για όποιον ενδιαφέρεται. 

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Alex80 said:

Φήμες λένε ότι επιθεωρηθηκε το express αλλά το τίμημα θεωρήθηκε μεγάλο από τους αγοραστές 

Χωρις να ξέρω την υπόθεση , απλά γνωρίζοντας την συνήθη πρακτική των brokers , είναι όταν προτείνουν ένα βαπόρι δίνουν και μια τιμή στην οποία ο πλοιοκτήτης θα συμφωνούσε να πουλήσει το πλοίο του.  Μου φαντάζει δύσκολο να ήρθαν για pre-purchasing survey χωρίς να ξέρουν τι τιμή θα ζητήσουν πάνω κάτω .

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι τα αφεντικα απλα αλλαξαν γνωμη για τη πώληση.. Το βαπορι μετα απο τοσα λεφτα και δουλεια ειναι αστερι και δυσκολα το αντικαθιστάς.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πολύ καλό πλοίο το virgen de coromoto αδελφό του δικού μας Highspeed 4 όμως και τα 2 πλοία είναι χρόνια Παροπλισμένα στην Βενεζουέλα!!! Είμαι πολύ περίεργος σε τη κατάσταση είναι τα πλοία;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν είναι ακριβώς φήμη αγοραπωλησίας αλλά σπέκουλα από την πλευρά μου. Με όλα αυτά που συμβαίνουν στην Ουκρανία, σίγουρα οι γραμμές ro-ro από την Τουρκία και τη Γεωργία με προορισμό τη χώρα αυτή, έχουν σταματήσει. Και ένας Θεός ξέρει αν και πότε θα συνεχιστούν. Οπότε αν κάποιος ψάχνει για ro-ro συγκεκριμένου μεγέθους και με χρονάκια στην πλάτη του, πιστεύω πως εκεί μπορεί να βρεθούν ευκαιρίες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 11/24/2022 at 12:09 AM, proud_ionian said:

Στο Ferries! στο fb εχουν αυτο το λινκ απο το pianetanavi.

Moby Zaza, Moby Corse & Bithia (ή Janas) πωλουνται απο τον ομιλο.

Οι πιανετοι επικαλουνται το apolloduck, στο οποιο υπαρχουν αγγελιες πωλησης για τα παντα. Απο την Ακροπολη ως τα Κτηματα των Σταματακηδων και απο το Αγαλμα του Λασκαρατου, ως το Λειψανο του Αγιου ΓερασιμουB).

Ιδωμεν

Οι ξένοι συνασθενέις στο fb λένε πως ή το Bithia ή το Janas θα πουληθούν στην Κροατική Jadrolinija για να αντικαταστήσουν το Dubrovnik

Edited by proud_ionian
quote/μεταφορά
Link to comment
Share on other sites

On 11/20/2021 at 5:24 PM, Takisg said:

Πολύ καλό πλοίο το virgen de coromoto αδελφό του δικού μας Highspeed 4 όμως και τα 2 πλοία είναι χρόνια Παροπλισμένα στην Βενεζουέλα!!! Είμαι πολύ περίεργος σε τη κατάσταση είναι τα πλοία;

Σχετικά με την κατάσταση του πλοίου βρήκα αυτό.πιστευω ότι είναι μία πολύ όμορφη γάστρα αλλά πλέον αυτού τίποτα μιας κ το 2018 ήθελε 5 εκατομμύρια για να επαναλειτουργήσει οπότε πλέον θα θέλει όλο ξηλωμα...

Εντυπωσιακό όμως είναι το ποσό ψηλά έφτασε ο super Mario, αν όντως επαληθευτει η πληροφορία, για την αγορά αυτής της γάστρας.επισης να πούμε ότι το πλοίο αυτό φτιάχτηκε για τις λίμνες του Οντάριο του Καναδά εξ αρχής.

 

Link to comment
Share on other sites

Οι της Aegean Speedlines κοιταξαν λεει το Rosella.:rolleyes:

To κοιταξαν, οκ, αλλα μην το ματιασουν απο το πολυ κοιταγμα.;)

Μην το παιξτε και στο στοιχημα παντως. Καλυτερα να στοιχηματισετε οτι θα χασει κιλα ο Marcelo:D

Link to comment
Share on other sites

Απ αυτά που ακούγονται και τα 2 που γραφτηκαν παραπανω έχουν εξεταστεί. Το 160μετρο με τις κατάληλες μετατροπές ειναι η πολύ καλή περιπτωση κατα τη γνώμη μου, αλλα θα πόνταρα πιο πολύ στο Rossela δυστυχώς. Η γραμμή πάντως θέλει πλοιο να μπορεί να πιασει τα 20knots υπηρεσιακή, ειναι αστείο το 2022 να συζητάμε για τα 40χρονα των 16,5-17 knots Color viking και Rossela.

Link to comment
Share on other sites

Το 160 μέτρο πρέπει να είναι το Barfleur, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει πιθανότητα για αυτό. Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο Rosella και οι κύκλοι πέριξ του λιμανιού λένε ότι έκλεισε ήδη η αγορά του από την Aegean Speed Lines.

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2022 at 12:02 AM, proud_ionian said:

Οι της Aegean Speedlines κοιταξαν λεει το Rosella.:rolleyes:

To κοιταξαν, οκ, αλλα μην το ματιασουν απο το πολυ κοιταγμα.;)

Μην το παιξτε και στο στοιχημα παντως. Καλυτερα να στοιχηματισετε οτι θα χασει κιλα ο Marcelo:D

 

On 12/2/2022 at 7:01 PM, Strofalos said:

Μπααα...και τα δυο κουβά θα μας στείλουν... 

 

On 12/5/2022 at 6:18 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο Rosella και οι κύκλοι πέριξ του λιμανιού λένε ότι έκλεισε ήδη η αγορά του από την Aegean Speed Lines.

 

4 hours ago, Nicksy58 said:

According Jan Hanses, CEO of Viking LIne, Rosella is not sold. https://www.nyan.ax/nyheter/hanses-hon-ar-inte-sald/

 

4 hours ago, MILTIADIS said:

Ειναι απιστευτο το ποσο ευκολα τσιμπανε καποιοι την καθε φολα που σερβιρεται στο διαδικτυο.Σε βαθμο που απο οταν εσκασε η "ειδηση"συνασθενεις σε ομαδες του εξωτερικου φωτογραφιζαν τους ελληνες καραβολατρες και τα σχετικα ενημερωτικα site ως αναξιοπιστα.

Αν ισχυει η δηλωση του CEO της Viking θα μιλαμε για ξεβρακωμα ολκης.Αλλα οπως παντα θα ακουσουμε το περιφημο"Ηταν να κλεισει η πωληση αλλα τελευταια στιγμη κατι στραβωσε.."😎

 

On 1/16/2022 at 8:17 PM, proud_ionian said:

φιλτραρετε και λιγο τι σας λενε.

 

Σας ειπα απο την αρχη, πιο πιθανο ειναι να χασει κιλα ο Μαρσελο:P, αλλα που...

Η "ειδηση" εκανε μπαμ απο την αρχη οτι ειναι κατηγοριας... εκλεισε ο Arsène Wenger στον Ολυμπιακο. Οι παλιοτεροι θα θυμαστε οτι μας ειχε απασχολησει ενα καλοκαιρι στις αρχες των 90s, στα πρωτα χρονια του Σωκρατη.

Μια και πιασαμε τα 90s θυμηθηκα καποιες φρασεις "κλειδια"| των X-Files: "Trust No One", "The Truth Is Out There", "Nothing Is As It Seems".

Eιναι αστειο παντως πως καποιοι ψευτες ψαχνουν θυματα για να διαδοσουν ενα ψεμα. Αμα δεν τσιμπαει ο πρωτος πανε στον επομενο;).

Edited by proud_ionian
Δακρυσε Η Ευρωπη
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εμαθα οτι παιζει να πουληθεο στο εξωτερικο αμφιπλωρο απο τη γραμμη της Θασο, νεο σε ηλικια.Δυστυχως δεν εχω παραπανω πληροφοριες για το πιο μπορει να ειναι,αλλα αν αληθευει οι επιλογες δεν ειναι και πολλες

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...